Jump to content

Λύσεις για SMS 160 Χαρακτήρων με Ελληνικά


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο λοιπόν πρόγραμμα είναι το Resco Keyboard το οποίο είναι trial και μπορούμε να το βρούμε εδώ: http://www.resco.net/pocketpc/keyboard/

 

Τις πρώτες προσπάθειες τις είχε κάνει ο katsj που δημιούργησε ένα αρχείο που έδινε τη δυνατότητα για SMS 160 χαρακτήρων. Το πρόβλημα όμως με την έκδοση του ήταν ότι δεν είχε καμία ρύθμιση για Αγγλικά και κανονικά Ελληνικά μαζί με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα με τις επαφές. Το πρόβλημα έλυσε ο grigoris_a που έφτιαξε ένα αρχείο όπου για SMS χρησιμοποιούνται τα κεφαλαία ενώ για κανονικά Ελληνικά τα μικρά. Το αρχείο μπορεί να βρεθεί στο παρακάτω link:

 

http://www.habakis.gr/myphone/RescoKeyboard_GR_grigoris_a.zip

 

Οι οδηγίες έχουν ως εξής: κάνουμε extract το Greek.map και το τοποθετούμε μέσα στον φάκελο εγκατάστασης του Resco Explorer. Όταν θέλουμε να γράψουμε Ελληνικά SMS 160 χαρακτήρων επιλέγουμε το Ελληνικό πληκτρολόγιο και κατόπιν επιλέγουμε CAPS.

 

Το αρχικό post είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=97156

 

Πριν από λίγο καιρό ο angelos_cy έδωσε μία ακόμα λύση για 3 γλώσσες χρησιμοποιώντας το αριθμητικό πληκτρολόγιο του Resco για Ελληνικά SMS. Τα αρχεία που χρειάζονται είναι στο παρακάτω link:

 

http://www.habakis.gr/myphone/RescoKeyboard_GR_angelos_cy.zip

 

Για την εγκατάστασή κάνουμε extract και αντιγράφουμε το Numeric.amp στο \Resco Keyboard Pro\Languages και το NumSmall.png στο \Resco Keyboard Pro\KeybSkins\Default. Μετά από τις επιλογές του Resco πάμε στο 123 και επιλέγουμε “Small numeric”. Τα “Large numeric” και “Calculator” λειτουργούν κανονικά.

 

Το αρχικό post είναι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=161806

Διόρθωση όχι στο Resco Explorer αλλά στο Resco Keyboard, στον φάκελο "languages" (όπως λέει και στο πρωτότυπο ποστ).

Επίσης δεν αρκεί η τοποθέτηση του greek.map αλλά θα πρέπει να σβηστεί το "παλιό" GR.map και ακολούθως να μετονομαστεί το greek.map σε GR.map.

Τουλάχιστον στο 9100 μου έτσι δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διόρθωση όχι στο Resco Explorer αλλά στο Resco Keyboard, στον φάκελο "languages" (όπως λέει και στο πρωτότυπο ποστ).

Επίσης δεν αρκεί η τοποθέτηση του greek.map αλλά θα πρέπει να σβηστεί το "παλιό" GR.map και ακολούθως να μετονομαστεί το greek.map σε GR.map.

Τουλάχιστον στο 9100 μου έτσι δούλεψε.

 

:X :O

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση όχι στο Resco Explorer αλλά στο Resco Keyboard, στον φάκελο "languages" (όπως λέει και στο πρωτότυπο ποστ).

Επίσης δεν αρκεί η τοποθέτηση του greek.map αλλά θα πρέπει να σβηστεί το "παλιό" GR.map και ακολούθως να μετονομαστεί το greek.map σε GR.map.

Τουλάχιστον στο 9100 μου έτσι δούλεψε.

 

Kαι στο mio a701 ετσι δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ PARAGON (ΙΝΤΕRΚΕΥ)?

