Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει περίπτωση να το (ξανα)δώσω!!

Επίσης από αυτό γράφω τώρά... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να το (ξανα)δώσω!!

Επίσης από αυτό γράφω τώρά... :D

Δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολα να γράφεις από qwerty, αλλά εγώ θα μπερδευόμουν να γράψω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνηθίσεις είναι πολύ πιο βολικό το qwerty, ακόμα και του E55 που είναι semi..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πληκτρολόγια για όλα τα γούστα..

http://oi67.tinypic.com/2d7sebb.jpg

Πλέον με τις οθόνες αφής, αυτά τα σχέδια είναι σχεδόν αδύνατα να γίνουν. Εκτός ίσως αν τα συνδιάσουν με πληκτρολόγιο. Αλλά και πάλι δύσκολο θα είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με τις οθόνες αφής, αυτά τα σχέδια είναι σχεδόν αδύνατα να γίνουν. Εκτός ίσως αν τα συνδιάσουν με πληκτρολόγιο. Αλλά και πάλι δύσκολο θα είναι.

 

Θα ηταν αβολο σημερα να φτιαξουν κατι σαν το sony ericsson p800 με οθονη αφης σε ολο το κινητο και αναδιπλουμενο πληκτρολογιο. Πηρε το ματι μου προσφατα ενα android νομιζω με συρταρωτο qwerty και καθετη οθονη(με οριζοντια οθονη υπηρξε το μοτορολα ατριξ). Και η blackberry εβγαλε ωραια σχεδια σε προσφατα κινητα.

 

Επισης θα μπορουσαν να βγαλουν ενα smart με οριζοντια οθονη και οχι καθετη, με σχεδιο σαν των 7700/7710 νοκια. Απ την αλλη και αυτα που κυκλοφορουν τωρα μπορεις να τα ρυθμισεις να εχουν αυτοματη περιστροφη να τα κρατας οπως θες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν αβολο σημερα να φτιαξουν κατι σαν το sony ericsson p800 με οθονη αφης σε ολο το κινητο και αναδιπλουμενο πληκτρολογιο. Πηρε το ματι μου προσφατα ενα android νομιζω με συρταρωτο qwerty και καθετη οθονη(με οριζοντια οθονη υπηρξε το μοτορολα ατριξ). Και η blackberry εβγαλε ωραια σχεδια σε προσφατα κινητα.

 

Επισης θα μπορουσαν να βγαλουν ενα smart με οριζοντια οθονη και οχι καθετη, με σχεδιο σαν των 7700/7710 νοκια. Απ την αλλη και αυτα που κυκλοφορουν τωρα μπορεις να τα ρυθμισεις να εχουν αυτοματη περιστροφη να τα κρατας οπως θες.

Πάντως σαν το Nokia που μοιάζει με ρόμβο πιο πάνω, δεν θυμάμαι ονομασία, δύσκολα. Ούτε το άλλο που είναι στρογγυλεμένο από κάτω. Ξέχασα και τις ονομασίες τους με τόσα νούμερα που είχαν για όνομα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Κάτοχος νοκια 1661n και η μητέρα μου 6070. Στης μητέρας μου άλλαξα μπαταρία τον Ιανουάριο (eBay, Nokia με 6,5€) και σήμερα αφού έκλεισε δεν ξαναανοίγει. Στη φόρτιση δεν δείχνει τίποτα. Τι μπορεί να έπαθε; Θέμα μητρικής κλπ;

Και το δικό μου από παλιότερα με το ίδιο πρόβλημα. Αλλά δεν ασχολήθηκα να του αλλάξω μπαταρία αφού δε το λειτουργώ

Edited by outnumb
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Κάτοχος νοκια 1661n και η μητέρα μου 6070. Στης μητέρας μου άλλαξα μπαταρία τον Ιανουάριο (eBay, Nokia με 6,5€) και σήμερα αφού έκλεισε δεν ξαναανοίγει. Στη φόρτιση δεν δείχνει τίποτα. Τι μπορεί να έπαθε; Θέμα μητρικής κλπ;

 

Και το δικό μου από παλιότερα με το ίδιο πρόβλημα. Αλλά δεν ασχολήθηκα να του αλλάξω μπαταρία αφού δε το λειτουργώ

 

 

 

αν εχεις πολύμετρο μετρα την τάση στους ακροδεκτες της μπαταρίας.αν λεει οτιδηποτε κατω απο 3,2 δεν προκειται να ξεκινήσει να δουλευει.

επισης βαλε το φορτιστή στο κινητό και μετρα την ταση που παει στους ακροδεκτες της πλακέτας που συνδεεται η μπαταρια.

:)
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγια για όλα τα γούστα..

http://oi67.tinypic.com/2d7sebb.jpg

 

Αυτά δεν ξαναβγαίνουν πλέον. Τι μου θυμησες τώρα;) Το 3310 με τις άπειρες προσόψεις που κυκλοφορούσαν, τα high score στο φιδάκι και τις μουσικές συνθέσεις στο synthesizer του, το 7610 με το τρελό πληκτρολόγιο, ή το 6600 που το είχε ένας καθηγητής μου και το θαύμαζα. Αναμνήσεις...:cool:

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξανα-ολοκληρωθηκε η συλλογη με βασικα μοντελα που ηθελα.

Με χρονολογικη σειρα απο δεξια προς αριστερα, μοντελα που παρουσιαστηκαν απο 1998 εως 2004. Υπαρχουν ακομα 30 περιπου μοντελα που υπαρχουν σαν στοχος αν πανε ολα καλα, κινητα που εδωσα στο παρελθον και τα ξαναπηρα μετα, ξανα και ξανα.. Συνεχιζεται!! ..

