Jump to content

Red Hot Chili Peppers vs Guns 'n' Roses


Katy
 Κοινοποίηση

ποιο συγκροτημα σας αρεσει πιο πολυ να ακουτε?  

58 members have voted

  1. 1. ποιο συγκροτημα σας αρεσει πιο πολυ να ακουτε?

    • guns 'n' roses
    • red hot chili peppers


Recommended Posts

Το don't cry είναι 17 χρόνων και ακούγεται. Το californication είναι 7. Το 2016 θα το θυμούνται; Εγώ προσωπικα νομίζω πως όχι.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα RHCP επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από τους G'n'R που κακά τα ψέμματα μετά το εκπληκτικό Appetite for Destruction δεν έκαναν κάτι τρομερό. Είχαν κάποια καλά τραγούδια στα Use your Illusion I + II αλλά τίποτα που να φτάνει το πρώτο τους άλμπουμ. Με 2μισι δίσκους δεν δικαιούνται να θεωρούν εαυτούς θρύλους.

Η επιστροφή των RHCP με το Californication και όσα ακολούθησαν είναι σπάνια στιγμή στην ιστορία της ροκ. Και μόνο γι' αυτό - επειδή ποτέ δεν με απογοήτευσαν (μέχρι και το Aeroplane μου ψιλοάρεσε αν και το album ηταν χάλια) - παίρνουν την ψήφο μου. Επίσης ποτέ δεν έβγαλαν τραγούδι τόσο κουραστικό όσο το November Rain. :p

 

ΥΓ. Το Under the Bridge δεν ακούγεται μετά από 15 χρόνια; Το Give it away; Btw και το don't cry το 1991 βγήκε αλλά σήμερα ακούγεται λίγο cheesy, σε εμένα τουλάχιστον. Μάλλον το έχω ακούσει περισσότερες φορές... Το Sweet Child of Mine είναι κομμάτι μύθος βέβαια, όπως και το Paradise City.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορούμε ακριβώς να τους συγκρίνουμε... και τα 2 groups έχουμε μεγάλη ιστορία. Σίγουρα οι guns είναι πιο classic!

Πάντως εγώ ψήφισα red γιατί με εκφράζουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Guns n roses στο πολύ χαλαρό....οι RHCP στο stadium arcadium τα έδωσαν όλα...θεωρώ οτι πλέον δεν πρόκειται να προσφέρουν κάτι νέο καθώς και τα τρία τελευταία album τους ηταν πάνω κάτω στο ίδιο μοτίβο....anyway το σωστό συγκριτικό θα ήταν RHCP vs Pearl Jam :)
Link to comment
Share on other sites

κατα τη ταπεινη μου γνωμη όσα καταφεραν οι guns and roses με 2cd τοσα καταφεραν και οι RHCP με πολλαπλασια cd. Ακομα οι δευτεροι απευθυνονται σε ενα ευρητερο κοινο απο οτι οι πρωτοι επομενως ειναι λογικο η πλειοψηφία να προτιμα RHCP. Τελος το πρωτο album των Guns βγηκε το 1987 και το πρωτο των Red Hot το 1984. ΑΛΛΑ. Οι Guns ηταν είναι και θα ειναι ενα απο τα συγκροτηματα που καταφεραν να φερουν σημαντικες αλλαγες στη ροκ μουσικη μεσω των τραγουδιων τους.

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα RHCP επειδή έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από τους G'n'R που κακά τα ψέμματα μετά το εκπληκτικό Appetite for Destruction δεν έκαναν κάτι τρομερό. Είχαν κάποια καλά τραγούδια στα Use your Illusion I + II αλλά τίποτα που να φτάνει το πρώτο τους άλμπουμ. Με 2μισι δίσκους δεν δικαιούνται να θεωρούν εαυτούς θρύλους.

Δεν το θεωρουν, ειναι.:)

Οι Rhcp ειναι ενα συγκροτημα που μεχρι στιγμης εχει μια πολυ αξιοπρεπη πορεια, και μακαρι να τους δουμε live συντομα...:)

Αλλα...το Appetite ειναι αν οχι ο αγαπημενος μου, εστω απο τους αγαπημενους μου δισκους ever.

 

Guns λοιπον.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ποτέ δεν έβγαλαν τραγούδι τόσο κουραστικό όσο το November Rain. :p

 

Κουραστικο το November Rain?!Το ακουσαμε και αυτο :p Γουστα ειναι θα μου πειτε, αλλά συγκρινεται πχ το τελειο Don't Cry ή το Novermber Rain με το By the Way και τα Californication??Oχι βεβαια οτι και τα δευτερα δεν ειναι εξισου ωραια, αλλά τα πρωτα τα θεωρω θρυλους :D

Link to comment
Share on other sites

Κουραστικο το November Rain?!Το ακουσαμε και αυτο :p Γουστα ειναι θα μου πειτε, αλλά συγκρινεται πχ το τελειο Don't Cry ή το Novermber Rain με το By the Way και τα Californication??Oχι βεβαια οτι και τα δευτερα δεν ειναι εξισου ωραια, αλλά τα πρωτα τα θεωρω θρυλους :D

Ακριβως...;)

Οσο για το November Rain ειδικα οταν βλεπω το βιντεοκλιπ με ψιλοπιανει νυστα...Ειναι ισως το μονο τραγουδι τους που δεν με τρελαινει...:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και εγω να σου πω την αληθεια στην αρχη το november rain βαρετο το θεωρουσα αλλα μολις καθησα και το ακουσα προσεκτικα καταλαβα οτι οχι μονο δεν ειναι ενα βαρετο τραγουδι αλλα απεναντιας ενα απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραψει οι GnR ποσο μαλλον για το video clip που ετσι για την ιστορια ειναι μια απο τις πιο ακριβες παραγωγες video clip στη ιστορια αν σκεφτεις και τη διαρκεια του.

