Jump to content

Nova ADSL & Double Play (Forthnet)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Forthnet 2play και εξοπλισμός

Έχει πολλές πληροφορίες στις τελευταίες σελίδες.

sostos ... !!!

 

thanks

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αναφερομαι για την προσφορα της 1ης Ιουνιου, εμενα μου εστειλαν ενα Siemens CL-110 Combo

 

Δεν μου πολυγεμισε το ματι... port forwarding δεν καταφερα να κανω ακομα και τα τορεντ-ακια μου σερνονται...

 

το δοκιμασα αλλα μου κολαγε το pc.εβαλα παλι το λινκσισ wag 354g που ειχα απο το adsl in abox plus και βρικα την υγεια μου.του εκανα και ενα firmware update και ολα ρολοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eιχα παει σε ενα φιλο μου που εχει την προσφορα της 1ης Ιουνιου και ειχε ενα crypto F360 νομιζω.. Το ειχε συνδεσει με usb και κλειδωνε στα 7000 καπου... ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!

Και δεν ειναι το μονο προβλημα.. Δεν εμπαινε σε σελιδες .com κλπ, αλλα μονο σε .gr!!!! Το εψαχνα πανω απο 1.30 ωρα και δεν τα καταφερα να το ρυθμισω..

Link to comment
Share on other sites

re paidia ti perimenete na sas ferei i forthnet?pigainte kai agoraste ena wireless router na kanete tin douleia sas.egw me ton netgear exw dei fws...

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Eιχα παει σε ενα φιλο μου που εχει την προσφορα της 1ης Ιουνιου και ειχε ενα crypto F360 νομιζω.. Το ειχε συνδεσει με usb και κλειδωνε στα 7000 καπου... ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!

Και δεν ειναι το μονο προβλημα.. Δεν εμπαινε σε σελιδες .com κλπ, αλλα μονο σε .gr!!!! Το εψαχνα πανω απο 1.30 ωρα και δεν τα καταφερα να το ρυθμισω..

 

παιζει συμαντικο ρολο το ρουτερ.πληρωστε ενα δικο σας γιατι δεν θα δειτε και πολλα.ειχα και εγω προβληματα πρεπει να προσεξετε να ειναι pppoe και το multiplexin llc.αυτο γιατι ναι μεν μπορει να συγχρονιζεις κανονικα αλλα δεν μπορεισ να μπεις σε καμια σελιδα.εγω αυτο το προβλημα ειχα.μολις το εκανα ετσι λυθικαν πολλα προβληματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

forthnet 2play ή ΝΕΤΟΝΕ???εχω μπερδευτει...μενω ν.ηρακλειο αττικης...με συμφερει καλυτερα η 24αρα γραμμη της φορθνετ???θα κατεβαζω πιο γρηγορα???καποιο περιορισμο εχει πχ με τα τορεντς???ειμαι νεος στο επαγγελμα και το ψαχνω πολυ το θεμα πριν προχωρησω....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ISDN ΓΡΑΜΜΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ forthnet 2play.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΗΣΩ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ISDN ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ISDN ΓΡΑΜΜΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ forthnet 2play.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΗΣΩ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ISDN ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

 

Και βέβαια μπορείς

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ISDN ΓΡΑΜΜΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ forthnet 2play.ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΗΣΩ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΗΣ ISDN ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

 

Όχι, αν θέλεις να μπεις στο ιδιόκτητο δίκτυο (χωρίς πάγιο ΟΤΕ, απεριόριστα αστικά-υπεραστικά και έως 24mbps). Στο ιδιόκτητο δίνει μόνον μία pstn γραμμή.

Μπορείς όμως να κρατήσεις την ISDN με 2 Play, αν δεν μπεις στο ιδιόκτητο δίκτυο, εάν συνεχίσεις να πληρώνεις πάγιο ΟΤΕ, θα έχεις 1 mbps γραμμή και απεριόριστα αστικά-υπεραστικά. (Δηλ. το μήνα θα σου βγαίνει 40+18~58 ευρώ)

Άλλη λύση είναι να πας σε άλλη εταιρεία (πχ vivodi) που δίνει δύο γραμμές.

