Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν λέτε ελληνική ρομ τι εννοείται? και καλά να φτιάξει μια ρομ στα μέτρα μας αλλά με αγγλικό μενού?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όταν λέτε ελληνική ρομ τι εννοείται? και καλά να φτιάξει μια ρομ στα μέτρα μας αλλά με αγγλικό μενού?

 

ο gullum θοδωρη ειναι ενας απο τους καλυτερους developers στους xda με παρα πολλα δειγματα της δουλειας του:)

 

δηλωσε ενδιαφερον να φτιαξει μια καλη cooked ρομ μεταφρασμενη στα ελληνικα για μας ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=390088

 

εχουν ηδη ξεκινησει οι προσπαθειες για να τον κανουμε να ξεκινησει και περιμενω απαντηση του σε πμ που του εστειλα.

 

απλα πρεπει να θεωρειται δεδομενο οτι θα παρει κατι για τον κοπο του ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

γιατί στα ελληνικά ρε παιδιά :(

 

με στεναχωρήσατε τώρα. δεν γίνεται να φτιάξει και μία αγγλική με αυτά που θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

γιατί στα ελληνικά ρε παιδιά :(

 

με στεναχωρήσατε τώρα. δεν γίνεται να φτιάξει και μία αγγλική με αυτά που θέλουμε?

 

γιατι οχι να μην ζητησουμε και κατι τετοιο?

 

δλδ να εχει ολα τα tweaks που πρεπει και καποιες εφαρμογες που ειναι κοινως απαραιτητες;)

 

αν και θα προτιμουσα μια πολυ γρηγορη και σταθερη ρομ στα ελληνικα,απο μια ρομ με ενσωματωμενες εφαρμογες που εν καιρω θα εχουν βγει αναβαθμισεις τους και θα πρεπει να τις ξανα εγκαθιστουμε μονοι μας και να την βαραινουμε αδικα ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι κάτι όπως τα ελληνικά windows/mac/office φαντάζομαι... αυτή την εμπειρία έχω μέχρι σήμερα από τον εξελληνισμό των διαφόρων OS, software etc...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα ηδη απαντηση απο τον gullum και θα ξεκινησει να το ψαχνει.

 

του εχω στειλει αρκετα αρχεια απο διαφορες συσκευες (extended roms,greek customizations απο 3rd party apps κλπ)

 

οποτε εχει οτι του χρειαζεται για να ξεκινησει τις δοκιμες :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο πολυ για την βοηθεια πριν. Μηπος θα μπορούσατε να με βοηθουσατε σε ανα άλλο ποιο σοβαρο προβλημα που έχω; Λογω μιας λαθος εγκαταστασης λυτουργικου στο PC το μηχάνημα δεν μπορεί να μπουτάρει( ο υπολογιστης ) και δεν μπορώ να κανω συνχρονισμό ωστe να πάρω πίσω τις επαφές μου αφου και με το Καιζερ εκανα βλακεια και τα έχασα όλα. Τα αρχειa του pc υπάρχουν Backup. Γνωριζει κανεις πως μπορω να επαναφέρω τις επαφες μου; Δουλευω τώρα σε άλλο PC, αν εκανα αντικατασταση των αρχείων του Active synchronise με τα παλιά αρχεία θα γινόταν τίποτα; Καμια ιδέα;

 

Ευχαριστο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστο πολυ για την βοηθεια πριν. Μηπος θα μπορούσατε να με βοηθουσατε σε ανα άλλο ποιο σοβαρο προβλημα που έχω; Λογω μιας λαθος εγκαταστασης λυτουργικου στο PC το μηχάνημα δεν μπορεί να μπουτάρει( ο υπολογιστης ) και δεν μπορώ να κανω συνχρονισμό ωστe να πάρω πίσω τις επαφές μου αφου και με το Καιζερ εκανα βλακεια και τα έχασα όλα. Τα αρχειa του pc υπάρχουν Backup. Γνωριζει κανεις πως μπορω να επαναφέρω τις επαφες μου; Δουλευω τώρα σε άλλο PC, αν εκανα αντικατασταση των αρχείων του Active synchronise με τα παλιά αρχεία θα γινόταν τίποτα; Καμια ιδέα;

 

Ευχαριστο πολύ!

