Jump to content

Blackberry 8100 Pearl


Panoshr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια! ¨εχω πάρει το 8100 στις ΗΠΑ, από Τ-mobile. Όλα οκ, αλλά όταν μεταφέρω τις ελληνικές επαφές από outlook μου βγάζει αλλαμπουρνέζικα. Έψαξα RIM, T-mobile και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη αναγνώριση ελληνικών, αν και υποστήριξη για greek input υπάρχει. έψαξα και handango αλλά ματαίως.

 

Μπορώ να πάρω καμιά αναβάθμιση λογισμικού από τιμ ι βοντα ελλάσ? καμία άλλη επιλογή έχω? ευχαριστώ εκ των προτέρων

sony ericsson fcbarcelona bmw cccp nike iraklis prada simigdalenios halvas ymca brazil brazil to be shaved (!) :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

oraio to 8100, poio "tilefono"

 

alla ama paizeis email poli, tote to QWERTY pliktrologio einai must..

opote to 8100 den volevei..

 

to 8800 kai mena apo Voda kapou ston telos Maiou arxes Iouniou mou eipan..

 

meta erxete kai to 8300 (Curve) pou einai kai afto me QWERTY (kai camera) alla tha argisei akomi na erthei afto.. tora eskase stis US..

Link to comment
Share on other sites

11 Ιουνιου απο Voda !:D

 

perimenoun tis sysksves tora me ta ellinika grammata sto keyboard kai argoun..

 

toulaxiston me to 8700 eixan dosei stin arxi kai merika xoris ellinika kai to eixan diathesimo poio grigora

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λογω της δουλειας μου και για να μην κουβαλάω το notebook συνεχως μαζι μου, σκεφτομααι να αγοράζω το 8800. Μπορει κάποιος να μου πει μία γενική γνώμη για το 8800, σχετικα με το πόσο λειτουργικό είναι καθως και το πώς τα παέι με την μπαταράια και το σήμα.

Χρησιμοποιώ για χρόνια ΝΟΚΙΑ συσκευές και είχα επίσης για περίπου 1 μήνα κάποιο παλαιότερο Blackberry. Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε να πάρω την τελική μου απόφαση. Ευχαριστώ πολ'υ.

Link to comment
Share on other sites

To blackberry θα έρθει στην ελλάδα στις 11 του μήνα, τότε θα μπορώ να σου πω και καλυτερα την γνώμη μου. Μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να έχω ένα στην διάθεση μου για μερικές ώρες...

Πάντως υπολόγισε ότι με ένα 8700 (το pearl δεν το βολεύτηκα λόγω πληκτρολογίου) που έχω τώρα, το laptop δεν το ανοίγω ποτέ μετά το γραφείο. Παίρνω τα μυνήματα μου ontime τα απαντάω χωρίς κανένα πρόβλημα, το calendar είναι wireless, η μπαταρία του βγάζει άνετα 4 ημέρες γεμάτες... κάνω browse στο ιντερνετ χωρίς κανένα προβλημα... και μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει ούτε ένα restart....

αυτά..... ;)

Αναλυτικότερα για το 8800 που ρωτάς μετάς τις 11 του μήνα

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

To blackberry θα έρθει στην ελλάδα στις 11 του μήνα, τότε θα μπορώ να σου πω και καλυτερα την γνώμη μου. Μέχρι τώρα είχα την ευκαιρία να έχω ένα στην διάθεση μου για μερικές ώρες...

Πάντως υπολόγισε ότι με ένα 8700 (το pearl δεν το βολεύτηκα λόγω πληκτρολογίου) που έχω τώρα, το laptop δεν το ανοίγω ποτέ μετά το γραφείο. Παίρνω τα μυνήματα μου ontime τα απαντάω χωρίς κανένα πρόβλημα, το calendar είναι wireless, η μπαταρία του βγάζει άνετα 4 ημέρες γεμάτες... κάνω browse στο ιντερνετ χωρίς κανένα προβλημα... και μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει ούτε ένα restart....

αυτά..... ;)

Αναλυτικότερα για το 8800 που ρωτάς μετάς τις 11 του μήνα

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου και τις πληροφορίες.