Επίσης, μπορείς να έχεις μια γραμμή από forthnet και να πάρεις και ένα νούμερο skype ή i-call, ώστε να έχεις ουσιαστικά 2 τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς

Και βέβαια όχι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια όχι.

 

Μπορεί αν δε μπεί στο ιδιόκτητο φίλε μου. Είναι η περίπτωση που αναφέρει ο mic_ nick45. Κατάλαβες γιατί το είπα? Ότι αν θέλει ντε και καλά να μπεί με isdn, μπορεί.Δεν είπα ότι είναι συμφέρουσα λύση. Απάντησα ακριβώς στην ερώτηση αν γίνεται:)

Link to comment
Share on other sites

Eιχα παει σε ενα φιλο μου που εχει την προσφορα της 1ης Ιουνιου και ειχε ενα crypto F360 νομιζω.. Το ειχε συνδεσει με usb και κλειδωνε στα 7000 καπου... ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!!

Και δεν ειναι το μονο προβλημα.. Δεν εμπαινε σε σελιδες .com κλπ, αλλα μονο σε .gr!!!! Το εψαχνα πανω απο 1.30 ωρα και δεν τα καταφερα να το ρυθμισω..

 

Δηλαδή και σε εμένα που πλέον πάνω από 7500 δεν βλέπω λέτε να φταίει το USR9112?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Υπηρεσία αυτή είναι ΧΑΛΙΑ μέχρι την ενεργοποίησή της!!!

Έτρεχα για να κάνω την ενεργοποίηση για 2 μήνες προκειμένου να μου δώσουν μια απάντηση για το πότε θα ενεργοποιηθεί! Το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι γτπ και πρέπει να κάνεις τάμα και πάνω από 4 τηλεφωνήματα για να πάρεις την απάντηση που θες... Και όλα αυτά με το αζημείωτο βέβαια γιατί δεν πρόβλεψαν τουλάχιστον για τους πελάτες τους το κέντρο εξυπηρέτησης να είναι Χωρίς Χρέωση και χωρίς την απίστευτη αναμονή με την οποία έμαθα όλα τα τραγούδια της αναμονής απ' έξω κι ανακατωτά! Και όλα αυτά μέσα στην Αθήνα! Για την επαρχία δεν το συζητώ...

Σε μια ίδια αίτηση που παρέδωσα ταυτόχρονα, για την επαρχία, μου απαντούσαν μια στο τόσο και τελικά δεν μου έστειλαν modem για ISDN όπως είχα δηλώσει!

Πήγα 2 φορές στα κεντρικά της γραφεία για να πάρω τον σωστό εξοπλισμό ο οποίος υποτίθεται ότι στέλνεται στο σπίτι σου ΔΩΡΕΑΝ!!!

!!!!ΑΙΣΧΟΣ!!!!

Και να πεις ότι ήταν εύκολη και η εγκατάσταση του modem... Χάλια μαύρα... Πουθενά οι κωδικοί για IP και DNS και δεν σημαζεύεται!

Το μόνο καλό είναι ότι πήρα συνολικά 4, ΝΑΙ 4 διαφορετικά modem ΔΩΡΕΑΝ απ' τα οποία βέβαια μόνο το 1 χρησιμοποιώ!!!

Απίστευτο κι όμως αληθινό...

Όποιος δεν την χρειάζεται είναι περιττή αυτή η υπηρεσία και κυρίως περιττός είναι ο κόπος και το άγχος που θα έχετε μέχρι να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία σας!

Σκεφτείτε το καλά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά...

Κάποιος στο ίδιο forum μου είπε ότι δεν έχω πολλές πόρτες ανοιχτές και πως πρέπει να ανοίξω απ' την 1 ως την 65500. Πως θα το κάνω αυτό και είναι ασφαλές για το pc μου? Και κάτι ακόμα.

