Jump to content

Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος


aromeo
 Κοινοποίηση

Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος  

103 members have voted

  1. 1. Σαρκοφάγος vs Xορτοφάγος

    • Σαρκοφάγος
    • Xορτοφάγος


Recommended Posts

στην ηλικια που εισαι δε θα ειχες..μετα απο καποια χρονια ομως η χοληστερινη θα χορευε σαμπα...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου αρέσουν όλα τα φαγητά εκτός από ψάρια.... στα 28 μου κατέληξα να έχω χοληστερίνη...:confused: Είναι καλό να τρώμε τα πάντα με μέτρο όπως έλεγαν και οι πρόγονοί μας:lol:

it's nice to be important!!!!

but it's more important to be

NICE

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα προβλήματα που πιστεύεις πως θα είχα αν έτρωγα σε καθημερινή βάση κρέας,διατροφική συνήθεια που ίσως να έχω;

 

Μιλάμε για κατανάλωση κάθε μέρας κρέατος και μόνο:X ???

Εκατομμύρια προβλήματα... Ίσως τώρα να μην φαίνονται αλλά στα 30-40 σου δε θα προλαβαίνεις να τα αντιμετωπίζεις.:!:

Έτσι είναι δυστυχώς. Δεν τα λέω εγώ, αλλά έρευνες που έχουν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κατανάλωση κάθε μέρας κρέατος και μόνο:X ???

Εκατομμύρια προβλήματα... Ίσως τώρα να μην φαίνονται αλλά στα 30-40 σου δε θα προλαβαίνεις να τα αντιμετωπίζεις.:!:

Έτσι είναι δυστυχώς. Δεν τα λέω εγώ, αλλά έρευνες που έχουν γίνει.

Παιδια προφανως το παιδι εννοει οτι καθε μερα τρωει ΚΑΙ κρεας μαζι με οτιδηποτε αλλο. Και σιγα κι εγω σχεδον καθημερινα τρωω. ΜΟΝΟ κρεας ποιος τρωει; Δεν γινεται μην τρελαθουμε!:wacko: :wacko: :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαρκοφαγος μονο..γνωστος και ως σαγωνιας ή γκοτζιλα!!!!!

Για την ακριβεια τρωω καθε μερα κρεας με ζυμαρικα...πολλα φρουτα..και οταν υπαρχουν τρωω ντοματες!

Χορταρικα και οσπρια καθολου..μονο 2-3 φορες το χρονο μπορει να φαω φακιες..

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για κατανάλωση κάθε μέρας κρέατος και μόνο:X ???

Εκατομμύρια προβλήματα... Ίσως τώρα να μην φαίνονται αλλά στα 30-40 σου δε θα προλαβαίνεις να τα αντιμετωπίζεις.:!:

Έτσι είναι δυστυχώς. Δεν τα λέω εγώ, αλλά έρευνες που έχουν γίνει.

 

Μιλάμε για ημερήσια κατανάλωση κρέατος.Εξυπακούεται πως καταναλώνω και πολλές άλλες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ημερήσια κατανάλωση κρέατος.Εξυπακούεται πως καταναλώνω και πολλές άλλες τροφές.

 

ΟΚ. Αν καθημερινά καταναλώνεις κρεας αλλά και λαχανικά κλπ σε μεγαλύτερη ποσότητα, αλλάζει.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλώνω φανατικός χορτοφάγος..

Οι βασικές τροφές μου είναι φρούτα,ξηροί καρποί όσπρια και σιτηρά και μερικά γαλακτοκομικά και αυγά..

Πτωμαίνη έχω να φάω απο πέρυσι πριν το πάσχα..

Έκανα 40ήμερη νηστεία στις ζωικές τροφές και απο τότε δεν ξανάφαγα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλώνω φανατικός χορτοφάγος..

Οι βασικές τροφές μου είναι φρούτα,ξηροί καρποί όσπρια και σιτηρά και μερικά γαλακτοκομικά και αυγά..

Πτωμαίνη έχω να φάω απο πέρυσι πριν το πάσχα..

Έκανα 40ήμερη νηστεία στις ζωικές τροφές και απο τότε δεν ξανάφαγα..

