Jump to content

πρόβλημα με format


anti13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα πρόβλημα....

Στον υπολογιστή μου έβαλα linux to fedora core 6 και εσβησα τα windows που ειχα ετσι ο σκληρός τώρα είναι σε ext3.

Τώρα όμως θέλω να βάλω πάλι τα windows κ δεν μπορω γιατι δεν βλέπουν τον σκληρό (δεν ειναι ntfs ;h fat32 klp) κ ετσι δεν μπορω να βαλω τα winodws,

Ξερετε με ποιον τρόπο θα μπορέσω να σβήσω τα partition του linux?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας τον υπολογιστή από το CD εγκατάστασης των Windows XP και επιλέγοντας εγκατάσταση, υπάρχει η επιλογή διαγραφής των ήδη υπαρχοντων διαμερισμάτων και δημιουργίας νέων.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας τον υπολογιστή από το CD εγκατάστασης των Windows XP και επιλέγοντας εγκατάσταση, υπάρχει η επιλογή διαγραφής των ήδη υπαρχοντων διαμερισμάτων και δημιουργίας νέων.

Κοινώς, μόλις κάνεις restart, θα σου εμφανίσει μια επιλογή εισόδου στο Setup (BIOS), συνήθως πατάς το πλήκτρο "Delete". Αφού μπεις στο BIOS, ανάλογα με τη μητρική που έχεις, θα πας στις ρυθμίσεις όπου θα βρεις έναν τίτλο μενού του τύπου "BIOS Features Setup". Εκεί βρίσκεται το Boot Sequence, η σειρά δηλαδή με την οποία ψάχνει το PC για δεδομένα εκκίνησης.

 

Θα βρεις τη σειρά που έχει οριστεί και θα ορίσεις ως "1st Boot Device" το DVD-ROM. Μετά θα κάνεις restart με το CD των Windows μέσα και μόλις δεις το μήνυμα "Press any key to start setup procedure", πατάς οποιοδήποτε πλήκτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα μαλλον το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο....

Όλα αυτα τα εχω κάνει.

Το θέμα ειναι πως όταν κάνεις boot απο το cd rom των windows τοτε ανοιγει μια μαυρη οθονη και μετα γραφη με ασπρα γραμματα οτι γινεται ελεγχος των παραμέτρων του υπολογισ΄τη(κάτι τέτοιο πανω κατω λέει), ύπο φυσιολογκες συνθηκες μετα απο αυτο θα πρεπει να εμφανισει μια μπλε οθονη και να αρχισει να φορτώνει αρχεια, μετα θα πρεπει να πατησεις enter για να γινει η εγκατασταση και μετα να επιλεξεις που θες να γινει η εγκατασταση.

Σε εμενα όμως ποτε δεν εμφανιζεται αυτη η μπλε οθονη, κολλάει στην μαύρη με τα ασπρα γραμματα (στον ελεγχο δλδ).

Ο σκληρός μου ειναι SATA2 και η διαμορφωση του ext3, εβαλα στην θέση του dvd τον σκληρό δίσκο ide του παλιου μου υπολογιστη που εχει κανονικά windows αλλα δεν μπορουσαν να φορτωσουν και εκανε το Pc επανεκκινησεις συνεχως.

Επίσης ξεσυνδεσα τον σκληρο δισκο (ton sata2) κ τοτε εμφανιστηκε κανονικά η οθόνη.

Προσπα8ω μέσα απο τo fedora να σβησω τα partition αλλα δεν ξερω κ τόσο καλα το linux.

