Jump to content

Εταιρειες φορητων υπολογιστων


21century
 Κοινοποίηση

Φορητοι Η/Υ και εταιρειες  

57 members have voted

  1. 1. Φορητοι Η/Υ και εταιρειες

    • Hp-Compaq
      28
    • Toshiba
      12
    • Acer
      5
    • Αλλη
      12


Recommended Posts

Εχουν υψηλεs πωλησεις στην Ελλαδα αλλα ποια εταιρεια ειναι κορυφαια; Εχω 1150? ποιο να αγορασω το Compaq presario2146 ή Acer 1307 με AMD;
Link to comment
Share on other sites

Dell... δεν υπάρχει στα καταστήματα αλλά είναι κορυφαία σε επιδόσεις και υποστήριξη (το δικό μου έχει 3 χρόνια on site).

Σε όσα shows έχω πάει που έχουν σχέση με computer graphics ΟΛΟΙ Dell έχουν...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

H Dell ειναι αξια αλλα πρεπει να καταθεσω το ποσο σε τραπεζα και να παρω μηχανημα σε 10 μερες. Θα ηθελα μια γνωμη για την acer ή την packard bell ωστε να εχω ολοκληρωμενη αποψη για τις δυνατοτητες αλλα και να δουμε τελικα ποιοι ειναι στην κορυφη...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης της Dell με την Acer...

Τα Dell καθυστερούν τόσες ημέρες, γιατί το μηχάνημα κατασκευάζεται από τη στιγμή που θα το παραγγείλεις. Και σου δίνουν και tracking number οπότε βλέπεις σε τι στάδιο βρίσκεται (συγκέντρωση εξαρτημάτων, συναρμολόγιση κτλ...)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντω δεν έχω και τόσο καλή εμπειρία με την dell. Πολλά προβλήματα.

Προτιμούσα μέχρι πρότεινως τα HP και είμουν πολύ ευχαριστημένος. Δυστυχώς η ΗΡ διέκοψε τη παραγωγή, προωθώντας τα Compaq (τα οποία καλά είναι αλλά δεν με τρελαίνουν). Οπότε προχτές που βρέθηκα στο ίδιο δείλημα κατέληξα στο να δοκιμάσω κάτι άλλο. Fujitsu Siemens με Intel Centrino και μου φαίνεται προς το παρών μια χαρά :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Hp-Compaq. Δοκιμασμένα στον χρόνο (Armada κ.λ.π.)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Dell... δεν υπάρχει στα καταστήματα αλλά είναι κορυφαία σε επιδόσεις και υποστήριξη (το δικό μου έχει 3 χρόνια on site).

Σε όσα shows έχω πάει που έχουν σχέση με computer graphics ΟΛΟΙ Dell έχουν...

 

 

τελικά φίλε unforgiven έχουμε κάτι κοινό (μάρκες και ανάλυση οθόνης) κάνουμε και σχεδόν την ίδια δουλειά (New Media Designer - Computer Graphics)!!!! ;)

 

Φίλε rigansic, μάλλον σε περίπτωση έπεσες, γιατί τα dell θεωρούντε πολύ σταθέρα και αξιόπιστα μηχανήματα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Omen

 

τελικά φίλε unforgiven έχουμε κάτι κοινό (μάρκες και ανάλυση οθόνης) κάνουμε και σχεδόν την ίδια δουλειά (New Media Designer - Computer Graphics)!!!! ;)

 

Φίλε rigansic, μάλλον σε περίπτωση έπεσες, γιατί τα dell θεωρούντε πολύ σταθέρα και αξιόπιστα μηχανήματα! :wacko:

 

Τότε έπεσα σε δύο περιπτώσεις :p Και κάτι άλλο. Είναι άσχημα!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

rigasnic...ποια μοντέλα είχες? Δεν δουλεύω για την Dell απλά ρωτάω. Μαζεύω γνώμες!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Τότε έπεσα σε δύο περιπτώσεις :p Και κάτι άλλο. Είναι άσχημα!

 

Ε, δεν είναι άσχημα, είναι σοβαρά...

Έχω δει πολλούς να αδιαφορύν για το Dell όταν είναι σβηστό, αλλά να παθαίνουν πλάκα όταν δουλεύει (ιδίως με το συνδυασμό κάρτας γραφικών και οθόνης).

Το δικό μου παρουσίασε ένα ψιλοπρόβλημα στον δίσκο, την άλλη μέρα είχε έρθει ο τεχνικός σπίτι και μέχρι το μεσημέρι είχε αλλάξει δίσκο και είχε εγκαταστήσει τα πάντα. Με τέτοιο support, ας είναι άσχημα.

Πάντως πέρα από ψιλοπροβλήματα που τυχαίνουν σε όλες τις μάρκες, δεν έχω ακούσει κάτι άγιο λόγου...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Omen

 

rigasnic...ποια μοντέλα είχες? Δεν δουλεύω για την Dell απλά ρωτάω. Μαζεύω γνώμες!!! ;)

 

Ευτυχώς δεν τα είχα εγώ, αλλά ένας φίλος. Νομίζω inspiron 5000.

 

Α και η εγγυηση παιζει ρολο. Η toshiba, fujitsu, acer, packard εχουν 2 χρονια και η ΗΡ μολις 1.

Και το δικό μου fujitsu-siemens 3 χρόνια :) :) Ένας από τους λόγους που το προτίμησα. Ειδικά όταν έμαθα ότι στα compaq έπαψαν να πουλάνε τα μαγαζιά επέκταση εγγύησης.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Toshiba Satellite!!!

Άλλη αίσθηση!

 

 

sumfono kai epauksano!

exo satellite edo kai 3-4 xronia

htan me win98 kai tora tou exo xp pano!

paei arketa pio siga alla den sernete opos ta HP h h compaq!

pera apo auto panta euriska driver kai panta ta nea leitourgika anagnorizan to hardware!

edo h compaq den exei sto site ths tous drivers gia merika montela ...parolo pou zhtas tous drivers gia to leitourgiko me to opoio dinotan to laptop!

 

toshiba kai ksero psomi!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τύχη να χρησιμοποιώ συχνά ένα laptop της toshiba. Το μηχάνημα είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό. Έχω δει και hp και compaq, αλλά την καλύτερη εντύπωση μου έχει κάνει το toshiba.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο μα τοσο θλιβερο να υπαρχει αυτο το γελοιο H-P mprosta apo to ονομα ths Compaq...

 

Ειναι δυνατον ενας θρυλος να ανηκει στην Printer company οπως ειναι γνωστη η HP???

 

Ντροπη για τον Ελληνα Michael Cappellas, τελευταιο CEO της Compaq που ξεπουλησε την εταιρια και μετα απο ενα μηνα την εκανε για αλλου....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτό που λες (αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την HP), αλλά είναι λίγο άσχετο με το θέμα :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...