Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5200 & 5300


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να πάρω για το 5300 μου μια κάρτα 2giga.Έχει πάρει και κάποιος άλλος και του εμφάνισε κανένα πρόβλημα;Γιατί κατά καιρούς ακούω ότι μερικά κινητά κολλάνε με κάρτες μεγάλης χωριτικότητας.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω για το 5300 μου μια κάρτα 2giga.Έχει πάρει και κάποιος άλλος και του εμφάνισε κανένα πρόβλημα;Γιατί κατά καιρούς ακούω ότι μερικά κινητά κολλάνε με κάρτες μεγάλης χωριτικότητας.

 

Ναι, η γνωστη καραμελα...

 

Κολαει εφοσον π.χ. γεμισεις ολοι την καρτα μνημης και προσπαθησεις να μπεις σε καποιον φακελο που περιεχει πολλα και μεγαλα αρχεια...

Οταν λενε κολημα, φανταζομαι εννοουν την καθυστερσηση καποων δευτερολεπτων να μπει σε καποιον φακελο και οχι καποια δυσλειτουργια του κινητου ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επιτέλους αποφάσισα να εγκαταστήσω το pc suite στον υπολογιστή μου αλλά δυστυχώς...αποτυχία.

Αρχικά το έκανα μέσω του cd της συσκευασίας του τηλεφώνου (έκδοση 6.81) αλλά κάποια στιγμή έβγαζε ... αποτυχία εγκατάστασης.

Στη συνέχεια προσπάθησα να το κάνω από το site της NOKIA (έκδοση 6.84) αλλά και εκεί έφτανε μέχρι ένα σημείο και μετά έβγαζε κάποιο ανάλογο μήνυμα.

Γνωρίζετε πως μπορώ να ξεπεράσω αυτά τα προβλήματα?

Πρέπει να εκτυπώσω οπωσδήποτε κάποιες φωτογραφίες που υπάρχουν στο κινητό μου (χρειάζεται να τις έχω αύριο νωρίς το πρωί). Έχετε να προτείνετε κάτι να με βοηθήσετε? SOS SOS SOS :(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από 5.00 σε 5.51

 

Λεπτομέρειες σύντομα...

 

Πάω να δω να την δοκιμάσω...

 

Προς το παρόν καμιά διαφορά, πέρα από το ότι οι επιλογές μηνυμάτων επανήλθαν στα 5.

Εκτός και αν έχουμε βελτιώσεις under the hood.

Όλα μια χαρά.

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΝΑΙ υπάρχει αλλά όχι ακριβώς (σε παραπλανεί ο φίλος παραπάνω όπως το διατυπώνει αλλά και όπως εσύ του το ρώτησες άλλο θέλεις να πεις.). :rolleyes:

Το θέμα είναι ότι το κινητό εξ ορισμού από το εργοστάσιο γράφει UNICODE ελληνικά στα μυνηματα (τα Unicode υποστηρζουν μικρά ΚΑΙ τονούμενα ελληνικά). αν δεν γνωρίζεις τι είναι τα UNICODE ψάξε στο forum έχουμε γράψει πολλές φορές για αυτό :). Αυτό θα πεί ότι "εξ ορισμού" γράφει 90 χαρ/μυνημα και όχι 160 (μολις περάσεις τους 90 στέλενει 2ο SMS). Στις επιλογές των SMS έχει επιλογή για χρηση περιορισμένου αλφαβήτου (ή κάτι τέτοιο) δηλαδή standard GSM αντί πλήρες (μεθερμηνευόμενο Unicode). αν ορίσεις "περιορισμένο" ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι γράφει μικρά, ο άλλος το παίρνει καιφαλαία (non UNICODE) και άρα στέλνεις 170 χαρακτήρες/SMS.

 

Με έσωσες!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Γλύτωσα την αναβάθμιση αν και δεν ξέρω αν η αναβάθμιση προσφέρει άλλα συν.

Το πρόβλημα που είχα ήταν με τα μηνύματα.

Έγραφα μήνυμα και μετά τους 70 χαρακτήρες χρέωνε δεύτερο!

Έκανα ότι είπες και τώρα σε ένα μήνυμα δίνει 160 χαρακτήρες!