DSC00151.jpg

 

Και τα 22 (υπαρχουν και 3510+7250i, αλλα δεν τα βαζω στην 20αδα γιατι ειναι ιδια σχεδιαστικα) ειναι λειτουργικα.

Υγ: Ευχαριστω τον theProdigy για το 8850 που μου χαρισε!

Καλες γιορτες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υγ: Ευχαριστω τον theProdigy για το 8850 που μου χαρισε!

 

Έλα, τώρα το είδα.

Παρακαλώ ρε συ Στέφανε, σιγά το πράγμα! Άλλωστε μου έχεις χαρίσει και εσύ. Δις!

 

υγ: Σήμερα βρήκα 6310 (το απλό με την πράσινη οθόνη, made in Germany) και 6210 (το ανθρακί, made by Nokia).

€3 και €1 αντιστοίχως.

 

Είχα χρόνια να ασχοληθώ ξανά με αγορά παλιών, αγαπημένων Νοκια. Πλέον θέλω να έχω το πολύ καμιά δεκαριά των υπέρ-αγαπημένων μου μοντέλων.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε αρχοντα prodigy???

 

 

Παιζει να υπαρχει καπου αυθεντική προσοψη για 5210???

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που κάναμε login μετά από τόσο καιρό για τον Prodigy! Σε χάσαμε μαν, welcome back!

 

(Btw πρέπει κάπως να ξαναζεστάνουμε τη φάση, ε;)

Uncommon Shooters Blogspot - Smartphone Photography on its best!

 

>>> https://uncommonshooters.blogspot.com <<<

Link to comment
Share on other sites

Plangton69, mol (Δημήτρης, σωστά; ), τα σέβη μου guys!

Ρε σεις, πόσο έχω ξενερώσει από το 2013-2014 με τα κινητά... Δεν περιγράφεται. Στα δικά μου μάτια, για τις δικές μου ανάγκες, τα smartphones τελειοποιήθηκαν με τα Nexus 5, Note 3, S5, S6, G2, G Flex, Xperia Z2, Z Ultra κλπ

Aπό τότε και έπειτα...δεν μου καίγεται καρφί.

 

Οκ, δεν μιλώ για μπαταρία. Αλλά για το wow factor που μου προκαλούσαν τα νέα μοντέλα και ξεροστάλιαζα στα threads του myphone...!

 

Επίσης σχετικά με εμφάνιση (πάλι υποκειμενικά), ομορφότερα "σύγχρονα" τηλέφωνα από τα Nexus 4 και Nokia N9, δεν έχω δει.

So... έχω ξενερώσει την ζωή μου με το σπορ (βάλε και την κρίση στην εξίσωση και κάνε τον υπολογισμό).

 

Πραγματικά ήμουν για κάνα χρόνο με daily driver το S3 Neo και εδώ και ακόμα περισσότερο καιρό με το GNexus (2011 μοντέλο) και απλώς μου λείπει άλλο ένα Giga Ram και μια 12άρα κάμερα.

Eντάξει, υπάρχει πάντα το 808 για κάμερα, αλλά καταλάβατε τι εννοώ.

υγ: Ευχαριστώ για δεύτερη φορά δημόσια την διαχείριση που επανέφερε το account μετά από πάνω από τρία χρόνια εθελοντικής "απενεργοποίησης". Φυσικά ευχαριστώ τον pgetsos.

υγ2: Plankie, νομίζω πως πλέον το φόρουμ είναι πολύ πιο φιλικό και ζεστό μετά την αλλαγή φρουράς. Ξέρω πως εσύ εννοείς την κίνηση γενικότερα όμως πιστεύω πως το ένα επηρεάζει το άλλο.

Οι αλλαγές θα φέρουν πίσω τον κόσμο που έφυγε. Είμαι βέβαιος.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα μετα... ας βαλω και τριτη μου φωτο μεσα σε μια σελιδα .. :O

Απο αριστερα στα δεξια παλι χρονολογικα .. Τα "χ110" εκλεισαν!

DSC03756.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από αυτά δεν είχα εκτός από το 3310, κι αυτό δανικό για τρείς μήνες μόνο.

Άρχισα τα Nokia από το N95 στην ουσία.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Νokia ήταν στην τρίτη λυκείου ένα 7110 το 2000. Φυσικά μεταχειρισμένο και με ανταλλαγή το παλιό μου moto-something που είχα τότε.

Το πιο αγαπημένο μου τηλέφωνο ever (μαζί με τον πραγματικό διάδοχό του, το Ν91).

Τα λάτρεψα αυτά τα δύο τηλέφωνα. Η σχεδιαστική τους "γλώσσα" δεν είναι για όλους βέβαια, το παραδέχομαι.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Νokia ήταν στην τρίτη λυκείου ένα 7110 το 2000. Φυσικά μεταχειρισμένο και με ανταλλαγή το παλιό μου moto-something που είχα τότε.

Το πιο αγαπημένο μου τηλέφωνο ever (μαζί με τον πραγματικό διάδοχό του, το Ν91).

Τα λάτρεψα αυτά τα δύο τηλέφωνα. Η σχεδιαστική τους "γλώσσα" δεν είναι για όλους βέβαια, το παραδέχομαι.

N91 είναι αυτό στο avatar πού έχεις νομίζω ή κάνω λάθος;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι Evris!

 

http://thumbs2.ebaystatic.com/d/l225/m/mxtrbtpq9IN6QxfLz28Gwyw.jpg

 

s-l225.jpg

Βλέπω σου άρεσαν τα Nokia με συρόμενο το καπάκι του πληκτρολογίου προς τα κάτω. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...