Πως μπορώ να μετρήσω με ακρίβεια την ταχύτητα της σύνδεσής μου μιας και όταν συνδέομαι στο 2play μου γράφει πάντα "Έγινε σύνδεση στα 12mbps". Υπάρχει τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω 2play σε ανενεργή γραμμή? (καινούργιο σπίτι)...:rolleyes:

 

όχι... αν εννοείς ως ανενεργή, ότι υπάρχει καλωδίωση στο καινούργιο σου σπίτι για να μπει τηλεφωνο.. Γιατί δεν έχεις τηλεφωνικη γραμμή.. Πρώτα στον ΟΤΕ για pstn και μετά στη forthnet...

Link to comment
Share on other sites

όχι... αν εννοείς ως ανενεργή, ότι υπάρχει καλωδίωση στο καινούργιο σου σπίτι για να μπει τηλεφωνο.. Γιατί δεν έχεις τηλεφωνικη γραμμή.. Πρώτα στον ΟΤΕ για pstn και μετά στη forthnet...

 

Mάλιστα. Μόνο η Forthnet το κάνει αυτό. :mad: Όπου αλλού ρώτησα (HOL, Netone,ON,Vivodi) βάζουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

re paidia poies einai oi empeiries sas ap to 2play? einai provlhmatiko? aksizei na vgalw ton OTE kai na valw forthnet?:D

 

Διάβασε τις τελευταίες 10 σελίδες και θα βγάλεις συμπέρασμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera.exo to eksi problima.mou exoun steilei to siemens 110 apo forthnet.paliotera eixa to linkys wag354 to asirmato apo adsl in a box rotisa kapoion apo tin etairia kai mou eipe oti den mporo na to xrisimopioiso epeidi den pataei se pstn grami mono se isdn...einai dinaton na simbenei ayto;an kserei kaneis as apantisi.diladi prepei na ksilothoume na paroume kainourgio router i mporo na exo to linkys.kai an ginete i sindesmologia pos ginete;eyxaristo
Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera.exo to eksi problima.mou exoun steilei to siemens 110 apo forthnet.paliotera eixa to linkys wag354 to asirmato apo adsl in a box rotisa kapoion apo tin etairia kai mou eipe oti den mporo na to xrisimopioiso epeidi den pataei se pstn grami mono se isdn...einai dinaton na simbenei ayto;an kserei kaneis as apantisi.diladi prepei na ksilothoume na paroume kainourgio router i mporo na exo to linkys.kai an ginete i sindesmologia pos ginete;eyxaristo

 

Η παλια σου γραμμη ηταν isdn? αν ναι τοτε ναι πρεπει να αλλαξεις router. Αν ηταν pstn (αρα και ο router ειναι για pstn) δεν εχεις κανενα προβλημα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αίτηση από 13/2 και ακόμα τίποτα. Μου έβγαλε εκτιμώμενη για 3/8 αλλά δεν πρόκειται να γίνει όπως δεν έγιναν και οι προηγούμενες προγραμματισμένες ενεργοποιήσεις.

 

Η τελευταία τους ευκαιρία είναι τότε.

 

έχω ήδη κάνει καταγγελία στη γενική γραμματεία καταναλωτή, εστάλει έγραφο στη 4νετ για ενεργοποίηση εντος 10 ημερών, με κοινοποίηση σε εμένα. Φυσικά την τήρησαν:lol::lol::lol::lol::lol:

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera

Mia synaderfos exei to parakatw mnm sto wizard tis forthnet ...

http://img527.imageshack.us/img527/7484/26740477ei2.th.png"]http://img527.imageshack.us/img527/7484/26740477ei2.th.png[/url]

ayto se pstn

 

otan bazw isdn (dn kserei ti grammi ebale !!!) bgazei ayto http://img459.imageshack.us/img459/9093/24617401yc0.th.png"]http://img459.imageshack.us/img459/9093/24617401yc0.th.png[/url]

 

Ti simainei bre paidia? Me mperdepse :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...