Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεδομενου οτι η φωτογραφια δεν ειναι ο τομεας του, μια χαρα τα παει το 71.

 

Παντως παιδια, ακομα χαζευω φωτογραφιες που ειχα τραβηξει με το w900 + εξωτερικο φλας που ειχα αγορασει. Ειδικα για εκεινη την εποχη, ηταν εμπειρια!!

Φανταστικες φωτο, φανταστικο τηλεφωνο, που το αλλαξα μονο και μονο επειδη μου ειχε χαλασει 2 φορες και μου ειχαν σπασει τα νευρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλα τα παει τα Ε71! ιδια καμερα με το Ε55 πρεπει να χει.. παρομοιες φωτο βγαζουν.. αν και ο Carl Zeiss του 6700 ξεχωριζει!

 

Γι'αυτό και προτιμώ το 6700 για ο,τι φωτό θέλω...Aλλά και πάλι,το E71 είδα πως αν ρυθμιστεί σωστά,πάει καλά...Ψάξιμο θέλει μονάχα...:)

 

Δεδομενου οτι η φωτογραφια δεν ειναι ο τομεας του, μια χαρα τα παει το 71.

 

Παντως παιδια, ακομα χαζευω φωτογραφιες που ειχα τραβηξει με το w900 + εξωτερικο φλας που ειχα αγορασει. Ειδικα για εκεινη την εποχη, ηταν εμπειρια!!

Φανταστικες φωτο, φανταστικο τηλεφωνο, που το αλλαξα μονο και μονο επειδη μου ειχε χαλασει 2 φορες και μου ειχαν σπασει τα νευρα.

 

'Ωντως...Aρκεί να μην βγάζεις βράδυ...'Aπατο πάει...

 

Xάζευα και γω κάτι φωτό που ξέμειναν στο Κ800 από την ZX που είχαμε...Πολύ καλές φωτογραφίες,ποιοτικές και πάνω απ'όλα χωρίς πολλά ψεγάδια,λόγω κάμερας...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και προτιμώ το 6700 για ο,τι φωτό θέλω...Aλλά και πάλι,το E71 είδα πως αν ρυθμιστεί σωστά,πάει καλά...Ψάξιμο θέλει μονάχα...:)

 

 

 

'Ωντως...Aρκεί να μην βγάζεις βράδυ...'Aπατο πάει...

 

Xάζευα και γω κάτι φωτό που ξέμειναν στο Κ800 από την ZX που είχαμε...Πολύ καλές φωτογραφίες,ποιοτικές και πάνω απ'όλα χωρίς πολλά ψεγάδια,λόγω κάμερας...

 

Α, ειχατε και ZX :p

Εμεις ειχαμε-εχουμε xsara.

Κοντα πεσαμε κι εκει:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια, ακομα χαζευω φωτογραφιες που ειχα τραβηξει με το w900 + εξωτερικο φλας που ειχα αγορασει. Ειδικα για εκεινη την εποχη, ηταν εμπειρια!!

 

Φανταστικη καμερα στην κατηγορια του (2mp)

ανωτερη ακομα και απο πολλες 3αρες

 

ευκολα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικη καμερα στην κατηγορια του (2mp)

ανωτερη ακομα και απο πολλες 3αρες

 

ευκολα

Καλα, ανωτερη και απο πολλα σημερινα 5-8mp....

Ειδικα τιποτα htc, Motorola κλπ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα, ανωτερη και απο πολλα σημερινα 5-8mp....

Ειδικα τιποτα htc, Motorola κλπ

 

δεν θα διαφωνησω.

 

ηταν εκπληκτικη καμερα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θεωρειται νοσταλγικο, αλλα παραλληλα με το 6230 δεν βλεπω και πολλη αγαπη γι'αυτο εδω το κουκλακι

 

http://telefonos-moviless.webs.com/Nokia%208600%20Luna.jpg

 

Το τελευταιο των 8xxx....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aν σου πω ότι ποτέ δεν έπιασα κάποιο αυτής της σειράς,τι θα μου πεις;Eκτός αν πιάνεται και το 8850,οπότε πάμε πάσο...