 

δεν εχεις κανενα backup απο το καιζερ??:blink:

 

αν οχι...μπηκες σε περιπετειες φιλε μου :(

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

εγώ ως βασική ρομ προτίνω μια εντελώς lite rom, με μικρές εφαρμογές και services που είναι και θα είναι πάντα απαραίτητες και χρήσιμες όπως (smsDrFix,JavaEmulator,κτλ). να αφαιρεθούν προγράμματα όπως το windows media player το οποίο είναι για πέταμα, να φύγει και το calculator (καλά μπορώ να φτιάξω λίστα με ένα σωρό τέτοια) και μετά να φτιάξουμε μια βιβλιοθήκη με downloads τα οποία οι χρήστες θα μπορούν να στήσουν αυτοί όπως θέλουν την ρομ.

 

αυτή βέβαια θα είναι η lite - lite έκδοση. πρέπει να υπάρχει και μία άλλη η οποία είναι plug-n-play. για μένα μια τέτοια rom σημαίνει να έχει δυστυχώς και μη "επιτρεπόμενα" προγράμματα όπως spb mobile shell (το οποίο είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα), το resco keyboard, resco explorer κτλ.

 

φυσικά όλοι μας ξέρουμε πως αν δεχτεί ο gullum να φτιάξει αυτή τη ρομ που λέω κανείς δεν πρέπει να μάθει απο που ήρθε γιατί θα μας τον κόψουν :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ ως βασική ρομ προτίνω μια εντελώς lite rom, με μικρές εφαρμογές και services που είναι και θα είναι πάντα απαραίτητες και χρήσιμες όπως (smsDrFix,JavaEmulator,κτλ). να αφαιρεθούν προγράμματα όπως το windows media player το οποίο είναι για πέταμα, να φύγει και το calculator (καλά μπορώ να φτιάξω λίστα με ένα σωρό τέτοια) και μετά να φτιάξουμε μια βιβλιοθήκη με downloads τα οποία οι χρήστες θα μπορούν να στήσουν αυτοί όπως θέλουν την ρομ.

 

αυτή βέβαια θα είναι η lite - lite έκδοση. πρέπει να υπάρχει και μία άλλη η οποία είναι plug-n-play. για μένα μια τέτοια rom σημαίνει να έχει δυστυχώς και μη "επιτρεπόμενα" προγράμματα όπως spb mobile shell (το οποίο είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα), το resco keyboard, resco explorer κτλ.

 

φυσικά όλοι μας ξέρουμε πως αν δεχτεί ο gullum να φτιάξει αυτή τη ρομ που λέω κανείς δεν πρέπει να μάθει απο που ήρθε γιατί θα μας τον κόψουν :D

 

ας επικεντρωθουμε στην κατασκευη μιας ελληνικης,λαιτ,γρηγορης και σταθερης ρομ και μετα ξεκιναμε τις αλλαγες;)

 

οπως επισης για το τι εχει σκοπο να προσφερει για αυτο το σκοπο ο καθενας μας ωστε να ανταμοιφθει και ο ανθρωπος που θα δουλεψει για μας:!:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

για να δεί αν μπορεί να το κάνει, πρέπει να του δώσουμε προδιαγραφές μήτσο.

 

πρέπει να του πούμε έτσι θέλουμε αυτό και αυτό. μπορείς? αν ναι τότε συζητάμε, διαφορετικά κάνουμε post και pm άδικα.