 

Δεν έχω δει ποτέ για αυτό το πληκτρολόγιο, αλλά δε νομίζω ότι είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Δοκίμασε το dynatype ή το hikeyboard...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο swkin μπραβο .αυτο που παρατηρησα ειναι οταν γραφουμε και παμε να δουμε στα μυνηματα τι εχουμε γραψη ολοκληρωτικα και ξαναγυρναμε παλι πισω να προσθεσουμε κατι δεν το κραταει στο sms πρεπει να επιλεξουμε ξανα sms για να γραψουμε

 

Φίλε δεν ξέρω γιατί. Μέτα από ένα αναπάντεχο hard-reset αναγκάστηκα κι εγώ να ξανα-εγκαταστήσω την τελευταία έκδοση του SPB FSK και συμβαίνει αυτό που λες εσύ. Θυμάμαι ότι στην προηγούμενη έκδοση που είχα εγκατεστημένη, όχι μόνο δεν άλλαζε η γλώσσα που είχες επιλεγμένη (EΛΛ, ΑΓΓ ή SMS) όταν ξαναγύρναγες, αλλά έμενε πατημένο και το caps lock (αν το είχες πατήσει πριν). Και μάλιστα γύρναγε στην τελευταία γλώσσα που είχες επιλέξει, ακόμα και μετά από soft-reset.

Δυστυχώς πρέπει να κάτσω να βρω ποια έκδοση το έκανε αυτό, γιατί έχω 2-3 εκδόσεις πεταμένες σε διαφορετικούς φακέλους στο PC.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετω ολους τους Φιλους!!!

Απλα να ρωτησω μηπως καποιος εχει ασχοληθει με το asus p525 ωστε να μπορει να γραφεις ελλ. με το hardware πληκτρολογιο....:)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο skin μπραβο .αυτο που παρατηρησα ειναι οταν γραφουμε και παμε να δουμε στα μυνηματα τι εχουμε γραψη ολοκληρωτικα και ξαναγυρναμε παλι πισω να προσθεσουμε κατι δεν το κραταει στο sms πρεπει να επιλεξουμε ξανα sms για να γραψουμε

 

Έχω μιλήσει με κάποιο στην Spb και προσπαθούν να διορθώσουν αυτό το πρόβλημα.

Όμως, υπάρχει ήδη τρόπος. Στις "Επιλογές > Σύστημα > Αρχική μέθοδος εισαγωγής" επέλεξε "Καμμιά" και θα λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ειχα κι εγω το ιδιο πρόβλημα με τα ελληνικά στα sms. Εγώ ήθελα να γράφω κυριως απο το κανονικό πληκτρολόγιο κ όχι απο το εικονικο με το σπαστικό πενάκι..

Έτσι λοιπόν εγκατεστησα το ΑΕΚ μαπ και κατέβασα το Greek SMS, HTC Universal layout (attached) και το πέρασα στο φάκελο του ΑΕΚ. Ετσι ελυσα το πρόβλημα μου, ελπίζω να βοήθησα λιγο.

Φυσικά πρέπει να ευχαριστήσουμε και τον κ Stamatis Sarlis που εφτιαξε το συγκεκριμενο layout.

 

***στο attached αρχειο αλλαξτε την κατάληξη απο .txt σε .ΑΕΚ

ουδείς ήξερε πρίν μάθει...
Link to comment
Share on other sites

Exo ena ipaq 6815 kai exo valei kai to interkey keyboard (mallon plonasmos telika alla telos panton). To provlima mou einai to klasiko ton 70 xaraktiron gia ellinikous xaraktires. Exei kaneis idea ti mporei na ginei i pos mporei na ftia3ei?

Euxaristo polu ek ton proteron.

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Exo ena ipaq 6815 kai exo valei kai to interkey keyboard (mallon plonasmos telika alla telos panton). To provlima mou einai to klasiko ton 70 xaraktiron gia ellinikous xaraktires. Exei kaneis idea ti mporei na ginei i pos mporei na ftia3ei?

Euxaristo polu ek ton proteron.

