Jump to content

0,098 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις όσον αφορά το πρόγραμμα της altec σταθερή

τηλεφωνία με κόστος κάθε κλήσης 0,098 ε

1) η αίτηση μπορεί να γίνει και τηλεφωνικά; Χρειάζεται κάτι παραπάνω

(φωτοτυπία ταυτότητας ή οτιδήποτε άλλο) ή αρκεί μονάχα ένα απλό τηλεφώνημα;

2) Η προεπιλογή φορέα είναι υποχρεωτική; Αν ναι, μπορώ μετά από ένα δίμηνο

να την διακόψω και με ποια διαδικασία; Εφόσον ενεργοποιηθεί η προεπιλογή, κι εγω θελω να καλεσω από οτε ή forthnet, απλα πριν θα βαζω το 1777 ή το 1789?

3) Η πληρωμή δεν θέλω να γίνεται μέσω πιστωτικής κάρτας, αλλά με ταχυπληρωμή στα ΕΛΤΑ ή στα καταστήματα της microland. Μπορώ να επιλέξω και τους 2 τρόπους μαζί ή μονο τον έναν;

4) Αναλυτικός λογαριασμός κάθε πότε στέλνεται; Και κατά συνέπεια κάθε πότε

πληρώνεται;(αναφερεται κατι για δωρεαν μηνιαιο) Αρα πρεπει να πληρωνω κάθε μηνα και όχι ας πουμε κάθε διμηνο; Μπορω να εχω και αναλυτικο λογαρασμο και προσβαση on line μαζί?

5) Αν θελησω να διακόψω, μπορω να το κανω ευκολα και όποτε θελω; Γινεται και τηλεφωνικα ή σου ζητανε τπτ δικαιολογητικα;

6) Η ποιοτητα κλησης πως είναι; Ειχα διαβασει διάφορα, κυριως ότι σε υπεραστικα τηλεφωνα δεν είναι παντα τοσο καλη; Ισχύει αυτό πια;

7) Εχω υπολογισει προχειρα ότι συμφερει μονο όταν μιλας πανω από 4 λεπτα για αστικα και πανω από 2 λεπτα για υπεραστικα….ετσι δεν είναι;

8) Η αναγνωριση κλησεων κοστιζει 1,785? Είναι υποχρεωτικη; Αν την βαλω,

λογικα θα πρεπει να καταργησω αυτην που εχω αντιστοιχα στον οτε, σωστα..;

9) Τι σημαίνει ότι από 8/12/06 εφαρμοζεται η μεγιστη διαρκεια κλησεων είναι

150΄?

10) Επισης στον τιμοκαταλογο λεει πως οι αστικοι και υπεραστικοι προορισμοι

αλλων παροχων εχουνε χρεωση ανα λεπτο, και ότι οι αριθμοι οτε και altec

εχουνε χρεωση 0,098 ανα κληση. Δηλ; αν καλεσω σε καποιον που εχει βαλει

προεπιλογη forthnet, πως θα χρεωνομαι; Μηπως αφορα τηλεφωνα που ανηκουν σε ιδιοκτητα δικτυα εκτός οτε?

11) Χρεωνεται η κληση 0,098+φπα, ανεξαρτητα αν θα σου απαντησει ο άλλος.;

 

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα θεωρω σημαντικες τις ερωτησεις και αναμενω τις

απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Ας σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω...

 

1) Και εγώ τηλεφωνικά το είχα κάνει... Δεν είχα στείλει τίποτα.

Απλά κάποια στιγμή μου είπαν ότι θα ηχογραφήσουν αυτά που λέμε.

 

2) Ναι, προεπιλογή είναι υποχρεωτική. Για να πάρεις μέσω ΟΤΕ πέρνεις 1777 και το τηλέφωνο. Μετά από ένα δίμηνο μπορείς να τη διακόψεις κάνοντας μια άιτηση στην altec.

 

3) Επιλέγεις την ταχυπληρωμή στα ελτά και απλά αν θες να πληρώσεις στη microland αρκεί να ξέρεις τον κωδικό σου. Οπότε πας σε ένα κατάστημα microland τον λες και πληρώνεις.

 

4) Ναι, ο λογαριασμός έρχεται κάθε μήνα οπότε πληρώνεις κάθε μήνα.

Πάρε τηλέφωνο στην altec για να ενεργοποιήσεις να βλέπεις τον λογαριασμό μου on-line. Και on-line θα τον βλέπεις και θα σου έρχεται αναλυτικός στο σπίτι.

