Jump to content

Μη έγκυρες κάρτες SIM απο προωθητικές ενέργειες


ttlog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατα καιρους τυχαινει να ερχονται στα χερια μου μερικα πακετα what's up απο πρωθητικες ενεργειες (ξερετε, αυτα που δινουν 3€ χρονο ομιλιας, που τα μοιραζουν δωρεαν). Ετσι ετυχε να εχω 3 τετοια απο τα οποια το 1 εληγε-ληγει 31-12-06. Αποφασισα να το ενεργοποιησω γιατι ηταν ευκολο νουμερο ( 697 7909999) . Το εβαλα στο κινητο και μου εβγαλε "SIM registration failed". Η δευτερη καρτα που ληγει το 2008(!) επισης μου εβγαλε το ιδιο. Πηρα τηλ στο 6971001313 και μου ειπαν οτι τα νουμερα φαινονται να ειναι ακυρωμενα (!) και οτι δεν μπορουν να τα ενεργοποιησουν. Τελικα μου ειπαν οτι μπορουν αν θελω να μου στειλουν καινουργιες SIM με αλλο νουμερο , με 1€ χρονο ομιλιας αυτη τη φορα τις οποιες πρεπει να ενεργοποιησω μεχρι το τελος της χρονιας (31-12-06).

 

Σας ρωταω λοιπον, δεν ειναι εξαπατηση καταναλωτη αυτο το πραγμα; Ενταξει, λαθος μου που δεν τις ενεργοποιησα συντομοτερα αλλα παλι, γιατι γραφουν απ'εξω "ενεργοποιηση μεχρι: ...". Δεν τους αξιζει μια καταγγελια στο ΙΝΚΑ; Τι λετε και σεις; Περιμενω τις αποψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι προϊόν προωθητικής ενέργειας και δεν πληρώνεις τίποτα για την απόκτησή του, είναι λογικό να μην απορρέουν συμβατικές υποχρεώσεις της εταιρίας απέναντί σου.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα νούμερα αυτα ήταν ήδη ενεργοποιημένα από τότε που σου τα έδωσαν και έληξαν επειδή δεν τα ανανέωσες;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα νούμερα αυτα ήταν ήδη ενεργοποιημένα από τότε που σου τα έδωσαν και έληξαν επειδή δεν τα ανανέωσες;

Σωστά, γιατί εγώ την έπαθα έτσι σε CU.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι τέτοιο ισχύει. Κολλητός που είχε καμιά δεκαρια (και δεν ήξερε τι να τα κάνει) αποφάσισε να ενεργοποιήσει ένα δοκιμαστικά και φυσικά δεν τα κατάφερε. Από την Cosmote του είπαν ότι έπρεπε να τα ενεργοποιήσει μέσα σε ένα χρόνο και να έχει περάσει τουλάχιστον μία κάρτα ανανέωσης χρόνου ομιλίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είναι προϊόν προωθητικής ενέργειας και δεν πληρώνεις τίποτα για την απόκτησή του, είναι λογικό να μην απορρέουν συμβατικές υποχρεώσεις της εταιρίας απέναντί σου.

 

 

Εντάξει κι εγώ θα σε κεράσω ληγμένα πατατάκια π.χ. αλλά επειδή στα κερνάω δεν έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς ούτε να με κατηγορήσεις, όταν σου κάνουν πλύση στομάχου. :)

 

Το μόνο που πιθανόν καταφέρνουν με τέτοιες κινήσεις είναι να διώχνουν αντί να κρατούν τους πιθανούς πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, έχω κι εγώ καρτοκινητό δωρεάν και λειτουργεί άψογα. Η μόνη διαφορά με ένα "αγορασμένο" καρτοκινητό είναι πως το δωρεάν πρεπει να το ενεργοποιήσεις σε ένα χρόνο. Από κει και πέρα ακυρώνεται.

Αυτό για να περιορίζουμε τα πραγματα στη σωστή τους διάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος και στα αγορασμένα καρτοκινητά υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για την ενεργοποιησή τους. Ίσως όχι τόσο μικρής διάρκειας όσο των δωρεάν αλλά υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

auto to chroniko orio prosfata stin germania to katargisane giati eiparchane apires katagelies kai di apo katanalotikes organoseis, diladi den chriazete na "gemiseis" tin karta gia "ischiei" to noumero kai na min sto katargisoun
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω μαζέψει 7-8 τέτοια πακέτα που τα χρησιμοποιώ για τα μηνύματα του mycosmos και δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην ενεργοποιήση τους.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κι εγώ θα σε κεράσω ληγμένα πατατάκια π.χ. αλλά επειδή στα κερνάω δεν έχεις δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς ούτε να με κατηγορήσεις, όταν σου κάνουν πλύση στομάχου. :)

 

Το μόνο που πιθανόν καταφέρνουν με τέτοιες κινήσεις είναι να διώχνουν αντί να κρατούν τους πιθανούς πελάτες.

 

Ατυχές το παράδειγμα με τα ληγμένα πατατάκια.

 

Οι προωθητικές κινήσεις αυτού του είδους γίνονται - από όλες τις εταιρίες - για να προσεγγίσουν νέους πελάτες και όχι για να κρατούν τους υπάρχοντες. ;)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Ατυχές το παράδειγμα με τα ληγμένα πατατάκια.

 

Οι προωθητικές κινήσεις αυτού του είδους γίνονται - από όλες τις εταιρίες - για να προσεγγίσουν νέους πελάτες και όχι για να κρατούν τους υπάρχοντες. ;)

 

 

Ατυχές πιθανόν αλλά αυτό μου ήρθε αυτό έγραψα (ίσως να μου ήρθε στο μυαλό από παλιότερο γεγονός εταιρείας που έδινε δώρο μαζί με άλλο προϊόν της, συσκευασίες προϊόντος με λήξη λίγων ημερών) . :)

 

Ο πελάτης που προσέγγισαν όμως αν ενοχληθεί από το γεγονός της "ληγμένης" κάρτας πιθανόν να μη ξαναπεράσει ούτε απ΄έξω από την εταιρεία μετά. Κατανοητό τώρα το "διώχνουν αντί να κρατούν πιθανούς πελάτες"; :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιβεβαίωσα αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο post. Τα δωρεάν καρτοκινητά ενεργοποιούνται από την εταιρεία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα από τη διανομή τους, ανεξάρτητα από το χρήστη. Αν μέσα σε ένα χρόνο από τότε δεν φορτωθούν "μονάδες" τότε το καρτοκινητό απενεργοποιείται.

Τώρα το παράδειγμα με τα πατατάκια μπορεί στην προκειμένη περίπτωση να μην είναι πετυχημένο, αποτελεί όμως πραγματικότητα, δυστυχώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...