Jump to content

Γεγονότα που σημάδεψαν αρνητικά τη ζώη μας!!


viktoria
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε λιγο καιρο ερχονται Χριστουγεννα και αυτο εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει καθολου.Ο λογος ειναι οτι εχω μονο κακες αναμνησεις απο αυτη την γιορτη..μιας και καποια Χριστουγεννα εζησα τοσο εγω οσο και η οικογενια μου το πιο μεγαλο πονο χανοντας ενα μελος..

Χωρις να θελω να επεκταθω για λογους που ολοι αντιλαμβανεστε θα ηθελα να μαθω και απο εσας πια ειναι εκεινα τα γεγονοτα που που οσα χρονια κι αν περασουν δεν θα μεινουν ποτε πισω..!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θλιβερο αυτο που σου σημαδεψε την ζωη,κριμα.

εγω τα χριστουγεννα τα αγαπαω παρα πολυ αν και νιωθω καπως μοναχικα και γενικα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου.

εκεινες τις ημερες μου λειπει παρα πολυ μια κοπελα μου που δυστυχως χωρισα περιν καιρο απο λαθος δικο μου,ημασταν μαζι 7-8 χρονια αλλα δυστυχως το μυαλο μου ηταν πανω απο το κεφαλι μου,αυτο με χει σημαδεψει και θα με ακολουθει μια ζωη οσο κι αν θελω να το προσπερασω.και ειδικα τα χριστουγεννα η απουσια της ειναι περισσοτερο αισθητη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

me too...προπαραμονη πρωτοχρονιας εχασα ενα μελος της οικογενειας...

αψογα χριστουγεννα...

Link to comment
Share on other sites

παργματικα θλιβερο αυτο που σου σημαδεψε την ζωη,κριμα.

εγω τα χριστουγεννα τα αγαπαω παρα πολυ αν και νιωθω καπως μοναχικα και γενικα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου.

 

Μόνο οι άνθρωποι που δεν είναι καλά ψυχολογικά δεν νοιώθουν μονοι τους τα χριστούγεννα και είναι στα καλύτερά τους :p ;)

Και εγώ έχω χάσει μέλος της οικογένειάς μου (και μάλιστα πολύ κοντινό) αλλά δεν νομίζω πως έχει νόημα να το γράφω σε ένα forum. Σάμπως αλλάζει κάτι;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γεγονότα άσχημα έχουν σημαδέψει τη ζωή μου,

θάνατος,ασθένεια ,χωρισμός,προβλήματα όλων των ειδών,

αλλά πλεον δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να πεσει, βεβαια μια "γλυκια μελαγχολια"την εχω αλλα σκεφτομαι τα χειροτερα και περνω δυναμη.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτο προσπαθω κι εγω mona liza αλλα η σκια παντα υπαρχει,καλα αν αναφερω ολα αυτα που μου εχουν τυχει αστα να πανε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτο προσπαθω κι εγω mona liza αλλα η σκια παντα υπαρχει,καλα αν αναφερω ολα αυτα που μου εχουν τυχει αστα να πανε.

 

παντα θα υπαρχει θαμενη μεσα μας...εγω δεν θελω να ξεχασω ολα τα "κακα" που μου έχουν συμβεί(αρκει να μην κολλαμε εκει),για να μπορουμε να εκτιμησουμε τα καλα της ζωη μας

 

 

Η ζωη παιζει πολυυυυ περιεργα παιχνιδια και εγω το εχω νιωσει τη μια μερα να λεω αυτο ηταν δεν αντεχω αλλο και την αλλη μερα να αλλαζουν ολα...εχετε πιστη(οπως την ερμηνευει ο καθενας)

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

κι εγω περσυ...μαυρη πρωτοχρονια εκανα :( :( αφου μπηκε ο παππους μου για εγχειριση καρδιας... :(

αλλα αφου ολα πανε καλα μεχρι και τωρα...φετος θα περασω καλυτερα!!(το ελπιζω δηλαδη)

δεν με νοιαζει για το που θα παω..αλλα με νοιαζει να ειναι καλα και υγιεις οι γυρω μου.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι κι εγώ, που δεν ξεφεύγει καθόλου από αυτό που θα περίμενε κανείς να ακούσει. Κάτι κλασικό δηλαδή, αλλά που το βρίσκω αληθινό.