 

5) Πρέπει να περάσουν 2 μήνες από την ενεργοποίηση για να μπορέσεις να διακόψεις. Νομίσω ότι ένα fax αρκεί να στείλεις αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

 

6) Σε μένα η ποιότητα κλήσης μια χαρά είναι. Και στα τοπικά και στα υπεραστικά. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

 

7) Γύρω στα 3 λεπτά στα τοπικά και 2 στα υπεραστικά είναι. Σίγουρα κάποια στιγμή θα τύχει να μιλήσεις και λιγότερο...

 

11) όταν σου απαντήσει ο άλλος χρεώνεσαι.

 

Επειδή το χρησιμοποιώ εδώ και δυο μήνες συμφέρει μόνο εφόσον πέρνεις τηλέφωνα με μεγάλη διάρκεια. Αν μιλάς από λίγο και πολλές φορές θα έλεγα ότι δεν συμφέρει.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για το ερωτημα 11 εισαι σιγουρη; επειδη αναφερεται πως η καθε ΚΛΗΣΗ χρεωνεται 0,098+φπα, οποτε συμφνωνα με αυτο, αν ο αλλος δεν απαντησει, τοτε θα χρεωθεις 0,01162...επισης το ερωτημα 9 το θεωρω καπως σημαντικο, το εχουνε προθεσει εδω και λιγες μερες, αν μπεις στον τιμοκαταλογο τους, θα το δεις στα ψιλα γραμματα, καθως επισης και το ερωτημα 10, μιας και αναφερουνε οτι το 0,098 ισχυει για αστικα και υπεραστικα προς οτε και altec, ενω για παραδειγμα στοκαινουργιο προγραμμα της forthnet, αναφερεται: δωρεαν κλησεις προς αστικους και υπεραστικους προορισμους...

παντως σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Για το 11 ναι σίγουρη είμαι...

Έχω δει τον αναλυτικό και δεν μου έχουν χρεώσει καμία κλήση που δεν έχει απαντήσει ο άλλος...

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλογή FORTHNET δεν σημαίνει ότι το τηλέφωνο είναι της Forthnet

Το τηλέφωνο ανήκει στην εταιρεία που πληρώνεις πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Προεπιλογή FORTHNET δεν σημαίνει ότι το τηλέφωνο είναι της Forthnet

Το τηλέφωνο ανήκει στην εταιρεία που πληρώνεις πάγιο.

 

χμμ... γιατι ομως η altec στον τιμοκαταλογο της αναφερει οτι μονο οι κλησεις προσ ΟΤΕ και ALTEC προορισμους εχουν χρεωση 0,098 ενω αντιστοιχα η forthnet λεει: δωρεαν αστικα και υπεραστικα? κατι γινεται εδω....ριχτε μια ματια στον τιμοκαταλογο της καθε εταιριας οσον αφορα τα αστικα και υπεραστικα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω τα λεγομενα της ioanna_io ως εξης :)

 

1) Γινεται τηλεφωνικα μονο εφοσον αποδεχθεις την ηχογραφηση της συνομιλιας. Χαρτια ζητουνται μονο σε περιπτωση που η συνδεση γινεται σε εταιρια ή επαγγελματια (αναλογα με το ΑΦΜ)

 

2) Αν διακοψεις την προεπιλογη φορεα μετα το πρωτο διμηνο θα μεταφερθεις στο βασικο προγραμμα της εταιριας (αναφερεται και στους ορους σιγουρα). Το συγκεκριμενο προγραμμα προσφερεται με υποχρεωτικη Π.Φ.

 

4) Να μας πεις κι εμας τι λογαριασμο κανει η ioanna_io οταν το ενεργοποιησεις :p :p :happy:

 

5) Για τη διακοπη θα χρειαστει να συμπληρωσεις και να στειλεις (συνηθως με φαξ) μια αιτηση υπαναχωρησης, την οποια μπορεις να τους παρεις τηλ. και να στη στειλουν.

 

6)Στα υπεραστικα τηλεφωνα εχει μεγαλη σημασια το που καλεις. Ολες οι εταιριες παντως εφαρμοζουν συμπιεση στα υπεραστικα. Εγω πριν καιρο που ειχα χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο προγραμμα ειχα προβλημα με τις κλησεις προς κινητα.

 

7) 4.1 λεπτα υπολογισμενο με μια μεση τιμη εναλλακτικου παροχου (0,0280€/λεπτο)

 

8) Δεν ειναι υποχρεωτικη και δεν σχετιζεται με την αναγνωριση του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ σου παρεχει αναγνωριση κλησης (δηλαδη μπορεις να βλεπεις στο τηλ. σου ποιος σε καλει). Αυτο θα συνεχισει να ισχυει και οταν βαλεις αλλο παροχο με την προυποθεση οτι δεν θα το καταργησεις ως υπηρεσια απο τον ΟΤΕ.