 

H αλήθεια είναι,πέρα από το ότι είναι πανέμορφο,ήταν ένα απλό s40 υπερτιμημένο...Tίποτα παραπάνω...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θεωρειται νοσταλγικο, αλλα παραλληλα με το 6230 δεν βλεπω και πολλη αγαπη γι'αυτο εδω το κουκλακι

 

http://telefonos-moviless.webs.com/Nokia%208600%20Luna.jpg

 

Το τελευταιο των 8xxx....

 

8600 luna?? ρε γμτ, μου θυμηζει lg των 100ε.. :wacko:

@Plankton69 συμφωνω, ουτε και πολυτιμα υλικα τυπου τιτανιου ή σαπφυρου ειχε.. και φυσικα πιανεται το 8850! ηταν το δευτερο της σειρας 8 μετα το 8810 και πριν το 8910..

 

ασχετο, ποσο θα κοστολογουσατε ενα 8800 carbon arte με χαλασμενο μικροφωνο? βλεπω μια τετοια αγγελια στα 200ε.. αξιζει?

Edited by Architekt
Link to comment
Share on other sites

Aν σου πω ότι ποτέ δεν έπιασα κάποιο αυτής της σειράς,τι θα μου πεις;Eκτός αν πιάνεται και το 8850,οπότε πάμε πάσο...

 

H αλήθεια είναι,πέρα από το ότι είναι πανέμορφο,ήταν ένα απλό s40 υπερτιμημένο...Tίποτα παραπάνω...

 

Ε αφου το 8850 ειναι ξεκιναει με 8, ειναι 8αρι, πως και να το κανουμε :)

 

Θεωρω ομως οτι η λεξη υπερτιμημενο δεν εχει νοημα (ή καλυτερα, ειναι αυτονοητη:lol:) αφου μιλαμε για το μεγιστο περι υλικων, σχεδιασμου, ποιοτητας και προσοχης στην λεπτομερεια που μπορει να επιδειξει η νοκια. Ηταν κανενα μοντελο της σειρας 8 φθηνο αλλωστε? ;)

 

 

8600 luna?? ρε γμτ, μου θυμηζει lg των 100ε.. :wacko:

ασχετο, ποσο θα κοστολογουσατε ενα 8800 carbon arte με χαλασμενο μικροφωνο? βλεπω μια τετοια αγγελια στα 200ε.. αξιζει?

 

Ου ρε :p

 

-

 

Προσωπικα αυτα τα σιροκο-αρτε-μαρτε-παρτε με χρυσους-πλατινες-διαμαντια-δερματα-μπλινγκ-ζινγκ και λοιπα ευγενη υλικα δεν τα χωνεψα ΠΟΤΕ, γιατι μου εδιναν ΠΑΝΤΑ την εντυπωση οτι δημιουργηθηκαν αποκλειστικα και μονο για την αρπαχτη της υποθεσης.

 

Εξωφρενικη κοστολογηση, look που παραπεμπει σε καταστασεις υστατης ματαιοδοξιας σε συνδιασμο με χρυσα ή υπερμεγεθη ρολογια, premium γερμανικο αυτοκινητο (το μικροτερο μοντελο εισαγωγης 2ο χερι), τσαντες-πορτοφολια μαρκας (απο μαυρο) και μονιμο showoff σε πιστες-τραπεζια-καφε-μπαρ και παει λεγοντας.

 

Ειδικα αν ειναι καμια αντιγραφη απο τις πολλες που παιζουν απο ασια μερα... καλυτερα με αλκατελ 10ετιας. Μπρρρ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο ο κωδικός...!Δεν μπορείς να φανταστείς στο περίπου τι μπορεί να έχει;

 

Xαχαχαχαχαχα!Nτουλάπι είναι βε...Καθρεφτίστικε στην οθόνη!

 

Με έδωσε έναν αλλά δεν λειτουργεί...

Α, ειχατε και ZX :p

Εμεις ειχαμε-εχουμε xsara.

Κοντα πεσαμε κι εκει:)

 

Ναι ναι καλησπέρα Citroenάκια!:lol::D Ως τώρα τέσσερις! :D

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου το 8850 ειναι ξεκιναει με 8, ειναι 8αρι, πως και να το κανουμε :)

 

Θεωρω ομως οτι η λεξη υπερτιμημενο δεν εχει νοημα (ή καλυτερα, ειναι αυτονοητη:lol:) αφου μιλαμε για το μεγιστο περι υλικων, σχεδιασμου, ποιοτητας και προσοχης στην λεπτομερεια που μπορει να επιδειξει η νοκια. Ηταν κανενα μοντελο της σειρας 8 φθηνο αλλωστε? ;)

 

Aπό τα σωστά 8αρια μάλιστα...Tα hardcore πρώτης γενιάς...Oύτε δέρματα,ούτε πολύτιμα κοτρώνια,ούτε τίποτα.Καθαρά μέταλλο και τίποτα άλλο...