 

Έχω περάσει κι εγώ από μικρός διάφορα γεγονότα, με αντικειμενικά πιο άσχημο το χαμό του αγαπημένου μου θείου από αίτια άσχετα με την υγεία του (όποιος κατάλαβε κατάλαβε....) παραμονές Χριστουγέννων, παραμονή της γιορτής του, το 1984. Αν έχει ασχοληθεί κανείς με 17 Νοέμβρη θα θυμηθεί τι λέω. Ήμουν τότε σχεδόν 6 χρονών.

 

Έχουν γίνει κι άλλα κι άλλα με αρκετή δόση λύπης και στεναχώριας (για μένα και σε ηλικία που να καταλαβαίνω περισσότερα, θέλω να πιστεύω), όπως είναι ένας χωρισμός. Το θέμα είναι ότι δε θυμάμαι ποτέ Χριστούγεννα να μην είμαι καλά. Πάντα τα αγαπούσα και πάντα με κάνουν να χαίρομαι. Δεν καταλαβαίνω πως. Και εκείνο το παιδικό τραύμα δεν έχει συνδυαστεί καθόλου με τα ίδια τα Χριστούγεννα.

 

Γιαυτό θα καταλήξω στο κλασικό. Δε μπορούμε, όσο είμαστε υγιείς νοητικά, πνευματικά και ψυχικά, να μην πονάμε. Αλλά ο καιρός βοηθά όσο τίποτε άλλο. Μένει βέβαια μια λύπη, μια πικρία, μια μικρή μελαγχολία αλλά αυτό σε τίποτα δε συγκρίνεται με το αρχικό συναίσθημα. Η ελπίδα και η αισιοδοξία να είναι καλά.

 

Άντε και καλά μας Χριστούγεννα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι κι εγώ, που δεν ξεφεύγει καθόλου από αυτό που θα περίμενε κανείς να ακούσει. Κάτι κλασικό δηλαδή, αλλά που το βρίσκω αληθινό.

 

Έχω περάσει κι εγώ από μικρός διάφορα γεγονότα, με αντικειμενικά πιο άσχημο το χαμό του αγαπημένου μου θείου από αίτια άσχετα με την υγεία του (όποιος κατάλαβε κατάλαβε....) παραμονές Χριστουγέννων, παραμονή της γιορτής του, το 1984. Αν έχει ασχοληθεί κανείς με 17 Νοέμβρη θα θυμηθεί τι λέω. Ήμουν τότε σχεδόν 6 χρονών.

 

Έχουν γίνει κι άλλα κι άλλα με αρκετή δόση λύπης και στεναχώριας (για μένα και σε ηλικία που να καταλαβαίνω περισσότερα, θέλω να πιστεύω), όπως είναι ένας χωρισμός. Το θέμα είναι ότι δε θυμάμαι ποτέ Χριστούγεννα να μην είμαι καλά. Πάντα τα αγαπούσα και πάντα με κάνουν να χαίρομαι. Δεν καταλαβαίνω πως. Και εκείνο το παιδικό τραύμα δεν έχει συνδυαστεί καθόλου με τα ίδια τα Χριστούγεννα.

 

Γιαυτό θα καταλήξω στο κλασικό. Δε μπορούμε, όσο είμαστε υγιείς νοητικά, πνευματικά και ψυχικά, να μην πονάμε. Αλλά ο καιρός βοηθά όσο τίποτε άλλο. Μένει βέβαια μια λύπη, μια πικρία, μια μικρή μελαγχολία αλλά αυτό σε τίποτα δε συγκρίνεται με το αρχικό συναίσθημα. Η ελπίδα και η αισιοδοξία να είναι καλά.

 

Άντε και καλά μας Χριστούγεννα!!!

 

Χρήστος Μ**ης? Τα συλληπητήρια μου, είναι τραγικό.

Αν θες να διαγράψωτο επίθετο μου λες γιατί το όνομα γίνεται εύκολα αντιληπτό από τα λεγόμενα σου (γιορτή τα χριστούγεννα).

Link to comment
Share on other sites

αναμφιβολα το πιο σημαντικο ειναι να εχουμε ολοι υγεια..τωρα περα απ αυτο προσωπικα οταν σκεφτομαι ποσο ωραια(στον αισθηματικο τομεα) ειχα περασει περσυ τα χριστουγεννα και πως θα ειμαι φετος, αυτο μου προκαλει μια μελαγχολια που οσο πλησιαζουν αυτες οι γιορτινες μερες(στολισμενοι δρομοι ,χαρουμενη ατμοσφαιρα) με ριχνει ακομα περισσοτερο.ελπιζω να γινει κατι καλο μεχρι να ερθουν τα χριστουγεννα αλλα στη κατασταση που ειμαι τωρα δυσκολο το βλεπω

αλλα απο την αλλη, οπως προειπα,τιποτα πιο σημαντικο απο την υγεια.ας εχουμε υγεια εμεις και οι γυρω μας και ολα τ αλλα παλευονται

Link to comment
Share on other sites

Χρήστος Μ**ης? Τα συλληπητήρια μου, είναι τραγικό.

