Jump to content

πρόβλημα με κάρτα τηλεόρεασης FlyTV


tsioy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα μία κάρτα τηλεόρασης FlyTV platinum. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μία καθυστέρηση στην εικόνα σε σχέση με τον ήχο. Τι μπορεί να φταίει; Μνήμη; Έχω P3@667 MHz κ' 320 ΜΒ RAM με WinXP.
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου δεν είναι αρκετά ισχυρός για να επεξεργαστεί την εικόνα (μάλλον η εφαρμογή δουλεύει σε preview mode και όχι σε overlay που είναι πολύ πιο γρήγορο). Προτείνω να δοκιμάσεις άλλο πρόγραμμα για την θέαση, συγκεκριμένα το DScaler. Ψάξε για την έκδοση 4.1.8.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την έκδοση που μου είπες αλλά και την πιο νέα (4.1.15). Χρειάζεται (παράλληλα με το Dscaler) να έχω και το πρόγραμμα της "μάνας" της εγκατεστημένο; Ρωτάω γιατί δεν μου έβγαλε σήμα και από ρυθμίσεις γίνεται πανικός...
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την έκδοση που μου είπες αλλά και την πιο νέα (4.1.15). Χρειάζεται (παράλληλα με το Dscaler) να έχω και το πρόγραμμα της "μάνας" της εγκατεστημένο; Ρωτάω γιατί δεν μου έβγαλε σήμα και από ρυθμίσεις γίνεται πανικός...

Όχι, το DScaler δουλεύει και εντελώς μόνο του. Χρειάζεται μόνο να ρυθμίσεις ποιά κάρτα και ποιό tuner έχεις. Πολλές φορές τα βρίσκει μόνο του, άλλες φορές πρέπει να πειραματιστείς λίγο. Ρυθμίζεις και τα κανάλια και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, η εικόνα έχει καλό frame rate, μόνο που δεν έχω ήχο γιατί το Dscaler μάλλον δεν τον υποστηρίζει (στην επιλογή της κάρτας μου, την έχει με τη σημείωση no audio)... Υπάρχει έκδοση 5 του προγράμματος; Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι.

 

ΥΓ.: Το πρόβλημα λύθηκε χάρη στη έξοδο line out της κάρτας τηλεόρασης. Την έβαλα στην κάρτα ήχου και ...οκ! Thanx για την βοήθεια!

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...