Jump to content

Microsoft Windows Vista


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα βάλεις το cd των Windows Vista,θα πατήσεις το "Install Now"

http://windowshelp.microsoft.com/QueryWS/GetOpenContent.aspx?assetID=036e45d3-6bc8-4105-93a9-e1a98220bb8b&DocumentSet=en-US&RenderKey=XML,θα περιμένεις λίγα λεπτά,θα πατήσεις το "Custom (Advanced)" http://windowshelp.microsoft.com/QueryWS/GetOpenContent.aspx?assetID=4a600c0d-e4e4-4bad-aed8-d3e0721a993e&DocumentSet=en-US&RenderKey=XMLκαι θα περιμένεις μέχρι να εγκατασταθούν τα Windows Vista (έτσι γίνεται στα Windows 7).Αν έχεις "Recovery Cd" θα πρέπει, μάλλον, να βάλεις το Cd,να κάνεις restart,να περιμένεις την ένδειξη "Press any key to continue..." και μετά να ακολουθήσεις αυτά που σου λέει για να εγκαταστήσεις ξανά τα Vista (έτσι γίνεται στα Windows XP).

Μα φίλε όπως γράφω και παραπάνω δεν έχω cd των vista,μου είπαν ότι με αυτά τα 2 cd του back up που έκανα θα κάνω format.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα φίλε όπως γράφω και παραπάνω δεν έχω cd των vista,μου είπαν ότι με αυτά τα 2 cd του back up που έκανα θα κάνω format.

Αν τα cd λένε πάνω "Operating System-Recovery CD/DVD" τότε έχουν τα Windows Vista μέσα.Κάπως έτσι:

http://cdn2.ioffer.com/img/item/835/132/56/o_0FoiwryhH84VAJb.jpg

Δοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία σε περίπτωση που έχεις Recovery Cd (όπως σου έγραψα παραπάνω) και αν δεν μπορείς να κάνεις φορμάτ κάλεσε την κατασκευάστρια εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα cd λένε πάνω "Operating System-Recovery CD/DVD" τότε έχουν τα Windows Vista μέσα.Κάπως έτσι:

http://cdn2.ioffer.com/img/item/835/132/56/o_0FoiwryhH84VAJb.jpg

Δοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία σε περίπτωση που έχεις Recovery Cd (όπως σου έγραψα παραπάνω) και αν δεν μπορείς να κάνεις φορμάτ κάλεσε την κατασκευάστρια εταιρεία.

Δεν λένε τίποτα,εγώ τα αγόρασα κενά και έκανα back up τα αρχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λένε τίποτα,εγώ τα αγόρασα κενά και έκανα back up τα αρχεία μου.

Κάλεσε την κατασκευάστρια εταιρεία και ζήτα τα Recovery Cd.Σε περίπτωση που έχεις Fujitsu-Siemens υπολογιστή μπορείς να παραγγείλεις τo Recovery Cd (σε χαμηλή τιμή 20-40 ευρώ) από το gr.ts.fujisu.com .:)

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσε την κατασκευάστρια εταιρεία και ζήτα τα Recovery Cd.Σε περίπτωση που έχεις Fujitsu-Siemens υπολογιστή μπορείς να παραγγείλεις τo Recovery Cd (σε χαμηλή τιμή 20-40 ευρώ) από το gr.ts.fujisu.com .:)

 

Ναι fujitsu έχω.Κατάλαβα και αυτοί στο μαγαζί τι μου έλεγαν ότι μπορώ να κάνω με αυτά τα Cd με τα back up format;Ψέμματα μου έλεγαν;

Link to comment
Share on other sites

Ναι fujitsu έχω.Κατάλαβα και αυτοί στο μαγαζί τι μου έλεγαν ότι μπορώ να κάνω με αυτά τα Cd με τα back up format;Ψέμματα μου έλεγαν;

Δεν ξέρω αν σου έλεγαν ψέματα.Πάρε στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης (801 11 42200) και ρώτα πως μπορείς να κάνεις φορμάτ και αν μπορείς να παραγγείλεις το Recovery Cd μέσα από το site που σου έδωσα.

 

Προσοχή: Υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν ένα τηλέφωνο της Fujitsu για να παραγγείλεις μέσω τηλεφώνου το cd.Αυτό δεν ισχύει.Είχα καλέσει και εγώ (πριν από 4-5 ημέρες) και μου είχαν πει ότι μόνο μέσω της ιστοσελίδας μπορείς να πάρεις το cd.Το cd θα κάνει μέρες να έρθει γιατί θα σου το στείλουν από τη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,για να κάνω ένα format πρέπει να κάνω όλα αυτά τα στάδια και να περιμένω να μου έρθει το cd από την γερμανία.Καλύτερα να πάρω τότε ένα cd των vista να τελειώνω μια και καλή.Ευχαριστώ φιλαράκι.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.Εγώ σου προτείνω να κάνεις το εξής:Παράγγειλε το Recovery Cd από τη Fujitsu-Siemens και μέχρι να έρθει κάνε μια "καθαρή" εγκατάσταση των Windows 7.Έτσι,ο υπολογιστής σου θα γίνει γρήγορος γιατί δεν θα έχει προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και πριν το πάω στο Service για να δουν τι έχει θέλω να κάνω κάτι τελευταίο. Αυτό είναι η εγκατάσταση ενός νέου λειτουργικού. Έχω cd με τα Windows Vista Home Premium και η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν τελικά έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου και τα Vista εγκατασταθούν επιτυχώς, θα μπορώ να εγκαταστήσω όλους τους "οδηγούς" από την αρχή (Κάρτας ήχου, κάρτας γραφικών κλπ) ή δεν θα με αφήσουν τα Windows επειδή θα είμαι σε ασφαλή λειτουργία;

