Jump to content

GPS: Πλοήγηση στο αυτοκίνητο (PNAs)


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εταιρία που το εισάγει, έχω την εντύπωση πως πουλάει έξτρα μια κάρτα 2 gbite με τους χάρτες για όλη την Ευρώπη. Νομίζω πως τα χρήματα που ζητά είναι ελλάχιστα.
Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανως ρωτησα, αλλα το πηρε το ματι μου και σε online καταστημα...

Τι λετε ρε παιδια? Δεν το ξερω καθολου το destinator γι αυτο ρωταω. Δε θα τους δει τους χαρτες με ενα copy-paste?

Υπαρχει κανενας τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ρωτησα, αλλα το πηρε το ματι μου και σε online καταστημα...

Τι λετε ρε παιδια? Δεν το ξερω καθολου το destinator γι αυτο ρωταω. Δε θα τους δει τους χαρτες με ενα copy-paste?

Υπαρχει κανενας τροπος?

 

Εγώ πιστεύω οτι μπαίνουν.

Βρες χάρτες και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξερω το μηχανημα εχει Destinator PN και εχει το προγραμμα και τους χαρτες ελλαδας σε μια SD 1GB.

 

Εχει το Destinator ND και οχι το PN που εχουν τα pocket pc.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια.δεν βρηκα αλλου καποιο αντιστοιχο θεμα γιαυτο ανοιγω αυτο εδω...

επειδη μεσα στη βδομαδα θα παραλαβω το καινουργιο μου αυτοκινητο ηθελα να ρωτησω τα εξης...

1)ποιο ειναι το καλυτερο GPS για Mercedes CLK???Με ενδιαφερει να εχει καλη εφαρμογη στο ταμπλω,να εχει μεγαλη και ευαναγνωστη οθονη,να εχει ελληνικο μενου,και να εχει πληρεις και ενημερωμενους χαρτες απο αθηνα(κατα κυριο λογο)αλλα και απο την υπολοιπη ελλαδα και ενοειται να ειναι ακριβειας.

2)για τι κοστος μιλαμε???επισης με ενδιαφερει να δειχνει το στιγμα μου ανα πασα στιγμη..

3)μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν DVD-PLAYER???

4)αξιζει τον κοπο να αγορασω ενα τετοιο μηχανημα???

καποιοι μου προτεινανε αυτο το TIBO S-1000 με κοστος τα 550ε περιπου.τι λετε???

 

 

ακουω τις προταςεις σας

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Είτε Merc CLK είτε Fiat Panda, μια είναι η λύση. Tibo!:D

Aυτό σου προτείνω και εγώ για τους εξής λόγους.

Έχει μεγάλη οθόνη και τρέχει Destinator. Όχι οτι το Destinator είναι το τρελό πρόγραμμα, απλά έχει τους καλύτερους χάρτες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και σχεδόν είναι μονόδρομος.

Aν θες κάτι άλλο οι λύσεις σου περιορίζονται σε αυτά και σε μερικά mio PNA.

Link to comment
Share on other sites

μη γελασεις αλλα τι ειναι το Destinator???δεν κανω διακριση αυτοκινητων απλα σε κατι φωτο που ειδα το ΤΙΒΟ μου φαινετε καπως χοντροκομμενο και δεν ξερω που θα μπορουσε να τοποθετηθει στο ταμπλω του CLK..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

μη γελασεις αλλα τι ειναι το Destinator???δεν κανω διακριση αυτοκινητων απλα σε κατι φωτο που ειδα το ΤΙΒΟ μου φαινετε καπως χοντροκομμενο και δεν ξερω που θα μπορουσε να τοποθετηθει στο ταμπλω του CLK..

To Destinator είναι το πρόγραμμα που τρέχει.

Υπάρχουν διάφορα όπως το tomtom, igo etc.

Για κάθε πρόγραμμα υπάρχουν διαφορετικοί χάρτες. Το Destinator έχει τους καλύτερους για Ελλάδα.

