Jump to content

Φωτιές/Εμπρησμοί


bel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια ξυπνήστε λίγο τώρα και προσγειωθείτε στην παραγματικότητα.

Αναφερόμουν στους πολιτικούς και στους καναλάρχες με τα επιτελεία τους.

Δε τους νοιάζει για το γίνεται εδώ.Όλους κι όλους 3 βουλευτές βγάζει η Χαλκιδική.Εχουν ν ασχοληθούν με πιο σημαντικά πράγματα...:/

 

 

Αλλά αφού βλέπω ότι υπάρχει αυτογνωσία αναμεσά μας χαίρομαι.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το είχες γράψει μπορούσε εύκολα να παρεξηγηθεί. Τώρα είναι πιο κατανοητό και φαντάζομαι θα συμφωνούν όλοι.

Αλλά καλύτερα να μην πω την γνώμη μου και για τους δικούς μας 3 βουλευτές που έχουν να ασχοληθούν με πιο σημαντικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ποστς πιο πριν έγινε αναφορά για τα λάθη που κάνανε δημοσιογράφοι.Φυσικά και αναφερόμουν σ αυτά τα περιστατικά.

 

Αλλά υπάρχει και κόσμος που δε ξέρει που είναι η Χαλκιδική.Έχω ακούσει οτι είναι χωριό της Θεσσαλονίκης,ότι είναι πιο πάνω απ την Καβάλα,ότι είναι το τρίτο πόδι και ότι είναι κάπου στην Ευβοια.

Μακριά απ τους αμόρφωτους.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το μπέρδεμα με την Χαλκιδική και την Χαλκίδα είναι γνωστό. Από γεωγραφία...

Αλλά πιο πολύ μ αρέσει όταν λέω ότι είμαι από Χαλκιδική και με ρωτούν "μέσα από την Χαλκιδική;":lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας μ έκραζε γιατι έλεγα ότι είμαι απο Χαλκιδική κι όχι απο Θεσσαλονίκη γιατί τον μπέρδευα λέει...

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θερμή παράκληση, μη συνεχίζουμε το vs. Δεν έχει νόημα και μας αποσπά από την ουσία του θέματος...

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι συνεχίζεται το vs.

Αλλά όπως πάντα όταν ξεθυμαίνει κάτι, το ξεπερνάμε. Αυτοί που δεν πάθαμε τίποτα.

Εκτός από τους κατοίκους της περιοχής που γλύφουν τώρα τις πληγές τους και θα "λουστούν" τις συνέπειες της πυργαγιάς.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρονια χρειαζεται για να επουλωθουν οι πληγες?

Οι κατασκευαστικες φτασανε ακομα?Δυστυχως ετσι ειναι.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρονια χρειαζεται για να επουλωθουν οι πληγες?

.

 

Με το δεδομένο ότι δε θα καταπατηθούν οι εκτάσεις, μερικές (πολλές δεκάδες) χρόνια. Αν κρίνω από το πευκοδάσος που είχε καεί πριν καμιά δεκαετία στο Κάλαμο Αττικής και τώρα τα νέα δέντρα που έχουν βγει είναι σε ύψος θάμνου, ....:X

 

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κομμάτι. Η ζημιά στον τουρισμό και την ανάπτυξη της περιοχής είναι εξίσου σημαντική πάντως και δυστυχώς πιστεύω ότι θα αργήσει να ανακάμψει (μακάρι να βγω ψεύτης).

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το δεδομένο ότι δε θα καταπατηθούν οι εκτάσεις, μερικές (πολλές δεκάδες) χρόνια. Αν κρίνω από το πευκοδάσος που είχε καεί πριν καμιά δεκαετία στο Κάλαμο Αττικής και τώρα τα νέα δέντρα που έχουν βγει είναι σε ύψος θάμνου, ....:X

 

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κομμάτι. Η ζημιά στον τουρισμό και την ανάπτυξη της περιοχής είναι εξίσου σημαντική πάντως και δυστυχώς πιστεύω ότι θα αργήσει να ανακάμψει (μακάρι να βγω ψεύτης).

 

Κοιτα να δεις που ηθελα να παω φετος Χαλκιδικη.

Παντως του χρονου το εχω κανονισει για Χαλκιδικη.

Να δω και τον φιλο μου τον geofil.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου πάντως φεύγουν αύριο για το Ποσείδι. (άσχετα που δεν κάηκε το συγκεκριμένο μέρος απ' όσο ξέρω τουλάχιστον) :D

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους ειδικούς οι εκτάσεις που κάηκαν αν αφεθούν στην τύχη τους θα είναι στην κατάσταση προ πυρκαγιάς σε 40 χρόνια. Αν αφεθούν στην τύχη τους. Με την βοήθεια του ανθρώπου (αναδάσωση) αρκετά νωρίτερα.

Το κακό είναι ότι ξέρουμε όλοι ότι θα καταπηθούν οι εκτάσεις και δεν θα γίνει ΠΟΤΕ όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις που ηθελα να παω φετος Χαλκιδικη.

Παντως του χρονου το εχω κανονισει για Χαλκιδικη.

Να δω και τον φιλο μου τον geofil.

Άντε σε περιμένω.:)

Ίσως απο κοντά να τα βρούμε.

Μέσα από τα posts στο myphone δύσκολο το βλέπω.:)

Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου πάντως φεύγουν αύριο για το Ποσείδι. (άσχετα που δεν κάηκε το συγκεκριμένο μέρος απ' όσο ξέρω τουλάχιστον) :D

Δεν έπαθε τίποτα το Ποσείδι.

