Jump to content

Ερώτηση για σκληρό


mobo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να δώ αν ο σκληρός μου είναι sata ή sata 2. Και μια δεύτερη ερώτηση. Μπορώ να βάλω έναν δεύτερο σκληρό και με κάποιο τρόπο να ενωθούν και να φαίνονται σαν ένας? δηλαδή έχω έναν 120gb και θέλω να πάρω έναν ακόμα 250gb. Θέλω να ενωθούν και να είναι σύνολο 370gb.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δείς είτε πάνω στο αυτοκολλητάκι του δίσκου, είτε πίσω που έχει ένα jumperάκι για να το γυρνάς σε sata1 αν δεν εχει 2 η μητρική σου. Επίσης μπορείς να πάρεις το μοντέλο από το device manager και να ψάξεις στο google για περισσότερα. Αν και δε θυμάμαι 120άρηδες sata2 δίσκους. Ίσως να κάνω και λάθος, βαριέμαι να ψάχνω τώρα:Ρ

 

Όσο για την ένωση των δίσκων, μπορείς να το κάνεις μέσω raid0 αλλά επειδή ποτέ δεν το είχα κάνει δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνεις σε 2 ίδιους δίσκους. Επίσης έχω ακούσει για προβλήματα ασφαλείας δεδομένων.

Ρώτα και κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει partition magic μήπως μπορείς να κάνεις κάτι από κει μέσα, γιατί με fdisk σίγουρα δε γίνεται.

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή η απορία μου αφορά σκληρό δίσκο:

έχω ενα παλιό σύστημα (PIII) και θέλω να πάρω ένα σκληρό δίσκο IDE 120 GB. Οι νέες μητρικές (πχ. για διπλοπύρηνους Intel) δέχονται τέτοιους σκληρούς ή μόνο SATA; Για να μην πάρω καινούργιο σύστημα σε κανένα χρόνο και πάει τσάμπα ο σκληρός....;)

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Υποδοχή IDE υπάρχει σε όλες τις μητρικές, απλά ενδέχεται να είναι μόνο μία. Δηλαδή είναι πιθανόν να μπορείς να συνδέσεις μόνο 2 συσκευές IDE. Κι επειδή σπάνια θα βρεις dvd/dvdrw που να μην είναι IDE, καλό είναι να το έχεις υπόψη σου.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή η απορία μου αφορά σκληρό δίσκο:

έχω ενα παλιό σύστημα (PIII) και θέλω να πάρω ένα σκληρό δίσκο IDE 120 GB. Οι νέες μητρικές (πχ. για διπλοπύρηνους Intel) δέχονται τέτοιους σκληρούς ή μόνο SATA; Για να μην πάρω καινούργιο σύστημα σε κανένα χρόνο και πάει τσάμπα ο σκληρός....;)

 

Εχω και εγω PIII που ηθελα να αλλαξω τον δισκο απο 8,5gb που ειχα με 120 αποτελεσμα μετα το εμαθα βεβαια αφου τον ειχα παρει οτι οι νεοι δισκοι δεν βλεπονται απο παλαια motheboard.Στο λεω για να μην παθεις το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Υποδοχή IDE υπάρχει σε όλες τις μητρικές, απλά ενδέχεται να είναι μόνο μία. Δηλαδή είναι πιθανόν να μπορείς να συνδέσεις μόνο 2 συσκευές IDE. Κι επειδή σπάνια θα βρεις dvd/dvdrw που να μην είναι IDE, καλό είναι να το έχεις υπόψη σου.

Θα μπορώ, όμως, να έχω master το dvd-rw και slave το σκληρό δίσκο (για αποθήκευση mp3 κτλ.), έτσι; Όσον αφορά αυτό που είπε ο mobilemaniac, ένας δίσκος IDE ενδέχεται να μην αναγνωρίζεται από τη μητρική μου (QDI Advance 9);

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, με μία υποδοχή IDE, θα μπορείς να συνδέσεις το πολύ 2 drives. Τι θα είναι αυτά (cd/dvd, δίσκος) δεν έχει σημασία. Όσο για την μητρική σου, είναι πιθανό να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Ψάξε στο site του κατασκευαστή για τέτοιες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...