Jump to content

Όλα για το κάπνισμα - τσιγάρα- πούρα. κ.α.


xraysr0x
 Κοινοποίηση

Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?  

1.318 members have voted

  1. 1. Τι μάρκα τσιγάρα καπνιζετε?

    • Lucky Strike
      68
    • Marlboro
      178
    • Davidoff
      109
    • GR
      23
    • Camel
      48
    • Origin
      2
    • Καρελια κ.α.
      56
    • Στριφτό
      370
    • Άλλο
      210
    • ΔΚ/ΔΑ
      254


Recommended Posts

Ναι, έχει κάτι τελείως διαφορετικό.

Στα τσιγάρα και στα πούρα ο καρκίνος χτυπάει συνήθως στους πνεύμονες.

Στην πίπα στη γλώσσα, καθότι εκεί επικάθεται η περισσότερη ποσότητα του καπνού.

Αυτά απο γιατρό, όχι απο μένα.

Καλό ξεκινημα, ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Τρόπος καπνίσματος:

Κατ' αρχήν ξεχνάς οτι άλλο ξέρεις (τσιγάρα, πούρα). Η πίπα θέλει αργό κάπνισμα. Ενδείκνυται να καπνίζεται σε ώρες χαλάρωσης ή έστω σε καθιστική στάση. ΠΟΤΕ στο δρόμο ή αγχωμένος.

2. Γέμισμα:

Έπειτα, όταν θα βάζεις τον καπνό στο "ποτήρι" της πίπας πατώντας τον ελαφρά για να κάτσει με το δάχτυλο ή με το ειδικό κουταλάκι και θα αφήνεις περιθώριο μισό με ένα δάχτυλο από την επιφάνεια για να "αναπνέει"ο καπνός.

3. Άναμα:

Ανάβεις ρουφώντας λίγο δυνατά στην αρχή για ν' αρπάξει και μετά μερικές συνεχόμενες πιο μικρές ρουφιξιές.

4. Κάπνισμα:

Τον καπνό έλάχιστα τον κατεβάζεις κάτω. Τον περισσότερο τον κρατάς στο στόμα σου, τον γυροφέρνεις στον ουρανίσκο, σαν να δοκιμάζεις κρασί και μετά τον εκπνέεις. Ο καπνός της πίπας έχει την ίδια συμπεριφορά με αυτόν του πούρου. Δηλαδή, σβήνει μετά από λίγα λεπτά. Τότε επαναλαμβάνεις την διαδικασία που αναφέραμε παραπάνω.

5. Σβήσιμο:

Όταν τελειώσεις με την απόλαυση του καπνίσματος, την πίπα την σβήνεις όταν ο καπνός δεν είναι πυρακτωμένος. Απλά, την γυρίζεις ανάποδα σε ένα τασάκι και την χτυπάς ελεφρά προς τα κάτω για να πέσει ο καπνός. Ότι μείνει το βγάζεις με το ειδικό κουταλακί.

Σε κάλυψα;

 

Ναι, έχει κάτι τελείως διαφορετικό.

Στα τσιγάρα και στα πούρα ο καρκίνος χτυπάει συνήθως στους πνεύμονες.

Στην πίπα στη γλώσσα, καθότι εκεί επικάθεται η περισσότερη ποσότητα του καπνού.

Αυτά απο γιατρό, όχι απο μένα.

Καλό ξεκινημα, ε?

 

Αυτό είναι άτοπο που λές γιατί την πίπα την καπνίζεις 1-2 φορές την ημέρα και αν. Τα τσιγάρα εκτός του οτι περιέχουν περισσότερα χημικά στον καπνό τους ο καπνός τους εισπνέεται σε ποσάτητες παρασάγκας μεγαλύτερες από αυτές της πίπας. Στο κάτω κάτω το παιδί 2 συμβουλές ζήτησε για το πώς καπνίζεται αυτό το πράγμα και εσείς μιζεριάζετε και το ρίχνετε στο κήρυγμα. Είναι σαν να σας λέει κάποιος οτι θέλει να κάνει σεξ και του λέτε να μην το κάνει γιατί μπορεί να σπάσει το προφυλακτικό, υπάρχει το AIDS, μπορεί να κομπλάρει και χίλιαδυο.

Edited by VeCo
Merge
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς μιζερια το να πεις σε κάποιον τι βλακεία πάει να κάνει προτού την κάνει, άποψη σου.

Επίσης το να κάνεις ισοπεδωτικές και άσχετες συγκρίσεις, πάλι αποψη σου αναφαίρετη.

Οσο για το αν είναι άτοπο ή όχι, σχετικά με τον καπνό, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις έναν γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

O teitzis εχει δικιο. Ο καθενας ξερει τις συνεπειες του καπνου. Το κατα ποσο ειναι μεγαλυτερη βλακεια να κανεις τσιγαρο ή (π.χ.) να πλακωνεσαι στα ποτα και στα λιπη, το συζηταμε.