 

Νομίζω πως δε διάβασες το θέμα από την αρχή και θα σε μαλώσω! :p

Άμα πας στην πρώτη σελίδα και διαβάσεις θα δείς όλα τα διαθέσιμα πληκτρολόγια και τι μπορείς να κάνεις για τους 160 χαρακτήρες. O φίλος hab έχει κάνει πολύ αναλυτική δουλειά και δε νομίζω να έχεις άλλες απορίες μετά!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πολύ ωραία δουλεία, congrats τόσο στον habaki όσο και σε όλους όσους ασχολιούνται

 

ήθελα λίγο info πάνω σε ένα θέμα, σκέφτομαι να κάνω το Fullscreen του hikeyboard να στέλνει 160 χαρακτήρες και όχι 70 (γιατί με βολεύει περισσότερο από το μικρό πληκτρολόγιο)

φαντάζομαι ότι πρέπει να πειράξω τo .map αρχείο, αλλά τι θα του βάλω μέσα? (!!!)

 

ευχαριστώ προκαταβολικά και θα το ψάξω και εγώ λίγο περισσότερο σήμερα

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυξέρω τι έχει το .map αρχείο γιατί δεν το έχω ψάξει, λογικά θα έχει τους δεκαεξαδικούς κωδικούς των γραμμάτων του πληκτρολογίου. Οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν για να γράψει ένα πληκτρολόγιο 160 χαρακτήρες είναι ότι πρέπει οι χαρακτήρες ΑΒΕΖΗΙΚΜΝΟΡΤΥΧ να είναι αγγλικοί και οι ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ ελληνικοί (μπορείς να το δοκιμάσεις και με το κανονικό πληκτρολόγιο για να το δεις). Άρα άμα αντικαταστήσεις τα γράμματα (είτε στη δεκαεξαδική τους μορφή είτε σε όποια μορφή είναι στο .map αρχείο) θα έχεις ένα πληκτρολόγιο που γράφει sms με 160 χαρακτήρες!
Link to comment
Share on other sites

αν τα ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ τα βάλω με την ελληνική μορφή τους δεν θα το στείλει unicode?

 

το χάζευα χθες με τον viewer του total commander (στο ppc) και όντως έχει κάτι κωδικούς

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τα στέλνει σαν unicode! Δοκίμασέ το και με το πληκτρολόγιο το κανονικό του κινητού (με κεφαλαία και τους χαρακτήρες όπως σου είπα πριν), δουλεύει! Αλλιώς κανένα κινητό δεν θα μπορούσε να στείλει 160 χαρακτήρες...!
Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα την απαντηση σου (ευχαριστώ), αλλά χθες το βράδυ έκατσα και το έφτιαξα μέσα από το ppc :)

απλά φόρτωσα το hikeyboard του hab και άλλαξα όλο το .map του fullscreen με τα γράμματα που πληκτρολογούσα από αυτό του hab

 

μόλις κανώ ρεσταρτ να μπω σε windows θα ανεβάσω τα 2 αρχεία (portrait,landscape) για 160 χαρακτήρες στο fullscreen

 

next stop: να βρω γιατί το spb fullscreen κολάει, αν και νομίζω ότι καλύπτομαι πλήρως με το hikeyboard

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

voila τα αρχεία

 

τα βάζετε στο \Program Files\Hikeyboard\FKB\Skins\*

το καθένα στο φακελό που ταιριάζει (ανάλογα landscape/portrait)

 

hope you like it

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα ενα freeware πληκτρολογιο,το Happy Tapping Keyboard.Μπορουμε να του βαλουμε ελληνικα????Το ανεβαζω μαζι με skin.Δεν εχω ιδεα πως μπορω να το κανω...

http://www.filefactory.com/file/02e80f/

 

 

Επισης πως μπορουμε να κανουμε το InPAD 2.0 και το VGA keyboard,να γραφουν 160 χαρακτηρες στα SMS?Κατα την αποψη μου,δυο πολυ καλα πληκτρολογια....

 

InPad

http://www.filefactory.com/file/820b90/

 

VGA Keyboard

http://www.filefactory.com/file/4a8501/

Link to comment
Share on other sites

παιδια βρηκα ενα freeware πληκτρολογιο,το Happy Tapping Keyboard.Μπορουμε να του βαλουμε ελληνικα????Το ανεβαζω μαζι με skin.Δεν εχω ιδεα πως μπορω να το κανω...
http://www.filefactory.com/file/02e80f/

 

Οντως θα ήταν υπέροχο να είχαμε τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσουμε για Ελληνικά. Εχει διάφορα skins, μεταξύ των οποίων και iphone skin (QVGA και VGA skins). Παραθέτω links σχετικά.

