Jump to content

Format στον δίσκο;


xarhss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΧω 2 δισκους ο ενας ο νεος ολα οκ.

ο αλλος ο παλιος ειναι χωρισμενος σε 2 μερη.

το 1 ζηταει φορματ παω να το κανω και δε γινεται.

και ο αλλος καποια αρχεια τα διαβαζει και καποια οχι και μου ζηταει φορματ.

γινεται αυτο να θελει φορμαρισμα ο δισκος και να διαβαζει καποια αρχεια?

υπαρχει τροπος να σωσω τα αρχεια που δε τα διαβαζει?

πρεπει να κανω φορματ και στα 2 μερη?

πως θα το κανω απο dos gia to a μερος?

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

ΕΧω 2 δισκους ο ενας ο νεος ολα οκ.

ο αλλος ο παλιος ειναι χωρισμενος σε 2 μερη.

το 1 ζηταει φορματ παω να το κανω και δε γινεται.

και ο αλλος καποια αρχεια τα διαβαζει και καποια οχι και μου ζηταει φορματ.

γινεται αυτο να θελει φορμαρισμα ο δισκος και να διαβαζει καποια αρχεια?

υπαρχει τροπος να σωσω τα αρχεια που δε τα διαβαζει?

πρεπει να κανω φορματ και στα 2 μερη?

πως θα το κανω απο dos gia to a μερος?

 

Αν κατάλαβα καλά ο παλιός σου σκληρός δν έχει λειτουργικό μέσα...

Αν θες να κρατήσεις τα αρχεία που έχει μέσα θα χρειαστείς το magic recovery

Κοίταξες απο τη διαχείριση των δίσκων να κάνεις format στο partition που λες ότι δεν μπορείς?

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο παλιός σου σκληρός δν έχει λειτουργικό μέσα...

Αν θες να κρατήσεις τα αρχεία που έχει μέσα θα χρειαστείς το magic recovery

Κοίταξες απο τη διαχείριση των δίσκων να κάνεις format στο partition που λες ότι δεν μπορείς?

 

NAI DE GINETAI format.

apo dos an mpo kai doso entolh format isos??

thanks

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

eσωσα αρκετα αρχεια και τωρα θελω να κανω format alla δε γινεται απο τα windows. ti Κανω τωρα? απο dos ti na Κανω ακριβως???
OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

eσωσα αρκετα αρχεια και τωρα θελω να κανω format alla δε γινεται απο τα windows. ti Κανω τωρα? απο dos ti na Κανω ακριβως???

Αφού δεν μπορείς να κάνεις format γιατί δε διαγράφεις το διαμέρισμα από τη διαχειριση δίσκων των windows και να το ξαναδημιουργήσεις; Είναι πιο γρήγορη διαδικασία και πιο ασφαλής για τη καλή λειτουργια του διαμερίσματος (μιας και είχε πρόβλημα) πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπορείς να κάνεις format γιατί δε διαγράφεις το διαμέρισμα από τη διαχειριση δίσκων των windows και να το ξαναδημιουργήσεις; Είναι πιο γρήγορη διαδικασία και πιο ασφαλής για τη καλή λειτουργια του διαμερίσματος (μιας και είχε πρόβλημα) πιστεύω.

kai πως γινεται αυτο?

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις "Έναρξη-όλα τα προγράμματα-εργαλεία διαχείρισης-διαχείριση υπολογιστή" και επιλέγεις τη διαχείριση δίσκων. Μετά με δεξί κλικ στο διαμέρισμα που θέλεις πατάς διαγραφή. Τέλος με δεξί κλικ στον κενό χώρο του δίσκου επιλέγεις νέο διαμέρισμα.

Αν τα εργαλεία διαχείρισης δεν υπάρχουν στο "όλα τα προγράμματα", τα εμφανίζεις κάνοντας δεξί κλίκ στην taskbar "ιδιότητες-για προχωρημενους-στοιχεία στο μενού έναρξης", και επιλέγεις τα εργαλεία διαχείρισης να εμφανίζονται στο "όλα τα προγράμματα"

Link to comment
Share on other sites

kai πως γινεται αυτο?

Λογικά πρέπει να έχεις windows XP.

Μπορείς να πας με δεξί στο My Computer>Manage. Στην καρτέλα Computer Management πας Disk Management και σου εμφανίζει τους σκληρούς που έχεις στο μηχάνημα.Πατάς δεξί κλικ σε αυτόν που θες να κάνεις το οτιδήποτε και επιλέγεις μια από τις εντολές που σου δίνει.Στο format είνai καλό να επιλέξεις σαν File System NTFS.

