Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia ti flash exei pathei kai den syndeetai me to pc mou otan to bazw sto cradle?enw fortizei kanonika to pc mou den to briskei.what the ****....

 

 

Φίλε μου, η άποψη που σου γράφω δεν προέρχεται από το Ρ990 γιατί τελικά δεν το αγόρασα, αλλά από το Ρ900 που είχα. Οπότε μπορεί να σου πω και βλακεία, γιατί δεν ξέρω καν αν το Ρ990 συνδέεταιο με μινι usb ή με το σειριακό όπως το παλιό 900άρι.

 

Τότε λοιπόν, είχα κι εγώ πρόβλημα στη βάση. Δεν μου έβλεπε το κινητό με τίποτα. (δεν φόρτιζε ταυτόχρονα αλλά άναβε το λαμπάκι της βάσης οπότε έδειχνε πως λειτουργούσε)

 

Διαπίστωσα τυχαία (και αφού μου είχε βγει η ψυχή να κάνω τους τελευταίους συγχρονισμούς) ότι δυσκολευόταν να το δει λόγω της ελαφράς οξείδωσης που είχαν υποστεί οι ακροδέκτες στο τηλέφωνο. Βέβαια είναι πολύ νωρίς για να δεις οξείδωση σε ολοκαίνουριο τηλέφωνο, αλλά πιθανόν να έχει μαζέψει σκόνη. Ή να πήρε λίγο υγρασία ή ακόμη και να έχει "στραβώσει" λίγο κάποιο συρματάκι της βάσης.

 

Καθάρισέ το καλά με ένα ειδικό καθαριστικό με βουρτσάκι ή αν είσαι σπίτι με καθαρό οινόπνευμα (μη βάλεις πολύ). Τσέκαρε τα συρματάκια της βάσης και πρόσεξε να το τοποθετήσεις σωστά. Ίσως λυθεί το πρόβλημά σου το οποίο εγώ αντιμετώπιζα επί μήνες στο παλιό μου 900άρι...

 

Αν σου λέω βλακείες, σόρυ...

Δεν το έχω δει καθόλου το καινούριο της ΣΕ οπότε... :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest fitspirosgr

Αλλο ενα κουφο με το κινητο. Μου λενε απο sony ericsson οτι το μονο συμβατο 100% handsfree ειναι το TO HBHDS970 με την αναγνωριση. Το παιρνω λοιπον σαν βλακας και τι βλεπω ,στην αναγνωριση δεν μου βγαζει το ονομα κυλιομενο παρα μονο οταν πειραζω το κουμπι πολλαπλης, για να το δουν λενε πρεπει να στειλω και ακουστικο και κινητο στο servise .

Υ.Γ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Το P990i στα χαρτιά φαίνεται ωραίο τηλέφωνο, με ενδιαφέρει όμως η πράξη και ειδικά η δυνατότητά του να ανοίγει και να ψάχνει αρχεία PDF, μεγάλου μεγέθους (μέχρι 25MB) που περιέχουν αρκετά σχέδια.

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Qtek S100 με πολύ καλά αποτελέσματα από άποψη ταχύτητας και αξιοπιστίας, αλλά θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω κάτι πιο χρηστικό σαν το P990i.

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς το P990i για PDF viewing; Λέει τίποτα ή είναι σαν κάτι τηλέφωνα που θέλουν 5 λεπτά για να ανοίξουν ένα αρχειάκι 150KB;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...ή είναι σαν κάτι τηλέφωνα που θέλουν 5 λεπτά για να ανοίξουν ένα αρχειάκι 150KB;

Ευχαριστώ

εγώ επειδή χρησιμοποιώ πολύ αρχεία excel περίπου στα 500 kb, λέω με σιγουριά ότι ανταποκρίνεται ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ επειδή χρησιμοποιώ πολύ αρχεία excel περίπου στα 500 kb, λέω με σιγουριά ότι ανταποκρίνεται ικανοποιητικά.

 

Ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση ecep. Από τις εταιρείες που προωθούν το P990i ακόμα περιμένω!:mad:

Υποθέτω ότι ο χρόνος απόκρισης για αρχεία excel σχετίζεται σε ένα βαθμό με τον αντίστοιχο χρόνο για PDF.

Μια και βρέθηκες στην καταλληλη στιγμή δεν κάνεις και μιά δοκιμή σε PDF;:)

Link to comment
Share on other sites

...δεν κάνεις και μιά δοκιμή σε PDF;:)

Λοιπόν του πέρασα δύο αρχεία από ~950 kb έκαστο και τα άνοιξα και τα δύο.

Χρόνος απόκρισης 5-6 δευτερόλεπτα, αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν άλλαζα σελίδες μου έβγαζε ένα παράθυρο που έλεγε σχεδίαση, το οποίο δεν ξέρω τι είναι.

