Jump to content

[Επίσημο] Motorola MPx220


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα και γω το κινητάκι επιτέλους μετά απο τόση αναμονή + μια κάρτα miniSD 1GB Sandisk :D. Έβαλα με τη μία το 1.49 ver χάρη στις οδηγίες του Saitas :) ,thx Saitas for that. Απορίες

 

1) Ξοδεύω τη μπαταρία που είχε ήδη, το βράδι λέω να το βάλω για φόρτιση ένα 8ωρο είναι καλά?

 

2) Ρυθμίσεις για GPRS και MMS δεν έχω βρει :X παρότι είναι ενεργοποιημένα απο την Vodafone.

 

3)Ένα παλικάρι έχει σηκώσει ένα screenshot απο το δικό του mpx220 όπου γράφει Θερμοκρασίες, καιρό, γενέθλια , περιοχή που βρίσκεται

 

4) Πως θα ρυθμίσω το τηλέφωνο ότι δέχετε πχ mp3 Κλπ απο BT να τα αποθηκεύει στην miniSD.

 

Αυτά τα λίγα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλή κατασκευή το τηλέφωνο και πολύ όμορφο. :) :D

 

1) Το εγχειρίδιο της Motorola λέει για 24 ώρες.. Στο ΠΛΑΙΣΙΟ μου είπαν 15 ώρες, αλλά εγώ πιο πολύ εμπιστεύτηκα το εγχειρίδιο της κατασκευάστριας εταιρίας και το άφησα μια ολόκληρη μέρα.

 

2) Εμένα τουλάχιστον είχε προεγκατεστημένες όλες τις ρυθμίσεις για τις ελληνικές εταιρίες το τηλέφωνο και απλά επέλεξα αυτές για τη δική μου εταιρία.

 

3) Αυτό που είδες ήταν ένα theme, το οποίο δουλέυει με κάποια Plugins. Εδώ για παράδειγμα, θα βρεις πολλά τέτοια themes και τα απαιτούμενα Plugins για να έχεις ό,τι θέλεις στην αρχική σου οθόνη! ;)

 

4) :confused: Χμ... Αυτό δεν το ξέρω, αλλά θα με ενδιέφερε κι εμένα γιατί έχω μια MiniSD 256 και δεν ξέρω τι να την κάνω!!! :lol: Μπορεί να βοηθήσει κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στειλε μου pm με πιο email προσπαθεις να μπεις και θα σε κανω invite στο group ωστε να μπορεις να κατεβαζεις (ρε γαμοτο γιατι το κανει αυτο με το group Μου και σε αλλον ετυχε αυτο :mad: )??

 

 

και εγω εχω το ιδιο πρόβλημα με το 4ο group :(

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεία σας.

 

Είμαι ενας νέος κάτοχος ενός mpx220 (ούτε εβδομάδα δεν το έχω) και έχω λίγο ψιλοχαθεί :wacko: , διότι δεν έχω εμπειρία απο windows based κινητά. Όλα τα κινητά που είχα στο παρελθόν ήταν Motorola και το συγκεκριμένο το αγόρασα μετά απο 1,5 χρόνο συμβίωσης με ενα V600 (αυτά για την ιστορία :cool: ) οπότε συγχωρέστε με εαν αργήσω κάπως να μπώ στο "νόημα".

 

Έχω δεί και έχω κάνει καποια πράγματα με το ActiveSync και διαβάζωντας τα post ορισμένων, μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

1)Για την χαμηλή ένταση στο μικρόφωνο είναι μονόδρομος η αναβάθμιση της ROM?

 

2) Με την αναβάθμιση της ROM σε 1.49 αλλάζει και η έκδοση των windows? (μάλλον όχι ε?)

 

3)Αν κατάλαβα καλά, εαν αναβαθμίσω μόνος μου τη ROM με τα αρχεία που έχει ανεβάσει ο φίλος Saitas (στα group του οποίου υπάρχουν τα πάντα...keep up the good work :cool: ) μετά δεν θα έχω Ελληνικά?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κουραστικό post

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεία σας.

 

Είμαι ενας νέος κάτοχος ενός mpx220 (ούτε εβδομάδα δεν το έχω) και έχω λίγο ψιλοχαθεί :wacko: , διότι δεν έχω εμπειρία απο windows based κινητά. Όλα τα κινητά που είχα στο παρελθόν ήταν Motorola και το συγκεκριμένο το αγόρασα μετά απο 1,5 χρόνο συμβίωσης με ενα V600 (αυτά για την ιστορία :cool: ) οπότε συγχωρέστε με εαν αργήσω κάπως να μπώ στο "νόημα".

 

Έχω δεί και έχω κάνει καποια πράγματα με το ActiveSync και διαβάζωντας τα post ορισμένων, μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

 

1)Για την χαμηλή ένταση στο μικρόφωνο είναι μονόδρομος η αναβάθμιση της ROM?

