Jump to content

Επιλέγοντας ασύρματο τηλέφωνο VoIP


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω για ένα ασύρματο voip τηλέφωνο που να υποστηρίζει και skype και voipbuster έχετε να μου προτείνετε κάτι
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ερώτημα θέλω να υποβάλω κι εγώ. Θα το κάνω όμως πιο εξειδικευμένο:

 

1) Βρήκα στο Πλαίσιο αυτό το τηλέφωνο, για το οποίο γράφουν ότι "έχει πλήρη συμβατότητα με Skype και Voipbuster". Όταν γράφουν κάτι τέτοιο, να υποθέσω ότι ΔΕΝ χρειάζεται να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς drivers και τέτοια στο s/w του τηλεφώνου, αλλά ότι αυτό (το s/w) περιέχει drivers και για τα δύο VoIP προγράμματα;

 

2) Αν υποθέσουμε ότι θέλω ένα ακριβότερο, πιο "επώνυμο" VoIP τηλέφωνο, όπως π.χ. ένα Siemens. Σε ένα που βρήκα (και επισκέφθηκα τη σχετική σελίδα της Siemens) διάβασα ότι προσφέρει άμεση VoIP σύνδεση μέσω του adsl modem/router, χωρίς να μεσολαβεί ο υπολογιστής. Ρωτώ το εξής: αυτή η λειτουργία δουλεύει μόνο μέσω του VoIP προγράμματος του παρόχου (αν υπάρχει, και αν είναι προεγκατεστημένο στο λογισμικό του τηλεφώνου), ή δουλεύει και με Skype/Voipbuster;

 

3) Δεν είδα πουθενά στη σελίδα του Siemens, να αναφέρεται κάτι για Skype ή/και Voipbuster. Αυτό σημαίνει ότι, για να συνεργαστεί το τηλέφωνο με αυτά τα προγράμματα, πρέπει να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς drivers; Ή υπάρχει πιο απλός τρόπος; Ή δεν μπορεί να συνεργαστεί καθόλου, ό,τι κι αν κάνεις;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ερώτημα θέλω να υποβάλω κι εγώ. Θα το κάνω όμως πιο εξειδικευμένο:

 

1) Βρήκα στο Πλαίσιο αυτό το τηλέφωνο, για το οποίο γράφουν ότι "έχει πλήρη συμβατότητα με Skype και Voipbuster". Όταν γράφουν κάτι τέτοιο, να υποθέσω ότι ΔΕΝ χρειάζεται να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς drivers και τέτοια στο s/w του τηλεφώνου, αλλά ότι αυτό (το s/w) περιέχει drivers και για τα δύο VoIP προγράμματα;

 

2) Αν υποθέσουμε ότι θέλω ένα ακριβότερο, πιο "επώνυμο" VoIP τηλέφωνο, όπως π.χ. ένα Siemens. Σε ένα που βρήκα (και επισκέφθηκα τη σχετική σελίδα της Siemens) διάβασα ότι προσφέρει άμεση VoIP σύνδεση μέσω του adsl modem/router, χωρίς να μεσολαβεί ο υπολογιστής. Ρωτώ το εξής: αυτή η λειτουργία δουλεύει μόνο μέσω του VoIP προγράμματος του παρόχου (αν υπάρχει, και αν είναι προεγκατεστημένο στο λογισμικό του τηλεφώνου), ή δουλεύει και με Skype/Voipbuster;

 

3) Δεν είδα πουθενά στη σελίδα του Siemens, να αναφέρεται κάτι για Skype ή/και Voipbuster. Αυτό σημαίνει ότι, για να συνεργαστεί το τηλέφωνο με αυτά τα προγράμματα, πρέπει να κατεβάζεις και να εγκαθιστάς drivers; Ή υπάρχει πιο απλός τρόπος; Ή δεν μπορεί να συνεργαστεί καθόλου, ό,τι κι αν κάνεις;

Σε γενικές γραμμές όλα τα τηλέφωνα VoIP λειτουργούν σε οποιονδήπο υπολογιστή και με οποιοδήποτε πρόγραμμα.Αρκεί όπως σωστά επισημένεις να έχεις και τους αντίστοιχους drivers για την συσκευή που έχεις.