(Λες να υπάρχει τρόπος να δίνει περισσότερους χαρακτήρες σε ένα μήνυμα;πλάκα κάνω!)

 

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Και εσένα και όλους που συμβάλλουν στο να υπάρχει αυτή η ιστοσελίδα!

 

Nai mporei na traviksei video gia panw apo 15 secs!H mpataria nomizw diarkei ws

mp3 player gia 11 me 13 wres!Egw pistevw oti aksizei na dwseis ta lefta!:D

 

Πως μπορώ να το ρυθμίσω να τραβίξει βίντεο πάνω από 15 δευτερόλεπτα;

Ξέρει κανείς να με βοηθήσει;

 

Και μία τελευταία ερώτηση και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου απαντήσει.

Διάβασα όλες τις σελίδες που είναι σχετικές με το 5300 που μόλις πρόσφατα αγόρασα, αλλα δε βρήκα κάποια ενημέρωση για την απορία μου.

Πως μπορώ να μετατρέψω τα αρχεία ΜΡ3 σε κάποιο άλλο είδος αρχείου,έτσι ώστε η κάρτα μνήμης να παίρνει περισσότερα τραγούδια;

Διάβασα ένα ποστ που έλεγε ότι γίνεται,αλλά δεν έλεγε τον τρόπο.

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει!

 

Σας ευχαριστώ όλους! :)

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος στο φόρουμ.

Πήρα ένα Nokia 5300 και του ένανα αναβάθμιση στο λογισμικό του από 5.00 σε 5.51 με το Nokia Software Updater v1.4.14.gr. Όπως έγραψα και σε άλλο thread (μάλλον εδώ έπρεπε να το γράψω) η γλώσσα του τηλεφώνου μετά την ανανέωση δεν ήταν Ελληνικά. Πήγα στα Settings>Phone>Language settings αλλά Ελληνικά δεν υπάρχουν πουθενά. Η νέα έκδοση του λογισμικού είναι η 5.51 RM146.

 

Όπως μου απάντησε ο nervous η συσκευη είναι παραεισαγωγη γι αυτο εχασα τα Ελληνικα.

 

Αυτό τι σημαίνει ότι δεν ξαναμπαίνουν ελληνικά στο τηλέφωνο ή πιθανότερα να παιδευτώ για να βρω από την NOKIA ή το ΓΕΡΜΑΝΟ το σωστό αρχείο αναβάθμισης?

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως μου απάντησε ο nervous η συσκευη είναι παραεισαγωγη γι αυτο εχασα τα Ελληνικα.

 

Αυτό τι σημαίνει ότι δεν ξαναμπαίνουν ελληνικά στο τηλέφωνο ή πιθανότερα να παιδευτώ για να βρω από την NOKIA ή το ΓΕΡΜΑΝΟ το σωστό αρχείο αναβάθμισης?

 

Απο γερμανο αγοραστηκε η συσκευη ? (γνωστος ..)

Μπορεις να αλλαξεις το product code μεσω της εφαρμογης nemesis,google it, βαζοντας το Ελληνικο.

Στην συνεχεια θα προχωρησεις σε αναβαθμιση παλι μεσω του

nokia updater .

(αλλαζοντας το product code χανεται η εγγυηση)

 

Αλλιως ,σε Νοκια σοπ ή στο γερμανο που ειναι ο υπευθυνος

για το ολο προβλημα.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει το κόκκινο Nokia5300 να κάνει post το product code του τηλεφώνου? (πρέπει να είναι 0537615 EURO-H, Greek, RED αλλά θέλω επαλήθευση).

 

Επίσης εάν υποθέσουμε ότι γίνεται αλλαγή του product code σε ελληνικό και το τηλέφωνο έχει το τελευταίο firmware 5.51 αν ξαναγίνει update με τον updater της Nokia θα προχωρήσει η διαδικασία ή θα δει το version 5.51 και θα πει ότι δεν προχωράω επειδή υπάρχει το τελευταίο version.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρητικά.:help:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει το κόκκινο Nokia5300 να κάνει post το product code του τηλεφώνου? (πρέπει να είναι 0537615 EURO-H, Greek, RED αλλά θέλω επαλήθευση).

