Jump to content

Καθαρισμός προσώπου


Ilias1908
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι 22. ο γιατροσ μου ειχε πει ενα χρονο αλλα εχω ακουσει απο αλλουσ και εγω για 2-3 χρονια.

 

Νομιζω οτι η θεραπεια αυτη ειναι για ατομα πανω απο 18 η κανω λαθος...;;:O

Ειχες σοβαρο προβλημα;;; πως ηταν;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η θεραπεια αυτη ειναι για ατομα πανω απο 18 η κανω λαθος...;;:O

Ειχες σοβαρο προβλημα;;; πως ηταν;;;

 

αυτο για την ηλικια δε το γνωριζω

ηταν υπερβολικα λυπαρο, σπυρακια ειχα αρκετα αλλα εβγαιναν σκορπισμενα στο προσωπο μου οχι ολα μαζι.ειχα δοκιμασει σειρεσ καθαρισμου απο φαρμακεια αλλα δεν εκαναν τπτ. ε και πηρα αποφαση να παω σε ειδικο. τωρα θελω ακομα 1 1/2 περιπου και τελειωνω τη θεραπεια:)

Link to comment
Share on other sites

αυτο για την ηλικια δε το γνωριζω

ηταν υπερβολικα λυπαρο, σπυρακια ειχα αρκετα αλλα εβγαιναν σκορπισμενα στο προσωπο μου οχι ολα μαζι.ειχα δοκιμασει σειρεσ καθαρισμου απο φαρμακεια αλλα δεν εκαναν τπτ. ε και πηρα αποφαση να παω σε ειδικο. τωρα θελω ακομα 1 1/2 περιπου και τελειωνω τη θεραπεια:)

 

Μια γνωστη μου την εκανε για 4 μηνες,,,επειδη ειχες απορια πριν...:rolleyes:

βασικα μπορεις να βρεις και στο ιντερνετ για παρενεργιες και αν υπαρχει προβλημα για τη μεγαλη διαρκεια της θεραπειας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι τα χαπια ειναι τερατογονα και απο 6 μηνεσ που ειχαμε πει αρχικα με το γιατρο τωρα θα κανουμε 9 μηνεσ θεραπεια.να ανησιχω που για τοσουσ μηνεσ παιρνω τετοιου ειδουσ χαπια?

 

Eγώ παίρνω τα acmogen (10mg) εδώ και 2 μήνες περίπου (6 μήνες η θεραπεία) και έχω δει μεγάλη βελτίωση (δεν έχουν εξαφανιστεί εντελώς ακόμα).Προσωπικά αδιαφορώ παντελώς για τις παρενέργειες γιατί τα τελευταία 4 χρόνια έχω ταλεπωρηθεί πάρα πολύ από τα σπυράκια (ψυχολογικά κυρίως).

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Καθαρισμό που κάνει η αισθητικός.;)

 

:lol:

η ιδια διαδικασια ειναι ειτε απο δερματολογο ειτε απο αισθητικο;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:lol:

η ιδια διαδικασια ειναι ειτε απο δερματολογο ειτε απο αισθητικο;)

Μόνο που σε αισθητικό τα αποτελέσματα είναι έμμεσα και φαίνονται την ίδια και κάποιες φορές την επόμενη μέρα.;)

Ενώ, σε δερματολόγο κάνεις θεραπεία. Πρέπει να περιμένεις καιρό για να φανούν τα αποτελέσματα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που σε αισθητικό τα αποτελέσματα είναι έμμεσα και φαίνονται την ίδια και κάποιες φορές την επόμενη μέρα.;)

Ενώ, σε αισθητικό κάνεις θεραπεία. Πρέπει να περιμένεις καιρό για να φανούν τα αποτελέσματα.:rolleyes:

 

Μπερδευτικες και εβαλες ''ασθητικο'' και στις 2 προτασεις:p

 

Οχι,, βασικα μιλησα για τη διαδικασια καθαρισμου που κανουν και οι 2 η οποια εινια η ιδια,,,το πολυ πολυ να χρησιμοποιουν αλλα προιοντα αλλα εχουν ιδιο αποτελεσμα...τον καθαρισμο τον κανει ο καθενας ο οποιος θελει να δει αμεσα αποτελεσματα για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα(οχι μονιμα):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:lol:

η ιδια διαδικασια ειναι ειτε απο δερματολογο ειτε απο αισθητικο;)

 

Κοίτα τί βρήκα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με τη διαδικασία σε δερματολόγο...

