Jump to content

Νοσταλγία για τα παλιά Nokia


Phoenix701
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠAΙΔΙA BOHΘEΙA!

 

'Eκανα hard reset το 6600,και δεν ανοίγει.Πατάω το πράσινο κλήσης,* και 3,αλλά τίποτα...

 

Κοντεύω να τρελαθώ...Tι να κάνω;

 

Eδιτ:άκυρο ευτυχώς...πήρε μπρός και ζητάει κωδικό κάρτας μνήμης...

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Mα και συ παιδι μου, τι το σκαλιζεις το κακομοιρο :confused: Ειχε κατι και του εριξες hard reset?

 

Το δικο μου ακομα φοραει το αρχικο firmware 3.48 η καπως ετσι :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mα και συ παιδι μου, τι το σκαλιζεις το κακομοιρο :confused: Ειχε κατι και του εριξες hard reset?

 

Το δικο μου ακομα φοραει το αρχικο firmware 3.48 η καπως ετσι :p

 

Tο irremote φταίει...Δεν άνοιγε,και δεν το έσβηνε...Πάλι καλά πήρε,αλλά θέλει κωδικό κάρτας μνήμης...

 

V 5.27.0 το δικό μου...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εγκαθιστουμε προγραμματα μονο στην καρτα μνημης, ωστε αν κατι παει στραβα απλα να την βγαζουμε :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εγκαθιστουμε προγραμματα μονο στην καρτα μνημης, ωστε αν κατι παει στραβα απλα να την βγαζουμε :p

 

Nα πω οτι έχεις άδικο,θα πω ψέμα...

 

Zήση,μόλις μπείς,πες πως λένε το προγραμματάκι για την κάρτα μνήμης... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε χαλασω νομιζω οτι την εκατσες :worry:

 

Τον κωδικο για την καρτα μνημης τον εβρισκες αν πηγαινες με καποιον explorer στο c:\System . Εκει ειχε ενα αρχειακι mmcstore το οποιο εκανες μετονομασια σε mmcstore.txt και το ανοιγες και ο κωδικος ηταν στο τελος.

 

Το θεμα ειναι οτι λενε αν κανεις format το κινητο, το αρχειο χανεται.

Για τσεκαρε:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε χαλασω νομιζω οτι την εκατσες :worry:

 

Τον κωδικο για την καρτα μνημης τον εβρισκες αν πηγαινες με καποιον explorer στο c:\System . Εκει ειχε ενα αρχειακι mmcstore το οποιο εκανες μετονομασια σε mmcstore.txt και το ανοιγες και ο κωδικος ηταν στο τελος.

 

Το θεμα ειναι οτι λενε αν κανεις format το κινητο, το αρχειο χανεται.

Για τσεκαρε:worry:

 

Tο είδα στο νετ,αλλά σκέφτηκα 2 μεθόδους:

 

1:Bάζω το πρόγραμμα που βρήκε ο Zήσης,κι ο,τι γίνει

 

2:Κάνω νέο partition μέσω card reader,και λογικά( ;;; ) δεν ξαναζητάει κωδικό...

 

Θα δείξει αύριο τι γίνεται...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έλα αγόρι, fexplorer νομίζω το λένε. ;) Ε μετά κλασσικά, βρίσκεις το αρχείο στην κάρτα μνήμης, δεν θυμάμαι πως το λένε, και μετά το κάνεις .txt . Διαβάζεις τον κωδικό και μετά τέλος! :)

 

Εδιτ: mmcstore.txt όπως λέει και ο Enema. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το αρθρο για το νόκια 6600 σκέφτηκα μήπως μπορώ σχετικά φθηνά να φτιάξω το παλιό μου νόκια 6600 και το νόκια ν95. Το πρόβλημα που έχει το 6600 είναι ότι τα μισά κουμπιά στο πληκτρολόγιο δεν λειτουργούν...όταν το είχα παει στην νόκια τότε ήθελαν αρκετά και μου είπε ότι έιναι το chip πληκτρων...μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρω (βασικα πως να το ψαξω δεν ξερω) και να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου? στο νόκια n 95 σε αυτό έχει χαλάσει το slide και κάθε φορά που ανοίγω το πληκτρολόγιο άσπριζει η οθόνη ,αν θυμάμαι καλά...όταν είχα ψάξει στο eBay το είχα βρει 50 ευρώ μήπως ξέρετε κανένα site με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά μήπως το βρω πιο φθηνό...?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Προσπάθησα με το Fexplorer,άφαντο (λογικό) το αρχείο...Κατά τ'άλλα,καλό προγραμματάκι,μένει στο 6600.

 

Mέσω Card Reader,η κάρτα δεν αναγνωρίζεται...Bρήκα στο net οτι από hard reset δεν μπορείς να βρείς τον κωδικό,εκτός αν έχεις τις οδηγίες χρήσης(κάτι που δεν έχω...)

 

Oπότε...περαστικά μου...Πάμε για άλλη MMC...Mικρό το κακό...