Μέσω Vodafone μου δίνουν το 8100 Pearl και θα σε παρακαλύσα πριν το παραγείλω να μου πείς την γνώμη σου, επίσης για το σήμα και την μπαταρία του. Δεν με ενοχλεί - τουλάχιστον για την ώρα - το πληκτρολόγιό του. Απο οτι το είδα στην εκδήλωση της Vodafone είναι στιβαρό και αρκετά ποιοτικό και σασ συσκευή. Βλέπεις εχω μάθει με την ΝΟΚΙΑ τόσα χρόνια και ειδικά τώρα τελευταία με έχει απογοητέψει η ποιότητα κατασκευής.

Σε γενικές γραμμές θα μου είναι βολικό το 8100 Pearl ??? Με το ''menu'' πώς τα πάει???

Σε ευχαριστώ πολύ για οποιδήποτε πληροφορία. / Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά εκδήλωση της vodafone το είδες ??

 

Λοιπόν, το pearl, είναι ένα μικρό κόσμημα, μικρό σαν κινητό, με όλες τις δυνατότητες ενός κινητού τηλεφώνου.

Υπάρχουν μοναχά 2 περιορισμοί :

1. Το πληκτρολόγιο (που αν δεν γράφεις μεγάλα email, δεν θα έχεις πρόβλημα

2. Η μικρή οθόνη του που με την ανάλυση του, αν είσαι κάποιας προχωρημένης ηλικίας, θέλει γυαλιά.... (αν και υπάρχει η λύση να μεγαλώσεις τα fonts αλλά για μένα δεν είναι βολικό... σκέψου να διαβάζεις ένα mail 50 σειρών σε μικρή οθόνη με μεγάλα fonts)

 

Κατά τα άλλα και καλή αυτονομία είχε, και χρηστικό ήταν ... το δε μενού, κλασσικό μενού blackberry... αν το είχες παλιά, δεν θα έχεις πρόβλημα μαζί του...

 

Αν θέλεις κάτι άλλο, στείλε μου pm.. ελπίζω να σε βοήθησα

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Μάλλον θα το παραγγείλω, εφόσον με καλύπτει για τις ανάγκες μου σύμφωνα με αυτέ που ανεφέριες.

 

Η εκδήλωση της Vodafone ήταν τον Απρίλιο σε ξενοδοχείο της Αθήνας και αφορούσε τους εταιρικούς της πελάτες. Εκέι είχα την ευκαιρία να χειριστώ live το Νοκια Ε90, Νοκια Ε65, Blackberry 8100 Pearl και εάν θυμάμαι καλά ειχε και το Blackberry 8800 για το οποίο δεν έφτασε στα χέρια μου, λόγω του ότι είχε πολύ κόσμο που ήθελαν να δούν τα νέα μοντέλα.

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήμουν και εγώ εκεί... και καλά θυμάσαι, είχε εκεί και το 8800... το ξέρω γιατί δεν το άφησα στιγμή από τα χέρια μου...

 

Αν πάρεις το pearl τελικά, να κατεβάσεις και την νέα εκδοση desktop manager (4.2 αν θυμάμαι καλά από το site της RIM)

Εγώ ακόμα μετράω τις μέρες για το 8800 !!! και μετά στην αναμονή για το curve

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μικρός ο κόσμος.......

Σχετικά με το 8800, έμαθα μέσα απο Vodafone ότι στις αποθήκες το βάζει περίπου 11 Ιουνίου και ξεκινάει διανομή 15 Ιουνίου, ίσως και νωρίτερα.

Αφού είμασταν στην ίδια εκδήλωση, πιστεύω ότι θα έχεις και εσύ κάποια επαφη σαν εταιρικός πελάτης για να επιβεβαιώσεις αυτά που έμαθα και εγώ.

Ελπίζω να έρθει πιό γρήγορα ωστε να το χαρείς στα χέρια σου πιό σύντομα.

Οταν με το καλο......γραψε μας τις πρώτες εντυπώσεις σου.....όπως βλέπω έχεις και συνέχεια περιμένοντας το Curve....τελικά δεν φευγεις ποτέ απο Blackeberry???....;

Ευχαριστώ για την συμβουλή σχετικά με το 8100.