 

:blink: :confused: Κι από υγεία πώς τα πας αν επιτρέπεται; Πόσα κιλά είσαι; Φάε και λίγο κρεατάκι δε θα σου κάνει κακό...;)

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ξέρεις :O Απλά νόμιζα πως οι πρωτεϊνες του κρέατος είναι αναντικατάστατες αλλά δε θα σε βγάλω με το ζόρι ελλιποβαρή και φιλάσθενο! :happy:
It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ξέρεις :O Απλά νόμιζα πως οι πρωτεϊνες του κρέατος είναι αναντικατάστατες αλλά δε θα σε βγάλω με το ζόρι ελλιποβαρή και φιλάσθενο! :happy:

 

Δεν είναι σε καμία περίπτωση αναντικατάστατες...Άμα ενδιαφέρεσαι υπάρχουν πολλά βιβλία να διαβάσεις..

Υπάρχουν υπερμαραθωνοδρόμοι που είναι αυστηρά χορτοφάγοι..

Όσο για το φιλάσθενος,φέτος το χειμώνα ούτε η μύτη μου δεν έτρεξε.. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι να τα τρωμε ολα,σωστα μαγειρεμενα,σε σωστες ποσοτητες και σωστες αναλογιες.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι να τα τρωμε ολα,σωστα μαγειρεμενα,σε σωστες ποσοτητες και σωστες αναλογιες.

Και να πλενουμε και τα δοντακια μας:p

 

Δεν ξερω τι λενε τα βιβλια αλλα ...ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και να πλενουμε και τα δοντακια μας:p

 

Δεν ξερω τι λενε τα βιβλια αλλα ...ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο:D

εεεεεεεεεεεετσι....

σε παω εσενα :lol:

παμφαγο δεν ειναι...αν το καλοσκεφτεις δε τρωμε τα παντα:X

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε καμία περίπτωση αναντικατάστατες...Άμα ενδιαφέρεσαι υπάρχουν πολλά βιβλία να διαβάσεις..

Υπάρχουν υπερμαραθωνοδρόμοι που είναι αυστηρά χορτοφάγοι..

Όσο για το φιλάσθενος,φέτος το χειμώνα ούτε η μύτη μου δεν έτρεξε.. :whistle:

Πολύ σωστά!!

Οταν ήμουν έγκυος στο δεύτερο παιδί μου και ήδη χορτοφάγος, ειπα στον γιατρό "δεν υπάρχει περίπτωση να φάω κρέας" και η απάντηση του ήταν "καλυτερα, δεν θα εχεις και χοληστερίνη".

Ο αιματοκρίτης μου μια ζωή κοντά 40, που για γυναίκα ειναι πολυ καλά, όλα μια χαρά και μακάρι να ήμουν ελλιποβαρής, οπως διαβασα παραπάνω, αλλά που..

Οσο για τις αρρώστιες, απο το κρέας και τις αηδίες που ταίζουν τα ζωα αρρωσταινεις, οχι απο τα γεμιστά και τις φακές.

Εγώ βέβαια δεν απέχω του κρέατος για λόγους υγείας, αλλα για λόγους ..αηδίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σε καμία περίπτωση αναντικατάστατες...Άμα ενδιαφέρεσαι υπάρχουν πολλά βιβλία να διαβάσεις..

Υπάρχουν υπερμαραθωνοδρόμοι που είναι αυστηρά χορτοφάγοι..

Όσο για το φιλάσθενος,φέτος το χειμώνα ούτε η μύτη μου δεν έτρεξε.. :whistle:

Φιλε μου θα διαφωνησω μαζι σου.Οι ζωικες πρωτεινες ειναι αναντικατστατες.Ολες οι πρωτεινες περιεχουν εναν αριθμο αμινοξεων.Υπαρχουν τα βασικα αμινοξεα τα οποια αν δεν τα περιεχει μια πρωτεινη δεν την αξιοποιει ο οργανισμος.Οι φυτικες πρωτεινες δεν περιεχουν ολα τα βασικα αμινοξεα οποτε υπαρχει προβλημα.Αυτο μπορει να λυθει αν κανεις συνδυασμο φυτικων και ζωικων πρωτεινων στο ιδιο γευμα ή συνδυασμο διαφορων φυτικων πρωτεινων στο ιδιο γευμα.Το ιδιο προβλημα υπαρχει και με τον σιδηρο που περιεχουν οι φυτικες τροφες οπως σπανακι,φακες.Ο σιδηρος αυτος απορροφαται ελαχιστα απο τον οργανισμο σε αντιθεση με αυτον που υπαρχει στις ζωικες τροφες.Το καλυτερο ειναι μια πληρης διατροφη.