Θα δοκιμάσω και μεγαλύτερο pdf όταν βρω και θα σου πω...

Δοκίμασα και το P990i__UG_R3a_EL που είναι 10 mb. Χρόνος απόκρισης 4 δευτερόλεπτα.

Η αποθήκευση έγινε στην κάρτα μνήμης sandisk 512 mb αν αυτό παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

το π990ι μου εξακολουθει να μην συνδεεται με τον υπολογιστη μου ενω φορτιζει.πριν μια βδομαδα δεν ειχα κανενα προβλημα.υγρασια δεν εχουν παρει οι ακροδεκτες.μηπως τα χει κλασει ο υπολογιστης μου?
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

το π990ι μου εξακολουθει να μην συνδεεται με τον υπολογιστη μου ενω φορτιζει.πριν μια βδομαδα δεν ειχα κανενα προβλημα.υγρασια δεν εχουν παρει οι ακροδεκτες.μηπως τα χει κλασει ο υπολογιστης μου?

 

Μήπως για κάποιο λόγο "χάλασες" τους drivers? Για να μην συνδέεται, σημαίνει πως δεν το "βλέπει" κι όλας!

 

Για πήγαινε στο hardware και ψάξε τα usb να δεις αν το έχει με ερωτηματικό και αναρωτιέται τι είναι αυτό που συνδέεται εκεί...

 

Αν δεις ερωτηματικό (ότι σου λέω το ψάχνεις στο πισι) στη usb σύνδεση που χρησιμοποιείς για το Ρ990, πρέπει να ξαναπεράσεις τους drivers. Τους κατεβάζεις και τους εγκαθιστάς. Αν το πρόβλημα είναι αυτό, λύνεται απλά. Τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν του πέρασα δύο αρχεία από ~950 kb έκαστο και τα άνοιξα και τα δύο.

Χρόνος απόκρισης 5-6 δευτερόλεπτα, αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν άλλαζα σελίδες μου έβγαζε ένα παράθυρο που έλεγε σχεδίαση, το οποίο δεν ξέρω τι είναι.

Θα δοκιμάσω και μεγαλύτερο pdf όταν βρω και θα σου πω...

Δοκίμασα και το P990i__UG_R3a_EL που είναι 10 mb. Χρόνος απόκρισης 4 δευτερόλεπτα.

Η αποθήκευση έγινε στην κάρτα μνήμης sandisk 512 mb αν αυτό παίζει ρόλο.

 

Ευχαριστώ ecep

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

mpampir has spoken

Νέο Blog! :

www.mpampir.com

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

 

Φίλε μου να ευχηθώ καλή θητεία. Αν και άργησες λίγο να πας σημασία έχει να τελειώνεις από εκεί μέσα. Είναι μια ιδέα και ούτε θα καταλάβεις πως πέρασε ο καιρός. Άντε και καλός πολίτης :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής .........

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

 

Καλή θητεία και καλός πολίτης :) Σ' ευχαριστούμε για όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

 

 

Καλή θητεία και καλός πολίτης.

Μέρα που περνά, δεν ξαναγυρνά.

Αυτό να θυμάσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

 

Καλή υπομονή φίλε και μην ανησυχείς για τίποτα.Ο καιρός περνάει όντως γρήγορα...Όντας και γω ναύτης πριν 9 μήνες σου λέω ότι όλα θα πάνε ρολόι.Το επίπεδο των μόνιμων είναι σχετικά καλό...Συμβουλή:εάν δεν έχεις βύσμα κυνήγησε μετάθεση σε νησί.Πίστεψε με 90% θα περάσεις τέλεια.Καλό κουράγιο αδερφέ και 15-18 μερούλες περιμένουμε νέα

[sIGPIC][/sIGPIC]Πάει και αυτό το σαξάκι...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

 

 

 

Φιλε mpampir οπως λεει και ενα ρητο "may the force be with you"!!!

Αντε καλα να περασετε στο Κ.Ε Πορος( κατασκηνωση το εχουν κανει) και σε 16 μερες που θα ορκιστεις και θα παρεις το λιγοτερο καμια 8αρια μερες περιμενουμε νεα σου!

Keep in touch!!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Οντας κατοχος του Ρ990 για σχεδον 2 εβδομαδες, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Και πριν αρχισετε να φωναζετε, ξερω οτι παρουσιαζονται αρκετα προβληματα ακομα και με 'βασικες' λειτουργιες, παρολα αυτα ξερω τι αγορασα, το ηθελα καιρο και πιστευω οτι,οπως και με το Ρ900 που ειχα παλια, καποια απο τις μελλοντικες αναβαθμισεις θα το κανει να ειναι σταθερο και απροβληματιστο.. Αυτα ετσι,γιατι δουλευω αυτη τη στιγμη και δεν εχω τι να κανω.. :D Και ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια εδω μεσα που βοηθουν δινοντας τη γνωμη τους,τις γνωσεις τους και τις εμπειριες τους.. keep up!
life's the moments that take your breath away...
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ θα σας αποχωριστώ φίλτατοι...

