Jump to content

Τι τζάκι να επιλέξω;


frotri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω στο σπιτι που χτιζω...

λοιπον,ρωτησα και μου ειπαν πως πρεπει να βαλω ενα επιπεδο μεταλικο-σα ταψι- χαμηλα σα να φραζει την καμιναδα,το οποιο 8α εχει μια κλιση καποιες μοιρες για να επιτρεπει στον καπνο να ανεβαινει,οχι ομως να κατεβαινει

δε το εκανα ακομα καθως το σπιτι δεν ειναι ακομα ετοιμο,και δεν με πιεζει τοσο..αν βρεις εσυ καποια αλλη λυση πες μου...:)

 

 

Αυτο που λες λεγεται νταπερ και το εχουν τα περισσοτερα τζακια απο μονα τους.

Για τον καπνο που ερχεται μεσα επειδη ειχαμε παρομοιο προβλημα και δοκιμασαμε πολλα.......η λυση βρεθηκε με αλλαγη στο τελειωμα της καμιναδας.

Βαλε ενα απο τα στρογγυλα που γυριζουν συνεχεια.

Εμεις απο οταν το βαλαμε μονο μια φορα με τρελο αερα ειδαμε να γυριζει μεσα ο καπνος.....με νορμαλ συνθηκες κανενα προβλημα:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

oxi kai tzaki re paidia.... sto 2006 zoume.

 

ektos an sou aresei na myrizei ksylila i karvounila olo to spiti.... :(

μα το τζακι δε το εχεις αποκλειστικα και μονο για 8ερμανση..

ειναι ομορφια...φαντασου να χιονιζει κι εσυ να εισαι μπροστα στο τζακι...τα υπολοιπα να αφηνω στη φαντασια σου..

οσο για κσυνιλες και καρβουνιλες εξαρταται τι ξυλα καις...:rolleyes:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, να μυρίζουμε να μας θυμίζει και χωριό :lol: :lol:

Γι αυτό είναι το μπάνιο! Θα κάνουμε μετά μπάνιο, θα πλύνουμε και τα ρούχα μας και όλα καλά!!!

Εξάλλου, δεν μυρίζει πάντα!

 

Όντως, το τζάκι δεν το έχουμε για θέρμανση.

Είναι μια καλή και ρομαντική παρέα :)

Έχω πολλές αναμνήσεις, όπως είπε κάποιος με κάστανα στα κάρβουνα.

Εγώ ακόμα θυμάμαι που ένωνε η μαμά μου δυο πολυθρόνες και κοιμόμουν μπροστά στο τζάκι:)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση για τους φίλους που απλώς αναζητούν την ενημέρωση από αυτό το thread.

 

α.Χρήσιμο τζάκι: Με συστήματα θέρμανσης και αεραγωγούς ώστε να ζεσταίνει μια μεγαλύτερη επιφάνεια του σπιτιού, γύρω στα 80 με 90 τμ και όχι μόνο το σαλόνι.

 

β. Διακοσμητικό τζάκι: Τζάκι με εξωτερική επένδυση, μαντεμένιο κατά προτίμηση, γρανίτη ή καλό μάρμαρο και πολλά τρόπεα από 5χ5 ή κυνήγι. Ότι πρέπει για συμπληρωματικό διακόσμισης στο σπίτι.

 

γ. Ρομαντικό τζάκι: Ζεσταίνει όσο πρέπει γύρω γύρω από το σαλόνι, δεν κοστίζει πολλά, αλλά φέρνει κοντά όλη την οικογένεια και δημιουργεί οικογενειακές αναμνήσεις.

 

δ. Τσοντο-τζάκι: xxxxxx ( Λογοκρίθηκε )

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Άρα να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση για τους φίλους που απλώς αναζητούν την ενημέρωση από αυτό το thread.

 

α.Χρήσιμο τζάκι: Με συστήματα θέρμανσης και αεραγωγούς ώστε να ζεσταίνει μια μεγαλύτερη επιφάνεια του σπιτιού, γύρω στα 80 με 90 τμ και όχι μόνο το σαλόνι.

 

β. Διακοσμητικό τζάκι: Τζάκι με εξωτερική επένδυση, μαντεμένιο κατά προτίμηση, γρανίτη ή καλό μάρμαρο και πολλά τρόπεα από 5χ5 ή κυνήγι. Ότι πρέπει για συμπληρωματικό διακόσμισης στο σπίτι.

