Jump to content

Heroes - Heroes Reborn (NBC)


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δε βλέπω Lost ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Good for you DesertMisSRaiN. Έχω φτάσει σε σημείο να ζηλεύω όποιον δεν ασχολήθηκε ποτέ με την εν λόγω σειρά...

 

Πάντως νομίζω ότι η καλύτερη στιχομυθία ήταν μεταξύ Sylar και Isaac. (και απο αποψη ερμηνείας και σκηνοθεσίας ήταν καλή σκηνή).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως. Και έχω παρατηρήσει πως έχουν και πολύ καλά special effects.

Βέβαια, να μου πείτε, αλίμονο, εκεί στηρίζεται η σειρά. Και όμως, υπάρχουν πολλές ανάλογες sci-fi σειρές που από εφέ πάσχουν...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα ο Peter

να μην έχει πια την ουλή, μιας και σύμφωνα με το κόμικ 30, η Κλαιρ πέθανε πριν την συναντησει ο Πίτερ στο παρελθόν που ήξερε ο Χίρο (πριν προσπαθήσει να το αλλάξει γυρίζοντας στο μετρό), και επομένως ο Πίτερ δεν είχε το regeneration ability.

Λογικά το κόμικ 30 είναι η εισαγωγή του επεισοδίου Five Years Gone, οπότε όσοι δεν θέλουν spoilers ας μη το διαβάσουν :)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Σιγά-σιγά φτάνουμε και στο τέλος της σεζόν, ε;

 

Just 4 episodes to go... :cry:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα ο Peter

να μην έχει πια την ουλή, μιας και σύμφωνα με το κόμικ 30, η Κλαιρ πέθανε πριν την συναντησει ο Πίτερ στο παρελθόν που ήξερε ο Χίρο (πριν προσπαθήσει να το αλλάξει γυρίζοντας στο μετρό), και επομένως ο Πίτερ δεν είχε το regeneration ability.

Λογικά το κόμικ 30 είναι η εισαγωγή του επεισοδίου Five Years Gone, οπότε όσοι δεν θέλουν spoilers ας μη το διαβάσουν :)

 

Σωστός στο πρώτο. Είναι κάτι που μάλλον ισχύει αλλά θα σιγουρευτούμε μόνο με το επόμενο επεισόδιο. Λογικά (σποιλερ για το επόμενο)

o Future Hiro όταν επιστρέφει από το μέτρό πέρα από την έκρηξη που δεν έχει αλλάξει, δεν συνειδητοποιεί ότι όντως άλλαξαν κάποια πράγματα (η Claire ζει, o Peter είναι η βόμβα κλπ). Επισης μάλλον ο present Hiro δεν είναι ο κατάλληλος για να του πει τίποτα γιατί είναι λίγο στον κόσμο του :)

 

 

Tα κόμικ γενικά δε θα τα έλεγα spoilers. Για μένα εχουν γίνει αναπόσπαστο μέρος της σειράς. but that's just me

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε, όλη η σειρά δεν μπορώ να πω ότι έχει spoilers ικανά να σου καταστρέψουν τα επόμενα επεισόδια. Είναι και αυτή η σιγουριά ότι (σε αντίθεση με "άλλες" σειρές) όλα θα απαντηθούν μέχρι το τέλος αυτής της season!

Όσο για την δύναμη της Μαμάς Πετρέλη

τελικά είναι "travelling-based" όπως γράφει ο Ausiello, παρόμοια με αυτή που κατέχει και κάποιος που ήδη γνωρίζουμε, μόνο που για να "ταξιδέψει" από το σημείο Α στο σημείο Β θέλει λιγότερη προσπάθεια

!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω.Καλο επεισοδιο αν και περιμενα περισσοτερα για επιστροφη απο break.Ειδικα απο το cliffhanger με Sylar και Peter απογοητευτηκα το πως επιλυθηκε.Πολυ lame "μαχη",ασε που δε καταλαβα και ποιος εβγαλε νοκ-αουτ τον Sylar.Ο Πητερ?Ο Μοχιντερ?(πως...?).

Κατα τα αλλα καλο.

