Jump to content

[Επίσημο] HTC Kaiser (Tytn II)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και βεβαια υποστηριζει wap! καπου εχουν γραψει και της ρυθμισεις που πρεπει να κανεις εσυ χειροκινητα..δε θυμαμαι σε ποια σελιδα του forum το γραφει,καποιος αλλος φιλος που θυμαται ας σου απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και για να μη νομιζουν καποιοι οτι δινω (αβασιμες) πληροφοριες οτι ειναι dual core ο επεξεργαστης qualcomm του kaizer.. εκτος που ειναι στα 400 mhz ο επεξεργαστης του, ενσοματωνει και εναν δευτερο, arm 9 στα 274 mhz.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέχασα! Χρόνια Πολλά στους Δημήτρηδες. Zaharaki να μας κεράσεις κανα cab ρε συ :D

 

Χρονια πολλα στους εορταζοντες.

 

Για οσους ακουν fight club το κερασμα δεν επιτρεπεται .... οχι και μεταξυ μας.

 

ευχαριστω πολυ παιδια για τα χρονια πολλα :)

 

οσο για τα κερασματα φυσικα και επιτρεπονται και ακουω επιλογες :lol::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη νομιζουν καποιοι οτι δινω (αβασιμες) πληροφοριες οτι ειναι dual core ο επεξεργαστης qualcomm του kaizer.. εκτος που ειναι στα 400 mhz ο επεξεργαστης του, ενσοματωνει και εναν δευτερο, arm 9 στα 274 mhz.

 

αυτό φυσικά είναι τελείως άλλο πράγμα από το να λέμε ότι είναι dual core

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

και για να διορθώσω και τον εαυτό μου, δεν είναι dual core με την έννοια τη "σημερινή", αλλά με τη "στεγνή" έννοια του ότι υπάρχουν δυο ξεχωριστοί πυρήνες (που όμως ΔΕΝ μπορούν να αναλάβουν τα ίδια πράγματα), ναι είναι

 

ο δεύτερος "μικρός" ARM έχει σχέση με τις modulation-demodulation λειτουργίες και αν το πάρουμε έτσι, να βάλουμε και τους 2 DSP του συστήματος και να λέμε ότι έχει τέσσερεις επεξεργαστές (έτσι δεν έλεγαν όταν πρωτο-εμφανίστηκε;...)

 

αλλά αυτό απέχει από το να λέμε χύμα "είναι dual core"

 

και υπόψη, δεν θάβω το chipset (και το μηχάνημα που θέλω αυτό έχει)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

εγώ αύριο θα το πουσάρω και θα βάλω και watercooling. χαμός έχει να γίνει :D
Link to comment
Share on other sites

Mισο λεπτο γιατι θα τρελαθω.. οταν σε εναν επεξεργαστη εχει 2 πυρηνες δεν ειναι dual core?? και οταν ξενα site test hardware τον αναφερουν dual core, δε ξερουν τι λενε...?? αν νομιζεις αλλα εσυ τι να πω τοτε..!
Link to comment
Share on other sites

μισό για να καταλάβω ... ο μικρός arm είναι μόνο για modem ? αν ισχύει αυτό τότε σε καμία περίπτωση δεν είναι dual core.

 

dual core συνεπγεται σε 2 πυρήνες για κοινου τύπου διεργασίες. Όχι για διαφορετικά συστήματα που συνδράμουν στην λειτουργία της συσκευής

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι ειναι μονο για modem ο δευτερος πυρηνας? λενε οτι υποβοηθαει ολες τις λειτουργιες-εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην ζορίζεστε δεν είναι Dual-Core. και αυτό μπορώ να σας το βάλω και στοίχημα ότι θέλετε. Έχει ένα δεύτερο cpu για κάποιες συγκεκριμένες διεργασίες που δεν θυμάμαι ακριβώς ποιες. αλλά αυτό δεν το κάνει Dual Core απο καμία απολύτως άποψη.

 

για να ήταν Dual Core (ψεύτικος φυσικά όπως οι Core 2 DUO των PC) θα έπρεπε να αναφέρετε πάνω στην ίδια CPU, και η πραγματική του δύναμη θα έβγαζε 800ΜΗz. (λέμε τώρα)

 

Πραγματικός Dual Core είναι όταν έχεις 2 CPU ξεχωριστές!! (πολύ σημαντικό αυτό) με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά. δηλαδή θα έπρεπε το Kaiser να έχει 2 CPU Samsung που να τρέχουν στα 200MHz και να συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους για να λειτουργήσουν.