βασικα εμενα αυτο που μου κανει δεν ξερω αν λεγεται ακριβως καθαρισμος.εχει ενα ειδικο εργαλειο και ανοιγει τους πορους και σπαει τα σπυρακια.την πρωτη φορα ηταν ιδιαιτερα επωδυνο:!:οπως λες το προσωπο μου ειχε γεμισει κοκκινιλες αλλα μου ειπε οτι μετα αποι τρεις μερς θα φυγουν οι κοκκινιλες και οντως εφυγαν.επισης δεν εμεινε καποιο σημαδι που να πω οτι ωφειλοταν στον καθαρισμο.απο τοτε το δερμα μου ειδε αρκετη βελτιωση και εγινε πιο απαλο ενω πιστευω οτι βγαζω λιγοτερα σπυρακια σε σχεση με πριν.οσο για την τιμη μου πηρε 70 ευρω.

 

Ο καθαρισμός σε αισθητικό δεν έχει καμία σχέση...τουλάχιστον σε εμένα κάνουν τελείως διαφορετικό....δεν χρησιμοποιούν τίποτα ειδικά εργαλεία για να ανοίξουν τους πόρους οι αισθητθκοί...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τί βρήκα σε προηγούμενο ποστ σχετικά με τη διαδικασία σε δερματολόγο...

 

Ο καθαρισμός σε αισθητικό δεν έχει καμία σχέση...τουλάχιστον σε εμένα κάνουν τελείως διαφορετικό....δεν χρησιμοποιούν τίποτα ειδικά εργαλεία για να ανοίξουν τους πόρους οι αισθητθκοί...

 

Αυτη τη διαδικασια που τα σπανε την κανουν σε ατομα που εχουν ακμη με μεγαλα σπυρακια-κυστες που ειναι αρκετα μεγαλα..καπως λεγεται αυτη η περιπτωση αλλα δεν θυμαμαι...

οσοι δεν εχουν απο αυτα κανουν τον ιδιο καθαρισμο και η αισθητικος και η δερματολογος....:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτικες και εβαλες ''ασθητικο'' και στις 2 προτασεις:p

...

OooOops:p:D

...

Ο καθαρισμός σε αισθητικό δεν έχει καμία σχέση...τουλάχιστον σε εμένα κάνουν τελείως διαφορετικό....δεν χρησιμοποιούν τίποτα ειδικά εργαλεία για να ανοίξουν τους πόρους οι αισθητθκοί...

Οι αισθητικοί, αρχικά σου βάζουν κάτι κρέμες σ'ολόκληρο το πρόσωπο.

Μετά σε "βάζουν στον ατμό" για κανά 20λεπτο.

Και στην συνέχεια, σου βγάζει τα σπυράκια ο αισθητικός[μαυράκια και με πείον]

Τελειώνοντας, σου βάζει μια ορατή κρέμα(δηλαδή φαίνεται και είναι πηχτή) που πρέπει να την έχεις πάνω σου τουλάχιστον 30 λεπτά για να ηρεμήσει το δέρμα.

:p:p

Εμένα έτσι μου κάνει. Δεν ξέρω για σας:p

Link to comment
Share on other sites

 

Οι αισθητικοί, αρχικά σου βάζουν κάτι κρέμες σ'ολόκληρο το πρόσωπο.

Μετά σε "βάζουν στον ατμό" για κανά 20λεπτο.

Και στην συνέχεια, σου βγάζει τα σπυράκια ο αισθητικός[μαυράκια και με πείον]

Τελειώνοντας, σου βάζει μια ορατή κρέμα(δηλαδή φαίνεται και είναι πηχτή) που πρέπει να την έχεις πάνω σου τουλάχιστον 30 λεπτά για να ηρεμήσει το δέρμα.