 

h..p://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=296455&highlight=iphone+keyboard

 

h..p://desftr.blog54.fc2.com/blog-entry-193.html

 

h..p://blogs.shintak.info/articles/979.aspx

 

h..p://d.hatena.ne.jp/KOTETU/00000103

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Σας μεταφέρω την ερώτηση μου που έκανα στο φορουμ του Ρ3300 και δε βρήκα ακόμη λύση:(

 

 

'Εχω γερμανική έκδοση Win mobile 6 και εγκατέστησα το resco keybord για ελληνικά μηνύματα. Τα γράφει άψογα, μα ο παραλήπτης, βλέπει στην οθόνη του ποντικοκούτσαλα:p που θα λεγε κι η γιαγιά μου. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Exo ena ipaq 6815 kai exo valei kai to interkey keyboard (mallon plonasmos telika alla telos panton). To provlima mou einai to klasiko ton 70 xaraktiron gia ellinikous xaraktires. Exei kaneis idea ti mporei na ginei i pos mporei na ftia3ei?

Euxaristo polu ek ton proteron.

 

 

Για SMS 160 χαρακτήρων με το Interkey της Paragon

____________________________________________

 

1. Kάντε copy το ακόλουθο αρχείο στο φάκελο \windows\LengKBD ή αν δεν υπάρχει στον φάκελο \windows\InterKBD.

2. Restart το ppc

3. Πηγαίνετε στα Options του Interkey (Start-Settings-System tab-Interkey Options)

και πατήστε Add. Στη λίστα βρείτε το GreekSMS και OK

 

Αν θέλετε να γράψετε SMS (160) στο πληκτρολόγιο πατήστε στην αλλαγή γλώσσας (κίτρινο) μέχρι να εμφανιστούν κεφαλαία ελληνικά και είστε έτοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά φοβερό το Happy Tapping Keyboard

 

μακάρι να μπορούσε κάποιος να προσθέσει και τα ελληνικά!!

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Για SMS 160 χαρακτήρων με το Interkey της Paragon

____________________________________________

 

1. Kάντε copy το ακόλουθο αρχείο στο φάκελο \windows\LengKBD ή αν δεν υπάρχει στον φάκελο \windows\InterKBD.

2. Restart το ppc

3. Πηγαίνετε στα Options του Interkey (Start-Settings-System tab-Interkey Options)

και πατήστε Add. Στη λίστα βρείτε το GreekSMS και OK

 

Αν θέλετε να γράψετε SMS (160) στο πληκτρολόγιο πατήστε στην αλλαγή γλώσσας (κίτρινο) μέχρι να εμφανιστούν κεφαλαία ελληνικά και είστε έτοιμοι.

 

Xilia euxaristo! Douleuei teleia!

HD2 T-Mobile WM6.5 OS Version: 5.2.21892(21892.5.0.89) - Manila version: 2.5.20121412.2 - ROM version: 2.13.531.1(90963) WWE / 28/04/2010 - Radio version: 2.10.50.26 - Protocol version: 15.39.50.07U
Link to comment
Share on other sites

Για SMS 160 χαρακτήρων με το Interkey της Paragon

____________________________________________

 

1. Kάντε copy το ακόλουθο αρχείο στο φάκελο \windows\LengKBD ή αν δεν υπάρχει στον φάκελο \windows\InterKBD.

2. Restart το ppc

3. Πηγαίνετε στα Options του Interkey (Start-Settings-System tab-Interkey Options)

και πατήστε Add. Στη λίστα βρείτε το GreekSMS και OK

 

Αν θέλετε να γράψετε SMS (160) στο πληκτρολόγιο πατήστε στην αλλαγή γλώσσας (κίτρινο) μέχρι να εμφανιστούν κεφαλαία ελληνικά και είστε έτοιμοι.

 

Ευχαριστω, δουλευει μια χαρα. Χρειαζεται γαι το WM6 αν θελεις Αγγλικα μενου με υποστηριξη 160 χαρ στα Ελληνικε Μηνυματα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...