Jump to content

SpeedTouch 585 - Απόψεις, προβλήματα, λύσεις


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω τα φωτα σας

θελω να συνδεσω το Laptop μου με το modem το οποιο ειναι ασυρματο speedtouch 585 wlan 802.11g/b τι πρεπει να κανω για να συνδεθω στο ιντερνετ ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Αν το laptop σου έχει ενσωματωμένο WiFi και έχεις windows XP, τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Απλά βάζεις το laptop να ψάξει για ασύρματα δίκτυα και θα συνδεθεί αυτόματα.

Αν το laptop σου δεν έχει ενσωματωμένο WiFi τότε πρέπει να αγοράσεις μια PCIMCIA κάρτα WiFi και να την μοντάρεις στο laptop.

Υπάρχει περίπτωση όμως το router σου να έχει by default επιλογή απενεργοποιημένο το wireless ή προστατευμένο. Σε αυτή την περίπτωση, συμβουλέψου το εγχειρίδιο χρήσης του router.

Link to comment
Share on other sites

εχει wifi βρισκει το router αλλα δεν μπορω να συνδεθω στο internet ενω το βρισκει

τι κανω λαθος ?

χρειαζεται καμια ρυθμιση πουθενα?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εχει wifi βρισκει το router αλλα δεν μπορω να συνδεθω στο internet ενω το βρισκει

τι κανω λαθος ?

χρειαζεται καμια ρυθμιση πουθενα?

Με το ίδιο router συνδέεται άλλος υπολογιστής στο internet?Αυτό το ρωτάω για να δούμε αν έχεις σετάρει πρώτα από όλα σωστά το router για να συνδέεται στο internet.

Αν όλα είναι ΟΚ τότε δες μήπως το router έχει ενεργοποιημένη την επιλογή MAC filtering.Αυτή η επιλογή είναι για λόγους ασφαλείας ώστε να μην μπορεί να συνδέεται ο καθένας υπολοστής στο router σου.Αν είναι ενεργοποιημένη (αλλά και να μην είναι άνοιξε την) βάλε στην καρτέλα του WIRELESS από το router την MAC Address από το laptop.

Αν και πάλι δεν παίξει κοίταξε αν είναι όλες οι επιλογές από το WIRELESS στο router στο auto.Αν όχι γύρισε τες εκεί γιατί μπορεί κοντά στο σπίτι σου να έχει και άλλος ασύρματο δίκτυο και να μπερδεύονται οι συχνότητες και τα κανάλια εκπομπής τους.

Αν τελικά δεν παίζει ακόμα εδώ είμαστε για περετέρο βοήθεια.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω και θα σας πω αν τα καταφερα
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

thanks για την βοηθεια τα καταφερα
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άλλαξα τις ρυθμίσεις του ασύρματου router μου (speedtouch 585) από:

 

New stations are allowed (automatically)

 

σε

 

New stations are allowed (via registration)

 

με αποτέλεσμα τώρα να μην μπορώ να συνδεθώ αν και είμαι στη λίστα με τις συσκευές

 

που επιτρέπεται να έχουν πρόσβαση στο δίκτυο! Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το

 

πρόβλημα χωρίς να κάνω reset και χάσω τις ρυθμίσεις μου;

Link to comment
Share on other sites

Το όποιο πρόβλημα έχεις, περιορίζεται στην ασύρματη δικτύωση...

 

Συνδέσου "τοπικά" με eth καλώδιο πάνω στο router και διόρθωσε το πρόβλημα.

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello,

 

λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:

 

έχω 2 Laptop και ένα speedtouch 585 router 2-3 δωμάτια μακρυά,το ενα laptop εχει ενσωματομένη κάρτα δικτύου και συνδέετε στο νετ με πολυ καλο σήμα.το αλλο laptop δεν είχε κάρτα για ασύρματο και πήρα ενα usb wifi adaptor (της d-link) με το οποίο όμως έχω ελάχιστο σήμα...

 

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να δυναμώσω το σήμα, ή να πάρω κάρτα pcmcia wifi καλύτερα?και αν ναι τι μου προτείνετε να πάρω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hello,

 

λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:

 

έχω 2 Laptop και ένα speedtouch 585 router 2-3 δωμάτια μακρυά,το ενα laptop εχει ενσωματομένη κάρτα δικτύου και συνδέετε στο νετ με πολυ καλο σήμα.το αλλο laptop δεν είχε κάρτα για ασύρματο και πήρα ενα usb wifi adaptor (της d-link) με το οποίο όμως έχω ελάχιστο σήμα...

 

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να δυναμώσω το σήμα, ή να πάρω κάρτα pcmcia wifi καλύτερα?και αν ναι τι μου προτείνετε να πάρω?

 

ευχαριστώ

PCMCIA. Αν το σήμα σου φτάνει δεν χρειάζεται να είναι σώνει και καλά καλό.

Για βελτίωση παίζουν πολλά δες μερικά post πιο κάτω.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
PCMCIA. Αν το σήμα σου φτάνει δεν χρειάζεται να είναι σώνει και καλά καλό.

Για βελτίωση παίζουν πολλά δες μερικά post πιο κάτω.

popo tora pou eipes veltiosi eixa di kati ideos sto youtube me vimata pos na kanis tin kerea tin pcmcia pio isxiri alla den eine katholou kalo gia tin ygia!piani kateythian sto kefali

http://www.mobileburn.com/media/logos/thumbs/symbian.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μεσω του Admin Panel του λογικα...!

Βρες την ip του και ανοιξε εναν WebBrowser και πατα την στην μπαρα διευθυνσεων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα:

Έχω το speedtouch 585i v6 το οποίο το περισσότερο καιρό το έχω συνδεδέμενο μέσω ethernet με το laptop.Εδώ και καμιά βδομάδα λόγω αδυναμίας χρήσης καλωδίου το χρησιμοποιούσα μέσω wlan(firewall έχω αυτό των windows,του speedtouch δεν το έχω ενεργοποιήσει).Το μεσημέρι κάποια στιγμή σταμάτησε η σύνδεση και από εκείνη τη στιγμή δεν μπορώ να συνδεθώ.Ψάχνω από το laptop wireless networks,βρίσκω το speedtouch09c.. πατάω connect και δεν συνδέεται.Δοκίμασα repair τίποτα,ξαναπέρασα τους drivers για το ασύρματο στο laptop τίποτα.

Καμιά βοήθεια??

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...