Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε οτι πια δέν υποστιρίζεται η hotmail στο default mail client. Πάρ'αυτα πρέπει να υπάρχει καποιο παραθυράκι... γνωρίζει κανείς????:blink: :blink:

 

Καλα τα vista αλλα δυστυχως δεν αναγνωριζει πολλα... εχω τα home basic

τα home basic "δεν" είναι vista :)

 

ή μάλλον δε μοιάζουν για vista. πολλά καλά xtra που έχουν τα prem αλλά και τα bus τα χάνεις.

 

δεν αξίζει για 30 ευρώ να μην βάλεις τα pre.

 

για το windows mail δεν έχω βρει κάτι. λογικό είναι προωθούν το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ windows mail live! που απλά είναι το καλύτερο στην αγορά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά,

Είχα αναφέρει πιο πάνω ότι τα Vista Ultimate με το WinAero τρέχουν μια χαρά με 512ΜΒ RAM. Τώρα αναγκάζομαι να ανακαλέσω, καθώς μετά από εγκατάσταση 4-5 προγραμμάτων (και του office) το pc σέρνεται. Βέβαια και πριν σερνόταν απλά δεν το είχα καταλάβει αφού δεν έτρεχα 2 προγράμματα μαζί. Τώρα συνηδητοποιώ ότι είχα λάθος. Μέγα λάθος! Τρέχω msn live και internet explorer 7 (5 tabs open) και το σύστημα γονατίζει αν πάω να ανοίξω και την word. Είναι καθαρά λόγω έλλειψης ram, αφού φορτώνονται στο pagefile και... τρέχα γύρευε.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Από 1GigaByte + πάνω. 1.5. 1 είναι πολύ καλό, 1.5 πιστεύω είναι το ιδανικό. Αν σας παίρνει για 2 dimm των 1gb, (σύνολο 2GB) μη το σκεφτείτε καν, ειδικά αν παίζεται και παιχνίδια ή φορτώνεται προγράμματα όπως photoshop.

Συνηδητοποιήστε το και σεις πριν τη πατήσετε, τα vista είναι τουλάχιστον πολύ βαρύτερα από τα ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,

Είχα αναφέρει πιο πάνω ότι τα Vista Ultimate με το WinAero τρέχουν μια χαρά με 512ΜΒ RAM. Τώρα αναγκάζομαι να ανακαλέσω, καθώς μετά από εγκατάσταση 4-5 προγραμμάτων (και του office) το pc σέρνεται. Βέβαια και πριν σερνόταν απλά δεν το είχα καταλάβει αφού δεν έτρεχα 2 προγράμματα μαζί. Τώρα συνηδητοποιώ ότι είχα λάθος. Μέγα λάθος! Τρέχω msn live και internet explorer 7 (5 tabs open) και το σύστημα γονατίζει αν πάω να ανοίξω και την word. Είναι καθαρά λόγω έλλειψης ram, αφού φορτώνονται στο pagefile και... τρέχα γύρευε.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Από 1GigaByte + πάνω. 1.5. 1 είναι πολύ καλό, 1.5 πιστεύω είναι το ιδανικό. Αν σας παίρνει για 2 dimm των 1gb, (σύνολο 2GB) μη το σκεφτείτε καν, ειδικά αν παίζεται και παιχνίδια ή φορτώνεται προγράμματα όπως photoshop.

Συνηδητοποιήστε το και σεις πριν τη πατήσετε, τα vista είναι τουλάχιστον πολύ βαρύτερα από τα ΧΡ.

