Jump to content

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...λόγω της οικονομικής κατάστασης στην ελλάδα κάποιοι ίσως με θεωρήσουν τρελό αλλά το όνειρο ειναι πάντα όνειρο...:)ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου απο 1,400 cc έως 1,600 cc turbo...πχ αυτοκίνητα όπως τα vw golf tsi και τέτοια.... ποια άλλα αυτοκίνητα μου προτείνεται σε αυτήν την κατηγορία αυτοκινήτων...??

 

ευχαριστώ......:)

Παρόμοια:

-Vw Polo Tsi

-Peugeot 207 Gt

-Opel corsa gsi

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 759
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά...λόγω της οικονομικής κατάστασης στην ελλάδα κάποιοι ίσως με θεωρήσουν τρελό αλλά το όνειρο ειναι πάντα όνειρο...:)ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου απο 1,400 cc έως 1,600 cc turbo...πχ αυτοκίνητα όπως τα vw golf tsi και τέτοια.... ποια άλλα αυτοκίνητα μου προτείνεται σε αυτήν την κατηγορία αυτοκινήτων...??

 

ευχαριστώ......:)

 

 

Fiat Bravo & Grande Punto

Peugeot 207 & 308

Renault Megane

Seat Leon (σε καλή τιμή είναι και τα 1800)

Audi A3

Citroen C4

Alfa Romeo Mito

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....ήδη αποφασίζω για κάποια από αυτά.......:)

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....ήδη αποφασίζω για κάποια από αυτά.......:)

 

Mazda RX-8 (1300 κυβικά, 9 φορολογήσιμους, 231 άλογα).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Πες μας και μέση κατανάλωση.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και μέση κατανάλωση.

 

Βλέπε S2000, Type-R και παρόμοια. Αυτοκίνητα τέτοιου τύπου δεν αγοράζονται με γνώμονα την κατανάλωση. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτά καίνε άνετα λιγότερο αλλά που κολλάνε με τα χαρακτηριστικά που έγραψε ο pigou13_ για το αυτοκίνητο που ψάχνει;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτά καίνε άνετα λιγότερο αλλά που κολλάνε με τα χαρακτηριστικά που έγραψε ο pigou13_ για το αυτοκίνητο που ψάχνει;

 

Σιγά και μην καίνε λιγότερο.

Γράφει 1400- 1600 Turbo. Εγώ του γράφω 1300 ατμοσφαιρικό με περισσότερα άλογα από αυτά που γράφει. Που η διαφωνία μας? :) Κακό είναι να του δείξω ακόμα?

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καίνε απλώς λιγότερο.. Είναι σαν να μου συγκρινεις 1600 βενζίνη με πετρέλαιο... Εγώ σπασμένο με 2.0turbo καίω 10.2 αέριο η 9.5 βενζίνη ...Το rx8 καίει το ίδιο με 90σε κατηφόρα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά και μην καίνε λιγότερο.

Γράφει 1400- 1600 Turbo. Εγώ του γράφω 1300 ατμοσφαιρικό με περισσότερα άλογα από αυτά που γράφει. Που η διαφωνία μας? :) Κακό είναι να του δείξω ακόμα?

 

http://www.spritmonitor.de/en/overview/27-Mazda/256-RX-8.html?power_s=230&powerunit=2

 

http://www.spritmonitor.de/en/overview/18-Honda/178-S_2000.html?powerunit=2

 

Μία σύγκριση με το S2000. Ιδιαίτερη προσοχή στη μέγιστη που έχει το κάθε ένα.

 

Και εδώ ενδεικτικά το Bravo που καίει γενικά περισσότερο από τα αντίστοιχα στην κατηγορία του:

http://www.spritmonitor.de/en/overview/16-Fiat/132-Bravo.html?constyear_s=2005&power_s=150&powerunit=2

 

 

Τώρα τι σχέση μπορεί να έχει ένα RX8 με αυτά που ψάχνει πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω.