:p:p

Εμένα έτσι μου κάνει. Δεν ξέρω για σας:p

 

Ναι αυτη ειναι η διαδικασια,;)

τον ατμο τον βαζει για να ανοιξουν οι ποροι και να αποροφησουν τις κρεμες,,,

απλα οταν εχεις μεγαλυτερα σπυρακια-κυστες το κανει με ειδικο μηχανημα...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι η διαδικασια,;)

τον ατμο τον βαζει για να ανοιξουν οι ποροι και να αποροφησουν τις κρεμες,,,

απλα οταν εχεις μεγαλυτερα σπυρακια-κυστες το κανει με ειδικο μηχανημα...;)

Μακρία από εμάς τα μεγαλύτερα σπυράκια.

Ικανοποιητικά είναι και αυτά που έχουμε.:ninja::p

Link to comment
Share on other sites

OooOops:p:D

 

Οι αισθητικοί, αρχικά σου βάζουν κάτι κρέμες σ'ολόκληρο το πρόσωπο.

Μετά σε "βάζουν στον ατμό" για κανά 20λεπτο.

Και στην συνέχεια, σου βγάζει τα σπυράκια ο αισθητικός[μαυράκια και με πείον]

Τελειώνοντας, σου βάζει μια ορατή κρέμα(δηλαδή φαίνεται και είναι πηχτή) που πρέπει να την έχεις πάνω σου τουλάχιστον 30 λεπτά για να ηρεμήσει το δέρμα.

:p:p

Εμένα έτσι μου κάνει. Δεν ξέρω για σας:p

 

Ναι αυτη ειναι η διαδικασια,;)

τον ατμο τον βαζει για να ανοιξουν οι ποροι και να αποροφησουν τις κρεμες,,,

απλα οταν εχεις μεγαλυτερα σπυρακια-κυστες το κανει με ειδικο μηχανημα...;)

 

 

ααα...δεν ξέρω.

Εμένα μου κάνουν τον κλασικό καθαρισμό που κάνουνε σε οποιονδήποτε(ε και δεν είναι και ότι καλύτερο για άτομα με ακμή γιατί μπορεί να υποστούν κακώσεις τα σπυράκια-μια φορά κάποιο μου μάτωσε την ώρα του καθαρισμού), η οποία είναι η ίδια διαδικασία που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε και σπίτι του μόνος του...

περιλαμβάνει καθαρισμό προσώπου(πλήση με ειδικό τζελ και σφουγγαράκια με νερό), πήλινγκ με κάτι κόκκους μέσα που κάνουν μασαζ στο δέρμα, ξεγβάζει πάλι με σφουγγαράκια και μετά μάσκα(ενδεχομένως αυτήν την ορατή κρέμα που αναφέρεις που είναι πηχτή και την αφήνεις αρκετή ώρα πάνω στο πρόσωπό σου)...μετά ξεβγάζει και βάζει ενυδατική κρέμα...ενδεχομένως πριν να βάζει και τονοτική λοσιόν δεν θυμάμαι...

 

όταν λες...Και στην συνέχεια, σου βγάζει τα σπυράκια ο αισθητικός[μαυράκια και με πείον]

πως ακριβώς το εννοείς?ποια η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Μακρία από εμάς τα μεγαλύτερα σπυράκια.

Ικανοποιητικά είναι και αυτά που έχουμε.:ninja::p

 

Μιλάς και εσύ...που είσαι μικρούλης...:p:p:p

Μακάρι να είχα και εγώ στα 13 μου...τώρα, στα 21, θα είχα ξεμπερδέψει. Στο λύκειο, ήμουν σαν τη μύγα μέσα στο γάλα...γιατί όλοι είχανε σπυράκια εκτός από μένα...οπότε το να έχεις σπυράκια σε αυτήν την ηλικία είναι συνηθισμένο και φυσιολογικό...σε αυτήν την ηλικία έχουν οι περισσότεροι...και μεγαλώνοντας τους φεύγουν...Τί να πω και εγώ...που ενώ είχαν οι άλλοι και εγώ ήμουν η εξαίρεση του κανόνα, πάλι είμαι η εξαίρεση του κανόνα...γιατί τώρα στους άλλους φεύγουνε.