 

εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι με την ιδέα αυτής της ρομ γιατί θα είναι στα ελληνικά, και έχω ένα θέμα με αυτά. δεν τα μπορώ να τα βλέπω στα λειτουργικά μου. αλλά αν γίνει καλή (σύμφωνα με το τι θέλουμε ίσως αλλάξω γνώμη)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις κανενα backup απο το καιζερ??:blink:

 

αν οχι...μπηκες σε περιπετειες φιλε μου :(

 

Τα αρχεια απο το παλιό pc den εχουν πειραραχτει καθολου. απλα το μηχάνημα δεν μπορει να μπουταρει. δεν το πειράζω μέχρι να βρώ ακρη με τις επαφές. Δυστηχως δεν εκανα μπακαπ. Νομιζα οτι θα ημουν καλυμένος με το Active synchronise. Απλα σκευτομουν μηπως έκανα αντικατασταση των αρχείων Apo to Active synchronise kai δούλευε. Οι επαφές με ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

κάνε επιδιόρθωση στα windows σου και θα είσαι μια χαρά.

 

ξεκινάς τα windows , μπαίνεις στη μπλε οθόνη του setup, πατας Enter στη πρώτη επιλογή, μετά F8 στο επόμενο, μετά θα σου βγάλει ποια windows υπάρχουν στο συστημά σου. Μόλις στο δείξει, πατάς το 'R' και θα ξεκινήσει να ξανα στήνει τα windows ως διόρθωση, δεν θα σου πειράξει καθόλου τα αρχεία σου. μόλις τελειώσει θα μπουτάρεις μια χαρά.

 

πρόσεχε στα βήματα, μην κάνεις κανα λάθος

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ηδη τα πρωτα 100ε :)

 

zaharakis 50e

tranaee 50e

 

συνεχιζουμε :)

 

Βρίσκομαι εν αναμονή παραλαβής του Kaiser και για "προθέρμανση" παρακολουθώ την συζήτηση σας εδώ και αρκετό καιρό.

 

Θα ήθελα και εγώ να συμμετάσχω με τον οβολό μου στην προσπάθεια. Σαν νέος χρήστης Kaiser θα αργήσω βέβαια να φτάσω σε σημείο να αξιοποιήσω πλήρως μία πειραγμένη ROM, αλλά μια και γίνεται τώρα η προσπάθεια, γιατί να μην συνεισφέρω από τώρα;

 

Αν γίνεται ενημερώστε με ΡΜ για το πως θα μαζευτούν τα χρήματα.

 

 

Όσο για τι θα πρέπει να περιέχει η ROM, δεν ανακατέυομαι καθόλου λόγω έλλειψης γνώσεων, αλλά το αφήνω στους γνώστες

:X

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

κάνε επιδιόρθωση στα windows σου και θα είσαι μια χαρά.

 

ξεκινάς τα windows , μπαίνεις στη μπλε οθόνη του setup, πατας Enter στη πρώτη επιλογή, μετά F8 στο επόμενο, μετά θα σου βγάλει ποια windows υπάρχουν στο συστημά σου. Μόλις στο δείξει, πατάς το 'R' και θα ξεκινήσει να ξανα στήνει τα windows ως διόρθωση, δεν θα σου πειράξει καθόλου τα αρχεία σου. μόλις τελειώσει θα μπουτάρεις μια χαρά.

 

πρόσεχε στα βήματα, μην κάνεις κανα λάθος

 

Την Γνωρίζω αυτήν την Διαδηκασια. το προβλημα έγεινε όταν προσπαθησα να κανω εγκατάσταση SP3 beta εκδοση. Mετα το windowsxp logo Βγενει μπλε οθονη. δεν το βλέπει σαν μη ολοκληρωμένη εγκατάσταση για να κάνει επιδιώρθοση. Με το ρεπαιρ βγενει κατευθειαν στο restore console. Δοκιμασα επισεις system restore μεσο restore console, τιποτα. Για να μην ξεφευγουμε άλλο, αν ξερει κάποιος κάποιον τροπο να βρω που είναι αποθυκευμένες οι επαφές, καλός, έστω και με το χέρι να τις περάσω ξανα μια μία. Διαφορετικά τι να κάνουμε, Δεν χαλασε και ο κόσμος. Ευχαριστο πάντος για τον κόπο σας.