Εκτός αν επειδή έχουν 4 ρόδες και τιμόνι συγκρίνονται.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίνε απλώς λιγότερο.. Είναι σαν να μου συγκρινεις 1600 βενζίνη με πετρέλαιο... Εγώ σπασμένο με 2.0turbo καίω 10.2 αέριο η 9.5 βενζίνη ...Το rx8 καίει το ίδιο με 90σε κατηφόρα

 

Το rx8 ήταν ότι πιο άχρηστο είχα πάρει.καλό στήσιμο αλλά σε όλα τα υπόλοιπα αστα να πάνε

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το rx8 ήταν ότι πιο άχρηστο είχα πάρει.καλό στήσιμο αλλά σε όλα τα υπόλοιπα αστα να πάνε

 

Και μην ξεχνάμε.. Η έκδοση με τα 230 άλογα έβγαλε 190 σε δυναμομετρηση. :-P

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε.. Η έκδοση με τα 230 άλογα έβγαλε 190 σε δυναμομετρηση. :-P

 

Κοίτα,όλα τα αυτοκίνητα χάνουν στην δυναμομετρηση,άλλα λιγότερα,άλλα περισσότερα.

Εγώ μιλάω σαν γενικό σύνολό αυτοκίνητου όμως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,όλα τα αυτοκίνητα χάνουν στην δυναμομετρηση,άλλα λιγότερα,άλλα περισσότερα.

Εγώ μιλάω σαν γενικό σύνολό αυτοκίνητου όμως.

 

τα γερμανικα και ειδικα του groupvag εχουν μεγαλυτερη ιπποδυναμη απο την ανακοινωθεντα.

πχ ο 1.8 tsi δινεται 160 αλογα και ειναι στις δυναμομετρησεις 170+

0 1.4tsi με τα 122 αλογα στη δυναμομετρηση εχει βγαλει 130.

ο 2.0 tfsi τον εδινε 200 αλογα και ηταν 210.

κλπ

Link to comment
Share on other sites

H Mazda είχε δεχτεί και ένα μεγάλο χρηματικό πρόστιμο το 2006 με την κατηγορία ότι παραπλανεί το καταναλωτικό κοινό ανακοινώνοντας άλλη ιπποδύναμη που αναγραφόταν ακόμη και στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου από αυτή που πραγματικά είχε. Επίσης θα συμφωνήσω με τον φίλο gsa1967 για τους κινητήρες groupvag ότι πετυχαίνουν μεγαλύτερες ιπποδυνάμεις σε δυναμομετρήσεις που γίνονται επισήμως. Αλλά από μηχανολογικής άποψης και από εμπειρία, τα μοτέρ αυτά στα 80.000 χιλιόμετρα δεν δέχονται πλήρως γενικές επισκευές και τα block τους έχουν σοβαρές φθορές. αλλά τώρα ξεφεύγουμε από το θέμα ;) Edited by Nagata

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα γερμανικα και ειδικα του groupvag εχουν μεγαλυτερη ιπποδυναμη απο την ανακοινωθεντα.

πχ ο 1.8 tsi δινεται 160 αλογα και ειναι στις δυναμομετρησεις 170+

0 1.4tsi με τα 122 αλογα στη δυναμομετρηση εχει βγαλει 130.

ο 2.0 tfsi τον εδινε 200 αλογα και ηταν 210.

κλπ

 

Σε αυτό έχεις δίκιο:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και τα Ford και τα περισσότερα γερμανικά βγάζουν περισσότερα στο δυναμομετρο λόγω φορολογίας ανά ίππο που ισχύει στην Γερμανία.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
σαν ασχετος του θεματος αγορα μεταχειρισμενου,οταν αγοραζεις ενα μεταχειρισμενο απο μαντρα βγαζεις καινουριες πινακιδες,της σειρας που τρεχει και για τα καινουρια αυτοκινητα?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει το αμάξι βγάζεις καινούργιες... Σε αυτήν την περίπτωση η μεταβίβαση είναι 186 ευρώ νομίζω ενώ αν έχει πινακίδες 130