Αλλιώς μπορείς με μια δισκέτα DOS να δώσεις την εντολή Format c: και στο φορμάρει μόνο του.Αλλά να ξέρεις ότι από Dos φορμάρει μόνο σε FAT32 και όχι σε NTFS.Για να το γυρίσεις μετά θα πρέπει μέσα από τη Dos των Windows (πας Run>cmd) να δώσεις την εντολή convert c:/FS:NTFS και πατάς δυο φορές yes στις ερωτήσεις που σου κάνει.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός. Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να έχεις windows XP.

Μπορείς να πας με δεξί στο My Computer>Manage. Στην καρτέλα Computer Management πας Disk Management και σου εμφανίζει τους σκληρούς που έχεις στο μηχάνημα.Πατάς δεξί κλικ σε αυτόν που θες να κάνεις το οτιδήποτε και επιλέγεις μια από τις εντολές που σου δίνει.Στο format είνai καλό να επιλέξεις σαν File System NTFS.

Αλλιώς μπορείς με μια δισκέτα DOS να δώσεις την εντολή Format c: και στο φορμάρει μόνο του.Αλλά να ξέρεις ότι από Dos φορμάρει μόνο σε FAT32 και όχι σε NTFS.Για να το γυρίσεις μετά θα πρέπει μέσα από τη Dos των Windows (πας Run>cmd) να δώσεις την εντολή convert c:/FS:NTFS και πατάς δυο φορές yes στις ερωτήσεις που σου κάνει.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός. Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε.

 

THANKS. EXO NTFS

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

THANKS. EXO NTFS

 

to ena partition toy diskoy ok to formara. to allo de ginetai tipota. an mporei kapoios na moy pos tha ton kano format apo dos analytika.

thanks

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

to ena partition toy diskoy ok to formara. to allo de ginetai tipota. an mporei kapoios na moy pos tha ton kano format apo dos analytika.

thanks

Αν έχεις δισκέτα DOS όπως σου γράφω και παραπάνω αφού φορτώσει το DOS γράφεις απλά την εντολή format "x": (όπου "x" είναι το γράμμα από το particion που θες να φορμάρεις).

Τίποτα περισσότερο.

Όλα τα άλλα γίνονται μόνα τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν σε περιβαλλον dos πληκτρολογησει "f disk"??

(με καθε επιφυλαξη παντα, γιατι δεν το εχω δοκμασει σε συστημα με δυο σκληρους και partitions):O

Link to comment
Share on other sites

αν σε περιβαλλον dos πληκτρολογησει "f disk"??

(με καθε επιφυλαξη παντα, γιατι δεν το εχω δοκμασει σε συστημα με δυο σκληρους και partitions):O

Η εντολή είνια fdisk (μια λέξη).

Αυτή η εντολή απλά σε βάζει από περιβάλλον dos στη διαχείρηση των σκληρών σου δίσκων.Δηλαδή σου επιτρέπει να σβήνεις και να ξαναδημιουργείς particions.υπάρχει όμως ένας περιορισμός.Είτε επιλέξεις να γίνει διαγραφή είτε δημιουργία ενός particion αυτή είναι τελεσίδικη.Δηλαδή αν διαγράψεις ένα particion και πατήσεις "YES" δεν επανέρχεται πάλι στην προηγούμενη κατάσταση ακόμα και αν δεν κάνεις format.

Και πάντα μετά το fdisk χρειάζεται να κάνεις format για να γίνουν δεκτες οι αλλαγές και να λειτουργεί ο σκληρός.

Πάντος αν θες δοκίμασε το αλλά μην πατήσεις ποτέ να γίνει διαγραφή από ένα particion αν δεν είσαι σίγουρος ότι θες να το διαγράψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μπορεί να γίνει format στο συγκεκριμένο partition μέσα από τα windows, έχει κάποια σημασία. Πιθανότατα σε αυτό το partition βρίσκεται ο boot sector. Αυτό σημαίνει ότι αν του κάνεις format, λογικά το μηχάνημα μετά δεν θα μπορεί να εκκινήσει. Υποθέτω ότι αυτό διορθώνεται με repair, αλλά θα πρέπει να έχεις το cd των windows για να χρησιμοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

Η εντολή είνια fdisk (μια λέξη).