Link to comment
Share on other sites

Την Γνωρίζω αυτήν την Διαδηκασια. το προβλημα έγεινε όταν προσπαθησα να κανω εγκατάσταση SP3 beta εκδοση. Mετα το windowsxp logo Βγενει μπλε οθονη. δεν το βλέπει σαν μη ολοκληρωμένη εγκατάσταση για να κάνει επιδιώρθοση. Με το ρεπαιρ βγενει κατευθειαν στο restore console. Δοκιμασα επισεις system restore μεσο restore console, τιποτα. Για να μην ξεφευγουμε άλλο, αν ξερει κάποιος κάποιον τροπο να βρω που είναι αποθυκευμένες οι επαφές, καλός, έστω και με το χέρι να τις περάσω ξανα μια μία. Διαφορετικά τι να κάνουμε, Δεν χαλασε και ο κόσμος. Ευχαριστο πάντος για τον κόπο σας.

 

Φίλε μου κατέβασε αυτό http://rapidshare.com/files/113246970/boot_disk_xp.rar.html και αποσυμπίεσέ το σε μία δισκέττα 3.5 mm και θα μπουτάρεις 100%..

Αυτή η μαγική δισκέττα μ'έχει σώσει 100 φορές, δεν είναι τίποτα το σπουδαίο αλλά δουλεύει..

Προσπάθησέ το και πες μου..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Την Γνωρίζω αυτήν την Διαδηκασια. το προβλημα έγεινε όταν προσπαθησα να κανω εγκατάσταση SP3 beta εκδοση. Mετα το windowsxp logo Βγενει μπλε οθονη. δεν το βλέπει σαν μη ολοκληρωμένη εγκατάσταση για να κάνει επιδιώρθοση. Με το ρεπαιρ βγενει κατευθειαν στο restore console. Δοκιμασα επισεις system restore μεσο restore console, τιποτα. Για να μην ξεφευγουμε άλλο, αν ξερει κάποιος κάποιον τροπο να βρω που είναι αποθυκευμένες οι επαφές, καλός, έστω και με το χέρι να τις περάσω ξανα μια μία. Διαφορετικά τι να κάνουμε, Δεν χαλασε και ο κόσμος. Ευχαριστο πάντος για τον κόπο σας.

 

Μία λύση είναι να βγάλεις τον σκληρό και να τον βάλεις σαν δέυτερο σκληρό (ή μ εξωτερική θήκη) σε άλλο υπολογιστή. Θα μπορέσεις να δεις τα αρχεία που έχεις πάνω κανονικα, χωρίς να σε ενοχλούν τα χαλασμένα windows.

 

Αν μπορεσεις να εντοπισεις το καταλληλο αρχειο, μπορεις να το σωσεις κάπου αλλου και μετά να προσπαθήσεις να επαναφέρεις τις επαφές στο Kaiser.

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τα υπόλοιπα αρχεία που σε θέλις να κρατήσεις, ώστε μετά να μπορέσεις να κάνεις χωρίς φόβο (τρόπος του λέγειν) format και να ξαναεγκαταστήσεις τα Windows.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα ή βρήκε κάποιο λάθος σε όσα έγγραψα, με διορθώνει ελεύθερα :)

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε αυτη την θηκη κ τα διαφορα gadjets του site

 

http://www.moderntalking.gr/index.php?target=products&product_id=30750

 

πως μπαινει πανω απ το πληκτρολογιο;

 

Αυτή έχω εγώ! Το πληκτρολόγιο καλύπτεται από ένα λεπτό διαφανές νάϋλον (πανέξυπνο), το οποίο "χώνεται" κάτω από το πάνω καπάκι της συσκευής (στην απειροελάχιστη εσοχή που υπάρχει), όταν αυτή είναι κλειστή/διπλωμένη...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Οι πρωτες υπο..κλοπες απο το νεο htc diamond αρχισαν..!:blink: Δουλευει ολοσωστα στο kaiser (μεχρι στιγμης) , πανεμορφο,με αγγλικο τ9.Αναμενουμε πως και πως ποιος θα το εξελληνισει..:rolleyes:

New HTC Diamond Keyboard

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=390688

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατέχω το Bluetooth Samsung 500 και αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να αφοπλίσουμε το redial που προκύπτει από το πάτημα του βασικού κουμπιού του ΒΤ;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατέβασε αυτό http://rapidshare.com/files/113246970/boot_disk_xp.rar.html και αποσυμπίεσέ το σε μία δισκέττα 3.5 mm και θα μπουτάρεις 100%..