Το ιδανικό θα ήταν να έχεις κάτι διακριτικό που να δένει αρμονικά με το ταμπλο, όπως το εργοστασιακό. Δυστυχώς δε μπορείς να έχει τέτοιες πολυτέλειες.

Οι καλές-αποδοτικές λύσεις είναι αυτά τα χοντροκομμένα μηχανήματα που τα κολλάς με βεντούζα στο παρμπριζ. Ξέρω είναι άθλια, αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

To Destinator είναι το πρόγραμμα που τρέχει.

Υπάρχουν διάφορα όπως το tomtom, igo etc.

Για κάθε πρόγραμμα υπάρχουν διαφορετικοί χάρτες. Το Destinator έχει τους καλύτερους για Ελλάδα.

Το ιδανικό θα ήταν να έχεις κάτι διακριτικό που να δένει αρμονικά με το ταμπλο, όπως το εργοστασιακό. Δυστυχώς δε μπορείς να έχει τέτοιες πολυτέλειες.

Οι καλές-αποδοτικές λύσεις είναι αυτά τα χοντροκομμένα μηχανήματα που τα κολλάς με βεντούζα στο παρμπριζ. Ξέρω είναι άθλια, αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα.

 

ναι ναι εχεις δικιο...θα παω να το δω και απο κοντα και θα αποφασισω.στη χειροτερη θα το βαζω στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και θα το βγαζω οποτε το χρειαζομαι.δεν θελω να το βαλω με βεντουζα γιατι θα φαινετε ασχημο ρε γμτ.....το εργοστασιακο NAVIGATOR απο την μαμα μερσεντες δουλευει στην ελλαδα???εχω την εντυπωση πως οχι....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι εχεις δικιο...θα παω να το δω και απο κοντα και θα αποφασισω.στη χειροτερη θα το βαζω στο ντουλαπακι του αυτοκινητου και θα το βγαζω οποτε το χρειαζομαι.δεν θελω να το βαλω με βεντουζα γιατι θα φαινετε ασχημο ρε γμτ.....το εργοστασιακο NAVIGATOR απο την μαμα μερσεντες δουλευει στην ελλαδα???εχω την εντυπωση πως οχι....

Συνήθως τα εργοστασιακά όλως των εταιριών έχουν χάρτες από διεθνείς κατασκευαστές όπως Navteq, teleatlas.

Η κάλυψή τους είναι αστεία σε σύγκριση με αυτή της Ngi που συνεργάζεται με το Destinator.

Δηλαδή θα δώσεις 2-3000 euros και δεν θα κάνεις δουλειά, θα κερδίσεις μόνο σε εμφάνιση, ενώ με ένα tibo θα έχεις τέλεια πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό είναι το tibo ειδικά το καινούργιο με την 4 οθόνη..

 

Κοίτα και σε Garmin και Maggelan υπάρχουν φοβερά μηχανήματα (ειδικά τα Garmin - Σκορδίλης). Με τίποτα μην πάρεις Mio γιατί τα τελευταία έχουν χάρτες Teleatlas που είναι για τα πανηγύρια... Εκτός αν θέλεις να πηγαίνεις μόνο Αθήνα (κι εκεί με λάθη..).

 

Προτείνω να κοιτάξεις να πάρεις μηχάνημα που να έχει Destinator (είναι Νο1 στην Ελλάδα). Δεν ξέρω καθόλου για τον καιρνούργιο χάρτη του Garmin Που δίνει εξτρά τι είναι, πρέπει να είναι καλός, έχω ακούσει για πολλές πόλεις και αρκετά χωρία...

