Jump to content

Γιατί πέφτει συνέχεια το ασύρματο δίκτυο;


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες,

 

Έχω φτιάξει ένα ασύρματο δικτυάκι μέσα στο σπίτι μεταξύ desktop pc και laptop μ'ένα routerακι USR 9106.

Ανοίγω κανονικά το WiFi μέσα από τον φορητό και συνδέομαι στο 9106. Μπαίνω ίντερνετ, σερφάρω, κατεβάζω κι όλα μια χαρά.

Όταν όμως κάνω browse από τον φορητό στα αρχεία των σκληρών του desktop και διαλέγω κάποιο αρχείο να το μεταφέρω στο laptop ΠΑΝΤΑ πέφτει η σύνδεση. Για να μεταφέρω καμιά ταινία ή παιχνίδι ούτε λόγος. Με το που κάνω το paste περνάνε 20-30sec και ξανά down το δίκτυο.

Απ'ότι έχω καταλάβει το όλο θέμα είναι με τα μεγάλα packets, όταν δηλαδή πάει να αξιοποιήσει το ασύρματο δίκτυο όλο το bandwidth. Δε γνωρίζω όμως πώς να το λύσω αυτό το πρόβλημα.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

θα σου πώ έναν μπακαλίστικο τρόπο μπας κ προσπελάσεις το πρόβλημά σου... Δοκίμασε τη μεταφορά αρχείων μέσα απο το msn messenger. Δημιούργησε 1 ή 2 Accoun (αναλόγως αν έχεις ή αν δεν έχεις Msn) και πέταξε τα αρχεία απο το 1 πρόγραμμα στο άλλο. Ισως λειτουργήσει έτσι
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει το router, γιατί τυχαίνει να έχω το ίδιο, αλλά διαπίστωσα σε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ότι έφταιγε γειτονικό ασύρματο δίκτυο το οποίο ήταν στο ίδιο κανάλι.

 

Η λύση ήταν να βάλω το κανάλι σε αυτόματο από την σελίδα διαχείρισης (Wireless AP -> Advanced Settings -> Channel: Auto) και να κάνω επανεκκίνηση του router. Μπορείς να βάλεις το κανάλι χειροκίνητα, αλλά έχε υπόψη σου ότι ακόμα και «διπλανά» κανάλια (π.χ. 10 & 11) υπερκαλύπτονται μεταξύ τους.

 

Αλήθεια, κοίταξες αν υπάρχουν άλλα ασύρματα δίκτυα στην περιοχή; Αν δεν υπάρχουν, προφανώς δεν πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα.

 

Καλή τύχη!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

@jimpanourgias

Είναι μια ιδέα κι αυτή, η οποία όμως στην υλοποίηση δεν με βολεύει καθόλου (γι'αυτό άλλωστε δεν επρόκειτο να την δοκιμάσω). Θα ήθελα να βρω την πραγματική πηγή του προβλήματος και να λυθεί αυτό. :)

 

@aimilios

Όχι, δεν υπάρχει κάποιο άλλο ασύρματο δίκτυο στην περιοχή. Τουλάχιστον δεν το βρίσκει το λάπτοπ. Το έβαλα πάντως το κανάλι του 9106 στο αυτόματο κι όταν το δοκιμάσω με μεταφορά αρχείων στον φορητό θα ενημερώσω. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μηπως καποιο ασυρματο συστημα μεσα στο σπιτι που μεταφερει εικονα απο ενα δωματιο σε αλλο?Η μηπως σε κοντινο οροφο?Στο ρωταω γιατι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και διαπιστωσα οτι μολις το εκλεινα το ασυρματο συστημα που μου εδινε εικονα στο υπνοδωματιο τοτε σταματουσαν οι διακοπες και μετεφερα κανονικα τα αρχεια.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει! :(
Ειλικρινά λυπάμαι... :( Εμένα μου έπαιξε έτσι. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά reboot του router έκανες μετά την αλλαγή έτσι; Αν και δεν υπάρχουν γειτονικά δίκτυα... :worry:

 