Αν θες να διαγράψωτο επίθετο μου λες γιατί το όνομα γίνεται εύκολα αντιληπτό από τα λεγόμενα σου (γιορτή τα χριστούγεννα).

 

Και ήταν μια απο τις ηλίθιες δολοφονίες της 17Ν χωρίς λόγο και αιτία.

Link to comment
Share on other sites

το οτιδηποτε ασχημο που μπορει να συμβαινει στο καθενα απο εμας δεν ειναι αναγκη να σχετιζεται με τα Χριστουγεννα κατα αναγκη..απλα το δικο μου περιστατικο ετυχε τοτε..ηταν αποτομο και μου πηρε χρονια να το συνηδειτοποιησω..βεβαια οτι χειροτερο ειναι το περιστατικο του electrion!!!

Oσο να το πεις μια ασθενεια σε βαζει στη σκεψη του χειροτερου ενα τετοιο γεγονος ομως σε πιανει τοσο απροετοιμαστο που πολυ φοβαμαι οτι σε ποναει δυο φορες περισσοτερο..

Μακαρι να μπορουσαμε ολοι ακομα και αυτοι που δεν εζησαν κατι ασχημο να δουν ποσο πιο ωραια μπορει να ειναι η καθημερινοτητα.

Να δεχτω το θανατο ως κατι <<φυσιολογικο>> αλλα το χωρισμο των ανθρωπων απο εγωισμο δεν ξερω ποτε θα καταφερω να το αποδεχτω και να το θεωρησω κι αυτο <<φυσιολογικο>>.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

το οτιδηποτε ασχημο που μπορει να συμβαινει στο καθενα απο εμας δεν ειναι αναγκη να σχετιζεται με τα Χριστουγεννα κατα αναγκη..απλα το δικο μου περιστατικο ετυχε τοτε..ηταν αποτομο και μου πηρε χρονια να το συνηδειτοποιησω..βεβαια οτι χειροτερο ειναι το περιστατικο του electrion!!!

Oσο να το πεις μια ασθενεια σε βαζει στη σκεψη του χειροτερου ενα τετοιο γεγονος ομως σε πιανει τοσο απροετοιμαστο που πολυ φοβαμαι οτι σε ποναει δυο φορες περισσοτερο..

Μακαρι να μπορουσαμε ολοι ακομα και αυτοι που δεν εζησαν κατι ασχημο να δουν ποσο πιο ωραια μπορει να ειναι η καθημερινοτητα.

Να δεχτω το θανατο ως κατι <<φυσιολογικο>> αλλα το χωρισμο των ανθρωπων απο εγωισμο δεν ξερω ποτε θα καταφερω να το αποδεχτω και να το θεωρησω κι αυτο <<φυσιολογικο>>.

 

Σαν άκουσμα, ναι είναι κάτι το τραγικό. Και έτσι ήταν, αλλά όχι τόσο για μένα παρά για τη μητέρα μου (αδερφή του). Εγώ ήμουν αρκετά μικρός και παραδόξως (όπως το λαμβάνω τώρα πια) δε με έχει "στιγματίσει". Μπορεί να ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι. Απλά θυμάμαι άπειρες φορές που έβλεπα τη μητέρα μου για χρόνια (ακόμα και τώρα βέβαια αλλά σπανιότερα) να κλαίει.

 

Προσωπικά όμως πιο πολύ πόνεσα με το χωρισμό μου. Για ένα χρόνο πέρασα πολύ δύσκολα και άγγιξα τα όρια της κατάθλιψης.

Αλλά...; Με τον καιρό όλα πάλι καλά. Μαθαίνουμε από τα διάφορα γεγονότα και προχωρούμε. Διαμορφώνουμε προσωπικότητα και βρίσκουμε πάντα κάτι για να είμαστε χαρούμενοι.

 

viktoria για πολύ καιρό ένιωθα απελπισία γιατί δε μπορούσα πραγματικά να κάνω κάτι για να αλλάξει αυτό που είχε συμβεί. Ένιωθα ότι μιας και δεν είναι αναπόφευκτο (όπως ο θάνατος), κάτι μπορεί να αλλάξει. Και όμως. Τίποτα. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιείς, τόσο καλύτερα τελικά....