Αυτο που κάνω είναι να βάζω το dvd toy fc6 να κάνω install κ οταν αρχιζει το setup patao alt+ctrl+F2('η F1) κ γραφει sh-3.1# εδω γραφω fdisk /dev/hda

Αλλα μου βγαζει απο κατω command (press m for help) k μετα απο εκει δεν εχω ιδεα τι να κανω...:(

 

Τωρα μηπως μπορειται να με βοηθησεται?:(

 

να συμπληρωσω πως στον παλιο μου υπολογιστη εβαλα μια δισκετα για να την κανω δισκετα εκκινησης, αλλα οταν εκανα boot απο δισκετα κ πατησα fdisk μου ελεγε bad command....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν χρειάζεται να φορτώσεις τους sata drivers για να δεί το δίσκο σου η εγκατάσταση των XP. Το CD υποστήριξης της μητρικής σου λογικά θα τους έχει. Πρέπει λοιπόν να φτιάξεις μια δισκέτα με τους drivers και όταν ξεκινήσει η εγκατάσταση από το CD των XP να πατήσεις το F6(βγαίνει ανάλογο μήνυμα) και να ακολουθήσεις τις οδηγίες για να φορτωθούν οι drivers. Απο εκεί και ύστερα θα μπορέσεις να κάνεις φορματ και να ξεκινήσεις την εγκατάσταση κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω πως στον παλιο μου υπολογιστη εβαλα μια δισκετα για να την κανω δισκετα εκκινησης, αλλα οταν εκανα boot απο δισκετα κ πατησα fdisk μου ελεγε bad command....:cry:

Δοκίμασες να τρέξεις το PartitionMagic 6.0; Είναι έκδοση σε DOS και ίσως να δει τον δίσκο σου.

 

Κατέβασέ το από εδώ:

 

Moderation mode

URL removed

 

Απλά, θα βάλεις πάλι τη δισκέτα εκκίνησης και μόλις βρεθείς στο Α:_, πληκτρολογείς pqmagic.exe και ξεκινά να φορτώνει το πρόγραμμα. Ελπίζω να λειτουργήσει!

Link to comment
Share on other sites

η μιτρική μου ειναι gigabyte DS4 μέσα στο cd εχεις διαφορα πραγματα πως θα καταλάβω ποιο πρέπει να αποθυκευσω μέσα στην δισκέτα?
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω πως αφού κατεβάσεις τον φάκελο του PartitionMagic 6, αντιγράφεις τα περιεχόμενά του (χωρίς τον φάκελο) σε νέα δισκέτα και αφού βρεθείς με την Boot disk στο A:_, αλλάζεις δισκέτα και βάζεις αυτή που περιέχει το P.M.6 και στη συνέχεια πληκτρολογείς pqmagic.exe (μετά πατάς Enter)
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2288&ProductName=GA-965P-DS4

 

Αν αυτή είναι η μητρική σου κατέβασε τους sata raid drivers για Windows 2000,Windows XP,Windows Sever 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη ειναι η mobo μου, παιδια σας ευχαριστω θα τα δοκιμασω κ τα 2 κ θα σας πω...

 

 

Εβαλα την δισκετα με τους drivers αλλα πατωντας το F6 δεν εγνε τιποτα....:/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα μαλλον το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο....

Όλα αυτα τα εχω κάνει.

Το θέμα ειναι πως όταν κάνεις boot απο το cd rom των windows τοτε ανοιγει μια μαυρη οθονη και μετα γραφη με ασπρα γραμματα οτι γινεται ελεγχος των παραμέτρων του υπολογισ΄τη(κάτι τέτοιο πανω κατω λέει), ύπο φυσιολογκες συνθηκες μετα απο αυτο θα πρεπει να εμφανισει μια μπλε οθονη και να αρχισει να φορτώνει αρχεια, μετα θα πρεπει να πατησεις enter για να γινει η εγκατασταση και μετα να επιλεξεις που θες να γινει η εγκατασταση.

Σε εμενα όμως ποτε δεν εμφανιζεται αυτη η μπλε οθονη, κολλάει στην μαύρη με τα ασπρα γραμματα (στον ελεγχο δλδ).

Ο σκληρός μου ειναι SATA2 και η διαμορφωση του ext3, εβαλα στην θέση του dvd τον σκληρό δίσκο ide του παλιου μου υπολογιστη που εχει κανονικά windows αλλα δεν μπορουσαν να φορτωσουν και εκανε το Pc επανεκκινησεις συνεχως.

Επίσης ξεσυνδεσα τον σκληρο δισκο (ton sata2) κ τοτε εμφανιστηκε κανονικά η οθόνη.