 

Επίσης εάν υποθέσουμε ότι γίνεται αλλαγή του product code σε ελληνικό και το τηλέφωνο έχει το τελευταίο firmware 5.51 αν ξαναγίνει update με τον updater της Nokia θα προχωρήσει η διαδικασία ή θα δει το version 5.51 και θα πει ότι δεν προχωράω επειδή υπάρχει το τελευταίο version.

 

Όλα τα παραπάνω θεωρητικά.:help:

 

Αν υπαρχει η ιδια εκδοση λογισμικου λογικα θα σε αφησει

να κανεις restore .Αν η 5.51 ειναι νεοτερη απο αυτη

που υπαρχει στον updater (δεν γνωριζω),τοτε θα σου

πει οτι δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση .

 

edit ,ναι ειναι η τελευταια

http://europe.nokia.com/A4577224

 

Σιγουρεψου ομως για το product code

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για όλη την βοήθεια και τις πληροφορίες, το 5300 έχει πλέον ελληνοποιηθεί.

Θα ήθελα να κάνω μία άλλη ερώτηση για την φωνητική κλήση (αυτό το πρόβλημα αρχικά με ώθησε να κάνω την αρχική ενημέρωση). Όταν προσπαθώ να κάνω φωνιτική κλήση παίρνω το μήνυμα "Σφάλμα φωνητικού συστήματος". Όταν αλλάζω γλώσσα στο κινητό π.χ. αγγλικά κάνει δύο φορές εκμάθηση της φωνής και μετά μου βγάζει το λάθος. Τα ίδια γίνονται όταν ξαναγυρίζω στα ελληνικά.

Δεν έχω καταφέρει να βρω από που γίνεται εκμάθηση της φωνής μου ή τι χρειάζεται για να δουλέψει η φωνητική κλήση. Εάν κάποιος έχει κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα. (Στην έκδοση με product key 0532158 EURO-C, Latin version 5.51 η φωνητική κλήση δούλευε μια χαρά :lol:)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο theme για νοκια 5200(128*160) με dj? ειχα δει ενα σε S.E. και μου αρεσε πολυ!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν 2,5 μέρες πήρα το 5300. Φοβερό κινητό, πολύ μου άρεσε.:p:p:p

Όμως είδα ότι η μπαταρία δεν κρατάει σχεδόν καθόλου. Μήπως το κάνει αυτό επειδή είναι καινούργιο ή έτσι είναι?:cry::cry::cry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια είχα βάλει κοδικο στο 5200 και τώρα το ξέχασα τι μπορω να κάνω?φορματ πως μπορω να κάνω!?οκ παιδια το έφτιαξα!!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν 2,5 μέρες πήρα το 5300. Φοβερό κινητό, πολύ μου άρεσε.:p:p:p

Όμως είδα ότι η μπαταρία δεν κρατάει σχεδόν καθόλου. Μήπως το κάνει αυτό επειδή είναι καινούργιο ή έτσι είναι?:cry::cry::cry:

 

αν η μπαταρια ειναι ιδια με το 5200(που λογικα εινα) θελει φορτιση καθε δευτερη μερα με μετρια χρηση. εγω που εχω συνεχως το MP3 ανοιχτο το φορτιζω καθε βραδυ....:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν η μπαταρια ειναι ιδια με το 5200(που λογικα εινα) θελει φορτιση καθε δευτερη μερα με μετρια χρηση. εγω που εχω συνεχως το MP3 ανοιχτο το φορτιζω καθε βραδυ....:(

 

Οχ, δηλαδή εγώ που παίζω και παιχνίδια και mp3 τότε άστο δηλαδή.

Χτες πάντως με αρκετό παίξιμο μου κράτησε 2,5 μέρες. Άντε να δούμε.

 

 

 

Αααα και κάτι ακόμα. Εφαρμογές για 5300 που μπορώ να βρω?

Π.χ θέλω κάποιο πρόγραμμα που να κλειδώνει κάποια αρχεία.

Όποιος ξέρει κάτι ας μου το πει.

 

Ευχαριστώ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μία τελευταία ερώτηση και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου απαντήσει.