Αυτή η εντολή απλά σε βάζει από περιβάλλον dos στη διαχείρηση των σκληρών σου δίσκων.Δηλαδή σου επιτρέπει να σβήνεις και να ξαναδημιουργείς particions.υπάρχει όμως ένας περιορισμός.Είτε επιλέξεις να γίνει διαγραφή είτε δημιουργία ενός particion αυτή είναι τελεσίδικη.Δηλαδή αν διαγράψεις ένα particion και πατήσεις "YES" δεν επανέρχεται πάλι στην προηγούμενη κατάσταση ακόμα και αν δεν κάνεις format.

Και πάντα μετά το fdisk χρειάζεται να κάνεις format για να γίνουν δεκτες οι αλλαγές και να λειτουργεί ο σκληρός.

Πάντος αν θες δοκίμασε το αλλά μην πατήσεις ποτέ να γίνει διαγραφή από ένα particion αν δεν είσαι σίγουρος ότι θες να το διαγράψεις.

Οντως μια λεξη!!:X μα για ολοκληρωτικη διαγραφη δεν μιλαμε?(εφ'οσον βεβαια κανει πρωτα Backup!)

Link to comment
Share on other sites

Οντως μια λεξη!!:X μα για ολοκληρωτικη διαγραφη δεν μιλαμε?(εφ'οσον βεβαια κανει πρωτα Backup!)

Ναι αφού μέσα από Dos μπορείς μόνο να διαγράψεις και να δημιουργήσεις particion.Τίποτα άλλο.

 

Το ότι δεν μπορεί να γίνει format στο συγκεκριμένο partition μέσα από τα windows, έχει κάποια σημασία. Πιθανότατα σε αυτό το partition βρίσκεται ο boot sector. Αυτό σημαίνει ότι αν του κάνεις format, λογικά το μηχάνημα μετά δεν θα μπορεί να εκκινήσει. Υποθέτω ότι αυτό διορθώνεται με repair, αλλά θα πρέπει να έχεις το cd των windows για να χρησιμοποιήσεις αυτή τη δυνατότητα.

mcde αυτό που αναφέρεις το έχω δοκιμάσει μια φορά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει πραγματικά.Γιατί όταν πήγα να το δοκιμάσω όχι μόνο repair δεν έκανε αλλά όταν ξανά άνοιξε ήταν σε χειρότερη κατάσταση από πριν.Δεν ξέρω μην έτυχε σε μένα ή είχε σοβαρό πρόβλημα ο υπολογιστής που δεν λυνόταν με ένα repair.Δεν ξέρω τι να πω.Ας είναι πιο τυχερός ο φίλος μας και να μην χάσει τίποτα αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, ο δίσκος με το λειτουργικό είναι άλλος. Αν ισχύει αυτό, μπορεί να αποσυνδέσει για λίγο τον δίσκο με τα δύο partitions, στον οποίο θέλει να κάνει το format και να δει αν θα εκκινήσει το μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, ο δίσκος με το λειτουργικό είναι άλλος. Αν ισχύει αυτό, μπορεί να αποσυνδέσει για λίγο τον δίσκο με τα δύο partitions, στον οποίο θέλει να κάνει το format και να δει αν θα εκκινήσει το μηχάνημα.

to leitoyrgiko einai στον αλλο δισκο

απο οτι καταλαβα υπαρχει καποιος bad sector γιατι παω να κανω repair και μου γραφει οτι δε γινεται.

προς το παρον εχω διαγραψει αυτο το partition (20 gb mono) toy παλιου δισκου και εχω τον ενα καινουριο και τον μισο παλιο. θα εχω κανενα προβ΄λημα στο μελλον?

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

to leitoyrgiko einai στον αλλο δισκο

απο οτι καταλαβα υπαρχει καποιος bad sector γιατι παω να κανω repair και μου γραφει οτι δε γινεται.

προς το παρον εχω διαγραψει αυτο το partition (20 gb mono) toy παλιου δισκου και εχω τον ενα καινουριο και τον μισο παλιο. θα εχω κανενα προβ΄λημα στο μελλον?

Πρόβλημα δεν πρόκυται να έχεις αφού το "χαλασμένο" particion δεν χρησιμοποιήται από τον υπολογιστή.Πρόσπάθησε με το repair των XP μήπως και διορθώσει το πρόβλημα και δεν είναι τελικά κάτι σοβαρό.Ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς όλον τον σκληρό σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...