 

γ. Ρομαντικό τζάκι: Ζεσταίνει όσο πρέπει γύρω γύρω από το σαλόνι, δεν κοστίζει πολλά, αλλά φέρνει κοντά όλη την οικογένεια και δημιουργεί οικογενειακές αναμνήσεις.

 

δ. Τσοντο-τζάκι: xxxxxx ( Λογοκρίθηκε )

 

Στο α κανε μια προσθηκη σε τζακι που αντικαθηστα τον καυστηρα. Περιμετρικα του τζακιου υπαρχει δεξαμενη οπου θερμενεται το νερο και με το συστημα σωληνωσεων του καλοριφερ, κυκλοφοριτης κλπ κανει τη δουλεια του καυστηρα πετρελαιου. Εχω δει τετοια υλοποιηση και πραγματικα ειναι πολυ πετυχημενη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, να μυρίζουμε να μας θυμίζει και χωριό :lol: :lol:

Γι αυτό είναι το μπάνιο! Θα κάνουμε μετά μπάνιο, θα πλύνουμε και τα ρούχα μας και όλα καλά!!!

Εξάλλου, δεν μυρίζει πάντα!

 

Όντως, το τζάκι δεν το έχουμε για θέρμανση.

Είναι μια καλή και ρομαντική παρέα :)

Έχω πολλές αναμνήσεις, όπως είπε κάποιος με κάστανα στα κάρβουνα.

Εγώ ακόμα θυμάμαι που ένωνε η μαμά μου δυο πολυθρόνες και κοιμόμουν μπροστά στο τζάκι:)

 

πες τα κοριτσακι μου καλο!

κι εγω σαν ρομαντικη συντροφια το βλεπω αλλα ....τι τα θες αμα δεν εχεις φαντασια το χρησιμοποιηεις για να καις τον π..π.. σου!:lol:

(πλακα κανω για να μην παρεξηγηθει κανεις)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον το τζάκι μπορεί να ζεσταινει όλο το σπίτι.Είδα στου αδερφού μου σύστημα που με το τζάκι ζέσταινε όλα τα δωμάτια.Με αεραγωγούς περνάει η ζέστη σε όλα τα δωμάτια και είναι πολύ οικονομικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ZIPPO LOVERS!

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα το βραδυ 8α πρεπει να βαζεις ετσι συνεχως ξυλα για να μη σβησει και ξυπνησεις το πρωι σε παγωμενο χωρο...

προσωπικα το τζακι το εβαλα πιο πολυ για "χαζι" και ομορφια παρα για πηγη 8ερμοτητας

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Vasika i megalyteri xrisimotita tou tzakiou (den tin exei anaferei kaneis akoma) einai oti mporeis ekei na kais ola ta skoupidia sou, xoris na xreiazetai na ta katevazeis ka8e ligo kai ligaki ston kado ekso sto dromo.

 

Ola ta alla einai deutereuonta.

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Vasika i megalyteri xrisimotita tou tzakiou
και φυσικα το οτι εχεις παντα ετοιμη φωτια για να ψησεις μπριτζολες:lol:
Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Vasika i megalyteri xrisimotita tou tzakiou (den tin exei anaferei kaneis akoma) einai oti mporeis ekei na kais ola ta skoupidia sou, xoris na xreiazetai na ta katevazeis ka8e ligo kai ligaki ston kado ekso sto dromo.

 

Ola ta alla einai deutereuonta.

 

:rolleyes: εκει να δεις ωραια μυρωδια...

Μην τα μπερδευεις αλλο χωματερη αλλο τζακι...:lol:

Και τελος ξανα κοιτα το θεμα...

Τι τζακι να επιλεξω λεει ...οχι σε τι μου χρειαζεται το τζακι!!!:p

 

(πλακα κανω μην παρεις στραβα την διαθεση μου)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τζάκια με φυσικό αέριο, αλλά δεν ξέρω πως λειτουργούν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

μου το ειχαν προτεινει αλλα κατα την γνωμη μου "χανουν " πολυ εναντι των κοινων κλασικων τζακιων

εγω στο τζακι θελω να εχω ξυλα,να βλεπω τα καρβουνα(και ας ριχνουν μπριζολες και παιδακια πανω) ακομα και να κα8αριζω τις σταχτες..

να ακουω το τσικ τσικ οταν καιγεται το ξυλο...

οχι να εχω τζακι αεριου...αν 8ελω τετοιο βαζω πετρογκαζ μεσα στο σπιτι :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να πω οτι μ'εχετε στειλει!!!