Link to comment
Share on other sites

ναι.... παρα πολύ μικρός :-)

Και οι δικές μου πληροφορίες αυτό λένε και σήμερα που μιλούσα με τον πωλητή μου, μου υποσχέθηκε ότι θα προσπαθήσει να το έχω την ίδια μέρα.... μακάρι... το περιμένω πως και πως... όπως και το curve ;)

Από την άλλη, γιατί να φύγω από την BB ??

- Ξέρω ότι παίρνω τα εταιρικά μου αλλά και τα προσωπικά μου mail 24/7

- κάνω browse όποτε θέλω όπου θέλω

- είναι μικρό με άριστο σήμα και με πολύ καλή διαρκεια μπαταρίας

μα το σημαντικότερο από όλα είναι ότι παίζει με τα lotus notes και αυτό μου έλυσε τα χέρια...

 

Αυτά.... υπομονή και σε λίγες μέρες θα το έχω.. !!!!!

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

 

Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω το Blackberry Pearl και, μοιραία όπως οι περισσότεροι απο εμάς, ψάχνω να βρω ολοκληρωμένο τεστ, δοκιμή, παρουσίαση κλπ. Όμως, πέραν απο την αρχική, σύντομη παρουσίαση που έχει βγει ως δελτίο τύπου στα μέσα, δεν εχω καταφέρει να βρω κατι περισσότερο.

Οπότε, οι εμπειρίες των όποιων τυχερών απο εσάς που έχετε το συγκεκριμένο τηλέφωνο στην κατοχή σας, είναι πραγματικά ανεκτίμητες!

 

Να είμαι ειλικρινής, σκεφτόμουν για το 8800 αλλά το (μεγάλο του) μέγεθος είναι ανασταλτικός παράγοντας για εμένα που δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για email κλπ. Εκτός του GPS, που αλλού διαφέρουν ριζικά τα 2 αυτά τηλέφωνα;

 

Και κάτι τελευταίο: Γίνεται να αγοράσω την συσκευή χωρίς να έχει μενου TIM (WIND) ή VODAFONE; Κυκλοφορεί στην αγορά σκέτο;

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και την βοήθειά σας!

 

Ευτύχης

Link to comment
Share on other sites

pantos gia mena, ean einai na pareis tetia syskevi, leei na pareis me QWERTY pliktrogio..

ama kalomatheis meta na grafeis mail kai sms me QWERTY, den ksanagyrnas pote piso :)

 

ego pleon san xristis blackberry (me qwerty keyboard) edo kai 2-3 xronia (apo to 7230) den mporo na grapso se kinito sms, mou spaei ta nevra!! arxizoun na tremoun ta daktyla! :)

 

opote to 8100 den aksizei..

 

vevaia afto einai prosopiki apopsi..

 

pare kana 8800, oraio einai, psilo-mpimpelo, poio omorfo apo ta palia berry..

oso gia to GPS den leei kai polla giati den paizoun programmata,

to Blackberry Maps einai ligo aparadekto apo ellada

 

kati lene oti tha valei to Google Maps ypostiriksei gia to gps tou 8800

afto tha einai kali fasi..

alla kai pali, travaei polla data, den polisymferei

 

opote den to theoro kritirio agoras to GPS gia to 8800..

 

allios perimenoume to 8300 Curve na doume ti leei, isos tha exo ena sta xeria mou apo Cingular pali syntoma ;)

 

 

aa, oso gia to menu, den xreiazete na anisixeite!

afto einai "theme", ama pas sta themes exei kai alla themes pou einai genika kai den parapempoun stin etereia kinitis!

katevazeis kai alla apo to internet!

 

aplos tha grafei to brand, pano sti syskevi, isos ama to tripseis ligo na fevgei kai afto :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και μαθημένος απο πολύ παλιά στα WM από τα CE 1.0

και με συσκευές από PDA μεχρι και HPC

Μπορώ να πώ πως το Pearl με εξέπληξε ευχάριστα μιας και είναι ιδιαίτερα χρηστικότατη συσκευή (Εργαλείο)

με πολλά χαρακτηριστικά μοναδικά και ιδιάζοντα ταυτόχρονα της BlackBerry πλατφόρμας,

χαρακτηριστικά τα οποία πολύ δύσκολα βρίσκει κανείς σε άλλες υλοποιήσεις των διαφόρων ανταγωνιστων..