ΥΓ Το οτι υπαρχουν αθλητες φυτοτοφαγοι δεν δειχνει τιποτα αν σκεφτεις οτι υπαρχουν και αθλητες που καπνιζουν

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αμα εσύ παρομοιάζεις τη χορτοφαγία με το κάπνισμα τι να πω εγώ; :wacko:

 

Ενδεικτικά να σου πω οτι μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας όπως ο πυθαγόρας,ο πλάτωνας ο πλούταρχος και άλλοι ήταν χορτοφάγοι..

Η πνευματική εξέλιξη και η χορτοφαγία είναι έννοιες στενά συνδεδεμένες..

 

Όσο για τα αμινοξέα όπως είπες και εσύ εάν κάνεις τους κατάλληλους συνδυασμούς και αν τρως και μερικά γαλακτοκομικά και αυγά είσαι πλήρως καλυμένος..

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να σου πω οτι μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας όπως ο πυθαγόρας,ο πλάτωνας ο πλούταρχος και άλλοι ήταν χορτοφάγοι..

Η πνευματική εξέλιξη και η χορτοφαγία είναι έννοιες στενά συνδεδεμένες..

Δηλαδη εμεις που τρωμε κρεας ειμαστε χαζοι; Εκοτς αν πιστευεις οτι οντας καποιος χορτοφαγος γινεται πιο εξυπνος...:wacko:

Οσο για τους αθλητες, και αναβολικα παιρνουν αυτο τι σημαινει;:blink:

 

Κανενας δεν θα πεισει τον αλλον τι θα τρωει οποτε αυτη η συζητηση ειναι ατοπη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πνευματική εξέλιξη δε σημαίνει εξυπνάδα ούτε έχει σχέση με τη νοημοσύνη..

 

Και ούτε θέλησα να πείσω κανέναν..

Αν δεις το πρώτο μου post και το πως εξελίχθηκε η συζήτηση μάλλον προσπαθούν να με πείσουν να φάω κρέας..

Link to comment
Share on other sites

Πνευματική εξέλιξη δε σημαίνει εξυπνάδα ούτε έχει σχέση με τη νοημοσύνη..

 

Και ούτε θέλησα να πείσω κανέναν..

Αν δεις το πρώτο μου post και το πως εξελίχθηκε η συζήτηση μάλλον προσπαθούν να με πείσουν να φάω κρέας..

Εστω... Δεν ειμαστε πνευματικα ισαξιοι εννοουσα...Δεν βρηκα λεξη για να το πω μονολεκτικα...Αλλα οταν λες κατι τετοιο και φερνεις παραδειγματα του στυλ "και ο Πλουταρχος και ο Πυθαγορας ηταν χορτοφαγοι" ειναι σαν να λεω εγω "και η Madonna κανει γιογκα".I hope you get the point;)

 

Και για εσενα και για αυτους πηγαινε το οτι η συζητηση ειναι ασκοπη. Το σταματαω κι εγω εδω λοιπον.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα προβλήματα που πιστεύεις πως θα είχα αν έτρωγα σε καθημερινή βάση κρέας,διατροφική συνήθεια που ίσως να έχω;

 

Χοληστερίνη, τριγλυκερίδια, ουρικό οξύ....

σε πρώτη φάση.......

και βλέπουμε....

 

Τώρα αμα εσύ παρομοιάζεις τη χορτοφαγία με το κάπνισμα τι να πω εγώ; :wacko:

 

Ενδεικτικά να σου πω οτι μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας όπως ο πυθαγόρας,ο πλάτωνας ο πλούταρχος και άλλοι ήταν χορτοφάγοι..

Η πνευματική εξέλιξη και η χορτοφαγία είναι έννοιες στενά συνδεδεμένες..

 

Όσο για τα αμινοξέα όπως είπες και εσύ εάν κάνεις τους κατάλληλους συνδυασμούς και αν τρως και μερικά γαλακτοκομικά και αυγά είσαι πλήρως καλυμένος..

 

Αυτό είναι λάθος.

Πως θα αντικαταστήσεις τις πρωτεϊνες από το κόκκινο κρέας;

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για τα αμινοξέα όπως είπες και εσύ εάν κάνεις τους κατάλληλους συνδυασμούς και αν τρως και μερικά γαλακτοκομικά και αυγά είσαι πλήρως καλυμένος..

 

 

Εχω την αμυδρα εντυπωση πως χορτοφαγος ονομαζεται οστις δεν τρωει οτιδηποτε ζωικης προελευσης, ηγουν γαλακτοκομικα και αυγα!

Παντως, το καλυτερο ειναι να συνδιαζονται τα παντα σε σωστες αναλογιες (οπως προειπε η Φρηκ)!

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...