 

Ξεκινησα το topic αυτο με ενα μεγαλο διλλημα για το τι τζακι να βαλω και εφτασα να χτυπιεμαι στα γελια απο τα τρελλα και ευφανταστα μυνηματα που διαβασα!:w00t:

 

Σκεφτομουν να το κανω με πυροτουβλα αλλα απο τις απαντησεις αποφασισα τελικα να του πω του τζακα να το κανει μαντεμενιο...κι ας ειναι καταμαυρο μεσα απο την αρχη!

 

Προβληματιζομαι τωρα με τις διαφορες λεπτομερειες που πρεπει να προσεξω γιατι το σπιτι χτιζεται σε νησι ενω μενω Αθηνα και λογω δουλειας αδυνατω να ειμαι 'απικο'....να τον εμπιστευτω μονο του, ν'αγγαρεψω συγγενη...;;;Την επενδυση μπορουμε να τη κανουμε και αργοτερα δεν με ανησυχει αυτο....

 

Τελος θα ηθελα να προσθεσω οτι ο κυριως λογος που ο κοσμος πια φτιαχνει τζακι ειναι για να κρεμαει καπου τις τεραστιες διακοσμητικες καλτσες με τα δωρα τα Χριστουγεννα και φυσικα για να'χει απο καπου να κατεβει ο Α.Βασιλης!!Τί ζεστη, μπριζολες και σεξ μου λετε!!! :p

 

Α!οσον αφορα το τελευταιο καποιοι γνωστοι βαλθηκαν να με πεισουν να βαλω τζακι στο υπνοδωματιο....ρομαντικο δε λεω αλλα σκεφτεστε τη καπνιλα στη μυτη το πρωι;;;!!!!!:fool:

 

Καλα, περα απο τη πλακα τωρα, το τζακι δινει αλλον αερα στο σπιτι, το κανει πιο 'ζεστο'....τζακι στο πατρικο μου δεν ειχαμε, απλα μια σομπα με ξυλα (στην αρχη) και εχω αναμνησεις απο τα παιδικα μου χρονια καθε Κυριακη που πηγαιναμε στη γιαγια και τον παππου και μας ψηναν καστανα στο μαγκαλι....:baby: και επειδη ολα αυτα τωρα που να τα βρω φτιαχνω και γω τζακι για ν'αναπολω το παρελθον....Πειτε μου, εχει κανεις αναμνησεις απο το καλοριφερ του;;!!!!!:p

 

Επενδυση θα το σκεφτω πολυ....μου αρεσαν οι ιδεες για γρανιτη και ειδικο μαρμαρο....ελπιζω οι τσεπες του αντρα μου να κρατανε γερα!!!

Viktoria thanx για το μαστορα που προτεινεις αλλα τωρα Μυτιληνη....;;;;....δυσκολο το βλεπω!

 

Εχω ομως και αλλη μια απορια....τι εννοουν με αυτοαεριζομενο;; Καταλαβαινω την εννοια της λεξης (εννοειται) αλλα γιατι θεωρειται ατου; Κι αν δεν ηταν αυτοαεριζομενο ποιο το προβλημα;;

 

 

Thanx σε ολους!!

:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΖΑΚΙΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΣΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ STANDARD.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.
Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΖΑΚΙΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΣΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ STANDARD.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.

 

Για αρχή καλό θα ήταν να μή γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

Και από προσωπική εμπειρία ξέρω πως ένα τζάκι προκάτ σου επιστρέφει τον καπνό μέσα για πλάκα (και αυτό συμβαίνει από αστοχία στην κατασκευή). Προτείνω για άλλη μια φορά, αν και ο φίλος έχει ήδη αποφασίσει να εμπιστευτεί έναν καλό μάστορα και να χτίσει το τζάκι από το μηδέν. Η βιομηχανοποίηση του προκάτ προκαλεί προβλήματα στην κατασκευή, αν τώρα δεν το πετύχει και στην τοποθέτηση γίνονται ακόμα μεγαλύτερα.

 

Οπότε, τι είναι καλύτερο, ένα τζάκι που θα μαυρίσει αργότερα ή ένα μαύρο τζάκι που θα καταφέρει να σου μαυρίσει το σπίτι σε χρόνο DT??

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για την εταιρια PYROL εχει κανεις κατι να αναφερει?

Πηγα στην εταιρια και μου αρεσε η εξηπυρετηση καθως και τα μαντεμια κλειστιυ τυπου που μου δειξανε.και η τιμη.Το ερωτημα το μεγαλο ειναι το εξης.....

