Jump to content

ETEN Χ500


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

1)Υπάρχει περίπτωση να βγάλει η eten κάποια αναβάθμιση και να μπορεί να ακούγεται το radio από το εξωτερικό ηχείο τι λέτε είναι εφικτό ?(στο htc 3300 γίνεται)

2)Υπάρχει κάποιος stream player να βάλουμε και να δούμε mobile tv ? ( επίσης στο htc 3300 γίνεται)

ΠΑΝΟ τι λές μπορούν να γίνουν η ειναι αδύνατον προς το παρών

Ευχαριστώ

Το 1 είναι θέμα software άρα μπορεί να γίνει όπως γινόταν σε προηγούμενα μοντέλα της ΕΤΕΝ. Το 2 αν γίνεται στο 3300 δες πως γίνεται και κάντο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν σε ρώταγε αυτό αλλά αν δίνεις άδεια να φορτώσει κάποιο άλλο πληκτρολόγιο που έχεις εγκαταστήσει και έπρεπε να απαντήσεις καταφατικά. :cool:

 

 

Πάνο, το μόνο πληκτρολόγιο που έχω εγκαταστήσει είναι το hikeyboard. Και αυτό καιρό πριν. Τι συνέβει και ξαφνικά "ξύπνησε" τώρα; (Και από όσο μπορώ να ξέρω δεν έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που εγκατέστησα, δικό του keyboard). (Να σημειώσω ότι το αρχείο "SIPDefault" βρέθηκε ξαφνικά στο φάκελο των WINDOWS/εκκίνηση)

(το έχεις συναντήσει και συ ή καποιος άλλος??)

 

Anyway Πάνο ευχαρστώ.

 

 

 

(Και μιας και αναφέρθηκα στο hikeyboard, πολλές φορές έστω και αν το έχω κάνει default, γυρίζει στο δικό του, και δεν δέχεται αλλαγή, με συνέπεια να κάνω soft reset για να επανέλθει. Εχω δοκιμάσει να το βάλω και στην κάρτα και στην βασική μνήμη αλλά είναι το ίδιο, μου φαίνεται. Μπορεί να διαγραφεί το δικό του χωρίς περαιτέρω προβλήματα?).

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, το μόνο πληκτρολόγιο που έχω εγκαταστήσει είναι το hikeyboard. Και αυτό καιρό πριν. Τι συνέβει και ξαφνικά "ξύπνησε" τώρα; (Και από όσο μπορώ να ξέρω δεν έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που εγκατέστησα, δικό του keyboard). (Να σημειώσω ότι το αρχείο "SIPDefault" βρέθηκε ξαφνικά στο φάκελο των WINDOWS/εκκίνηση)

(το έχεις συναντήσει και συ ή καποιος άλλος??)

Anyway Πάνο ευχαρστώ.

(Και μιας και αναφέρθηκα στο hikeyboard, πολλές φορές έστω και αν το έχω κάνει default, γυρίζει στο δικό του, και δεν δέχεται αλλαγή, με συνέπεια να κάνω soft reset για να επανέλθει. Εχω δοκιμάσει να το βάλω και στην κάρτα και στην βασική μνήμη αλλά είναι το ίδιο, μου φαίνεται. Μπορεί να διαγραφεί το δικό του χωρίς περαιτέρω προβλήματα?).

Το SIPDefault δεν βρέθηκε ξαφνικά στην εκκίνηση, εκεί ήταν πάντα. Το Hikeyboard αν το ρυθμίσεις σωστά είναι πάντα default. Μην κάνεις κανένα αστείο και πετάξεις το δικό του πληκτρολόγιο, θα πας γιά hard reset ( που απ' οτι βλέπω δεν θα το γλυτώσεις έτσι κι αλλιώς). :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

otan stelno mms mou vgazi mynima oti den stalthike olo to mms, to mms otan ine megalitero apo 100 kb ,den prepi na to metatrepi se 100 kb gia na to stili? pia rithmisi xriazete gia ayto.

 

episis otan travao foto kani ayton to spastiko ixo,pos apenergopiite?

 

k stis foto me flash sto skotadi ,tis vgazi poli skotines,eno to flash anavi ikanopiitika vlepo,symveni k se esas to idio?