Προσπα8ω μέσα απο τo fedora να σβησω τα partition αλλα δεν ξερω κ τόσο καλα το linux.

Αυτο που κάνω είναι να βάζω το dvd toy fc6 να κάνω install κ οταν αρχιζει το setup patao alt+ctrl+F2('η F1) κ γραφει sh-3.1# εδω γραφω fdisk /dev/hda

Αλλα μου βγαζει απο κατω command (press m for help) k μετα απο εκει δεν εχω ιδεα τι να κανω...:(

 

Τωρα μηπως μπορειται να με βοηθησεται?:(

 

Καλησπέρα,

 

Καλά στα είπαν για το fdisk. Επιδή είναι SATA ο δίσκος πρέπει να δείς άν τον βλέπει σαν hda ή sda (συνήθως τους SATA τους βλέπει sda).

phoenix:~ # dmesg | grep hda
phoenix:~ # dmesg |grep sda
SCSI device sda: 156301488 512-byte hdwr sectors (80026 MB)
SCSI device sda: drive cache: write back
sda: sda1 sda2 sda3 sda4 < sda5 sda6 sda7 sda8 >
Attached scsi disk sda at scsi0, channel 0, id 0, lun 0

Με αυτές τις εντολές θα δείς αν είναι sda ή hda.

 

Στην περίπτωση που δεν μπορείς να καταλάβεις τι παίζεται κάνε ένα σκέτο dmesg και με Shift+PageUp / PageDown πήγενε να δείς ακριβως τα μυνήματα.

 

ata1: SATA max UDMA/133 cmd 0xD400 ctl 0xD002 bmdma 0xC400 irq 169
ata2: SATA max UDMA/133 cmd 0xCC00 ctl 0xC802 bmdma 0xC408 irq 169
ata1: dev 0 cfg 49:2f00 82:346b 83:7d01 84:4003 85:3469 86:3c01 87:4003 88:047f
ata1: dev 0 ATA-6, max UDMA/133, 156301488 sectors: LBA48
ata1: dev 0 configured for UDMA/133
scsi0 : ata_piix
ata2: dev 0 cfg 49:2f00 82:346b 83:7d01 84:4003 85:3469 86:3c01 87:4003 88:047f
ata2: dev 0 ATA-6, max UDMA/133, 156301488 sectors: LBA48
ata2: dev 0 configured for UDMA/133
scsi1 : ata_piix

Στην ουσία μας λέει οτι το δικό μου SATA είναι sda.

 

Τώρα η ώρα του fdisk

phoenix:~ # fdisk /dev/sda

The number of cylinders for this disk is set to 9729.
There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
and could in certain setups cause problems with:
1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
2) booting and partitioning software from other OSs
  (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)

Με την εντολή p βλέπεις τα partitions

Command (m for help): p

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1          25      200781   fd  Linux raid autodetect
/dev/sda2              26         150     1004062+  fd  Linux raid autodetect
/dev/sda3             151        2218    16611210   fd  Linux raid autodetect
/dev/sda4            2219        9729    60332107+   5  Extended
/dev/sda5            2219        2280      497983+  fd  Linux raid autodetect
/dev/sda6            2281        4713    19543041   fd  Linux raid autodetect
/dev/sda7            4714        8361    29302528+  fd  Linux raid autodetect
/dev/sda8            8362        9729    10988428+  fd  Linux raid autodetect

Με την εντολή d σβήνεις κάποιο

Command (m for help): d
Partition number (1-8): 8

Command (m for help): d
Partition number (1-7): 7

Με την εντολή w γράφεις τις αλλαγές που έχεις κάνει ενώ με την εντολή q βγαίνεις χωρίς να πειράξεις τίποτα.

Command (m for help): w
The partition table has been altered!

Calling ioctl() to re-read partition table.

WARNING: Re-reading the partition table failed with error 16: Device or resource busy.
The kernel still uses the old table.
The new table will be used at the next reboot.
Syncing disks.