 

2) Με την αναβάθμιση της ROM σε 1.49 αλλάζει και η έκδοση των windows? (μάλλον όχι ε?)

 

3)Αν κατάλαβα καλά, εαν αναβαθμίσω μόνος μου τη ROM με τα αρχεία που έχει ανεβάσει ο φίλος Saitas (στα group του οποίου υπάρχουν τα πάντα...keep up the good work :cool: ) μετά δεν θα έχω Ελληνικά?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κουραστικό post

 

1)μονοδρομος δεν θα ελεγα διοτι δεν ειναι και τοσο αισθητη η διαφορα εντασης

εν αναμονη νεοτερης εκδοσης περιμενοντας μπας και λυθει αυτο το προβλημα

2)οχι δεν αλλαζει εξακολουθη να ειναι τα win2003

3)ναι δεν θα εχεις ελληνικα διοτι δεν κυκλoφορει ελληνικη version της εκδοσης 1.49 (μονο η Motorola την εχει) αλλα μπορει να λυθει βαζοντας ενα προγραμμα το leg γινετε ελληνικο το κινητο κατα 95%. ;) ;)

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οποιος φίλος θέλει να εχει Αγγλικό μενου, στο ΜΡΧ 220 Αλλα να εχει και Ελληνικό Πληκτρολόγιο στα μυνήματα χωρίς τη χρήση του Interkey, μπορει να κανει τα εξής:

 

1. Κάντε Format και εγκαταστηστε το Greek Leng, Kαντε επανεκίνηση και θα έχετε ελληνικά.

 

2. Πηγαινετε, Εναρξη,Ρυθμίσεις, Περισσοτερα, Τοπικές Ρυθμίσεις, και βάλτε την επιλογη Uk English , στη Γλωσσα, , με αυτον τον τροπο εχετε Αγγλικό μενου, και ελληνικα στις επαφές και στα μυνήματα.

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

pirazeis tin registy me kapoio programma (regedit editor)

 

sto shmeio

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Obex\Services\{f9ec7bc4-953c-11d2-984e-525400dc9e09}\BaseDir

 

ekei poy leei Storage to allazete kai grafete Storage Card ;)

 

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα τα ARM τα παιζει και αν ναι πώς?

 

Mallon enoeis Amr , Ta paizei patwntas panw sto arxeio apo to file manager, alla oxi ws hxous klhshs h eidopoihshs mynhmatos

It&C My Company Dpt
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τελικα τα ARM τα παιζει και αν ναι πώς?

Προφανως θα εννοεις τα amr (και οχι τα ARM, που μαλλον απο αναγραμματισμο γραφτηκε ετσι).

Ναι τα παιζει με τον TCPMP Player..

1) Ωστοσο σ' αυτο εγω θελω να ρωτησω κατι σχετικο με αυτον τον τυπο αρχειων, όπου παρατηρησα στους ηχους του κινητου στο \storage\application data\sounds υπαρχει ενα αρχειο με το ονομα ding.amr το οποίο σαν ηχο κλησης το παιζει το κινητο, ενω αν στον καταλογο αυτο αντιγραψω ενα δικο μου amr αρχειο δεν το παιζει. Ξερει κανεις κατι πανω σ' αυτο το θεμα?

2) Και κατι αλλο.. πως μπορουμε να εχουμε σαν ηχους κλησης αρχεια απ τιν καρτα κ οχι να πρεπει να τα αντιγραφουμε στον παραπανω καταλογο επιβαρυνοντας με αυτον τον τροπο τον λιγοστο χωρο στο κινητο?

3) Κατι το οποιο δεν το εχω δει πουθενα κ δεν νομιζω να το εχει αναφερει κανεις. Εχει να κανει με την εξωτερικη οθονη του κινητου. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να αλλαζει την μορφη της ημερομηνιας ή του ρολογιου απο ψηφιακο σε αναλογικο όπως γινεται με καποια Themes και plugins στην εσωτερικη οθονη?

Sorry για το μεγαλο post..

 

Υ.Γ.: Παιδια ολοι κανετε φοβερη δουλεια.. Ειλικρινα ενας λογος που πηρα το κινητο αυτο και ειμαι καταευχαριστημενος ειναι ότι υπαρχει μεγαλη βοηθεια και υποστηριξη απο το φορουμ εδω για τον καθεναν..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα εννοεις τα amr (και οχι τα ARM, που μαλλον απο αναγραμματισμο γραφτηκε ετσι).

Ναι τα παιζει με τον TCPMP Player..

