Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6300


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά έχω τις αμφιβολίες μου διότι αυτή τη στιγμή έχω για wallpaper μια φωτό διαστάσεων 347*450 και έτσι όπως τη βλέπω στο album ακριβώς έτσι μπαίνει και στο φόντο με μια ελάχιστη απόκλιση δεξιά κι αριστερά.:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

....νομιζωβ πως το κινητο κανει αυτοματα resizing στην φωτο.....απλα αν η φωτο ειχει μεγαλη διαφορα σε πλατος και υψος..."χανεις" καποια pic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση που ίσως εχει απαντηθει αλλά δεν εχω τον χρονο να διαβάσω όλες τις σελίδες.

Εκανα update στην έκδοση 07.21 και χάθηκαν τα Ελληνικά. Υπάρχει τροπος επαναφοράς? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που ίσως εχει απαντηθει αλλά δεν εχω τον χρονο να διαβάσω όλες τις σελίδες.

Εκανα update στην έκδοση 07.21 και χάθηκαν τα Ελληνικά. Υπάρχει τροπος επαναφοράς? Ευχαριστω.

Κι εγώ είχα κάνει προ καιρού αναβάθμιση σε 07.21 την οποία έχω μέχρι και τώρα αλλά δεν είχα πρόβλημα με τη γλώσσα... Την είχε μέσα από μόνο του το τηλέφωνο...:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να καλύψεις όλη την οθόνη η είκονα σου πρέπει να είναι 240χ320. Οπότε βάλτην στο photoshop και κάνε την resize. Αν βάλεις μεγαλύτερη θα στην κάνει μόνο του resize το κινητό, αλλά μπορεί να μην έχει σωστες αναλογίες και να στην παραμορφώσει. Αν είναι μικρότερη σίγουρα θα σου χαλάσει τα pixel της φωτογραφίας.

 

Μου έσπασε κ εμένα η οθόνη του κινητού μου εχθές. Κοίταξα να πάρω απο το net από ελληνικό μαγαζί με ανταλακτικά, αλλά την είχε κοντά 40 ευρώ την πιο φθηνή ΝΟΚΙΑ. Στο ebay που λέει και ο φίλος είχε με 1-2 λίρες...αλλά προτίμισα να πάρω μια ΟΕΜ από Ελληνικό site, 17 ευρώ. Ξέρει κανείς για αυτές τις ΟΕΜ τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια photo με ανάλυση 354x400. Όταν τη βλέπω από την έκθεση και τη βάζω full screen, μου εμφανίζει κενά πάνω και κάτω από την εικόνα, δεν πιάνει δηλαδή όλη την οθόνη. Όταν όμως την έβαλα σαν wallpaper, κάθισε κουτί στην οθόνη αναμονής.:X

 

Από mobile-parts.gr που ξέρω και έχω αγοράσει επανηλλειμένως, αρκετά από τα προϊόντα του είναι original. Βέβαια δεν ξέρω από που την αγόρασες εσύ. Αλλά 17€uros τιμή internet είναι καλή πιστεύω για οθόνη.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια photo με ανάλυση 354x400. Όταν τη βλέπω από την έκθεση και τη βάζω full screen, μου εμφανίζει κενά πάνω και κάτω από την εικόνα, δεν πιάνει δηλαδή όλη την οθόνη. Όταν όμως την έβαλα σαν wallpaper, κάθισε κουτί στην οθόνη αναμονής.:X

 

Από mobile-parts.gr που ξέρω και έχω αγοράσει επανηλλειμένως, αρκετά από τα προϊόντα του είναι original. Βέβαια δεν ξέρω από που την αγόρασες εσύ. Αλλά 17€uros τιμή internet είναι καλή πιστεύω για οθόνη.

 

Από το mobile parts έχω αγοράσει πολλές φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά τώρα λόγω στενότητας οικονομικής, δεν αγόρασα original NOKIA screen, αλλά από ελληνικό site με ανταλλακτικα, ΟΕΜ (?) οθόνη 17 ευρώ. Πιστεύω να είναι οκ. Απλά αν αγόραζα απο το ebay με 1-2 λίρες..και ήταν μούφα...δεν ξέρω...μη καεί από το πρώτο λεπτό. Δεν είναι τα λεφτά...η διαδικασία όλη και η αναμονή. Γι αυτό προτίμησα αυτη από μαγαζί!

 

Εσύ αγόρασες από ebay?

Link to comment
Share on other sites

Από ebay έχω αγοράσει 2-3 μπαταρίες BL-5C για να πειραματιστώ στο 6300:D όσον αφορά την αυτονομία.