 

Δεν έχεις άδικο,αλλά σε σχέση με όσα δίνει λειτουργικά,δεν μου λέει πολλά...

 

Eδιτ:σε κόβω να ψάχνεις...!!!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ου ρε :p

 

-

 

Προσωπικα αυτα τα σιροκο-αρτε-μαρτε-παρτε με χρυσους-πλατινες-διαμαντια-δερματα-μπλινγκ-ζινγκ και λοιπα ευγενη υλικα δεν τα χωνεψα ΠΟΤΕ, γιατι μου εδιναν ΠΑΝΤΑ την εντυπωση οτι δημιουργηθηκαν αποκλειστικα και μονο για την αρπαχτη της υποθεσης.

 

Εξωφρενικη κοστολογηση, look που παραπεμπει σε καταστασεις υστατης ματαιοδοξιας σε συνδιασμο με χρυσα ή υπερμεγεθη ρολογια, premium γερμανικο αυτοκινητο (το μικροτερο μοντελο εισαγωγης 2ο χερι), τσαντες-πορτοφολια μαρκας (απο μαυρο) και μονιμο showoff σε πιστες-τραπεζια-καφε-μπαρ και παει λεγοντας.

 

Ειδικα αν ειναι καμια αντιγραφη απο τις πολλες που παιζουν απο ασια μερα... καλυτερα με αλκατελ 10ετιας. Μπρρρ.

 

χαχαχαχαχαχα μα για την συλλογη το θελωω :p ...οχι η αληθεια ειναι οτι με τραβανε τ αντικειμενα που ειναι προσεγμενα στην συναρμολογηση και στην ποιοτητα! οχι απαραιτητα στα υλικα.. οπως το lumia 800, Moto razr, iPhone 4/4S, που ειναι πολυ προσεγμενα.. και η σειρα 8, περα απο υλικα ειχε και ποιοτητα!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως! Και γω εκτιμω την ποιοτητα κατασκευης σε ενα κινητο (αν και ασχετα απο τα υλικα - αν κατι ειναι καλο φαινεται).

 

Για να απαντησω στην ερωτηση που εκανες πιο πριν, εφοσον το καρμπον αρτε ειναι ΓΝΗΣΙΟ (πολυ βασικο, παιζουν πολλες κινεζιες) και η κατασταση του καλη, νομιζω η τιμη ειναι ΟΚ. Με τα ebay standards τουλαχιστον :worry:

 

 

Aπό τα σωστά 8αρια μάλιστα...Tα hardcore πρώτης γενιάς...Oύτε δέρματα,ούτε πολύτιμα κοτρώνια,ούτε τίποτα.Καθαρά μέταλλο και τίποτα άλλο...

 

Δεν έχεις άδικο,αλλά σε σχέση με όσα δίνει λειτουργικά,δεν μου λέει πολλά...

 

Ετσι, μεταλλο!

 

Παντως αν ειναι να σκεφτεσαι τις δυνατοτητες του κινητου τοτε ειτε

α) εισαι εκτος budget, ειτε

β) εισαι εκτος target group

 

Eδιτ:σε κόβω να ψάχνεις...!!!

 

Παντα! Το αν αγοραζω ομως ειναι ΑΛΛΟ θεμα :p:lol:

 

[dreaming] απο 8αρια θα ηθελα 8810, 8800(κανονικο κ μαυρο), 8910 και 8910i (σε gray και titanium), 8600... ε αυτα τα λιγα :p [/dreaming]

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, μεταλλο!

 

Παντως αν ειναι να σκεφτεσαι τις δυνατοτητες του κινητου τοτε ειτε

α) εισαι εκτος budget, ειτε

β) εισαι εκτος target group

 

Πάντα!

 

Eκτός budget όχι,αλλά θα ήθελα και κάτι παραπάνω σε αυτά τα λεφτά,όπως και να το κάνουμε...'Aρα,σε άλλο target group...