 

 

Άν θές να το κάνεις με εργαλεία της Microsoft τοτε χρειάζεσαι ένα CD με Windows PE (Preinstallation Edition) και οδηγιές που θα βρείς εδώ: Περιγραφή του βοηθητικού προγράμματος γραμμής εντολών Diskpart

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Wherever you go, no matter what the weather, always bring your own sunshine.....
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη ειναι η mobo μου, παιδια σας ευχαριστω θα τα δοκιμασω κ τα 2 κ θα σας πω...

 

 

Εβαλα την δισκετα με τους drivers αλλα πατωντας το F6 δεν εγνε τιποτα....:/

Πρέπει να πατήσεις το F6 τη στιγμή που βγαίνει το μήνυμα: press F6 if you....

(περισσότερες από μια φορά για σιγουριά) και να περιμένεις λίγο να φορτώσει τα διάφορα αρχεία για την εκκίνηση της εγκατάστασης και να βγεί το αντίστοιχο μήνυμα που προτρέπει για τη χρήση δισκέτας με τους drivers, και τότε βάζεις τη δισκέτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον μην βάζετε τέτοια links, απαγορεύονται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Όπως γράφουμε στο computing FAQ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1612695#post1612695

στο βήμα 10, είναι πιθανόν για δίσκους serial ATA να χρειαστούν drivers:

10. Αν όλα έχουν πάει καλά, κάπου εδώ θα αρχίσει το setup των windows. Θα πρέπει να επιλέξετε clean install από τις διαθέσιμες επιλογές. Εμφανίζονται οι δίσκοι που έχει το μηχάνημα και τα partitions που έχει ο καθένας.

 

Αν πρόκειται για δίσκο Serial-ATA ο οποίος δεν εμφανίζεται στον σχετικό κατάλογο, τότε θα χρειαστείτε τους drivers που αναφέρθηκαν στο βήμα 6. Κάντε επανεκκίνηση (με Ctrl-Alt-Del) και εκκινήστε πάλι από το cd. Στην αρχή της εγκατάστασης όπου φορτώνονται διάφορα αρχεία, στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζεται το μήνυμα "Press F6 if you want to install a third party driver". Πατήστε το F6 και δώστε τους drivers για τους δίσκους Serial-ATA.

 

Λογικά στη συνέχεια θα εμφανιστεί ο δίσκος στον σχετικό κατάλογο. Από αυτόν τον κατάλογο, μπορείτε να διαγράψετε τα partitions που έχει ο δίσκος (delete partition), να φτιάξετε ένα νέο στο μέγεθος που θέλετε (create partition), να του κάνετε format και να εγκαταστήσετε σε αυτό το λειτουργικό. Φροντίστε να μην διαγράψετε κατά λάθος partitions που έχουν δεδομένα που δεν θέλετε να χάσετε. Ένας τρόπος είναι να διαλέξετε το partition που έχει τα windows, να το διαγράψετε (delete partition) και να φτιάξετε ένα νέο (create partition) με το μέγεθος που θέλετε (μπορεί να είναι ολόκληρος ο δίσκος π.χ.). Μετά σε αυτό το partition γίνεται format και η εγκατάσταση των windows.

Κανονικά δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Αν το setup κολλάει κάπου, πριν να εμφανίσει ψάξει για δίσκους, τότε ίσως να συμβαίνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

πουθενα δεν μου λεει να πατησω F6

λέει μονο να πατησω F12 [boot menu]

delete [bios]

F9 expressrecovery2

 

hda:WDC WD2500KS-00MJKB0 ATA DISK drive
hda: max request size: 512KiB
hda: 488397168 sectors(250059 MB) W/16384KiB cache, CHs=30401/255/63
hda: cache flushes supported
hda: hda1 hda2
hda_cidec: Unknows model fro ALC83 trying auto-prode from Bios

 

αυτο μου λεει απο τηνε ντολη dmesg | grep hda

Link to comment
Share on other sites

Σε εναν γερμανικο ειναι ο κυριος χαρακτηρας μου στον dun morogh

μετα εχω κ σε αγγλικους, ακομα 2 χαρακτηρες στον Vashj κ σε ακομα εναν....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...