 

Κι επειδή δε θέλω να πέσουμε ψυχολογικά.... ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ ΑΝΘΗΡΑ!! :D (οπως έλεγε κι ο Βουτσάς σε μια ταινία)

 

Υ.Γ. Μέσα πέσατε. Πράγματι αυτός ήταν ο θείος μου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ανοιξα το θεμα για να πεσουμε αλλα για να μοιραστουμε την αλλη πλευρα του νομισματος που ολοι μικροι ή μεγαλη καποτε ζησαμε!

Διαβαζοντας το προβλημα καποιου αλλου καταλαβαινεις πως δεν εισαι ο μονος που πονας για κατι!! Εγω θεωρω πολυ πιο βαρβαρο αυτο που εζησες εσυ σε σχεση με το δικο μου ανεξαρτητα απο το αν σε εχει στιγματισει ή οχι!

Τωρα οσο για το θεμα χωρισμου ειναι κι αυτο ενα κεφαλαιο που ποναει τοσο πολυ καποιες φορες που αναγεται στο πιο δυσαρεστο και στο πιο επωδυνο γεγονος της ζωης καποιου! (κι απο αυτο εχουμε) αλλα οτι κι αν συγκρινω με το τοτε παντα εκεινο θα ποναει πιο πολυ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι ενας μηνας που κατι με ποιανει...Νοιωθω πως κατι ασχημο συμβαινει συνεχεια, ξυπναω το βραδυ κ περιμενω καποιο τηλεφωνημα, δεν χωραω πουθενα,δεν εχω ορεξη για τιποτα...Αυτος ο δυσκολος για μενα μηνας ειναι ο Αυγουστος.

 

3 Αυγουστου 2004 ηταν οταν μπηκε ο μικρος μου αδερφος, μολις 1,5 ετων στο νοσοκομειο..Βγηκε μετα απο 34 ολοκληρες δραματικες κ γεματες αγωνια μερες.Ευτυχως, κερδισε τη πιο σημαντικη μαχη.Αυτη με τη ζωη.Ωστοσο ακομη κ σημερα παλευει, αφου παιρνει φαρμα,κα.

 

27 Αυγουστου 2002 ηταν οταν ενας απο τους πιο καταπληκτικους ανθρωπους που γνωρισα ποτε κ ειχα την τυχη να ειναι θειος μου, πεθανε.Ηταν μολις 38 ετων, κ ο λογος..καρδιακη ανεπαρκεια..Πεθανε αβοηθητος, στη ν μεση του πουθενα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

κατι που σημαδεψε αρνητικα την ζωη μου...που να αρχισω και που να τελειωσω. Ας το συνοψισουμε...στις 26 Ιουνιου 85 γεννηθηκα,αυτο σημαδεψε αρνητικα την ζωη μου!
Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο μεγαλη απογοητευση φιλε μου?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...

φοβαμαι...πως τα δικα μου φετινά χριστούγεννα δεν θα είναι καλά καθώς ο πατέρας μου δεν είναι πολύ καλά αλλά έτσι είναι η ζωη ...

γενικα τα ΧΡιστούγεννα και οι γιορτές ποτέ δεν μου αρεζαν...πολυκοσμία κλπ...

πάντως γενικα κατι που σημάδεψε την ζωη μου και ειναι καλό ειναι ενας ανθρωπος που γνωρισα απο το 2000 και καθε μερα ειναι μια πολυ ομορφη μερα...οπως λεει και ο χατζηγιαννης ''μα το σημαδι που εχω εγω αλλάζει μια ζωη''...ετσι εκανα τον αγγελο μου τατουαζ...

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΥΓΕ ΠΟΤΕ.

 

ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΙ

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ZIPPO LOVERS!

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΥΓΕ ΠΟΤΕ.

 

ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΟΙ

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

 

+1 απολυτα σωστος.

 

εδω και 13 χρονια καθε χριστουγεννα δεν ειμαι με καποια λες και ειναι τιμωρια αυτο

 

οχι καλε μου ειναι αναμονη για τα καλητερα που ερχονται!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

+1 απολυτα σωστος.

 

 

 

οχι καλε μου ειναι αναμονη για τα καλητερα που ερχονται!!

 

ναι...:p μαλλον με το τραμ ειναι και κανουν τοσο καιρο ε?:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...