1) Ωστοσο σ' αυτο εγω θελω να ρωτησω κατι σχετικο με αυτον τον τυπο αρχειων, όπου παρατηρησα στους ηχους του κινητου στο \storage\application data\sounds υπαρχει ενα αρχειο με το ονομα ding.amr το οποίο σαν ηχο κλησης το παιζει το κινητο, ενω αν στον καταλογο αυτο αντιγραψω ενα δικο μου amr αρχειο δεν το παιζει. Ξερει κανεις κατι πανω σ' αυτο το θεμα?

2) Και κατι αλλο.. πως μπορουμε να εχουμε σαν ηχους κλησης αρχεια απ τιν καρτα κ οχι να πρεπει να τα αντιγραφουμε στον παραπανω καταλογο επιβαρυνοντας με αυτον τον τροπο τον λιγοστο χωρο στο κινητο?

3) Κατι το οποιο δεν το εχω δει πουθενα κ δεν νομιζω να το εχει αναφερει κανεις. Εχει να κανει με την εξωτερικη οθονη του κινητου. Υπαρχει καποιο προγραμμα που να αλλαζει την μορφη της ημερομηνιας ή του ρολογιου απο ψηφιακο σε αναλογικο όπως γινεται με καποια Themes και plugins στην εσωτερικη οθονη?

Sorry για το μεγαλο post..

 

Υ.Γ.: Παιδια ολοι κανετε φοβερη δουλεια.. Ειλικρινα ενας λογος που πηρα το κινητο αυτο και ειμαι καταευχαριστημενος ειναι ότι υπαρχει μεγαλη βοηθεια και υποστηριξη απο το φορουμ εδω για τον καθεναν..

 

1)δεν ξερω τι γινετε με αυτο το θεμα οτι αρχειο amr του βαλεις δεν το αναγνωριζει οπου και να το βαλεις και το εξης περιεργο ειναι οτι εαν το σβησεις το αρχειο ding.amr συνεχηζει να το βλεπει και να το δεχεται λες και ειναι εκει :confused: :confused:

2)για να εχετε ηχο κλησης απο την storage card απλα πολυ απλα βαζετε τον ηχο στη storage card χυμα οχι σε φακελο ;)

3)οχι δεν υπαρχει κατι που να αλλαζει τη μορφη ημερομηνιας ωρας σε ψηφιακο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις την φωτο ;)

:cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

good works guys...

 

Είστε όλοι υπέροχοι.. πολλή καλή δουλειά σε όλο το forum με πληροφορίες για όλα τα θέματα. Πρίν μια βδομάδα αγόρασα το mpx220 με εγκατεστημένη την 1.36! τώρα που βρήκα την 1.49(μπράβο ρε φίλε saitas! είσαι φοβερός!) λέω να την εγκαταστήσω μόνος μου. λες να έχω κανένα πρόβλημα??

 

Θα προσπαθήσω και ότι γίνει, γιατί τηλεφώνησα στην motorola και μου είπε οτι θα μου το κρατήσει για μια βδομαδα!!!!! για αναβάθμιση!! αν ειναι δυνατόν!!!

 

θα κοιτάξω και τα αλλα προγραμματακια απο το γκρούπ του saitas!!

 

και πάλι thanks for the good job!

Link to comment
Share on other sites

good works guys...

 

Είστε όλοι υπέροχοι.. πολλή καλή δουλειά σε όλο το forum με πληροφορίες για όλα τα θέματα. Πρίν μια βδομάδα αγόρασα το mpx220 με εγκατεστημένη την 1.36! τώρα που βρήκα την 1.49(μπράβο ρε φίλε saitas! είσαι φοβερός!) λέω να την εγκαταστήσω μόνος μου. λες να έχω κανένα πρόβλημα??

 

Θα προσπαθήσω και ότι γίνει, γιατί τηλεφώνησα στην motorola και μου είπε οτι θα μου το κρατήσει για μια βδομαδα!!!!! για αναβάθμιση!! αν ειναι δυνατόν!!!

 

θα κοιτάξω και τα αλλα προγραμματακια απο το γκρούπ του saitas!!

 

και πάλι thanks for the good job!

ειμαστε εδω ολοι για να βοηθησουμε σε οτι προβληματα εχουμε ;) σαφως και δεν θα εχεις προβλημα εαν κανεις update

good luck :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου saitas thanx καταρχην για την πιο πανω απαντηση αλλα θα θελα να σε ρωτησω κ κατι αλλο... σε καποια προγραμματα απ τις σελιδες σου οταν παω να τα κατεβασω μου ζηταει username και password.. Προφανως για να ζηταω βοηθεια δεν τα ξερω.. Οπως π.χ. στο kai's turn off..

Thanx!!!

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

τελικά φίλε saitas κατάφερα να κάνω το fizztraveler να δουλέψει με τη βοήθεια του newsbreak! και το καλύτερο είναι οτι δεν χρεώνομαι και τίποτα για τα updates.