Η αναγνωριση καλουντος που αναφερει η Altec σημαινει αν θες να φαινεται ο αριθμος σου σε οσους καλεις. Αν δεν την επιλεξεις, ο αριθμος σου δεν θα φαινεται σε οσες κλησεις κανεις προς κινητα τηλεφωνα.

 

9) Σημαινει οτι η μεγιστη διαρκεια καθε κλησης σου θα ειναι 150'. Στα 150' θα κοβεται η γραμμη.

 

10) Ακριβως. Αφορα τους αριθμους οσων εχουν τηλεφωνια απο ιδιωτικο δικτυο αλλου παροχου (τα οποια μπορει να αρχιζουν και απο 210, αν καποιος εχει κανει μεταφορα του αριθμου του απο τον ΟΤΕ). Δεν αφορα ομως οσους εχουν Π.Φ. αφου η γραμμη του τηλεφωνου συνεχιζει να παρεχεται απο τον ΟΤΕ.

 

11)Ισχυει οτι εγραψε η Ιωαννα.

 

Προσθετω και το ΦΠΑ στη τιμη 0,098 + ΦΠΑ = 0,1166€ γιατι πλεον ολες οι τιμες αναγραφονται με ενσωματωμενο το ΦΠΑ :O

 

Εγω παντως θα σου προτεινω το Basic Per Call που εβγαλε προσφατα η Cosmoline (οχι γιατι ειμαι πρωην υπαλληλος της!) αλλα γιατι εχει πιο φθηνη τιμη, 0,1155€/κληση και περιλαμβανει και τα υπολοιπα ιδιωτικα δικτυα των αλλων παροχων.

Για περισσοτερες πληροφοριες παρε στο 13803 γιατι ειναι νεο προγραμμα και δεν θα το βρεις στο site της Cosmoline.

Link to comment
Share on other sites

 

4) Να μας πεις κι εμας τι λογαριασμο κανει η ioanna_io οταν το ενεργοποιησεις :p :p :happy:

 

 

Να σου πω εγώ βρε τι λογαριασμό κάνω :lol:

Αχ! Ένα λαθάκι έκανα και εγώ... :p

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ τις δικές μου εντυπώσεις από τη χρήση της υπηρεσίας:

 

Η εγγραφή γίνεται μέσω τηλεφώνου, με ηχογράφηση της συνομιλίας κλπ. κλπ. Ίσως σε πιέσουν να βάλεις όλες τις γραμμές του τηλεφώνου που τυχόν έχεις στο σπίτι ή την επιχείριση, σε αυτό το πρόγραμμα χρέωσης, προβάλοντας την οικονομία σαν πλεονέκτημα. Τη δουλειά τους κάνουν... Εγώ θα πρότεινα να το βάλεις δοκιμαστικά σε μία γραμμή

 

Μου το είχαν παρουσιάσει σαν μεγάλη προσφορά. Το αν ήταν όντως προσφορά, το είδα στον αναλυτικό λογαριασμό (μόνο το 10% των κλήσεών μου ξεπερνούσε τα 5 λεπτά σε διάρκεια. Όλες οι άλλες χρεώθηκαν με ελάχιστο χρόνο τα €0,098). Εμένα προσωπικά δε με συμφέρει.

 

Για να πείς ότι σε συμφέρει, θα πρέπει να το χρησιμοποιείς μόνο για εκείνες τις κλήσεις που υπολογίζεις ότι θα διαρκέσουν πάνω από πέντε λεπτά. Για όλες τις άλλες, καλύτερα να βάζεις 1777 μπροστά ή οποιοδήποτε άλλο εναλλακτικό έχεις.

 

Επίσης σημαντικό: αριθμοί 801-χχ-χχχχχ και αριθμοί ιδιωτικών δικτύων (211-χχχχχχχ, 212-χχχχχχχ κλπ. κλπ.) οι χρεώσεις είναι ανά λεπτό με αστική μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

3) Προσωπικά χρησιμοποιώ την επιλογή πληρωμής μεσω πάγιας εντολής eurobank, η επιλέγω να πληρώσω σε κατάστημα microland, και οι δυο περιπτώσεις έχουν μηδενική επιβάρυνση. Από ΕΛΤΑ αν θυμάμαι καλά έδωσα 1,5€ ή 1,8€. Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο και η on-line ενημέρωση από το site τους είναι πολύ χρήσιμη. Αν ισχύει η χρέωση και για τις αναπάντητες κλήσεις χωρίς να με έχουν ενημερώσει σε κάποιο λογαριασμό αυτό δεν θα έλεγα ότι με ενθουσιάζει. Όντως υπάρχει κόφτης στα 150 λεπτά.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...