Jump to content

Σβήσιμο πινακίδων αυτοκινήτου σε video


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω βγάλει μερικά βίντεο με αυτοκίνητο (με την άθλια σε ποιότητα Panasonic GS27) και επειδή θα τα βάλω στο internet θέλω να σβήσω τις πινακίδες σε όσα σημεία φαίνονται (π.χ. σε κάτι στροφές που είμαι στον δρόμο και τραβάω με την βιντεοκάμερα) . Έχω τα εξής προγράμματα: Adobe Premiere, Ulead Mediastudio Pro 8, Ulead Videostudio 10, Pinnacle Studio 10. Με ποιο από αυτά γίνεται ευκολότερα η δουλειά (φυσικά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες στην ποιότητα, μην γίνει το video χειρότερο από ότι είναι... ) και πως;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει μερικά βίντεο με αυτοκίνητο (με την άθλια σε ποιότητα Panasonic GS27) και επειδή θα τα βάλω στο internet θέλω να σβήσω τις πινακίδες σε όσα σημεία φαίνονται (π.χ. σε κάτι στροφές που είμαι στον δρόμο και τραβάω με την βιντεοκάμερα) . Έχω τα εξής προγράμματα: Adobe Premiere, Ulead Mediastudio Pro 8, Ulead Videostudio 10, Pinnacle Studio 10. Με ποιο από αυτά γίνεται ευκολότερα η δουλειά (φυσικά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες στην ποιότητα, μην γίνει το video χειρότερο από ότι είναι... ) και πως;

Όπως και να το κάνεις, στο βίντεο θα γίνει ξανάκωδικοποίηση οπότε θα χάνεις ποιότητα.

Απο πρόγραμμα είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα το pinnacle studio 9 αλλά δεν θυμάμαι πως. Ειχα καλά αποτελέσματα πάντως.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι το pinnacle 10 είναι το καλύτερο για αυτή την δουλειά!Το έχω χρησιμοποιήσει για επεξεργασία βίντεο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά!:D
Link to comment
Share on other sites

Αν χάνεται η ποιότητα του video κάθε φορά που γίνεται μοντάζ καήκαμε! :lol:
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν χάνεται η ποιότητα του video κάθε φορά που γίνεται μοντάζ καήκαμε! :lol:

Από τη στιγμή που θες να το αποθηκεύσεις σε μορφή υπολογιστή και να το ανεβάσεις στο internet αναγκαστικά θα το κάνεις encode ξανά, και υποθέτοντας ότι επεξεργάζεσαι ήδη συμπιεσμένο βίντεο, θα χάσεις ποιότητα ότι και να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα το Pinnacle Studio 10. Βρήκα ακριβώς αυτό που ζητάω (συγκεκριμένα το Blur effect) αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: ενώ χρησιμοποιώ την επιλογή Use keyframes ώστε να ορίσω εγώ σε ποια χρονικά σημεία του βίντεο θέλω το εφέ, το πρόγραμμα βάζει το εφέ από την αρχή του βίντεο ως εξής: ξεκινάει με το εφέ σε όλο το βίντεο και μετά σιγά-σιγά το φτάνει στο σημείο που έχω ορίσει. Εγώ όμως το θέλω ΜΟΝΟ σε ένα σημείο.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θες να το αποθηκεύσεις σε μορφή υπολογιστή και να το ανεβάσεις στο internet αναγκαστικά θα το κάνεις encode ξανά, και υποθέτοντας ότι επεξεργάζεσαι ήδη συμπιεσμένο βίντεο, θα χάσεις ποιότητα ότι και να γίνει.

 

Yποτίθεται ότι υπάρχει η αρχική πηγή (το τράβηξε με την κάμερά του λέει). Εν πάσει περιπτώσει, μεγάλες απώλειες ποιότητας υπάρχουν όταν υπάρχει διαδοχική επανακωδικοποίηση σε απωλεστικά formats. Λίγο η κοινή λογική, λίγο η εμπειρία και λίγο οι δοκιμές οδηγούν σε ένα υποφερτο αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

dimangelid, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ψάξεις πώς μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις με το premiere (από αυτά που είπες ότι έχεις). Δεν είναι δύσκολο να το βρεις με λίγο ψάξιμο στο google: adobe premiere mosaic plugin

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορεις να το κανεις και με το Canopus Edius Το οποιο το χρησιμοποιουσα εγω για μονταζ το καλοκαιρι σε σταθμο:) ..Εχει αυτο που θες:)
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...