 

Τέλος θα χρειαζόσασταν και μια πολύ μεγάλη μπαταρία για να τα σηκώσει όλα αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνομμη webvirus που θα διαφονησω μαζι σου, αλλα dual core σημαινει 2 πυρηνες-επεξεργαστες που βρισκονται μεσα σε εναν, και αυτο εχει ο qualcomm, μεσα σε εναν επεξεργαστη βρισκεται ενας arm 11 στα 400 mhz και ενας arm 9 στα 274 mhz που (υποβοηθαει) hardware και software μαζι.
Link to comment
Share on other sites

Και σε καποια site test hardware γιατι τον αναφερουν dual core? και σε καποια test τους λενε οτι σε ορισμενα benchmarcs η ισχυς του qualcomm φτανει το 1 gigahertz. αν λενε ψεμματα τι να πω..δεν εκανα τα test εγω.
Link to comment
Share on other sites

θα μου αποδείξεις ότι οι 2 πυρήνες αυτοί δουλεύουν στο Kaiser ταυτόχρονα και ΌΧΙ ψευδοταυτόχρονα? δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, πρέπει να έχεις κάνει Computer Systems And Networks.

 

2 πυρήνες μπορούν να είναι χώρια ή μαζί (αυτό με το μαζί είναι πονεμένη ιστορία) δεν ξέρω αν ξέρεις απο υπολογιστές αλλά η Intel για παράδειγμα είχε βγάλει μια σειρά που λεγόταν Core DUO (αυτό όμως δεν ήταν πραγματικά δυπήρινο ήταν μαϊμού) και μετά έβγαλε το Core 2 Duo που έχει 2 πυρήνες σε ένα chip.

 

και μην ζητάς συγνώμη :) όλοι την γνώμη μας λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε αγαπητε webvirus, γιατι σε καποια site test hardware γιατι τον αναφερουν dual core? και σε καποια test τους λενε οτι σε ορισμενα benchmarcs η ισχυς του qualcomm φτανει το 1 gigahertz. αν λενε ψεμματα τι να πω..δεν εκανα τα test εγω.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω aby για να το λένε σίγουρα κάτι θα ξέρουν, ή υπολογίζουν κάτι που δεν ξέρουμε, ή πιστεύουμε εμείς :)

 

και μπορείς να με λες Θοδωρή :)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το έψαξα το θέμα στο google κατάλαβα ότι απλώς έχει και έναν δεύτερο επεξεργαστή που χρησιμοποιείται για θέματα δικτύου. Σε κάμια περίπτωση αυτό δεν θεωρείτε dual core. Το dual core σημαίνει για κάποια εργασία ασχολούνται 2 επεξεργαστές ταυτόχρονα.

 

Με την ίδια λογική και οι Pentium MMX ήταν dual core επειδή υπήρχε και η GPU

Link to comment
Share on other sites

GPU ο MMX?

 

ουφ τα έχετε μπερδέψει όλα λίγο ε;

 

τέσπα πάντως καταλήγετε κοντύτερα στην πραγματικότητα και αυτό είναι καλό

 

και το δεύτερο καλό θα είναι όταν καταλάβετε ότι τα review (ναι και του εξωτερικού μην το μεγαλοποιείτε) δεν το κάνουν τίποτα "Θεοί Της Τεχνολογίας" αλλά κανονικά άτομα που απλά έχουν ένα ενδιαφέρον στο θέμα (και το θέμα εδώ είναι ΚΙΝΗΤΑ άντε να πούμε σε κάποια site ότι είναι WINDOWS MOBILE το θέμα, αλλά όχι VLSI design) και δεν σημαίνει ότι επειδή διαβάσαμε κάτι κάπου στο Internet είναι επιστήμη και δεν γράφουν βλακείες

 

μικρό σχετικό off-topic: προσφάτως αναγκάστηκα να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας, γιατί κάποιοι είχαν γράψει σε Wiki (δηλ. ένα μέρος που Ο ΚΑΘΕΝΑΣ πάει και συμπληρώνει) ότι το μοντέλο της μηχανής που οδηγώ, ετοιμάζεται σε ένα μήνα να αντικατασταθεί και θα βγει το νέο "τότε" και θα έχει "αυτά και αυτά"... ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραφε ότι είναι φήμες, αλλά επειδή το γράφει στο wiki ΠΟΛΛΑ άτομα το είχαν δέσει "μα αφού το γράφει στο wiki!"... "ρε παιδιά φήμες είναι οκ, μπορεί να ισχύει αλλά δεν έχει πουθενά αναφορά σε πηγές για να έχει validity" ...τίποτα αυτοί... ε κάποια στιγμή που δεν βαριόμουνα πήγα και συμπλήρωσα μόνος μου "the above are only rumors at the time" ή κάπως έτσι (duuuuuuuuuuuuuuh). See the point?

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη επαφη,με το καισερ και ολα ειναι πολυ θετικα!Μπαταρια οπως τα εχετε πει,το εχω φορτωσει με αρκετα πρτογραμματα και παει σφαιρα.Επισης δουλευει απροβληματιστα με κοσμοτε καρτα 2σε1:)
Link to comment
Share on other sites

καλωρίζικο Ηλία :) καλως ήρθες στο Fan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...