Για δες μήπως άλλαξα και τίποτε άλλο σε εκείνη την σελίδα (συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας, λάθος setting κατά το σώσιμό της, διαβάζεται πάντως):

http://img326.imageshack.us/img326/3539/9106am1.th.jpg

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μηπως καποιο ασυρματο συστημα μεσα στο σπιτι που μεταφερει εικονα απο ενα δωματιο σε αλλο?Η μηπως σε κοντινο οροφο?Στο ρωταω γιατι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και διαπιστωσα οτι μολις το εκλεινα το ασυρματο συστημα που μου εδινε εικονα στο υπνοδωματιο τοτε σταματουσαν οι διακοπες και μετεφερα κανονικα τα αρχεια.

romeo1, όχι δεν έχω κάποια άλλη ασύρματη συσκευή μέσα στο σπίτι έτσι ώστε να γίνεται κάποιο conflict. Σ'ευχαριστώ πάντως! :)

 

Ειλικρινά λυπάμαι... :( Εμένα μου έπαιξε έτσι. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά reboot του router έκανες μετά την αλλαγή έτσι; Αν και δεν υπάρχουν γειτονικά δίκτυα... :worry:

 

Για δες μήπως άλλαξα και τίποτε άλλο σε εκείνη την σελίδα (συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας, λάθος setting κατά το σώσιμό της, διαβάζεται πάντως):

http://img326.imageshack.us/img326/3539/9106am1.th.jpg

Θενξ Αιμίλιε για τον χρόνο σου, ευτυχώς ή δυστυχώς ακριβώς έτσι είναι τα wireless settings.

Και reboots έκανα αρκετά, αλλά απ'ότι φαίνεται μάταια. :(

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το desktop συνδέεται με το USR9106 ασύρματα ή ενσύρματα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το desktop συνδέεται με το USR9106 ασύρματα ή ενσύρματα;

Το desktop συνδέεται με το 9106 μέσω της θύρας Ethernet.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Ίσως με επιπλήξετε :O αλλά κοίταξες να βάλεις νεότερους drivers? :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Ίσως με επιπλήξετε :O αλλά κοίταξες να βάλεις νεότερους drivers? :rolleyes:

Έχω περάσει το τελευταίο firmware.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Update: Δοκίμασα να μεταφέρω αρχεία μεγάλα σε μέγεθος και με άλλο λάπτοπ (Toshiba Satellite) αλλά και σε αυτό μετά από ένα λεπτό έπεφτε το δίκτυο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Update: Δοκίμασα να μεταφέρω αρχεία μεγάλα σε μέγεθος και με άλλο λάπτοπ (Toshiba Satellite) αλλά και σε αυτό μετά από ένα λεπτό έπεφτε το δίκτυο.

για δοκίμασε με κάποιο άλλο router. όλο και κάποιος φίλος θα έχει κάποιο.

 

και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα (όχι τόσο χοντρό) με το sagem 1540wg.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το 9106 και ένα HP laptop, καθώς και άλλος γνωστός μου με το δικό του, ακόμα και με τελευταίους drivers και firmware.

 

Εγώ το απέκτησα μόλις ενεργοποίησα στο router το WPA-PSK enrcyption (πριν είχα μόνο MAC Filter), οπότε θεωρώ έχει να κάνει με αυτό... :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το 9106 και ένα HP laptop, καθώς και άλλος γνωστός μου με το δικό του, ακόμα και με τελευταίους drivers και firmware.

 

Εγώ το απέκτησα μόλις ενεργοποίησα στο router το WPA-PSK enrcyption (πριν είχα μόνο MAC Filter), οπότε θεωρώ έχει να κάνει με αυτό... :(

γιατι δεν βαζεις WEP; εγω παλι με το linksys ειχα προβλημα με WEP, δε συνδεοταν καθολου, αλλα με WPA ολα καλα. νομιζω ομως οτι ειναι προβλημα windows. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω σε άλλο topic, όσοι έχετε κάρτα WLAN της Intel, μπορείτε να δοκιμάσετε το δικό της software. Είναι σαφώς καλύτερο και πιο αξιόπιστο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...