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει ψαχνοντας στο ιντερνετ οτι ειναι δυσκολο εως απιθανο να μπορεσεις να δεις εαν σε ενα αυτοκινητο μεταχειρισμενο εχουν γυρισει τα χιλιομετρα πισω,εαν βεβαια εχουν κανει σοβαρη δουλεια.ειναι αληθεια?εαν καποιος εχει κανει προσεκτικη δουλεια δεν υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να το διαπιστωσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Απλά μόνο με βιβλίο service μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος.. Τα σύγχρονα αμάξια με τον ψυφιακο μετρητή μέσω του διαγνωστικού της εταιρείας η με κάποιο άλλο μπορείς να δηλώσεις ότι χιλιόμετρα θες.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδες και καλο μηνα

 

Εδω και καιρο ειμαι σε φαση αγορας αυτοκινητου, μεταχειρισμενου ή καινουργιου.Το θεμα ειναι το εξης.Για μεταχειρισμενο σκεφτομαι περισσοτερο προς ατμοσφαιρικο γιατι φοβαμαι λιγο ποσο μπορει να εχει "σκισει" ο αλλος ενα υπερτροφοδοτουμενο.Οι προτασεις που σκεφτομουνα ειναι για civic 1.8 ή auris 1.6 για μεταχειρο, το πολυ 7,5- 8 χιλιαρικα.Απο την αλλη υπαρχει η δυνατοτητα με καποιες θυσιες να παω για καινουργιο και η επιλογη μου ειναι golf tsi με τα 160 αλογα.Σαν αυτοκινητο εχω διαβασει τα καλυτερα απο αποψη επιδοσεων κλπ.Ο προβληματισμος μου ειναι ποσα χιλιομετρα μπορει να "αντεξει" σε βαθος χρονου αυτο το αυτοκινητο.Μπορει να αντεξει 100-150 χιλιαδες χλμ ; Θα πηγαινατε για αυτο το αυτοκινητο αν ειχατε την επιλογη; Σε αυτη τη τιμη για ατμοσφαιρικο υπαρχει το νεο civic που δεν με πολυαρεσει εμφανισιακα και ο 1.8 κινητηρας δε λεει και παρα πολλα πραγματα σε σχεση με τον tsi καθως και το σχετικα "αδιαφορο" auris.

 

Συμβουλες:worry:

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 αυτοκίνητα που αναφέρεις δεν είναι καν στην ίδια κατηγορία. Τι ακριβώς ζητάς; Τη μία στιγμή βάζεις ένα όριο 8.000€ και την άλλη σκέφτεσαι αυτοκίνητο που έχει πολλαπλάσια αξία. Πρώτα αποφάσισε πόσα διαθέτεις και στη συνέχεια για το χρήση το θες.
Link to comment
Share on other sites

αντεχει το μοτερ και παραπανω χλμ. μην ανυσυχεις. δες βασικα τι θες να δωσεις και τι χωρους θελεις.
Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 αυτοκίνητα που αναφέρεις δεν είναι καν στην ίδια κατηγορία. Τι ακριβώς ζητάς; Τη μία στιγμή βάζεις ένα όριο 8.000€ και την άλλη σκέφτεσαι αυτοκίνητο που έχει πολλαπλάσια αξία. Πρώτα αποφάσισε πόσα διαθέτεις και στη συνέχεια για το χρήση το θες.

Ζητω ενα αυτοκινητο στη μικρομεσαια κατηγορια για οδηγηση εντος και εκτος πολης με καποια σπορ φιλοσοφια.Βαζω οριο 8000 Ε για μεταχειρισμενο αλλα μπορω να διαθεσω κανα 20-21 βαρια για καινουργιο.Απλα δε θελω να δωσω πανω απο 8 χιλ για μεταχειρισμενο.

 

αντεχει το μοτερ και παραπανω χλμ. μην ανυσυχεις. δες βασικα τι θες να δωσεις και τι χωρους θελεις.

Κοιτα, λογω ηλικιας θελω το αυτοκινητο σπορ, με καποιες επιδοσεις και ξερω πως το golf με τα 160 αλογα ειναι ακριβως οτι θελω, θελω να ειναι ανετο και για ταξιδια εκτος πολης,φορτωμενο κλπ.Πληροι ολες τις προυποθεσεις απλα θελω να ξερω τι διαρκεια ζωης εχει το μοτερ.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...