 

Περιμένω δε με ανυπομονησία το Curve το οποίο υλοποιεί μεγαλύτερη οθόνη

και φυσικά full qwerty πληκτρολόγιο.

(μιας και το πληκτρολόγιο του Pearl πολλοί το βρίσκουν δύσχρηστο,

(μή προσπαθήσετε με το ένα χέρι.. χάσατε, μόνο με τα δύο..)

εγώ το βρίσκώ ούτε καλό ούτε κακό απλά θέλει χρόνο κανείς να το συνηθήσει, εμένα μου πήρε ώρες...)

 

Α, ναί και αν μή τι άλλο φωτογραφική 2MPx

(Η 1,3MPx του Pearl καθε άλλο παρά καλά κάνει τη δουλειά της... Άψογη!)

 

Bέβαια του λείπει και αυτού (Curve) το Video recording καθώς και οι υπηρεσίες 3G και WIFI

(το 8800 έχει Wifi αλλά του λείπει παντελλώς η κάμερα και τo 3G....),

τέλος ανάμεσα στα φόρμα video και audio που natively υποστηρίζει (Curve)

προστέθηκαν τα WMA και WMV(!) ενώ καλύτερη πολυμεσική εμπειρία

καλείται να σας προσφέρει το Roxio Media Manager software suite.

 

Αυτααααα. :)

 

 

Υ.Γ. To Pearl έχει κ το εξής ωραίο, η πέρλα στο κέντρο με το κατάλληλο πρόγραμμα μπορεί να αλλάξει χρώμα

Ο χρήστης μπορεί να διαλέξει ανάμεσα από επτά (7) χρώματα ή να φτιάξει χρωματικό συνδιασμό εισάγωντας RRGGBB value, καλό(?¨!)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

¨εχοντας προσφατα αποκτησει το curve μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (ειναι η δευτερη βδομαδα που το εχω και δεν εχω ακομα φορτισει την μπαταρια) επισης με το πρωτοκολλo AD2P και bluetooth ακουστικα καταργεις τα καλωδια (αριστο mp3 player) το δε βιντεο φανταστικο και η οθονη εκανε πολυ κοσμο να ζηλεψει !!
Link to comment
Share on other sites

¨εχοντας προσφατα αποκτησει το curve μπορω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (ειναι η δευτερη βδομαδα που το εχω και δεν εχω ακομα φορτισει την μπαταρια) επισης με το πρωτοκολλo AD2P και bluetooth ακουστικα καταργεις τα καλωδια (αριστο mp3 player) το δε βιντεο φανταστικο και η οθονη εκανε πολυ κοσμο να ζηλεψει !!

 

Αστους να ζηλεύουν :p

κοιτα εδώ!!!!, εγώ ΖΗΛΕΥΩ από τωρα και ΑΝΑΜΕΝΩ!!!

Ναι ναι έπεται Pearl 2

 

Όσο για το Pearl 1 από την έκδοση 4.2.1 και μετά τα Windows Formats a.k.a WMV, WMA υποστηρίζονται εγγενώς από τη συσκευή

(εγώ τρέχω v4.2.1.164 (Multilanguage) - Applications: 4.2.1.101 - Platform: 2.3.0.80 )

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Bέβαια του λείπει και αυτού (Curve) το Video recording καθώς και οι υπηρεσίες 3G και WIFI

(το 8800 έχει Wifi αλλά του λείπει παντελλώς η κάμερα και τo 3G....)

 

Μπα, κανένα BB δεν έχει ακόμα 3G και WiFi...

 

Κυκλοφορούν φήμες για το 8820 που θα έχει WiFi, αλλά ακόμα δεν έχει βγει σε παραγωγή..

 

Το 8800 μόνο GPS έχει....