Link to comment
Share on other sites

Το SIPDefault δεν βρέθηκε ξαφνικά στην εκκίνηση, εκεί ήταν πάντα. Το Hikeyboard αν το ρυθμίσεις σωστά είναι πάντα default. Μην κάνεις κανένα αστείο και πετάξεις το δικό του πληκτρολόγιο, θα πας γιά hard reset ( που απ' οτι βλέπω δεν θα το γλυτώσεις έτσι κι αλλιώς). :rolleyes:

 

 

Αν ήταν εκεί τι δουλειά έκανε, και "ξαναζήτησε" εγκατάσταση μετά από μέρες από το τελευταίο HARD RESET? (5 στο σύνολο μέχρι τώρα)

Δεν έχεις άδικο οτι δεν το γλυτώνω το HARD RESET αφού με έχει πιάσει απληστία με όλα αυτά τα "ελεύθερα" προγράμματα που κυκλοφορούν. Εχω καταλήξει βέβαια σε κάποια βασικά προγράμματα οπότε ελπίζω να μείνω με αυτά.

Και επειδή Πάνο μαζοχίζεσαι εδώ "μέσα" και σου αρέσει, στείλε PM ή κοινοποίησε εδώ τις ρυθμίσεις για το hikeyboard προκειμένου να μένει πάντα default.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει φορτιστες αυτοκινητου για motorola που καταληγουν σε mini USB ,,,

τοσο εναν γνησιο , οσο και δυο no-name,,

δινουν πολυ λιγα milliampers με αποτελεσμα να φορτιζουν πολυ αργα

τα ενεργοβορα ΕΤΕΝ ,,

Και με το destinator σε λειτουργεια , η κταναλωση ειναι μεγαλυτερη απο την φορτηση , και ετσι το ποσοστο φορτησις πεφτει :(

Την λυση βρηκα απο ena post του forum εδω , και ειναι φορτιστις απο το ραδιο κατουμα με θυλικο USB dinei 1 Αμπερ (κοστος 8 euro ):)

 

 

Ράδιο Κατούμα ?

Που θα το βρώ ?

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ράδιο Κατούμα ?

Που θα το βρώ ?

 

στο κέντρο επι της Σταδιου στο τέλος της πλατείας Κλαυθμώνος δεξια και τέρμα κατω θα τον βρεις

Link to comment
Share on other sites

 

Ράδιο Κατούμα ?

Που θα το βρώ ?

 

 

 

Έχει 4 καταστήματα στην Αθήνα, κέντρο, καλλιθέα, περιστέρι, δάφνη. Κάνε ένα search στο yahoo και θα το βρεις.. Αντε, μέχρι και διαφήμιση του κάναμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

http://img120.imageshack.us/img120/2936/pccapture1vd3.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/5541/pccapture2zz9.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/1407/pccapture3ko9.jpg

-----------------

Μόλις εγκατασταθεί πάμε στην πρώτη καρτέλα των ρυθμίσεων του πληκτρολογίου και το επιλέγουμε πάνω και κάτω. Αφού το δηλώσουμε στην δεύτερη καρτέλα πάμε στην τρίτη και τσεκάρουμε το Set as default method. Πατάμε το ΟΚ πάνω δεξιά και τελειώσαμε. Soft reset και στην εκκίνηση μας ρωτάει (αν δεν έχουμε απενεργοποιήσει την σχετική ειδοποίηση των windows) αν επιτρέπουμε να αλλάξουν το βασικό πληκτρολόγιο. Απαντάμε θετικά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αυτά που γράφει ο panos λίγο παραπάνω για τη ρύθμιση του hikleyboard ως default πληκτρολόγιο.. Έκανα soft reset και στην εκκίνηση μου έβγαλε κάτι για το Sipdefault που λέει και ο babill, πάτησα "yes" και από τότε δε με ξαναενόχλησε όσα soft reset και αν έχω κάνει.. :)

 

Με αυτό θέλω να πω πως το sipdefault δεν είναι κάποιο πρόγραμμα αλλά μάλλον βγαίνει επειδή αλλάζεις τις ρυθμίσεις για το keyboard.. Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Paides, xerei kaneis pws mporoume na valoume ksexoristo-diaforetiko ringtone wav h mp3 gia ka8e contact . ??

Οταν δημιουργείς ή επεξεργάζεσαι ένα contact, υπάρχει επιλογή κουδουνίσματος και επιλογή πρόσθεσης φωτογραφίας (η οποία φαίνεται όταν σε καλεί αυτό το πρόσωπο) ξεχωριστά για κάθε contact

Link to comment
Share on other sites

http://img120.imageshack.us/img120/2936/pccapture1vd3.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/5541/pccapture2zz9.jpghttp://img339.imageshack.us/img339/1407/pccapture3ko9.jpg