οταν λοιπόν χτες προσπάθησα να εγκαταστήσω το newsbreak μπήκα στην ιστοσελιδα του για να δω τι σοϊ πρόγραμμα ειναι και τι δυνατότητες έχει!

Εκεί λοιπόν σε ένα σημείο της ιστοσελίδας έγραφε με μεγάλα γράμματα οτι μπορείς να κάνεις update για τις είδήσεις(rss) και μέσο του active sync χρησιμοποιόντας τη σύνδεση του pc Και έδινε και τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Παράλληλα με το ίδιο πρόγραμμα μπορείς να ελέγχεις-έχεις και το gmail στο κινητό σου.Και το πιο ωραίο υπάρχει homescreen plugin για να τα έχεις όλα αυτά στην οθόνη σου.Ετσι λοιπόν μετα την εγκατάσταση των απαραίτητων ρυθμίσεων μπορώ να κάνω update στο newsbreak,στο fizztraveler και σε όποιο άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιεί το internet και μάλιστα χωρίς χρέωση!!! :w00t:

 

Ετοιμαστείτε λοιπόν για ένα καινούργιο homescreen πολύ μαματο... :)

 

 

saitas πως κάνεις softreset(το πράσινο κουμπί) με το kai's turn off?μονο να κλείσεις το κινητό μπορείς?

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τροπος να μην ξεκιναει η συνομιλια με το που ανοιξω το πορτακι αλλα με το που που πατησω καποιο πληκτρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τροπος να μην ξεκιναει η συνομιλια με το που ανοιξω το πορτακι αλλα με το που που πατησω καποιο πληκτρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων:)

Εναρξη - Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις Τηλεφώνου - Απάντηση με ανοιγμα (αν το εχεις ενεργοποιημενο τοτε με το που ανοιγεις το πορτακι απαντας ενω αν ειναι απενεργοποιημενο τοτε δεν απανταει αυτοματα με το ανοιγμα αλλα με πατημα πληκτρου)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τα μηνύματα σε ποιό φάκελο σώνονται? Μπορώ να τα αντιγράψω στον υπολογιστή και μετά αν τα ξαναπεράσω στο κινητό να ξαναφανούν? Και οι ηχογραφήσεις με τοην Ηχογράφηση που ζώζονται και ως τι είδους αρχεία?
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Τα μηνύματα σε ποιό φάκελο σώνονται? Μπορώ να τα αντιγράψω στον υπολογιστή και μετά αν τα ξαναπεράσω στο κινητό να ξαναφανούν? Και οι ηχογραφήσεις με τοην Ηχογράφηση που ζώζονται και ως τι είδους αρχεία?

τα μηνυματα αποθηκευονται εδω \Storage\windows\Messaging μπορεις με προγραμμα να τα μεταφερεις στο pc σου και μετα παλι ατο κινητο σου και θα φανουν οκ .

οι ηχογραφήσεις ειναι εδω \Storage\My Documents\Notes ως wav

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας, έχω ένα VW Golf iii και έχω τοποθετήσει ένα carputer ( Προτείνω και σε σας να τοποθετήσετε ένα, περισσότερες πληροφορίες στο www.carputermania.gr ) . Το carputer διαθέτει Bluetooth και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το ΜΡΧ220 για ανοιχτή ακρόαση από τα ηχεία του αυτοκινήτου υπάρχει πουθενά κανένα τέτοιο πρόγραμμα για το τηλέφωνο και τον υπολογιστή.

 

Για δες τούτο και plz κρατα μας ενημερωμένους για την πορεία του carputer σου !!!!

 

EDIT: και καμια φωτο με το mpx220 σε συνεργασία με το carputer πιστεύω ότι θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ;)

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pws mporoume na baloume opoia programmata 8eloume sto programm bar;, wste ka8e fora pou 8a xekinaei otan to anoigoume na mas bgazei ta programmata pou 8eloume;;

 

ανοιξε ενα registy editor(πχ resco reg editor) και πηγαινε στο κλειδι \HKEY_CURRENT_USER->software->microsoft->Shell->StartMRU->InitialOrder.

δες πως ειναι γραμμενα τα ηδη υπαρχοντα προγραμματα και κανε κατι αντιστοιχο με τα αυτα που θελεις να βαλεις εσυ.μην ξεχασεις να βαλεις την καταληξη .lnk σε καθε προγραμμα ωστε να μπορει να το δει απο το startmenu. ενα παραδειγμα: αν εχεις το παιχνιδι skyforce μεσα στο φακελο games τοτε θα πρεπει να γραψεις Games\Skyforce.lnk

Link to comment
Share on other sites

ορίστε το homescreen και το μεταφρασμένο αρχείο με τις γιορτές για το πρόγραμμα namedays!

Fizz-NewsBreak.zip

Greek.txt

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...