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και Συμφωνώ (εν μέρει)

αλλά κοιτα και αυτά τα ολίγα φίλε μου....

http://www.boygeniusreport.com/2007/02/07/hands-on-blackberry-8800/

http://techdigest.tv/2007/07/rim_to_bring_wi.html

http://www.engadget.com/2007/02/12/rims-blackberry-8800-launched/

http://blog.perfectspace.com/2007/01/08/blackberry-8800-vs-treo-750/

 

Kυκλοφορούν 2 version.... %)

 

Wifi θα έχει και το Pearl 2 το οποίο αναμένεται τον Σεπτέμβρη κ απ'ότι λέει η RIM

το Στήσιμο του κινητού (εργαλείου) θα ξαφνιάσει.... (?)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

den exei file kanena wifi..

afta einai previews kai reviews pou kanan oloi stin arxi otan vgike, ama deis imerominies einai ola fevrouariou klp..

 

afti tin stigmi kykloforoun 2 montela tis seiras 8800,

to 8800 kai to 8830 (stin evropi mono to 8800)

 

kanena apo ta 2 den exei wifi

exo paiksei kai me ta dyo.. kai exo to 8800..

 

vasika einai akrivos ta idia, me moni diafora oti to 8830 paizei kai se CDMA dyktia (kai GSM), gia afto legete kai World Edition..

 

tora vgainei to 8820, pou tha exei WiFi

idi postarei sta site tis Blackberry episima!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις παρέλαβα το pearl και είναι εξαιρετικό. Σοβαρότατο και επαγγελματικό, συγχρονίστηκε αμέσως και σωστά με το outlook και γενικά φαίνεται ότι ήταν αυτό που ζητούσα. Δεν έχω συνηθίσει ακόμη το πληκτρολόγιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι προτιμώ το μέγεθος του 8800 (είχα πολλά smartphones σε αυτό το μέγεθος, κανένα πρακτικό...). Ισως το 8820 όταν είναι διαθέσιμο.

 

Τρεις ερωτήσεις:

1. Μπορώ με πάτημα πληκτρου (δηλ χωρίς να πάω στο μενού) να αλλάζω από ελληνικά αγγλικά;

2. Μπορώ σε πεδίο κειμένου να κλειδώσω το input mode στο αριθμητικό πληκτρολόγιο; Είναι σπαστικό σε κάθε χαρακτήρα να πατάω το alt.

3. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία για να δω option να σετάρω internet mail (δηλ κανονικό λογαριασμό, χωρίς τον blackberry server κλπ);

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ E-MAIL ΑΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ EXCHANGE SERVER. Η WIND ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ. OTAN KAΝΩ REDIRECT ΤΑ ΜΑΙΛ ΜΟΥ ΑΠΟ OUTLOOK ΣΕ ΒΒ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΕΣ, ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ, ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ "ΚΙΝΕΖΙΚΑ".
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις προηγούμενες ερωτήσεις μου, η απάντηση είναι μονολεκτική: rtfm.

 

Κάτι άλλο, για παν ενδιαφερόμενο:

 

Το 8100 λειτουργεί χωρίς πρόβλημα με το εργοστασιακό bluetooth σε αυτοκίνητα BMW (δοκίμασα σε μοντέλο 2004).

 

Το pairing γίνεται χωρίς πρόβλημα μόνο που στην αρχή χάνει τη σύνδεση. Για να μην συμβαίνει αυτό, πρέπει να απενεργοποιηθεί 1) το encryption στη συσκευή bluetooth που αντιστοιχεί στο αυτοκίνητο, και 2) το "echo cancellation". Μετά από αυτό, το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ E-MAIL ΑΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ EXCHANGE SERVER. Η WIND ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ. OTAN KAΝΩ REDIRECT ΤΑ ΜΑΙΛ ΜΟΥ ΑΠΟ OUTLOOK ΣΕ ΒΒ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΕΣ, ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ, ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ "ΚΙΝΕΖΙΚΑ".

 

isos ama to mail einai se Rich Text format na exeis problem..

 

dystixos i sosti (kai akrivi lysi) an thes BB me exchange

einai na pareis to BES, kai den tha exeis kanena provlima..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Blackberry 8100 Pearl

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...