ΞΕΡΟΥΝ να φτιαχνουν τζακια????????????

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλό θα ήταν να μή γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

Και από προσωπική εμπειρία ξέρω πως ένα τζάκι προκάτ σου επιστρέφει τον καπνό μέσα για πλάκα (και αυτό συμβαίνει από αστοχία στην κατασκευή). Προτείνω για άλλη μια φορά, αν και ο φίλος έχει ήδη αποφασίσει να εμπιστευτεί έναν καλό μάστορα και να χτίσει το τζάκι από το μηδέν. Η βιομηχανοποίηση του προκάτ προκαλεί προβλήματα στην κατασκευή, αν τώρα δεν το πετύχει και στην τοποθέτηση γίνονται ακόμα μεγαλύτερα.

 

Οπότε, τι είναι καλύτερο, ένα τζάκι που θα μαυρίσει αργότερα ή ένα μαύρο τζάκι που θα καταφέρει να σου μαυρίσει το σπίτι σε χρόνο DT??

 

συμφωνω με τον προλαλησαντα βρες ενα ντοπιο μαστορα που να ξερει την περιοχη και τη δουλειατου.και να ξερεις οτι για να τραβαει καλα το τζακι θελει μεγαλη καμιναδα οσο ποιο ψηλα τοσο ποιο καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για προκατ...το σχεδιο ειναι δικο μου....απλα η εταιρια εχει δικο της χυτηριο με μαντεμι 250 κιλων(βαρεως τυπου)και αναλαμβανει και ολα τα υπολοιπα.....το τζακι θα γινει στον 4αρτο οροφο και η καμιναδα 25εκατοστα διαπερνα εναν ακομη οροφο(5ο) πριν βγει στην ταρατσα

Δεν νομιζω να προκειτε περι προκατ.τι λετε

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα.Εχω τζάκι στο σπίτι μου με αεραγωγούς και ενώ δεν είχα πρόβλημα τις τελευταίες 2 φορές που το άναψα καπνήζει από τους αεραγωγούς.Μπορει κάποιος να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα.Εχω τζάκι στο σπίτι μου με αεραγωγούς και ενώ δεν είχα πρόβλημα τις τελευταίες 2 φορές που το άναψα καπνήζει από τους αεραγωγούς.Μπορει κάποιος να με βοηθήσει?

καλησπέρα, θέλουμε να βάλουμε τζάκι στο καθιστικό στο οποίο δίπλα ακριβώς όμως θα ξεκίναει το έπιπλο της τηλεόρασης μαζί με αυτή φυσικά είναι μια lcd. Και θέλω να ρωτήσω αν πειράζει αυτό.. Πού θα είναι κοντά αυτα τα 2. Έχει σχέση η θερμότητα που θα εκπέμπει στο τζάκι, επίσης τι είναι καλύτερο για το συγκεκριμένο λόγο κλειστό τζάκι ενεργειακό δηλαδή η το κλασσικ

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θέλουμε να βάλουμε τζάκι στο καθιστικό στο οποίο δίπλα ακριβώς όμως θα ξεκίναει το έπιπλο της τηλεόρασης μαζί με αυτή φυσικά είναι μια lcd. Και θέλω να ρωτήσω αν πειράζει αυτό.. Πού θα είναι κοντά αυτα τα 2. Έχει σχέση η θερμότητα που θα εκπέμπει στο τζάκι, επίσης τι είναι καλύτερο για το συγκεκριμένο λόγο κλειστό τζάκι ενεργειακό δηλαδή η το κλασσικ

Αν το επιπλο και συνεπως η τηλεοραση ερχετε ''προσωπο'' με το τζακι,δηλαδη δεν ειναι πιο μπροστα η τηλεοραση απο τα πλαινά τοιχωματα του τζακιου τοτε δεν εχει προβλημα η τηλεοραση,,,,αλλα και λιγο να ειναι πιο μπροστα δεν θα το επηρρεαζει και τοσο...

 

το ενεργειακο τζακι αποδιδει καλυτερα με τους αεραγωγους,,,αυτο ειναι σιγουρο,,αλλα αν σκεφτεσαι τοσο πολυ για το θεμα της τηλεορασης τοτε καλυτερα να μας εξηγησεις ακριβως ποσο μπροστα θα ειναι το επιπλο...

επισης τι το θες το τζακι τωρα; καλοκαιριασε,αστο για του χρονου:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως μακροπροθεσμα η τηλεοραση θα εχει προβλημα λογω θερμοτητας !
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...