 

*Ελπίζω να μην βγήκα Off-Topic.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και πριν το πάω στο Service για να δουν τι έχει θέλω να κάνω κάτι τελευταίο. Αυτό είναι η εγκατάσταση ενός νέου λειτουργικού. Έχω cd με τα Windows Vista Home Premium και η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν τελικά έχει πρόβλημα ο υπολογιστής μου και τα Vista εγκατασταθούν επιτυχώς, θα μπορώ να εγκαταστήσω όλους τους "οδηγούς" από την αρχή (Κάρτας ήχου, κάρτας γραφικών κλπ) ή δεν θα με αφήσουν τα Windows επειδή θα είμαι σε ασφαλή λειτουργία;

 

*Ελπίζω να μην βγήκα Off-Topic.:)

 

Εφ' οσον ο υπολογιστής εχει πρόβλημα προς τι η εγκατάσταση των divers?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ενα μηνα εκαναν αυτοματη αναβαθμηση.

Ε απο τοτε τρεχουνε τα παντα σφαιρα.....Δεν τα προλαβαινω!:lol:

Να μην γκριαζουμε μονο:mad:,να λεμε και τα θετικα!:D

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα vista......!!!!!!

core duo 2.33GHz(E6550) 3GB,RAM ATI Radeon HD 2600 PRO,320GB εσωτερικο 1TB εξωτερικο,2XDL,XEROX 19tft.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα με το sp2 πάνε καλά αλλά και πάλι πιο αργά από τα xp και τα 7.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες και φίλοι,

ξαφνικά σήμερα το απόγευμα δεν μπαίνει το PC στα Vistα.

 

Συγκεκριμένα,ξεκινάει, βγαίνει η μπάρα φόρτισης, μετά το στρογγυλό σήμα των VISTA, μετά η οθόνη "Καλώς ορίσατε" και μετά μένει μόνο το ποντίκι να αναβοσβήνει συνέχεια σε μια μαύρη οθόνη και να μην ολοκληρώνεται η φόρτωση του λειτουργικού.

 

Αν ξεκινήσω πατώντας F8,μπαίνω στα Vista σε Safe mode αλλά το θέμα είναι οτι εκεί είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα και απλά.

 

Εχεις κανείς ιδέα τι γίνεται και δεν μπορώ να μπω στα Vista;

Tι μπορεί να συμβαίνει;

Πως μπορώ να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα;

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Tελικά λύθηκε το πρόβλημα με τον εξής κουφό τρόπο:

αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα τους σκληρούς δίσκους και το Vista φόρτωσαν κανονικά.

 

Πάλι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Tελικά λύθηκε το πρόβλημα με τον εξής κουφό τρόπο:

αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα τους σκληρούς δίσκους και το Vista φόρτωσαν κανονικά.

 

Πάλι καλά!

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ, αν δεν αφαιρέσω τον ένα εξωτερικό σκληρό ο υπολογιστής αρνείται να κάνει εκκινησει τον Vista και κάνει επαναλαμβανόμενα restart αμέσως μετά από την οθόνη του bios.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απεγκαταστησω τον internet explorer?

 

O internet explorer ειναι ενα πρόγραμμα απαραίτητο για την λειτουργία των windows, δεν μπορείς να τον απεγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις πως μπορω να απεγκαταστησω τον internet explorer?

Μπορείς, όμως,να τον απενεργοποιήσεις. Πως; Θα πας Control Panel, System and Security, Programs, Turn Windows features on or off και από'κει θα ξετικάρες το "Internet Explorer 7 ή 8". Θα πατήσεις το ΟΚ και τελείωσες. :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει καποιος τροπος να το διαγραψω εντελως απ το συστημα μου?

Όχι,δυστυχώς. Ο Internet Explorer πάει μαζί με τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

2 θεματακια:

 

Γιατι η sidebar αρνειται να θυμηθει την σειρα με την οποιο βαζω τα gadget και σε καθε φορτωση των windows βγαζει κ μια δικια της??

 

Δοκιμασα να κανω update τους drivers του southbridge απο το site της μητρικης, τους κατεβαζω, τους τρεχω και μου πεταει μνμ οτι το συστημα δεν καλυπτει τις απαιτησεις, η καπως ετσι.. Προς θεου κατεβαζω για το σωστο μοντελο μητρικης, το σωστο λειτουργικο..

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...