Link to comment
Share on other sites

αμα ακουσετε ειδησεις σε κανενα παρακμιακο καναλι...μπορει να πουνε οτι η φωτια εφτασε μεχρι την θεσσαλονικη!

απο την μανη εφτασε αθηνα και παει λεγοντας! :ρ

λυπαμαι παντως τους ανθρωπους που ειτε πηγαιναν διακοπες εκει..ειτε ηταν μονιμοι κατοικοι τι θα κανει το κρατος γι'αυτους...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ap oti akousa sto radio den iparxei fovos katapatiseis giati i kassandra exei topografiko apo to 1985.Akoma simera vgike o nomarxis kai eipe kati gia doriforiko sistima parakolouthiseis kai oti opoio afthereto xtizete se dimosia ektasi tha gremizete.Ante na doume
Link to comment
Share on other sites

Ap oti akousa sto radio den iparxei fovos katapatiseis giati i kassandra exei topografiko apo to 1985.Akoma simera vgike o nomarxis kai eipe kati gia doriforiko sistima parakolouthiseis kai oti opoio afthereto xtizete se dimosia ektasi tha gremizete.Ante na doume

 

Μακάρι να είναι έτσι. Αλλα εγώ αμφιβάλλω. Και πολύ μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

oti opoio afthereto xtizete se dimosia ektasi tha gremizete.Ante na doume

 

Το "σε δημόσια" έκταση είναι και το ζουμί. Σε μη δημόσιες εκτάσεις όπου υπήρχε δάσος και τώρα κάηκε θα επιτρέπεται να χτίσεις δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Το "σε δημόσια" έκταση είναι και το ζουμί. Σε μη δημόσιες εκτάσεις όπου υπήρχε δάσος και τώρα κάηκε θα επιτρέπεται να χτίσεις δλδ;

 

Και το δάσος δημόσια έκταση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Και το δάσος δημόσια έκταση είναι.

 

Yπάρχουν ιδιωτικά οικόπεδα σε δασικές εκτάσεις, στα οποία αν και σου ανήκει η γη απαγορεύεται να χτίσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν ιδιωτικά οικόπεδα σε δασικές εκτάσεις, στα οποία αν και σου ανήκει η γη απαγορεύεται να χτίσεις ;)

 

Όταν μιλάμε για δασική έκταση δεν μιλάμε για οικόπεδα. Και για να ακριβολογούμε δασική έκταση και οικόπεδα είναι έννοιες αντίθετες. Αγροτεμάχια είναι ο σωστός όρος.

Link to comment
Share on other sites

κριτηριο 1. μια έκταση ανάλογα με το σε ποιόν ανήκει χαρακτηρίζεται είτε

α. δημόσια είτε

β. ιδιωτική

κριτήριο 2. μια έκταση χαρακτηρίζεται επίσης ανάλογα με τη χρήση που έχει (ή τη χρήση που της επιτρέπεται)

το κριτήριο 1 είναι ανεξάρτητο σήμερα από το κριτήριο 2

 

Ως εκ τούτου έχουμε δημόσιες δασικές εκτάσεις και ιδιωτικές εκτάσεις που πράγματι χαρακτηρίζονται ως δασικές (τρανότερο παράδειγμα ιδιώτη με μεγάλη ιδιοκτησία δασικών εκτάσεων, η εκκλησία της ελλάδας!!! η οποία κάθε φορά που ανακύπτει θέμα ταύτισης "των δασικών εκτάσεων" με τις "δημόσιες εκτάσεις" απειλεί με ... αφορισμούς! και από εποχή Τρίτση). Δεν ισχύουν τα ίδια σε κάθε δασική έκταση. Σε κάποιες ασκούνται κάποιες δραστηριότητες π.χ. υλοτόμηση άλλες είναι σε προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές είναι οριοθετημένες οι δημόσιες και οι ιδιωτικές εκτάσεις ή τελοςπάντων αναμένεται αυτό να λήξει με το κτηματολόγιο (αμήν και πότε).

 

Για να οριοθετηθούν οι εκτάσεις με χρήσεις γης θα πρέπει το κράτος πρώτα να ορίσει το ποιές είναι όλες οι κατηγορίες χρήσεων γης και στη συνέχεια μέσω χωροταξικού σχεδιασμού να οριστούν οι επιτρεπόμενες / ισχύουσες χρήσεις γης (μια έκταση θα μπορεί π.χ. να έχει δυνατότητα χαρακτηρισμού άνω της μίας χρήσης).

 

Ως να γίνουν και τα 2 όμως, όσα "τοπογραφικά" και να χει μια περιοχή είναι κουραφέξαλα. Και αυτό γιατι το δάσος συγκεκριμένα ως ζωντανός οργανισμός, δεν έχει στατική έκταση. μικραίνει ... μεγαλώνει με φυσικές διαδικασίες και για να υπολογιστεί η έκτασή του θα πρέπει να υπάρχουν δορυφορικές π.χ. αποτυπώσεις σε πολλές χρονικές στιγμές με διάρκεια χρόνων κλπ ... π.χ. αν γίνει αποτύπωση σήμερα στη χαλκιδική κανείς δεν ξέρει τι είναι δάσος...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Βασικά οι πιθανότητες να μείνουν οι εκτάσεις αυτές ανέπαφες είναι μηδαμινές. Το τι λέει ο νομάρχης και οι κάθε είδους αρμόδιοι...
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες συνέπειες της πυρκαγιάς ήδη φάνηκαν.

Με την πρώτη βροχή σήμερα πλημμύρισαν τα πάντα. Άντε να δούμε αν βρέξει λίγο παραπάνω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...