Μέχρι στιγμής έχουν αποδειχθεί σκυλιά παρόλο που ήρθαν από Κίνα αλλά φαινόνταν original μπαταρίες και τιμή(?) 3€:p

 

Ευκαιρείας δοθείσης, μπορείς να εξηγήσεις, για ποιο λόγο εάν βγάλεις το αυτοκόλλητο γύρω γύρω από την μπαταρία, παύει να λειτουργεί?:blink:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Δεν το ήξερα για τη μπαταρία αυτό...χεχε! Ειδικά μπαταρία δεν θα αγόραζα από το ebay και απο Κίνα...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε ολόκληρο το μενού από τα καινούργια ΝΟΚΙΑ στο 6300 μας? Με αναβαθμιση ή κατι τέτοιο???
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε ολόκληρο το μενού από τα καινούργια ΝΟΚΙΑ στο 6300 μας? Με αναβαθμιση ή κατι τέτοιο???

Με αναβάθμιση, σίγουρα όχι. Ίσως με κάποιο θέμα, εάν υπάρχει. :)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια χαρα!

μου εσπασε η οθονη κ αγορα μια καινουργια απο το e-click αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα....ενω αναβει κανονικα δν εμφανιζει τ γραμματα μονο φως εχει....τι μπορει να φταιει?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

μου εσπασε η οθονη κ αγορα μια καινουργια απο το e-click αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα....ενω αναβει κανονικα δν εμφανιζει τ γραμματα μονο φως εχει....τι μπορει να φταιει?

Ίσως να μην έγινε καλή επαφή αλλά τι σου λέω τώρα..... σίγουρα το δοκίμασες..... Από την άλλη όμως αν το πας σε nokia shop μάλλον θα δουν ότι η οθόνη είναι aftermarket και θα σε υποχρεώσουν να την αλλάξεις εκεί με γνήσια και να πληρώσεις και το ανάλογο φέσι...... εκτός κι αν βρεις κάποιον συνεννοήσιμο υπάλληλο σε κάποιο nokia κατάστημα και δοκιμάσει να τη ξε-μοντάρει και ξαναμοντάρει......

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην έγινε καλή επαφή αλλά τι σου λέω τώρα..... σίγουρα το δοκίμασες..... Από την άλλη όμως αν το πας σε nokia shop μάλλον θα δουν ότι η οθόνη είναι aftermarket και θα σε υποχρεώσουν να την αλλάξεις εκεί με γνήσια και να πληρώσεις και το ανάλογο φέσι...... εκτός κι αν βρεις κάποιον συνεννοήσιμο υπάλληλο σε κάποιο nokia κατάστημα και δοκιμάσει να τη ξε-μοντάρει και ξαναμοντάρει......

 

σιγουρα το δοκιμασα κ πολλες φορες μαλιστα!

σε καποια στιγμη εδειξε κανονικα αλλα μετα τπτ...η οθονη μονο φωτιζει κ δεν κανει τπτ αλλο...δν ειναι κ τοσο δυσκολο να γινει η αλλαγη οπως εβγαλα την παλια εβαλα την καινουργια...τι μπορει να φταει τωρα ρε γμτ?

επισης μερικες φορες εμφανιζει στην οθονη καθετες πολυχρωμες γραμμες...καταλαβες τι εννοω....

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Θέμα ελαττωματικής οθόνης τίθεται καθόλου;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Θέμα ελαττωματικής οθόνης τίθεται καθόλου;

 

τι να πω?αφου στην αρχη εδειξε...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

τι να πω?αφου στην αρχη εδειξε...

Αν ξαναβάλεις την παλιά άραγε, θα φωτίσει απλά ή θα φανεί και η οθόνη αναμονής;

(με την πρϋπόθεση ότι δεν έχει καταστραφεί ολοσχερώς η οθόνη και μπορείς να δεις κάπως αν λειτουργεί)

 

Ειδάλλως, μόνο σε nokia shop εκτός κι αν ρισκάρεις να αγοράσεις νέα από το e-click...

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναβάλεις την παλιά άραγε, θα φωτίσει απλά ή θα φανεί και η οθόνη αναμονής;

(με την πρϋπόθεση ότι δεν έχει καταστραφεί ολοσχερώς η οθόνη και μπορείς να δεις κάπως αν λειτουργεί)

 

Ειδάλλως, μόνο σε nokia shop εκτός κι αν ρισκάρεις να αγοράσεις νέα από το e-click...

 

η παλια φωτιζει μονο επιδη εχει σπασει σ ενα σημειο οποτε δεν μπορω να δω αν εμφανιζει τπτ παραπανω δυστυχως..

καμια αλλη βοηθεια?

 

κανω ακριβως την ιδια διαδικασια με τ παρακατω βιντεο!

http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DwEDxyku1sCs

Edited by panagis_89

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

η παλια φωτιζει μονο επιδη εχει σπασει σ ενα σημειο οποτε δεν μπορω να δω αν εμφανιζει τπτ παραπανω δυστυχως..

καμια αλλη βοηθεια?