-----------------

Μόλις εγκατασταθεί πάμε στην πρώτη καρτέλα των ρυθμίσεων του πληκτρολογίου και το επιλέγουμε πάνω και κάτω. Αφού το δηλώσουμε στην δεύτερη καρτέλα πάμε στην τρίτη και τσεκάρουμε το Set as default method. Πατάμε το ΟΚ πάνω δεξιά και τελειώσαμε. Soft reset και στην εκκίνηση μας ρωτάει (αν δεν έχουμε απενεργοποιήσει την σχετική ειδοποίηση των windows) αν επιτρέπουμε να αλλάξουν το βασικό πληκτρολόγιο. Απαντάμε θετικά. :cool:

 

Για ακόμα μια φορά Πάνο βοηθάς πολύ κόσμο, περισσότερο απ' όσο μπορείς να φανταστείς.:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και γώ..:rotfl: :w00t: :pig:

 

Παίδες και εγώ θέλω τα θέματα!!!!:w00t: :w00t: :w00t:

 

Και όσο για τον Πάνο έχει σώσει πολύ κόσμο!!!:respect: :respect: :respect:

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται με τα παρακάτω προιόντα μπορεί να αποκτήσει ένα πλήρες σετάκι για το Χ500 στο αυτόκινητο:

- Φορτιστής Αυτοκινήτου USB MW210, από Ράδιο Κατουμά (Κωδ. 66700796), 6,9 ευρώ

- Cable USB-2 Digital Imag.Typ A->MINI 5P, από Πλαίσιο (Κωδ. 551422), 1,99 ευρώ

- Βάση στήριξης PDA Universal 59-89mm, από Πλαίσιο (Κωδ. 838640), 9,99 ευρώ :blink:

- Βραχίονας στήριξης PDA περιστρεφόμενος, από Πλαίσιο (Κωδ. 896802), 14,50 ευρώ

Σύνολο (με ΦΠΑ): 33,38 ευρώ

Παρατηρήσεις:

- Ο βραχίονας είναι αρκετά μακρής, και η βεντούζα πολυ καλή. Και τα δύο (βραχίονας, βάση) είναι κατασκευασμένα στη Γερμανία.:up:

- Στη βάση όταν σφίξεις τα πλαϊνά που κρατούν το τηλέφωνο, καλύπτουν τα κουμπιά αυξομείωσης έντασης ήχου, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση του καλωδίου USB για φόρτιση (κινούνται τα 2 στηρίγματα)

- Καλώδιο USB μπορείτε να μην πάρετε αλλά να χρησιμοποιήσετε αυτό του X500

Link to comment
Share on other sites

Το 1 είναι θέμα software άρα μπορεί να γίνει όπως γινόταν σε προηγούμενα μοντέλα της ΕΤΕΝ.

 

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι θέμα software αλλά κεραίας. Δλδ. τα ακουστικά είναι η κεραία του ραδιοφώνου και χωρίς αυτά είναι ουσιαστικά αδύνατο να παίξει. Στο G500 που ήταν και το μόνο ETEN που είχε radio, κάποιο παιδί είχε γράψει πως ακούμπησε το δάχτυλό του πάνω στην υποδοχή των ακουστικών και είχε καταφέρει να ακούσει. Ουσιαστικά ήταν σα να έκανε το σώμα του κεραία. Με το δικό μας δε γίνεται :(

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται με τα παρακάτω προιόντα μπορεί να αποκτήσει ένα πλήρες σετάκι για το Χ500 στο αυτόκινητο:

- Φορτιστής Αυτοκινήτου USB MW210, από Ράδιο Κατουμά (Κωδ. 66700796), 6,9 ευρώ

- Cable USB-2 Digital Imag.Typ A->MINI 5P, από Πλαίσιο (Κωδ. 551422), 1,99 ευρώ

- Βάση στήριξης PDA Universal 59-89mm, από Πλαίσιο (Κωδ. 838640), 9,99 ευρώ :blink:

- Βραχίονας στήριξης PDA περιστρεφόμενος, από Πλαίσιο (Κωδ. 896802), 14,50 ευρώ

Σύνολο (με ΦΠΑ): 33,38 ευρώ

Παρατηρήσεις:

- Ο βραχίονας είναι αρκετά μακρής, και η βεντούζα πολυ καλή. Και τα δύο (βραχίονας, βάση) είναι κατασκευασμένα στη Γερμανία.:up:

- Στη βάση όταν σφίξεις τα πλαϊνά που κρατούν το τηλέφωνο, καλύπτουν τα κουμπιά αυξομείωσης έντασης ήχου, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση του καλωδίου USB για φόρτιση (κινούνται τα 2 στηρίγματα)

- Καλώδιο USB μπορείτε να μην πάρετε αλλά να χρησιμοποιήσετε αυτό του X500

 

Πάντως εγώ σας προτείνω να δώσετε 15€ παραπάνω και να πάρετε το βραχίωνα της ETEN. Μου ήρθε προχτές κι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Από τους πιο σταθερούς που έχω δοκιμάσει!