 

Η προτεινόμενη μνήμη Ram για τα Windows Vista και ιδιαίτερα για την έκδοση Ultimate είναι 2gb.Αλλιώς, θα έχεις ένα Pc που θα σέρνεται και δεν θα μπορείς να τρέξεις ούτε απλές εφαρμογές σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Η προτεινόμενη μνήμη Ram για τα Windows Vista και ιδιαίτερα για την έκδοση Ultimate είναι 2gb.Αλλιώς, θα έχεις ένα Pc που θα σέρνεται και δεν θα μπορείς να τρέξεις ούτε απλές εφαρμογές σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Η προτεινόμενη για όλες τις εκδόσεις με Aero (και τα ultimate) είναι 1GB. Για τα home basic (no aero) είναι 512ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις με τα vista και τον firefox πως μπορουμε να ακουμε τα site που εχουν on line radio? για παραδειγμα δεν γινεται να ακουω johngreek , βγαζει το παραθυρο αλλα δεν εχει κοκο!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ταιμερ στοπερ δεν καταλαβα πως δουλευει κατεβασα ολα τα σπαστηρια αλλα δεν μπορεσα να τα κανω να δουλεψουν.ειναι ευκολο?
ναι, πολυ ευκολο ειναι, ουτε ειδικες γνωσεις χρειαζεται :)

Η προτεινόμενη για όλες τις εκδόσεις με Aero (και τα ultimate) είναι 1GB. Για τα home basic (no aero) είναι 512ΜΒ.
φιλε μου, εγω ειτε με aero ειτε χωρις το ιδιο βαρος βλεπω στο συστημα με 512, δε βλεπω ουσιαστικη διαφορα, αντε λιγα ΜΒ μνημης με το ζορι. γενικα ειτε με ειτε χωρις χρειαζεται πολυ μνημη, καμια σχεση με ΧΡ. λογικα θα φταινε τα ultimate με περισσοτερες διεργασιες κλπ για το βαρος..
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έλεγα τι ωραία τρέχουν τα Vista Ultimate στο λαπτοπ μου. (Centrino 2.13 Ghz, 1Gb ram)

Σήμερα που προστέθηκαν Office 2007 και Symantec Antivirus αναθεωρω όσα ειπα για ταχύτητα. :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

E μα...έβαλες και εσύ τα Norton!! Eίναι δυνατόν ποτέ να έχεις και Aero και Norton και Office 2007 με 1 GB Ram;;

 

Μην είμαστε και πλεονέκτες!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Nod32 για antivirus,Μακράν το ελαφρύτερο και απόλυτα συμβατό με Vista.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nod32 για antivirus,Μακράν το ελαφρύτερο και απόλυτα συμβατό με Vista.
Και εγώ που το έχω, δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, είναι απολύτως συμβατό, προς το παρών δεν φαίνεται να έχω κανέναν ιό, και πάνω από όλα, δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει!
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έλεγα τι ωραία τρέχουν τα Vista Ultimate στο λαπτοπ μου. (Centrino 2.13 Ghz, 1Gb ram)

Σήμερα που προστέθηκαν Office 2007 και Symantec Antivirus αναθεωρω όσα ειπα για ταχύτητα. :)

 

Να δώ πότε θα μάθει ο απλός ο κοσμάκης, οτι το Νorton είναι ΓτΠ. Υπέρβαρο και δηημιουργεί πρόβλημα ταχύτητας στο startup. Πόσο μάλλον όταν εσύ φίλε μου έχεις 1GB Ram.

Κάνε κάποιες απλές κινήσεις... Προσθεσε στην sidebar ενα multimeter. Για να βλέπεις την κίνηση του επεξεργαστή σου κ της μνήμης σου. Εγώ στα με 2GB μνήμης, όταν ανοίξει το pc δείχνει 30-33% δεσμευμένη.. Κάνε τον υπολογισμό να δείς πόσο πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

ναι, πολυ ευκολο ειναι, ουτε ειδικες γνωσεις χρειαζεται :)

φιλε μου, εγω ειτε με aero ειτε χωρις το ιδιο βαρος βλεπω στο συστημα με 512, δε βλεπω ουσιαστικη διαφορα, αντε λιγα ΜΒ μνημης με το ζορι. γενικα ειτε με ειτε χωρις χρειαζεται πολυ μνημη, καμια σχεση με ΧΡ. λογικα θα φταινε τα ultimate με περισσοτερες διεργασιες κλπ για το βαρος..