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

Oπα....κουραστικο το Νοvember rain?Παιδια μην τα λετε αυτα παραεξω,θα σας κοροιδευουν

http://img439.imageshack.us/img439/2936/pao0zb.png

EΛΛΑΣ-ΕΥΡΩΠΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω να σου πω την αληθεια στην αρχη το november rain βαρετο το θεωρουσα αλλα μολις καθησα και το ακουσα προσεκτικα καταλαβα οτι οχι μονο δεν ειναι ενα βαρετο τραγουδι αλλα απεναντιας ενα απο τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραψει οι GnR ποσο μαλλον για το video clip που ετσι για την ιστορια ειναι μια απο τις πιο ακριβες παραγωγες video clip στη ιστορια αν σκεφτεις και τη διαρκεια του.

 

 

Συμφωνω, και εγω στην αρχη οταν ειχα δει οτι το November Rain ειναι κοντα 9 λεπτα σκεφτηκα οτι θα ειναι κουραστικο, αλλά οταν καθησα και το ακουσα το ερωτευτηκα!!:happy:

 

 

EDIT: Χρονια πολλα sofi-k για τα γενεθλια σου :D

Link to comment
Share on other sites

Oπα....κουραστικο το Νοvember rain?Παιδια μην τα λετε αυτα παραεξω,θα σας κοροιδευουν

Το βρισκεις περιεργο ενω λατρευω το συγκεκριμενο συγκροτημα να μην μ'αρεσει τοσο το συγκεκριμενο τραγουδι; Οι Guns εχουν βγαλει πολυ καλυτερα τραγουδια απο αυτο, αυτη ειναι η αποψη μου. Καταλαβαινω οτι ειδικα στις περισσοτερες κοπελες αρεσει πολυ(παρατηρησα την αντιδραση των περισσοτερων γυναικων το καλοκαιρι στο Terravibe) αλλα εμενα δεν με τρελαινει...:)

 

nick_ts157 ευχαριστω!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

GUNS&ROSES!!!!! Όσον αφορά εκείνο το βαρετό τραγουδάκι,το ''November Rain'' δείτε λίγο στίχο:

....And when your fears subside and shadows still remain...I know that you can love me...when there's no one left to blame...so never mind the darkness,we still can find a way..'Cause nothin' lasts forever

even cold November rain........

Έχουν γράψει υπέροχα τραγούδια και ήταν πολυυυυ μπροστά ;)

Link to comment
Share on other sites

GUNS&ROSES!!!!! Όσον αφορά εκείνο το βαρετό τραγουδάκι,το ''November Rain'' δείτε λίγο στίχο:

....And when your fears subside and shadows still remain...I know that you can love me...when there's no one left to blame...so never mind the darkness,we still can find a way..'Cause nothin' lasts forever

even cold November rain........

Έχουν γράψει υπέροχα τραγούδια και ήταν πολυυυυ μπροστά ;)

Ο στιχος τα σπαει οντως!

When I look into your eyes

I can see a love restrained

But darlin' when I hold you

Don't you know I feel the same

'Cause nothin' lasts forever

And we both know hearts can change

And it's hard to hold a candle

In the cold November rain

:respect:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο ο στίχος θα μου επιτρέψεις να πω... Η μουσική είναι εξίσου τέλεια!! Η σκηνή που ο Slash ανεβαίνει πάνω στο πιάνο... είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! Και όχι μόνο αυτή:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

GNR φυσικά! Δεν τίθετε θέμα....Οτι και αν πω είναι χαμένα λόγια, τα λένε όλα τα δυο συγκροτήματα με τους δίσκους, την μουσική τους στοίχους και τα live τους...
Link to comment
Share on other sites

Oπα....κουραστικο το Νοvember rain?Παιδια μην τα λετε αυτα παραεξω,θα σας κοροιδευουν

 

Eχμ, βασικά το ανάποδο. :lol:

Βαρετό και ατελείωτο κιθαριστικό σόλο, αδιάφορη μελωδία, cheesy lyrics και γενικότερα μια ντροπή για το συγκρότημα που κατά τ' άλλα μου αρέσει. Το video clip ήταν καλό πάντως.

Φυσικά είναι θέμα γούστου, αλλά πάντα θεωρούσα αυτό το τραγούδι overproduced to death. Αν δεν το είχαν παραφορτώσει τόσο πολύ στο στούντιο, αν διαρκούσε λιγότερο κλπ. θα μπορούσε να είναι μια συμπαθητική μπαλάντα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Eχμ, βασικά το ανάποδο. :lol:

Βαρετό και ατελείωτο κιθαριστικό σόλο, αδιάφορη μελωδία, cheesy lyrics και γενικότερα μια ντροπή για το συγκρότημα που κατά τ' άλλα μου αρέσει. Το video clip ήταν καλό πάντως.

Η μελωδια ειναι που με χαλαει προσωπικα εμενα, και το σολο καπως...:X

Οι στιχοι, αν εξαιρεσουμε το ρεφρεν, ειναι καλοι...:)

Παντως τους Guns τους εχω για "ανεβαστικο" συγκροτημα και ισως γι'αυτο δεν μ'αρεσουν τοσο οι μπαλαντες τους(π.χ. November Rain, Patience)...Προτιμω ενα Mr. Brownstone, ενα You Could Be Mine...:music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...