 

Παντα! Το αν αγοραζω ομως ειναι ΑΛΛΟ θεμα :p:lol:

 

[dreaming] απο 8αρια θα ηθελα 8810, 8800(κανονικο κ μαυρο), 8910 και 8910i (σε gray και titanium), 8600... ε αυτα τα λιγα :p [/dreaming]

 

Στο Zήση πήγαινε το εδιτ,αλλά τέσπα...

 

Aν έβαζα κάποιο 8χχχ στην συλλογή μου θα ήταν το 8810 και 8910i...Mόνο αυτά...'Eνα χρώμιο,ένα μέταλλο και ένα τιτάνιο...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

[dreaming] απο 8αρια θα ηθελα 8810, 8800(κανονικο κ μαυρο), 8910 και 8910i (σε gray και titanium), 8600... ε αυτα τα λιγα :p [/dreaming]

 

αχχ αυτα τα 8αρια... εχω ηδη στην συλλογη ενα 8910, ενα 8890 (για 8850 πηγαινα) και θελω ενα Arte Carbon, ενα 8800 Classic, και φυσικα 8810 ομως να ναι σε καλη κατασταση, μιας και ειναι ολο χρωμιομενο, οι γρατζουνιες πανω του θα φαινονται σαν ραγισμενος καθρεπτης.. να ενα τετοιο θελω :p

και ας το πιανω και γω με γαντια :p

Link to comment
Share on other sites

Refurb φιλε μου... πανακριβο, αλλα ειναι ο μονος τροπος... (εδω που τα λεμε και γνησιο να θελες...)

 

Κατα 99% αυτο στο βιντεο ειναι refurb.

 

Καπου εκει ομως διαχωριζεται ο συλλεκτης απο τον μη, αν εισαι οντως συλλεκτης θα πας για γνησιο ανεξαρτητως καταστασης.

 

Προσωπικα δεν με θεωρω συλλεκτη, απλα λατρευω αυτα τα κινητα για το πως δειχνουν, οποτε θα επερνα ανετα αγρατζουνιστο μη-γνησιο. Ειναι απο τα κινητα που στην τελικη τα αγοραζεις για το φαινεσθαι, και οχι για το ειναι.

 

Προσωπικα εχω τοσο κολλημα με τις γρατζουνιες που μαλλον θα αγορασω καινουρια προσοψη για το Ν91 μου (3η φορα) επειδη αυτη εχει 2-3ς μονο γρατζουνιες στο εντελως πανω μερος. Και να σκεφτεις ΗΡΘΕ ετσι. Η προσοψη του ειναι 99% αψεγαδιαστη, αλλα ειναι αυτο το 1% που με ενοχλει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ καθε φορα που παιρνω το κινητο στα χερια μου για να το περιεργαστω και να το θαυμασω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Refurb φιλε μου... πανακριβο, αλλα ειναι ο μονος τροπος... (εδω που τα λεμε και γνησιο να θελες...)

 

Κατα 99% αυτο στο βιντεο ειναι refurb.

 

Καπου εκει ομως διαχωριζεται ο συλλεκτης απο τον μη, αν εισαι οντως συλλεκτης θα πας για γνησιο ανεξαρτητως καταστασης.

 

Προσωπικα δεν με θεωρω συλλεκτη, απλα λατρευω αυτα τα κινητα για το πως δειχνουν, οποτε θα επερνα ανετα αγρατζουνιστο μη-γνησιο. Ειναι απο τα κινητα που στην τελικη τα αγοραζεις για το φαινεσθαι, και οχι για το ειναι.

 

Προσωπικα εχω τοσο κολλημα με τις γρατζουνιες που μαλλον θα αγορασω καινουρια προσοψη για το Ν91 μου (3η φορα) επειδη αυτη εχει 2-3ς μονο γρατζουνιες στο εντελως πανω μερος. Και να σκεφτεις ΗΡΘΕ ετσι. Η προσοψη του ειναι 99% αψεγαδιαστη, αλλα ειναι αυτο το 1% που με ενοχλει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ καθε φορα που παιρνω το κινητο στα χερια μου για να το περιεργαστω και να το θαυμασω.