Όσον αφορά το τηλέφωνο που λειτουργεί απευθείας από το modem-router μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά είναι υπέρογκη η χρέωση που κάνει ο OTE (αν έχεις OTENET).Από εκεί και πέρα υπάρχουν μερικές εταιρίες που σου παρέχουν δωρεάν αυτή την υπερεσία οπότε και δεν χρεώνεσαι.

Η επιλογή είναι δική σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπ΄όψιν ότι αυτά τα τηλέφωνα είναι με σύνδεση σε USB οπότε χρειάζεται ανοιχτός ο υπολογιστής.Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε κάποιο ΑΤΑ (προυπόθεση να υπάρχει ADSL modem με θύρα ethernet) οπότε συνδέουμε τα υπαρχοντα τηλέφωνα που έχουμε(είτε ενσύρματα ειτε ασύρματα) χωρίς να χρειάζεται ο υπολογιστής.
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιούμε κάποιο ΑΤΑ (προυπόθεση να υπάρχει ADSL modem με θύρα ethernet) οπότε συνδέουμε τα υπαρχοντα τηλέφωνα που έχουμε(είτε ενσύρματα ειτε ασύρματα) χωρίς να χρειάζεται ο υπολογιστής.

 

Τι είναι το ATA; Αυτό που προσφέρει είναι η δυνατότητα σύνδεσης απλών (όχι VoIP) τηλεφώνων, ώστε να μετατρέπονται εμμέσως σε VoIP; Μήπως είναι κάτι σαν το Blue Box; (Εγώ τουλάχιστον,ως Blue Box ξέρω κάποιο μηχανηματάκι που κάνει αυτή τη μετατροπή.)

 

Και όταν λες ότι "δεν χρειάζεται ο υπολογιστής" (με το ΑΤΑ), τι εννοείς; Δεν πρέπει να είναι σε λειτουργία ο υπολογιστής και να είναι ανοιχτά τα VoIP προγράμματα (π.χ. Skype), ώστε τα συνδεδεμένα τηλέφωνα να λειτουργούν ως VoIP μέσω του ΑΤΑ;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ATA; Αυτό που προσφέρει είναι η δυνατότητα σύνδεσης απλών (όχι VoIP) τηλεφώνων, ώστε να μετατρέπονται εμμέσως σε VoIP; Μήπως είναι κάτι σαν το Blue Box; (Εγώ τουλάχιστον,ως Blue Box ξέρω κάποιο μηχανηματάκι που κάνει αυτή τη μετατροπή.)

 

Το bluebox απαιτεί και υπολογιστή. Τέτοια ΑΤΑ ξέρω το Grandstream HT 488 που είχα παλιά είτε ενσωματωμένα στο modem router όπως το ZYXEL 2602HWL. Μπορείς με μιά ανίχνευση στο Google να τα βρείς. Υπάρχουν βέβαια και πολλά άλλα. Με αυτά χρησιμοποιείς τα κανονικά σου τηλέφωνα και αν τυχόν δεν δουλεύει το ιντερνετ γυρίζουν αυτόματα στον ΟΤΕ. Βέβαια δέχεσαι κανονικά κλήσεις από οπουδήποτε και αν θέλεις έχουν τη δυνατότητα πατώντας ένα κουμπάκι(π.χ. #) να κάνεις κλήσεις μέσω ΟΤΕ. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω το ZYXEL και τα τηλέφωνά μου είναι FREE είτε με voipbuster είτε με voipdiscount και άλλους παροχείς.