 

Αυτά! Εγώ έχω ένα Mio P550, σαν PDA είναι μέτριο, σαν GPS είναι μ!@!@!@, κάνει 100 ώρες να πιάσει... Σε αντίθεση με το Tibo που το πήρε ένας φίλος και πιάνει δορυφόρο σε 3''.. Το ίδιο και τα Garmin και τα Magellan

Link to comment
Share on other sites

ayto to gps kalo fenete h gnvmh sas ?

http://www.e-galaxy.eu/navimate_420.htm

 

Η γνώμη μου είναι να μείνεις μακριά από Navimate και να ψάξεις για κάτι με Destinator σαν πρόγραμμα πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

και για μένα το destinator είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα... είχε πλάκα η Teleatlas που έλεγε ότι έχει καλύχει το 60% της Ελλάδας... μπούρδες! Δεν έχει τίποτε άλλο εκτός Αθήνας... Destinator και ξερό ψωμί... ίσως και μια επιφύλαξη για τους τελευταίους χάρτες της garmin για την Ελλάδα (γιατί δεν τους έχω δει αλλά έχω ακούσει ότι έχουν πολύ λεπτομέρεια..)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς, επειδή θέλω ν'αγοράσω αυτό http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&viewitem=&ru=http%3A%2F%2Fsearch.ebay.co.uk%3A80%2Fsearch%2Fsearch.dll%3Ffrom%3DR40%26satitle%3D110087046734%26fvi%3D1&item=110087046734" για το αυτοκίνητο και αναφέρει στα χαρακτηριστικά (gps navigation inputs port) μπορείτε να μου πείτε ποια θα είναι η πηγή; Προς το παρόν έχω ένα acer N35. Θα μπορέσω να έχω το destinator στο παραπάνω mp3 που θέλω ν'αγοράσω κι αν ναι τι θα χρειαστεί για να το βλέπω στην οθόνη μου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κανείς, επειδή θέλω ν'αγοράσω αυτό "http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&viewitem=&ru=http%3A%2F%2Fsearch.ebay.co.uk%3A80%2Fsearch%2Fsearch.dll%3Ffrom%3DR40%26satitle%3D110087046734%26fvi%3D1&item=110087046734" για το αυτοκίνητο και αναφέρει στα χαρακτηριστικά (gps navigation inputs port) μπορείτε να μου πείτε ποια θα είναι η πηγή; Προς το παρόν έχω ένα acer N35. Θα μπορέσω να έχω το destinator στο παραπάνω mp3 που θέλω ν'αγοράσω κι αν ναι τι θα χρειαστεί για να το βλέπω στην οθόνη μου;

Ευχαριστώ!

 

Shipping costs:To Greece -- US $103.00

 

omg!

Link to comment
Share on other sites

...+ πόσα θα σου ζητήσουν στο τελωνείο, εγώ δεν έχω πρόβλημα!:D

Item location:MY, United Kingdom

:p

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και μερικούς μήνες το Garmin Nuvi 350 και είναι ανεπανάληπτο μηχάνημα.

 

Θα πρότεινα να προσέξεις το θέμα της λειτουργικότητας της διεπιφάνειας. Πολλά που είναι στυλ PDA δεν μπορείς να τα χειριστείς καλά ενώ είσαι στο αμάξι και πρέπει να κάνεις κινήσεις ακριβείας.

 

Ενώ το παραπάνω που έχω όπως και άλλα, έχουν διεπιφάνεια σχεδιασμένη ειδικά για αυτή τη δουλειά και σε συνδυασμό με την οθόνη αφής, κάνουν θαύματα.

 

;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

και για μένα το destinator είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα... είχε πλάκα η Teleatlas που έλεγε ότι έχει καλύχει το 60% της Ελλάδας... μπούρδες! Δεν έχει τίποτε άλλο εκτός Αθήνας... Destinator και ξερό ψωμί... ίσως και μια επιφύλαξη για τους τελευταίους χάρτες της garmin για την Ελλάδα (γιατί δεν τους έχω δει αλλά έχω ακούσει ότι έχουν πολύ λεπτομέρεια..)

Μέχρι πρίν λίγο καιρό ναι,οι χάρτες της Teleatlas ειχαν μόνο Αθήνα,Θεσ/νικη,Πάτρα και κανα δυο άλλες πόλεις.Απο το τελευταίο update του Ιανουαρίου όμως έχει προσθέσει άλλες 20 πόλεις.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...