ακόμα και τα bus αλλά και τα home pre που τρέχουν αντίστοιχα processes shadow copy & mce αντίστοιχα θέλουν 1GB το λιγότερο με 1.5 να είναι καλά (όπως και έχω και εγώ).

 

αν κάποιος διαβάσει σοβαρά review για laptop με vista θα καταλάβει ότι θέλουν πάνω από 1GB για να πάνε τουλάχιστον όπως τα xp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

March 2007 Windows Vista Application Compatibility Update

 

http://support.microsoft.com/kb/932246/en-us

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η προτεινόμενη για όλες τις εκδόσεις με Aero (και τα ultimate) είναι 1GB. Για τα home basic (no aero) είναι 512ΜΒ.

 

Με 1 gb μνήμη Ram στον υπολογιστή μου τα Windows Vista έτρεχαν κανονικά εώς ικανοποιητικά.Σε υπολογιστή φίλου μου, τα Windows Vista έτρεχαν μια χαρά και με Office 200 και όλα αυτά με μνήμη Ram 2 gb.Συνεπώς όσο περισσότερη μνήμη Ram, τόσο το καλύτερο.

Επεξεργαστές Pentium D και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

E μα...έβαλες και εσύ τα Norton!!

Να δώ πότε θα μάθει ο απλός ο κοσμάκης, οτι το Νorton είναι ΓτΠ.
Απ'ότι είδα, έγραψε ότι έβαλε "Symantec Antivirus". Αυτό μπορεί να είναι το corporate antivirus που βγάζει η Symantec εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει σχέση με την σουίτα Norton. Γενικά είναι ένα καλό και όχι τόσο βαρύ software. Οπότε αν δεν είσαστε απόλυτα σίγουροι, καλό είναι να μην είσταστε τόσο κατηγορηματικοί.
Link to comment
Share on other sites

Την έκδοση antivirus για τα Vista κατέβασα. Θα δοκιμάσω και το Nod γιατί στην εκκίνηση παρατηρώ μια καθυστέρηση.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εβαλα κι εγω τα Vista Premium Ελλην.και θελω να ρωτησω,γιατι οι μικροεφαρμογες που δειχνουν τον καιρο και τις ειδησεις(στη δεξια πλευρα),δεν δουλευουν?Μηπως γιατι ειναι στα ελλην.το λειτουργικο?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα, έγραψε ότι έβαλε "Symantec Antivirus". Αυτό μπορεί να είναι το corporate antivirus που βγάζει η Symantec εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει σχέση με την σουίτα Norton. Γενικά είναι ένα καλό και όχι τόσο βαρύ software. Οπότε αν δεν είσαστε απόλυτα σίγουροι, καλό είναι να μην είσταστε τόσο κατηγορηματικοί.

 

 

και ποιο antivirus Προτεινετε δηλαδη εσεις για βιστα που να το εχετε τσεκαρει στα βιστα και να σε προστατευει και να μη σου σπαει και τα νευρα? εγω με το symantec antivirus τοσα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα και τωρα παλι αυτο εβαλα....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εβαλα κι εγω τα Vista Premium Ελλην.και θελω να ρωτησω,γιατι οι μικροεφαρμογες που δειχνουν τον καιρο και τις ειδησεις(στη δεξια πλευρα),δεν δουλευουν?Μηπως γιατι ειναι στα ελλην.το λειτουργικο?

Όσον αφορά τον καιρό τουλάχιστον δοκίμασε αυτό που θα βρεις εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1662473#post1662473

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, ειναι αψογο με τα Vista!:D

το μόνο bug που έχω βρει (αλλά το έλυσα στο λεπτό) είναι ότι ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι το .tmp που δημιουργεί το windows photo gallery κατά το tagging στον φάκελο με τις φωτό είναι αρχείο των windows και όχι κάτι "άλλο".

 

τι έκανα? εξαίρεσα τον φάκελο των pictures από το AMON. ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...