 

αν ειναι ετσι ουτε γω ειμαι συλλεκτης! γτ το κινητο το θελω τελειο... το iPhone το προσεχω σαν κορη οφθαλμου για να μεινει ετσι.. ειναι κ ευπαθες το ηλιθιο.. το 8890 μου ειναι μεν γνησιο (συμφωνα με τον zografo) αλλα δεν ειναι στην τελεια κατασταση και αυτο με ξενερωνει! γι αυτο ειναι παντα στο συρταρι, αντιθετα απο το 8910 που ειναι αψογο και το κραταω συνεχεια (μεσα στο σπιτι φυσικα :p)

Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω. Και γω το Ν91 το προσεχω αφανταστα.

Δυστηχως γι'αυτα τα κινητα δεν υπαρχουν ανταλλακτικα ουτε για δειγμα.

 

Δεν ξερω για σας, εγω περιμενω τους 3D printers.

Εχω να τυπωσω προσοψεις στα original προτυπα... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε νιωθω. Και γω το Ν91 το προσεχω αφανταστα.

Δυστηχως γι'αυτα τα κινητα δεν υπαρχουν ανταλλακτικα ουτε για δειγμα.

 

Δεν ξερω για σας, εγω περιμενω τους 3D printers.

Εχω να τυπωσω προσοψεις στα original προτυπα... :lol:

 

δεν χρειαζεται να περιμενεις!! λογω επαγγελματος το χω ψαξει! υπαρχει αυτο http://www.dimensionprinting.com/

το οποιο φτιαχνει 3d μακετες! αν στησεις σε cad την προσοψη θα στην βγαλει μπαμ! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για σας, εγω περιμενω τους 3D printers.

Εχω να τυπωσω προσοψεις στα original προτυπα... :lol:

 

Tι θέλει να πει ο ποιητής;;;Tι ετοιμάζεις πάλι;

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Για καμια 10αρια χρονια ακομα τιποτα :lol:

 

Οταν γινουν προσιτοι οι 3D printers και θα μπορουμε να αγορασουμε εναν, εχει να πεσει κατασκευη ΜΠΟΛΙΚΗ :):cool:

 

 

δεν χρειαζεται να περιμενεις!! λογω επαγγελματος το χω ψαξει! υπαρχει αυτο http://www.dimensionprinting.com/

το οποιο φτιαχνει 3d μακετες! αν στησεις σε cad την προσοψη θα στην βγαλει μπαμ! :p

 

Yeah i know! Εχω δει και τους DIY σπιτικους εκτυπωτες αλλα ακομα ειναι απιαστοι για μενα.

 

Να σκαναρω με λειζερ το σασι του n-gage, να το μπαλωσω στο CAD και μετα να το τυπωσω... αξια ανεκτιμητη :cry:

για ολα τα αλλα υπαρχουν οι κινεζοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nικόλα,δεν παίζεσαι...!'Eστειλες αδιάβαστο το diy...!!!

 

handmade n-gage parts δηλαδή...Ωραίος!

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αν γινω ποτε χοντρολεφτας θα τυπωσω ενα μεταλλικο 8810. Δεν θα ειναι καν βαμμενο, θα ειναι αψογα γυαλισμενο μεταλλο.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για καμια 10αρια χρονια ακομα τιποτα :lol:

 

Οταν γινουν προσιτοι οι 3D printers και θα μπορουμε να αγορασουμε εναν, εχει να πεσει κατασκευη ΜΠΟΛΙΚΗ :):cool:

 

 

 

 

Yeah i know! Εχω δει και τους DIY σπιτικους εκτυπωτες αλλα ακομα ειναι απιαστοι για μενα.

 

Να σκαναρω με λειζερ το σασι του n-gage, να το μπαλωσω στο CAD και μετα να το τυπωσω... αξια ανεκτιμητη :cry:

για ολα τα αλλα υπαρχουν οι κινεζοι

 

και για μενα απιαστοι ειναι... το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσεχουμε οτι εχουμε! το συνειδητοποιησα απο το HTC Diamond που ειχε μεσα στο κουτι θηκη και ποτε δεν επαθε τπτ.. μεχρι που μια μερα βαρεθηκα να το βαλω μεσα :cry:

παντως καλη ιδεα της σπιτικης προσοψης :happy:

 

ποοοο... αυτο το καλογιαλισμενο 8810 μ αρεσει!! καληνυχτες παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...