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε βρε παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά μπερδεύτηκα...:wacko:

 

Να το κάνω πιο ξεκάθαρο. Εγώ θέλω έναν τρόπο με τον οποίο να επιτυγχάνονται όλα τα παρακάτω:

 

1) Να κάνω VoIP τηλεφωνήματα

και

2) Χρησιμοποιώντας είτε το Skype, είτε το Voipbuster, είτε και τα δύο ταυτόχρονα

και

3) Με ασύρματη συσκευή, η οποία παράλληλα να μπορεί να λειτουργεί ως DECT ασύρματο τηλέφωνο για να μπορώ να δέχομαι (και να κάνω, αν θέλω) κλήσεις μέσω ΟΤΕ (δεν έχω εναλλακτικό πάροχο)

και

4) Κατά προτίμηση, το πρώτο σκέλος (VoIP κλήσεις μέσω Skype και Voipbuster) να γίνεται και με τον υπολογιστή κλειστό.

 

Γίνονται όλα αυτά που ζητάω; Και πώς ακριβώς; Αυτό είναι το ερώτημα.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

@Dead Poet:

 

Δες το Siemens Gigaset C450 IP

 

> Link 1

> Link 2

 

Είναι DECT PSTN + VoIP χωρίς την ανάγκη μεσολάβησης PC :!:

 

Ωστόσο δε δουλεύει με Skype, αλλά με SIP providers (σχετική λίστα). Απ'ότι αναφέρει, είναι συμβατό με Altec i-call, HOL e-Voice, Sipdiscount (ίδιο με Voipbuster) κ.α.

 

Νομίζω ότι πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση, αν αναλογιστεί κανείς οτι κοστίζει μόνο € 110. (Skroutz it)

 

Βέβαια τα ίδια μπορείς να πετύχεις και με ένα ΑΤΑ (π.χ. Sipura) σε συνδυασμό με απλό ασύρματο ή σταθερό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

@Dead Poet:

 

Δες το Siemens Gigaset C450 IP

 

Είναι DECT PSTN + VoIP χωρίς την ανάγκη μεσολάβησης PC :!:

 

Ωστόσο δε δουλεύει με Skype

 

Ευχαριστώ πολύ, ariadgr. Αυτό είναι το Siemens τηλέφωνο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω (στο πρώτο μήνυμά μου). Ωστόσο, είναι πρόβλημα το γεγονός ότι δεν δουλεύει με Skype. Ή μήπως μπορώ να το σετάρω με όποιο VoIP πρόγραμμα θέλω; Και αν ναι, είναι εύκολο αυτό ή θα πελαγώσω; Να τονίσω ότι δεν είμαι ιδιαιτέρως "power user" όσον αφορά θέματα υπολογιστών - για να καταλάβεις, το ADSL στο σπίτι μου, ένας φίλος μου μού το σέταρε!

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ariadgr. Αυτό είναι το Siemens τηλέφωνο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω (στο πρώτο μήνυμά μου). Ωστόσο, είναι πρόβλημα το γεγονός ότι δεν δουλεύει με Skype. Ή μήπως μπορώ να το σετάρω με όποιο VoIP πρόγραμμα θέλω; Και αν ναι, είναι εύκολο αυτό ή θα πελαγώσω; Να τονίσω ότι δεν είμαι ιδιαιτέρως "power user" όσον αφορά θέματα υπολογιστών - για να καταλάβεις, το ADSL στο σπίτι μου, ένας φίλος μου μού το σέταρε!

 

Το skype είναι με διαφορετικό πρωτόκολλο και δεν συνεργάζεται με πρωτόκολλα sip που είναι όλα τα άλλα. Εγώ το skype το έχω εγκαταλείψει από καιρό όχι μόνο γι αυτό το λόγο αλλά και επειδή είναι πιό ακριβό από όλα και ακόμα και από τα Ελληνικά που είναι και στην ποιότητα πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το skype είναι με διαφορετικό πρωτόκολλο και δεν συνεργάζεται με πρωτόκολλα sip που είναι όλα τα άλλα.