Δεν ξέρω μήπως τους έκανα και εγώ κακό...γιατί είχα βγάλει μερικά στο κούτελο και έτρεξα σε δερματολόγο...από τότε που ασχολήθηκα με δερματολόγους φάρμακα και αγωγές...υποφέρω...τί το ήθελα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς και εσύ...που είσαι μικρούλης...:p:p:p

Μακάρι να είχα και εγώ στα 13 μου...τώρα, στα 21, θα είχα ξεμπερδέψει. Στο λύκειο, ήμουν σαν τη μύγα μέσα στο γάλα...γιατί όλοι είχανε σπυράκια εκτός από μένα...οπότε το να έχεις σπυράκια σε αυτήν την ηλικία είναι συνηθισμένο και φυσιολογικό...σε αυτήν την ηλικία έχουν οι περισσότεροι...και μεγαλώνοντας τους φεύγουν...Τί να πω και εγώ...που ενώ είχαν οι άλλοι και εγώ ήμουν η εξαίρεση του κανόνα, πάλι είμαι η εξαίρεση του κανόνα...γιατί τώρα στους άλλους φεύγουνε.

Δεν ξέρω μήπως τους έκανα και εγώ κακό...γιατί είχα βγάλει μερικά στο κούτελο και έτρεξα σε δερματολόγο...από τότε που ασχολήθηκα με δερματολόγους φάρμακα και αγωγές...υποφέρω...τί το ήθελα?

 

Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων αρχιζουν και εξαφανιζονται μετα τα 18...αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις σαν την δικη σου...:O

 

Εχω παραδειγμα μια καθηγτρια μου στο σχολειο που ειναι 25 χρονων και εχει λιγα σπυρακια,οχι πολλα, αλλα ειναι ορατα... αλλα ο πατερας της ειναι δερματολογος και τα προσεχει πολυ,,,βαζει και μια μασκα-μεικ απ δεν ξερω τι ακριβως ειναι και τα καλυπτει....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω συμβολαιο με ενα αισθητικο κεντρο για ακμη κτλ μεχρι τωρα εκανα 1 καθαρισμο δηλαδη στην ουσια πατημα ωστε να απομακρυνθουνε τα λεγομενα "μπιμπικια" τα μαυρακια δηλαδη , 2 θεραπειες ακμης με κρεμες κτλ που κρατανε αρκετη ωρα και εχουν και πιλινγκ , και 2 θεραπειες μεχρι τωρα δερμο-αποξυσης με μικρο-κρυσταλους.Ειδικα για την τελευταια μεθοδο λενε οτι εχει πολυ καλα αποτελεσματα στο να κανει πιο λεια την επιφανεια του δερματος και να μειωνει αισθητα διαφορα σημαδακια στο προσωπο.Με οσα εκανα μεχρι τωρα εχω καλη διαφορα στην μυτη , στο μετωπο , και στην δεξια κυριως πλευρα απο τα μαγουλα μου.Στην αριστερη πλευρα θελω ακομα δουλεια.Δεν ειναι οτι εχω τοσο μεγαλο προβλημα , σπυρακια εχω πολυ λιγα απλα εχω καποια μικρα μικρα σημαδακια σε αρκετα σημεια που μου την δινουν στα νευρα.Ακομα μενουνε νομιζω αλλη 1 θεραπεια ακμης , 1 καθαρισμος και 4 δερμο-αποξυσεις.
Link to comment
Share on other sites

Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων αρχιζουν και εξαφανιζονται μετα τα 18...αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις σαν την δικη σου...:O

 

Εχω παραδειγμα μια καθηγτρια μου στο σχολειο που ειναι 25 χρονων και εχει λιγα σπυρακια,οχι πολλα, αλλα ειναι ορατα... αλλα ο πατερας της ειναι δερματολογος και τα προσεχει πολυ,,,βαζει και μια μασκα-μεικ απ δεν ξερω τι ακριβως ειναι και τα καλυπτει....