Αυτή η μαγική δισκέττα μ'έχει σώσει 100 φορές, δεν είναι τίποτα το σπουδαίο αλλά δουλεύει..

Προσπάθησέ το και πες μου..

 

Δοκίμασε κι αυτό το bootcd του Kaspersky. http://rapidshare.com/files/113252765/KasperskySOSCD2008.rar.html

Σε μπουτάρει σε παραθυρικό περιβάλλον στυλ XP με αρκετά utilities που ίσως σε βοηθήσουν..

Anyway είναι must have για όλους εδώ μέσα όπως και η παραπάνω boot δισκέτα..

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

για να δεί αν μπορεί να το κάνει, πρέπει να του δώσουμε προδιαγραφές μήτσο.

 

πρέπει να του πούμε έτσι θέλουμε αυτό και αυτό. μπορείς? αν ναι τότε συζητάμε, διαφορετικά κάνουμε post και pm άδικα.

 

εγώ προσωπικά δεν τρελαίνομαι με την ιδέα αυτής της ρομ γιατί θα είναι στα ελληνικά, και έχω ένα θέμα με αυτά. δεν τα μπορώ να τα βλέπω στα λειτουργικά μου. αλλά αν γίνει καλή (σύμφωνα με το τι θέλουμε ίσως αλλάξω γνώμη)

 

δεν νομιζω να χρειαζεται να πουμε εμεις πως πρεπει να ειναι μια ρομ για να ειναι γρηγορη θοδωρη στον gullum:blink: μαλλον δεν ξερεις την δουλεια του :)

 

+οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να συμετασχουν ολοι!!

απλα πρεπει να ξερουμε ποιοι ειναι διατεθιμενοι να αφιερωσουν λιγα ευρα για μια καλη ρομ στα ελληνικα.

αν δεν ενδιαφερονται καποιοι απλα ας μην απαντησουν :)

 

Βρίσκομαι εν αναμονή παραλαβής του Kaiser και για "προθέρμανση" παρακολουθώ την συζήτηση σας εδώ και αρκετό καιρό.

 

Θα ήθελα και εγώ να συμμετάσχω με τον οβολό μου στην προσπάθεια. Σαν νέος χρήστης Kaiser θα αργήσω βέβαια να φτάσω σε σημείο να αξιοποιήσω πλήρως μία πειραγμένη ROM, αλλά μια και γίνεται τώρα η προσπάθεια, γιατί να μην συνεισφέρω από τώρα;

 

Αν γίνεται ενημερώστε με ΡΜ για το πως θα μαζευτούν τα χρήματα.

 

 

Όσο για τι θα πρέπει να περιέχει η ROM, δεν ανακατέυομαι καθόλου λόγω έλλειψης γνώσεων, αλλά το αφήνω στους γνώστες

:X

 

δεν χρειαζεται φιλε μου να μαζευτουν καποια χρηματα.ο καθενας θα κανει το donate απο το σπιτι του στον λογ/σμο του gullum κατευθειαν,ωστε να μην υπαρξει καμια παρεξηγηση ;)

 

οταν ερθει η ωρα τα ξαναλεμε :)

 

χωραει εκει μεσα!!!μπραβο!!!!καλο ειναι αυτο γιατι δεν σκονιζεται ετσι το πληκτρολογιο!

 

αμα σκονιστει ομως....αντε να το καθαρισεις..μιας και κραταει κιολας καλα την σκονη αναμεσα στην ζελατινα και το πληκτρολογιο:mad:

 

την ειχα και εγω και την πεταξα:mad:

δεν χωραγαν και οι μεγαλες μπαταριες μου στο τελος οποτε κριθηκε, κυριολεκτικα, αχρηστη για μενα:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...