 

Κατα τα αλλα, ενα απο τα καλυτερα δωρα που μου κανανε, ηταν μια πιπα στη γιορτη μου πριν καποια χρονια :X

Link to comment
Share on other sites

καλως..ευχαριστω για τις απαντησεις και το χαβαλε.αλλωστε παιδια, νταξει δεν το δοκιμασα ακομα. αμα τελικα βρω το χρονο, θα ποσταρω να σας πω γνωμη.

 

Α για το καθαρισμα τι ισχυει ; επειδη ακουσα διαφορες διαδικασιες..

Link to comment
Share on other sites

O teitzis εχει δικιο. Ο καθενας ξερει τις συνεπειες του καπνου. Το κατα ποσο ειναι μεγαλυτερη βλακεια να κανεις τσιγαρο ή (π.χ.) να πλακωνεσαι στα ποτα και στα λιπη, το συζηταμε.

 

Κατα τα αλλα, ενα απο τα καλυτερα δωρα που μου κανανε, ηταν μια πιπα στη γιορτη μου πριν καποια χρονια :X

 

Αυτό το καταλαβαίνει ο καθένας όπως θέλει έτσι ; :X:lol::shifty::rotfl::wink::whistle:

 

Στο θέμα τώρα...

ας κάνει ότι θέλει το παιδί... αρκεί να μην ενοχλεί κανέναν. Το λέω αυτό γιατί ο καπνός της πίπας έχει αποκρουστική μυρωδιά...

 

ερώτηση. οκαπι πόσο είσαι... ρωτάω γιατί μόνο οι 60χρονοι καπνίζουν πίπα... θα ήταν γελοίο ένα άτομο 18-40 χρονών να καπνίζει πίπα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στους γελειους θα ανηκω..σιγουρα ειναι κατι το διαφορετικο δεν λεω ιδιαιτερα για τη χωρα μας. Δεν ξερω ποιας κατηγοριας ατομα καπνιζουν πιπα στο εξωτερικο να πω την αληθεια. Αλλα ολοι να με φατε ρε παιδια. Εγω θελω να το δοκιμασω μια φορα σπιτι μου απο περιεργεια και απλα ρωτησα.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καιρός να ξεθάψω, ενδιαφέρομαι να ακούω για μάρκες!

Πρώτο τσιγάρο ήταν Marlboro light. Επειτα από πολύ καιρό, πήρα το πρώτο μου πακέτο, prince μαλακό. Οταν πλέον το άρχισα κανονικά, πήρα Old Navy κόκκινο αλλά είδα ότι με πείραξε και το γύρισα στο μπλε. Πολύ πρόσφατα άλλαξα μάρκα και προτίμησα Prince medium μαλακό :)

Μήπως ξέρετε σε τι άλλες εκδόσεις βγαίνουν τα Prince;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα με Marlboro μαλακο στα 14-15,μεχρι περυσι τα καπνιζα,davidoff gold για ενα χρονο κ τωρα παλι Marlboro μαλακο.τα αλλα τα βαρεθηκα,τα Marlboro δεν τα βαριεμαι ποτε...αυτες τις μερες πειραματιζομαι με κατι στριφτα old holborn aromatic...μυριζουν ωραια.

απο φιλους εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες αλλα καμμια δεν με τραβηξε...

αυτααα...

Link to comment
Share on other sites

Prince medium μαλακό :)

Μήπως ξέρετε σε τι άλλες εκδόσεις βγαίνουν τα Prince;

τα Prince medium ειναι μαλακά παντα! δεν εχει σκληρο!

επειτα εχει το σκληρο το μαλακό το medioum(mellow taste),

light kai super light

 

παρολαυτα κι εγω Prince medium καπνιζω και φανατικα κιολας.

αφου καποιες φορες λεω,οτι αν σταματησουν τα συγκεκριμενα τσιγαρα...τοτε το κοψω.:p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω τώρα γράφει mellow taste, αυτά δεν είναι τα medium, που τα μετονόμασαν; (νομίζω πάντα...)

Πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι τα lights πάντως... είναι αρκετά βαριά τα άτιμα, αλλά ωραία

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Only Lucky Strike!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μην καπνίζει,υπάρχει...;;;:worry:

 

εγω εγω!!!:D

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μην καπνίζει,υπάρχει...;;;:worry:

Εσύ προφανώς

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο γνωστός μύθος με τα Lucky Strike :D :p

 

Do tell!! Do tell!! :O

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

marlboro lights μαλακο, τωρα ομως που κυκλοφορησαν τα πακετα με 10 τσιγαρα, το γυρισα εκει ετσι ωστε να εχω ενα μετρο εγκρατειας.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους...:happy:
ειμαστε δυο με λαμπερο χαμογελο χωρις κιτρινισμενα δοντια,και με κα8αρη αναπνοη!!!:D
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε δυο με λαμπερο χαμογελο χωρις κιτρινισμενα δοντια και με κα8αρη αναπνοη!!!:D

Μπλιααχχχχ.....:cry: :nagger:

:p

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μην καπνίζει,υπάρχει...;;;:worry:

Προσθεστε και εμενα!!:D :D

Ξερετε ποσοι συνομιληκοι μου καπνιζουν??:X

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...