Edited by plankton69
Διώρθωση παράνομου link

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το αρθρο για το νόκια 6600 σκέφτηκα μήπως μπορώ σχετικά φθηνά να φτιάξω το παλιό μου νόκια 6600 και το νόκια ν95. Το πρόβλημα που έχει το 6600 είναι ότι τα μισά κουμπιά στο πληκτρολόγιο δεν λειτουργούν...όταν το είχα παει στην νόκια τότε ήθελαν αρκετά και μου είπε ότι έιναι το chip πληκτρων...μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρω (βασικα πως να το ψαξω δεν ξερω) και να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου? στο νόκια n 95 σε αυτό έχει χαλάσει το slide και κάθε φορά που ανοίγω το πληκτρολόγιο άσπριζει η οθόνη ,αν θυμάμαι καλά...όταν είχα ψάξει στο eBay το είχα βρει 50 ευρώ μήπως ξέρετε κανένα site με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά μήπως το βρω πιο φθηνό...?ευχαριστω

 

Φθηνά δεν πρόκειται να είναι το 6600 αν πεις να το φτιάξεις όλο. Εγώ έχω ένα που για να το φτιάξω από την αρχή (του άλλαξα: το κάσωμα, την πρόσοψη, μπαταρία, πλήκτρα, του πήρα και μαύρη πρόσοψη, μια αναβάθμιση λογισμικού) μου πήγε 140€ +30€ που το πήρα μεταχειρισμένο γιατί το δικό μου το είχα πετάξει ο βλάκας. Νομίζω δεν συμφαίρει εκτός και αν πραγματικά το αγαπάς. Εμένα είναι σαν καινούριο σαν να το έβγαλα τώρα από το κουτί. Το προσέχω σαν ιστερικός βέβαια, να μην το ακουμπήσω σε σκληρή επιφάνεια για να μην ξεθωριάσει το ασημί πίσω από την κάμερα, πως θα μπει στην τσέπη. Αλλά είναι σαν καινούριο πραγματικά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχει το 6600 είναι ότι τα μισά κουμπιά στο πληκτρολόγιο δεν λειτουργούν...όταν το είχα παει στην νόκια τότε ήθελαν αρκετά και μου είπε ότι έιναι το chip πληκτρων...μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρω (βασικα πως να το ψαξω δεν ξερω) και να προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου?

 

Δηλαδη χρειαζεσαι αυτο?

http://www.ebay.co.uk/itm/Keypad-Membrane-Joystick-Flex-cable-Nokia-6600-T6-/300404851746?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item45f1864422

 

Για το Ν95 μαλλον χρειαζεσαι καποιο flex ribbon, αλλα καλυτερα ας απαντησει καποιος που γνωριζει ακριβως τι.

 

 

@Giannis_mathiou 140 ευρω μονο γι'αυτα? Ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ η τιμη αυτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξερω χωρις e-bay και ενα ενα ολα αυθεντικά nokia και παλι ειναι ακριβα. Οπου εβρισκα κομματι ομως. Τουλαχιστον ειναι σαν καινουριο.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Προσπάθησα με το Fexplorer,άφαντο (λογικό) το αρχείο...Κατά τ'άλλα,καλό προγραμματάκι,μένει στο 6600.

 

Mέσω Card Reader,η κάρτα δεν αναγνωρίζεται...Bρήκα στο net οτι από hard reset δεν μπορείς να βρείς τον κωδικό,εκτός αν έχεις τις οδηγίες χρήσης(κάτι που δεν έχω...)

 

Oπότε...περαστικά μου...Πάμε για άλλη MMC...Mικρό το κακό...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Εγώ που θα πάρω ένα άλλο 6600 θα μπορώ να ξεκλειδώσω την κάρτα μνήμης; Έχει ήδη κωδικό απ' το προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Εγώ που θα πάρω ένα άλλο 6600 θα μπορώ να ξεκλειδώσω την κάρτα μνήμης; Έχει ήδη κωδικό απ' το προηγούμενο...

 

'Aγνωστο...Πάντως,εγώ ψάχνω ή κωδικό,ή άλλη mmc...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το είδατε;

δε ξέρω αν συμφέρει όμως...

 

edit:

από ebay τούτο; αξίζει μια δοκιμή εφόσον δε κοστίζει όσο το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

αυτο το είδατε;

δε ξέρω αν συμφέρει όμως...

 

edit:

από ebay τούτο; αξίζει μια δοκιμή εφόσον δε κοστίζει όσο το παραπάνω

 

Και πάλι,θαρρώ πως μια 512 mmc βγαίνει πιο φθηνή...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ,σε περίπτωση που θες να ξεκλειδώσεις αρχεία είναι χρήσιμο. Αλλιώς προφανώς πας για καινούρια. Το 6600 μέχρι πόσα έπαιρνε;
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ,σε περίπτωση που θες να ξεκλειδώσεις αρχεία είναι χρήσιμο. Αλλιώς προφανώς πας για καινούρια. Το 6600 μέχρι πόσα έπαιρνε;

 

'Eνας φίλος που το είχε,φορούσε 512...Tην είχαμε πάρει μαζί,γι'αυτό και το θυμάμαι...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Θενξ παίδες. :) Αλλά οκ, δεν πιστεύω να πάρω άλλη κάρτα. Αν δεν ξεκλειδωθεί βέβαια, τότε οκ, την πιο μικρή που θα βρω...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως οι εφαρμογες ειναι μικρες, ποσες να βαλεις? Και η standard 32αρα μια χαρα ειναι που λεει ο λογος, αν δεν θες μουσικη και πολλες εικονες-βιντεο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι «ξέθαψα» ο θεούλης!

 

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/418760_366816546664226_100000076518732_1467983_172746184_n.jpg

 

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/429401_366816656664215_100000076518732_1467984_1898620411_n.jpg

 

Που είναι η αίγλη της παλιάς Nokia;;Έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα και φυλλάδιο για το (μισητό) Lumia 800...Πολύ σαματάς για κάτι που δεν αξίζει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

^ πωωω εισαι θεος!!

 

ακομα τα θυμαμαι αυτα...

 

οπως και το διαφημιστικο φυλλαδιο του Τ68m , αλλα δεν το εχω ρε γμτ να το ανεβασω

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...