 

Τότε, πώς υπάρχουν τηλέφωνα που συνεργάζονται και με το skype και με άλλα, sip-protocol-based προγράμματα;

 

Ένα από αυτά είναι το μεσαίο (το 4812) από τα παρακάτω (αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα): http://www.topcom.net/product.php?groep=1&cat=4&catsub=79

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ariadgr. Αυτό είναι το Siemens τηλέφωνο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω (στο πρώτο μήνυμά μου). Ωστόσο, είναι πρόβλημα το γεγονός ότι δεν δουλεύει με Skype. Ή μήπως μπορώ να το σετάρω με όποιο VoIP πρόγραμμα θέλω; Και αν ναι, είναι εύκολο αυτό ή θα πελαγώσω; Να τονίσω ότι δεν είμαι ιδιαιτέρως "power user" όσον αφορά θέματα υπολογιστών - για να καταλάβεις, το ADSL στο σπίτι μου, ένας φίλος μου μού το σέταρε!

 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, ενώ δε δουλεύει με Skype [διότι το Skype δεν είναι SIP], αλλά με SIP providers (Altec i-call, HOL e-Voice, Sipdiscount) κ.α.

 

O μόνος λόγος που μπορεί να θέλεις να δουλεύει με Skype, είναι να καλέις άλλους Skype users χωρίς να χρεώνεσαι.

 

To "Topcom" που αναφέρεις είναι USB & dect και δουλεύει με Skype (δεν ξέρω αν δουλεύει και με SIP). Πάντως λόγω USB θέλει να έχεις το PC συνέχεια ανοιχτό για να δουλέψει.

 

Αυτό ούτε καλό είναι (το να χρειάζεσαι το PC), και φυσικά επειδή δουλεύει μόνο με Skype σε δεσμεύει.

 

Εξ'άλλου τέτοια λύση (USB & dect) έχει παρουσιάσει εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο) η Siemens με το M34 USB. Ωστόσο δε βλέπω με ποιά Gigaset ασύρματα είναι συμβατό.

 

Προτείνω το C450 IP διότι η λύση Ethernet & Dect (SIP VoIP) είναι πολύ ανώτερη από την USB & Dect (Skype VoIP).

Link to comment
Share on other sites

Εξ'άλλου τέτοια λύση (USB & dect) έχει παρουσιάσει εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο) η Siemens με το M34 USB. Ωστόσο δε βλέπω με ποιά Gigaset ασύρματα είναι συμβατό.

 

Προτείνω το C450 IP διότι η λύση Ethernet & Dect (SIP VoIP) είναι πολύ ανώτερη από την USB & Dect (Skype VoIP).

 

Το Μ34USB βλέπω ότι είναι μόνο για ISDN, ενώ εγώ έχω PSTN γραμμή.

 

Και, όπως έγραψα παραπάνω, φοβάμαι ότι ίσως να μην τα καταφέρω να σετάρω το C450 IP γιατί δεν είμαι "power user" όσον αφορά την πληροφορική. Ούτε είναι σαφές αν μπορεί να σεταριστεί σε Voipbuster, Voipdiscount κ.λπ.

 

Με βλέπω τελικά να περιμένω το καινούργιο Topcom που θα τα υποστηρίζει όλα, έστω κι αν χρειάζεται να μεσολαβεί το PC...:wacko:

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Το Μ34USB βλέπω ότι είναι μόνο για ISDN, ενώ εγώ έχω PSTN γραμμή.

 

Άρα δεν παίζει.

 

...φοβάμαι ότι ίσως να μην τα καταφέρω να σετάρω το C450 IP γιατί δεν είμαι "power user" όσον αφορά την πληροφορική. Ούτε είναι σαφές αν μπορεί να σεταριστεί σε Voipbuster, Voipdiscount κ.λπ.

 

Δεν είναι λόγος να το απορρίπτεις, το γεγονός ότι φοβάσαι τις ρυθμίσεις.

Εξ' άλλου η συσκευή από ότι διάβασα έρχεται ΠΡΟΡΥΘΜΙΣΜΕΝΗ :up: για να συνεργάζεται με τις υπηρεσίες που βρίσκονται στη λίστα του site ( π.χ. Altec iCall, HOL eVoice, Sipdiscount -ίδιο με Voipbuster- ).