 

Οι universal δεν πιάνουν τέλεια το ppc κι υπάρχει πάντα μια μικρή πιθανότητα να φύγει από πάνω. Επίσης με τέτοιο βραχίωνα που έχουν οι πιο πολύ κουνάνε απίστευτα στις λακούβες (δλδ. σε όλους τους Ελληνικούς δρόμους :mad: ). Κι από ότι βλέπω αυτός του Πλαισίου δεν είναι κι ότι καλύτερο (έχω ένα παρόμοιο)...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι θέμα software αλλά κεραίας. Δλδ. τα ακουστικά είναι η κεραία του ραδιοφώνου και χωρίς αυτά είναι ουσιαστικά αδύνατο να παίξει. Στο G500 που ήταν και το μόνο ETEN που είχε radio, κάποιο παιδί είχε γράψει πως ακούμπησε το δάχτυλό του πάνω στην υποδοχή των ακουστικών και είχε καταφέρει να ακούσει. Ουσιαστικά ήταν σα να έκανε το σώμα του κεραία. Με το δικό μας δε γίνεται :(

Το έχω γράψει κι εγώ αυτό με το G500+ και στις περισότερες περιπτώσεις δούλευε, αν μάλιστα είχες καλό σήμα δούλευε και απλώς έχοντας το PDA κάπου κοντά σου. Κάνε μιά δοκιμή να πειστείς. Ανοιξε το ράδιο χωρίς να βάλεις τα ακουστικά, ακούμπησε τον αντίχειρα σου στην τρύπα των ακουστικών και πάτα >> θα δεις οτι θα βρεί σταθμό και θα σταματήσει και δεν θα πάει στο τέλος της μπάντας ! Στο G500+ είχα φτιάξει πολύ εύκολα ένα βισματάκι που έβγαζε 15 cm καλώδιο χωρίς να ενεργοποιεί τα ακουστικά (πατέντα) και είχα μιά καλή κεραία.

Τη universal βάση και βραχίονα από το Πλαίσιο έχω κι εγώ και είναι πραγματικά πολύ καλά στηρίζοντας ικανοποιητικά και χωρίς κίνδυνο το Χ500. Η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι η αντοχή τους σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες μέσα στο αυτοκίνητο και κάτω από τον ήλιο. Θα δείξει (αν έχω το Χ500 μέχρι τότε :lol: ) :D

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το ράδιο χωρίς να βάλεις τα ακουστικά, ακούμπησε τον αντίχειρα σου στην τρύπα των ακουστικών και πάτα >> θα δεις οτι θα βρεί σταθμό και θα σταματήσει και δεν θα πάει στο τέλος της μπάντας !

Ναι το είδα, σταματάει σε κάποιο σταθμό. Βέβαια σταματάει και χωρίς να έχω τίποτα κοντά!!! Καταλαβαίνω τη λογική σου και τη βρίσκω πιθανή. Αφού ίσως να πιάνει σταθμό και απλά δεν ακούγεται τότε είναι θέμα software που δεν αφήνει τον ήχο να βγει. Δεν αποκλείεται καθόλου...

Η μόνη επιφύλαξη που έχω είναι η αντοχή τους σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες μέσα στο αυτοκίνητο και κάτω από τον ήλιο. Θα δείξει (αν έχω το Χ500 μέχρι τότε :lol: ) :D

Λες να μας λιώσει :wacko: Δεν είχα πάντως ποτέ τέτοιο πρόβλημα με όσους βραχίωνα έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει (αν έχω το Χ500 μέχρι τότε :lol: ) :D

 

Πάνο βλέπω οτι εισαι ετοιμος για να υποδεχθεις την θεα ΑΘΗΝΑ(Χ7500):D

Κανω λαθος;;;:lol: ;) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο βλέπω οτι εισαι ετοιμος για να υποδεχθεις την θεα ΑΘΗΝΑ(Χ7500):D

Κανω λαθος;;;:lol: ;) :rolleyes:

Μεγάλο λάθος, θέλω μνήμη 256/128, μικρό μέγεθος, άψογο GPS, καλύτερη εμφάνιση και βλέπουμε. Αν είναι και ΕΤΕΝ με τη άριστη ποιότητα κατασκευής της (ξέρεις να μην ξεβάφει - ξεφλουδίζει και να αντέχει σε καμιά τούμπα) δεν θα με πειράξει. :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ETEN Χ500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...