 

Μετά απο 7 χρόνια αναβολής , τελικά ήρθε η στιγμή να υπηρετήσω την μαμά πατρίδα! Για αρκετό καιρό θα χαθώ τελείως απο το φόρουμ, και ήδη έχω πασάρει το 990. (Αν θέτε συμβουλές για το SL45i της siemens, πολύ ευχαρίστως!!!! :lol: :lol: )

 

Χάρηκα πολύ για την γνωριμία με μερικά πολύ ενδιαφέροντα και αξιόλογα άτομα μέσα απο το myphone. Ευελπιστώ να συναντηθούν πάλι τα post μας εν καιρώ, σε ένα άλλο νήμα, που ξέρεις, για ένα ακόμα καλύτερο κινητούλι.

 

Καλή συνέχεια σε όλους , και εις το επανειδήν.... :cry: :cry:

Φιλε mpampir...Προκαλει απογοητευση το γεγονος...οτι εγκαταλειπεις το Forum !! Ησουν ενας απο τους λογους που το επισκεπτομουνα..οντως κατοχος ενος Ρ990ι. Οι τεκμηριωμενες σου απαντησεις..δεν εχουν περασει απαρατηρητες, οχι μονο απο εμενα..αλλα και απο πολλους αλλους.Μαζι με τον Energetic αποτελεσατε το δυνατο χαρτι αυτου του Forum.Ελπιζω δε..σε τακτικες παρεμβασεις σου, στο Μελλον.Σου ευχομαι...οτι καλυτερο !!!

τα ΨΑΡΙΑ δεν ΞΕΡΟΥΝ οτι ΒΡΕΧΕΙ ...;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα χω παιξει.εγκατεστησα απο την αρχη τους drivers.ο υπολογιστης το βρισκει το τηλεφωνο και ξεκινα να κανει εγκατασταση.αλλα οσο και να περιμενω να εγκαστασταθουν φτανει στο p990i application port και δεν συνεχιζει.εκανα φορματ στο πσ αλλα τιποτα.εντωμεταξυ οσο κανει εγκατασταση το τηλτφωνο δεν μου αναγνωριζει το dsl modem.αλλαζω συνεχεια θυρες αλλα τιποτα.τι να κανω ρε παιδια.δεν μπορει να φταει το τηλεφωνο.μεχρι πριν μια βδομαδα ολα ηταν σουπερ.απεγκατεστησα και το αντιβαιρους και απενεργοποιησα το φαιργοουλ.τιποτα γαμωτο τιποτα.και αυτο που με τρελενει ειναι οτι δεν θα μπορεσω να κανω το update στο firmware.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα χω παιξει.εγκατεστησα απο την αρχη τους drivers.ο υπολογιστης το βρισκει το τηλεφωνο και ξεκινα να κανει εγκατασταση.αλλα οσο και να περιμενω να εγκαστασταθουν φτανει στο p990i application port και δεν συνεχιζει.εκανα φορματ στο πσ αλλα τιποτα.εντωμεταξυ οσο κανει εγκατασταση το τηλτφωνο δεν μου αναγνωριζει το dsl modem.αλλαζω συνεχεια θυρες αλλα τιποτα.τι να κανω ρε παιδια.δεν μπορει να φταει το τηλεφωνο.μεχρι πριν μια βδομαδα ολα ηταν σουπερ.απεγκατεστησα και το αντιβαιρους και απενεργοποιησα το φαιργοουλ.τιποτα γαμωτο τιποτα.και αυτο που με τρελενει ειναι οτι δεν θα μπορεσω να κανω το update στο firmware.

 

Δοκίμασες να κατεβάσεις το καινούργιο Pc Suite από το site της SE; Σύμφωνα με αυτά που γράφεις εδώ δεν βγάζω κάποιο αποτέλεσμα, αν μπορούσες να γίνεις λίγο ποιο σαφής. Πιθανόν το πρόβλημα σου είναι κάποιο conflict το οποίο ίσως μπορεί να λυθεί με διάφορους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για το καινούριο firmware;

 

ΚΑΝΕΝΑΝ:lol: :lol: :lol:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

οντως υπηρχε καποιο κονφλικτ.το ελυσα το προβλημα.επισης το πσ μου εχει γεμισει ιους κ σπαιγουερ.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Για πές μας πως το έλυσες γιατί εγώ δεν μπορώ ακόμα να το συνδέσω με το καλώδιο...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...