Διάβασα όλες τις σελίδες που είναι σχετικές με το 5300 που μόλις πρόσφατα αγόρασα, αλλα δε βρήκα κάποια ενημέρωση για την απορία μου.

Πως μπορώ να μετατρέψω τα αρχεία ΜΡ3 σε κάποιο άλλο είδος αρχείου,έτσι ώστε η κάρτα μνήμης να παίρνει περισσότερα τραγούδια;

Διάβασα ένα ποστ που έλεγε ότι γίνεται,αλλά δεν έλεγε τον τρόπο.

 

Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει!

 

Σας ευχαριστώ όλους! :)

 

Για όσους ενδιαφέρονται, μέσω τουNokia PC Suite και του Nokia Music Manager μετατρέπεις τα αρχεία Mp3 σε αρχεία M4A.

Αυτό γίνεται αν πας Επιλογές >Ρυθμίσεις> μετατροπή> Μ4Α

Πατάς οκ.

Αργεί λίγο να γίνει η μετατροπή και η αντιγραφή αλλά αξίζει τον κόπο,αφού έτσι η κάρτα θα χωράει περίπου τα διπλάσια κομμάτια.

;)

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, μέσω τουNokia PC Suite και του Nokia Music Manager μετατρέπεις τα αρχεία Mp3 σε αρχεία M4A.

Αυτό γίνεται αν πας Επιλογές >Ρυθμίσεις> μετατροπή> Μ4Α

Πατάς οκ.

Αργεί λίγο να γίνει η μετατροπή και η αντιγραφή αλλά αξίζει τον κόπο,αφού έτσι η κάρτα θα χωράει περίπου τα διπλάσια κομμάτια.

;)

 

Ναι,όμως αν θες να στείλεις ένα τραγούδι σε μορφή m4a,δεν μπορείς,αφού ελάχιστα κινητά άλλης μάρκας υποστηρίζουν αυτό τον τύπο αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει την εφαρμογή E-Mail που υπάρχει ενσωματωμένη στο 5300;

Προσπάθησα να ρυθμίσω με Hotmail account αλλά μου λέει ότι δεν συνδέεται... Μάλλον πρέπει κάτι να παίζει με τις θύρες... Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ το WIND Plus Non-Stop για πρόσβαση στο Internet (μέσω των γνωστών κόλπων)

Αν ξέρει κανένας ας με διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΒΑΣΑ TO NOKIA UPDATER ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ (5300) ΕΚΑΝΕ RESTART MONO TOΥ ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΘΡΓΕΙ .................ΤΙ ΚΑΝΩ ?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση άσχετου:

1)Τα 5200-5300 έχουν ηχείο ενσωματωμένο ώστε να παίζουν δυνατά μουσική όπως τα sony walkman κινητά ή όχι;

2)Υπάρχει κάποια έλλειψη όσον αφορά τις walkman λειτουργίες τους σε σχέση με τα sony;

3)Σε flight mode παίζει η μουσική ή μόνο ημερολόγιο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση άσχετου:

1)Τα 5200-5300 έχουν ηχείο ενσωματωμένο ώστε να παίζουν δυνατά μουσική όπως τα sony walkman κινητά ή όχι;

2)Υπάρχει κάποια έλλειψη όσον αφορά τις walkman λειτουργίες τους σε σχέση με τα sony;

3)Σε flight mode παίζει η μουσική ή μόνο ημερολόγιο κλπ;

1)Τα χειρίστηκα και τα 2 και μπορώ να πω παίζουν δυνατά.

2)Νομίζω ναι,ειδικά το 5200...

3)Σε flight mode λειτουργούν τα πάντα,νομίζω όμως όχι το ράδιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

geia sas.....loipon exo mia aporia.....

exo dei stis diafhmhseis toy 5300 kati djs(kai kala) kai kratane xpress music phones kai me ayta paizoyn moysikh.....

alla to erothma moy einai pos ta syndesan?

sta sony ericsson mporeis me to handsfree na to syndeseis.....

 

mipos kserete eseis oi katoxoi xpress music phones?

exete dokimasei?

 

eyxaristo......

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...