 

Τυχερή είναι...Μιας και ο πατέρας τη είναι δερματολόγος θα ξέρει και πιο μέικ απ πρέπει να βάλει για να μην επιδηνώσει το πρόβλημα...αλήμονο σε μας:O

Link to comment
Share on other sites

Για προτιμήσεις σε μάρκες και προϊόντα μακιγιάζ (ίσως και κάποιας δημοσκόπησης μαζί), να ανοίξω νέο θέμα ή εδώ?

Από τη μια λέω καινούριο, για να μην μπλέξει με τον καθαρισμό του προσώπου(και πιο νορμάλ μου φαίνεται προσωπικά), αλλά από την άλλη περιποίηση προσώπου αφορά(μη μου γκρινιάζουνε πάλι. Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή είναι...Μιας και ο πατέρας τη είναι δερματολόγος θα ξέρει και πιο μέικ απ πρέπει να βάλει για να μην επιδηνώσει το πρόβλημα...αλήμονο σε μας:O

 

Αν θυμαμαι καλα σε μια συζητηση που ειχα μαζι της κατι μου ελεγε για μια βαση που βαζει πρωτα, και μετα μεικ απ,,,,,δεν ξερω ακριβως τι εινια αλλα απ οτι καταλαβα βαζει κατι πρωτα και μετα βαζει πανω σε αυτο τα αλλα...:wacko:

 

Το προσωπο της γενικα ειναι πολυ προσεγμενο,,φαινεται για 18-20,,,σε καμια περιπτωση για 25:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που αφορά αποκλειστικά γυναικείο πληθυσμό και γι αυτό το λόγω σκέφτηκα να ανοίξω νέο θέμα. Αν κάποιος πιστεύει ότι μπορεί να το ενσωματώσει σε κάποιο ήδη υπάρχον, ας το κάνει.

Εδώ, λέω να αναφέρουμε προτιμήσεις σε μάρκες και προϊόντα μακιγιάζ. Επίσης οτιδήποτε μπορεί να φανεί χρήσιμο όπως κάποιες συμβουλές ή ενδεχομένως απορίες που μπορεί να έχουμε.

 

 

Θα ήθελα να επισημάνω ότι στη δημοσκόπηση το 5 αναφέρεται στη L' oreal και το 8 στην Azade.

Επιπλέον υπάρχουν ένα σορό ακόμα μάρκες που δεν με χωράει να βάλω στη δημοσκόπηση όπως:Shiseido,Helena Rubinstein,Givenchy,Sisley,Estée Lauder,Tommy G,Bobbi Brown,Biotherm,biolife,Clarins,Guerlain,Clinique,Dior,Chanel....και πολλές άλλες...

 

 

Τη δημοσκόπηση πως τη μεταφέρω??

Link to comment
Share on other sites

....

όταν λες...Και στην συνέχεια, σου βγάζει τα σπυράκια ο αισθητικός[μαυράκια και με πείον]

πως ακριβώς το εννοείς?ποια η διαδικασία?

εμμ....

Στα δυο της δάκτηλα έχει κομμάτι από χαρτομάντηλο και σου πιέζει το κάθε ξεχωριστό σπυράκια από τις δύο φορές για να βγει.:p:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!!!Μετα απο 3 μηνες χορηγηση αντιβιοτικών για ακμή(microvibrate)κ 2 peeling μπορώ πλέον να πω οτι η ακμή μ έχει φτάσει σε ενα πάρα πολυ ανεκτό επίπεδο.Επιπλέον,όπως αναφέρει κ η δερματολόγος που με παρακολουθεί,τα σπυράκια π έχω δεν έχουν καθόλου βάθος.Προκειμένου όμως να τελειώνω μια κ καλή με αυτη την ενοχλητική ιστορία,αποφάσισα να αρχίσω(απο σήμερα)τα χάπια roacuttan(σε συνεννόηση βέβαια με τ γιατρό μου),στη χαμηλότερη δοσολογία(20mg/μέρα).Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου πει σε πόσο καιρό θα δω αποτελέσματα...Επιπλέον,η ξηρότητα στα χείλη ειναι ανεκτή ή αποκρουστική?Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

για να μην ειναι ευαισθητο το δερμα στην ισχυρη ηλιακη ακτινοβολια
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...