 

κανω ακριβως την ιδια διαδικασια με τ παρακατω βιντεο!

http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DwEDxyku1sCs

 

αν εχει τσακισει λιγο η ταινεια που συνδεει την οθονη με το τηλεφωνο υπαρχει προβλημα?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα νοκια 6300 (το μαύρο).

Συνδέω 3 διαφορετικά ενσύρματα hands-free και πότε κάνουν επαφή και πότε όχι, δηλαδή πότε ακούω/πότε όχι και πότε δείχνει στην οθόνη την ένδειξη ότι έχω συνδεδεμένο ακουστικό και πότε όχι.

Έτσι, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάτι έχει χαλάσει στην υποδοχή του τηλεφώνου ή σε κάποια πλακέτα(; ) πάνω στην οποία αυτή συνδέεται.

Πιστεύετε ότι μπορώ να το επισκευάσω αναζητώντας ανταλλακτικό στο ιντερνετ και μετά να το αλλάξω μόνη μου; Δεν είμαι και πολύ σχετική, αλλά αν είναι απλά να ξεβιδώσω και ξεκουμπώσω - ξανακουμπώσω ένα εξάρτημα, ε αυτό μπορώ να το κάνω. Το πολύ πολύ να ζητήσω από έναν φίλο ηλεκτρονικό να το ανοιξουμε μαζί και να με βοηθήσει αυτός.

Για να το πάω σε νοκια σοπ που θα μου πουν 30€ με το καλημέρα δεν το συζητώ καν, απλώς θα ζήσω χωρίς hands free.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω ένα νοκια 6300 (το μαύρο).

Συνδέω 3 διαφορετικά ενσύρματα hands-free και πότε κάνουν επαφή και πότε όχι, δηλαδή πότε ακούω/πότε όχι και πότε δείχνει στην οθόνη την ένδειξη ότι έχω συνδεδεμένο ακουστικό και πότε όχι.

Έτσι, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι κάτι έχει χαλάσει στην υποδοχή του τηλεφώνου ή σε κάποια πλακέτα(; ) πάνω στην οποία αυτή συνδέεται.

Πιστεύετε ότι μπορώ να το επισκευάσω αναζητώντας ανταλλακτικό στο ιντερνετ και μετά να το αλλάξω μόνη μου; Δεν είμαι και πολύ σχετική, αλλά αν είναι απλά να ξεβιδώσω και ξεκουμπώσω - ξανακουμπώσω ένα εξάρτημα, ε αυτό μπορώ να το κάνω. Το πολύ πολύ να ζητήσω από έναν φίλο ηλεκτρονικό να το ανοιξουμε μαζί και να με βοηθήσει αυτός.

Για να το πάω σε νοκια σοπ που θα μου πουν 30€ με το καλημέρα δεν το συζητώ καν, απλώς θα ζήσω χωρίς hands free.

Τι λέτε;

Κλασσικό πρόβλημα των 6300, μου το είχε πάθει και μένα. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να αλλαχτεί το βύσμα που βάζεις το hands free, και αυτό θέλει κολλητήρι. Δεν είναι απλά κούμπωμα-ξεκούμπωμα.

Μου το είχαν αλλάξει και μένα, αλλά ευτυχώς εντός εγγύησεως.

Link to comment
Share on other sites

Πώς περνάμε ελληνικά στο 6300? Είναι αγορασμένο στο εξωτερικό και μόνο 2-3 γλώσσες είχε.

Ευχαριστώ

ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς περνάμε ελληνικά στο 6300? Είναι αγορασμένο στο εξωτερικό και μόνο 2-3 γλώσσες είχε.

Ευχαριστώ

Αναβάθμιση σε ME ή/και Επαναφορά Ελληνικής Γλώσσας (Ν 70)

 

Το παραπάνω είναι ο οδηγός για το Ν70, Ν73 καθώς και για άλλα μοντέλα Series 60.

Δε γνωρίζω αν λειτουργεί σε Series 40, καλή ώρα στο 6300.

Δοκίμασε να τον ακολουθήσεις και στη θέση του product code βάλε το ελληνικό product code για το 6300.

 

ΥΓ. Στο Ν70 που επιχείρησα να το αναβαθμίσω σε Music Edition, το κατάφερα μια χαρά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

@eatmydust Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω μάλλον και θα σου πω.
ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΓΗ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς από που μπορώ να αγοράσω πρόσοψη για 6300 αυθεντική? Δυστυχώς ένα site που τις αγόραζα 20 EURO ΑΥΘΕΝΤΙΚΕΣ, δεν έχει πια στο απόθεμα το ασημένιο χρώμα που θέλω. Είχα αγοράσει 1-2 παλαιότερα και ηταν καταπληκτικές από το συγκεκριμένο site. Αν εχει κανείς καμιά ιδέα πέρα του ebay...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...