 

Και υποθέτω ότι μπορείς να προσθέσεις και οποιονδήποτε άλλο SIP provider θέλεις, ακολουθώντας τις οδηγίες του manual.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα……….

Έχω το απλό modem του connx sagem800.

Θέλω να ρωτήσω αν θα μπορέσω να συνδέσω κανονικά αυτό το Voip Phone Station http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592074 χωρίς πρόβλημα, και αν εκτός του skype δουλεύει και το voipdiscount ή άλλο πρόγραμμα voip τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σφήνα……….

Έχω το απλό modem του connx sagem800.

Θέλω να ρωτήσω αν θα μπορέσω να συνδέσω κανονικά αυτό το Voip Phone Station http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592074 χωρίς πρόβλημα, και αν εκτός του skype δουλεύει και το voipdiscount ή άλλο πρόγραμμα voip τηλεφωνίας.

 

Από ότι είδα αυτό συνδέεται μόνο στο υπολογιστή και για να δουλέψει σαν VOIP πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής οπότε δεν έχει σημασία τι μόντεμ έχεις αφού δεν έχει σχέση με αυτό. Δουλεύει μόνο με skype και όχι με SIP που είναι όλα τα άλλα (Ελληνικά και ξένα όπως i-call, Hol, voipbuster,voipdiscount κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο μου.

Νομίζεις ότι θα έχει πρόβλημα, θα ανοίγει on-off από μακριά ή θα πρέπει να πηγαίνω στο pc?

 

Τι λες για αυτό; http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=16&category=42517777&product=806692

Link to comment
Share on other sites

Τότε, πώς υπάρχουν τηλέφωνα που συνεργάζονται και με το skype και με άλλα, sip-protocol-based προγράμματα;

 

Ένα από αυτά είναι το μεσαίο (το 4812) από τα παρακάτω (αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα): http://www.topcom.net/product.php?groep=1&cat=4&catsub=79

 

 

Αυτά συνδέονται σε USB θύρα υπολογιστή, απαιτούν κάποιο software και θέλουν υπολογιστή ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω το ασύρματο τηλέφωνο μου.

Νομίζεις ότι θα έχει πρόβλημα, θα ανοίγει on-off από μακριά ή θα πρέπει να πηγαίνω στο pc?

 

Τι λες για αυτό; http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=16&category=42517777&product=806692

 

Είπαμε, όλα αυτά απαιτούν υπολογιστή ανοιχτό με θύρα USB. Αν θέλεις με υπολογιστή ανοιχτό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν συμφωνώ με χρήση μηχανημάτων USB και ανοιχτό υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αγόρασα τελικά ένα General Electric USB τηλέφωνο διπλής λειτουργίας: τόσο ως Dect για την PSTN γραμμή, όσο και ως Skype τηλέφωνο. Όλα καλά κι όλα ωραία, μια χαρά δείχνει να δουλεύει και με τις δύο λειτουργίες, όμως στη λειτουργία ως Skype τηλέφωνο βλέπω ότι στις SkypeOut επαφές που έχω εμφανίζει μόνο τον αριθμό (π.χ. +30210ΑΒΓΔΕΖΗ) κάθε επαφής και όχι το όνομα (π.χ. Γιώργος) που της έχω δώσει. Αντίστοιχα, στις Skype επαφές που έχω εμφανίζει το δηλωμένο username (π.χ. gmavrid) του χρήστη, και όχι το πλήρες όνομα (π.χ. George Mavridis) που ο ίδιος έχει επιλέξει να εμφανίζεται στη λίστα επαφών.

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι; Ειδικά με τις SkypeOut επαφές, είναι αδύνατο να θυμάμαι σε ποιον ανήκει ο κάθε αριθμός ώστε να ξέρω ποιον θα καλέσω. Σύμφωνα με το manual, και στις δύο περιπτώσεις συμπεραίνω ότι έπρεπε να εμφανίζει το όνομα της επαφής όπως το έχω εγώ περασμένο στη λίστα μου στο Skype...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...