 

Οσο για τη μοδα να θαβουμε το Lost δε θα παρω μερος,γιατι ακομα το Lost το εχω πρωτο.Απλα θα σχολιασω την "μπηχτη" του προηγουμενου ποστ "σε αντιθεση με <<αλλες>> σειρες" που εχει να κανει με τις απαντησεις.

Ολοι ξερουμε πως το Heroes θα ακολουθησει τακτικη 24.Καθε σαιζον τελειως ξεχωριστο στορυ,καινουριου ηρωες κλπ κλπ.Λογικο ειναι να εχει απαντησεις προς το τελος αυτης της σαιζον,εφοσον το "Volume 1" της σειρας τελειωνει στη 1η σαιζον.

Δεν προκειται για σειρα τυπου Lost,Alias κλπ που στην ουσια το στορυ ειναι το ιδιο σε καθε σαιζον.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω.Καλο επεισοδιο αν και περιμενα περισσοτερα για επιστροφη απο break.Ειδικα απο το cliffhanger με Sylar και Peter απογοητευτηκα το πως επιλυθηκε.Πολυ lame "μαχη",ασε που δε καταλαβα και ποιος εβγαλε νοκ-αουτ τον Sylar.Ο Πητερ?Ο Μοχιντερ?(πως...?).

Ο Μοχίντερ τον έθεσε εκτός μάχης ρίχνοντάς του τον πίνακα με τις σημειώσεις.. Οκ, η μάχη δεν ήταν και ό,τι πιο συναρπαστικό (αν και τη στιγμή που σήκωσε τα σπασμένα γυαλιά ανατρίχιασα :))

 

ΥΓ. Μήπως υποψιάζεστε

τη δύναμη του Μοχίντερ; :D Εκτός του να ρίχνει αναίσθητο τον Sylar κατά καιρούς

;)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη μοδα να θαβουμε το Lost δε θα παρω μερος,γιατι ακομα το Lost το εχω πρωτο.Απλα θα σχολιασω την "μπηχτη" του προηγουμενου ποστ "σε αντιθεση με <<αλλες>> σειρες" που εχει να κανει με τις απαντησεις.

Ολοι ξερουμε πως το Heroes θα ακολουθησει τακτικη 24.Καθε σαιζον τελειως ξεχωριστο στορυ,καινουριου ηρωες κλπ κλπ.Λογικο ειναι να εχει απαντησεις προς το τελος αυτης της σαιζον,εφοσον το "Volume 1" της σειρας τελειωνει στη 1η σαιζον.

Δεν προκειται για σειρα τυπου Lost,Alias κλπ που στην ουσια το στορυ ειναι το ιδιο σε καθε σαιζον.

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα! Γι'αυτό και δεν ονόμασα το Lost, επειδή δεν έχει νόημα η σύγκριση σ'αυτόν τον τομέα.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ

τη δύναμη του Μοχίντερ...

 

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Φυσικά το θέμα των Season/Volumes έγινε κατ'επιλογή. Το διάλεξαν έτσι γιατί θεώρησαν ότι έτσι θα είναι καλύτερα (νομίζω ότι αυτό θα δείξει από τη 2η season). Από όσα έχω διαβάσει σχετικά, το κάθε volume δε θα είναι άσχετο με τα προηγούμενα (ναι έχω υπόψη μου τι έχουν πει ότι θα γίνει στη 2η), και κάποιες απαντήσεις/συνδέσεις θα δίνονται σε επόμενες season. Απλά αυτές οι απαντήσεις δεν είναι τόσο κρίσιμες στην τρέχουσα season, ενώ το κυρίως θέμα θα επιλυθεί πλήρως.

 

Είναι απλά καλή τακτική...σε αντίθεση με άλλες σειρές :P

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ελεγα καλη τακτικη μονο,αλλα πλαγιος τροπος να κρατησει περισσοτερο η σειρα και να μην κουρασει.Η θεματολογια της ειναι τετοια που της επιτρεπει σε καθε σαιζον αν οχι να αλλαζει τελειως θεμα,να "φρεσκαριζεται" σημαντικα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα ο Peter

να μην έχει πια την ουλή, μιας και σύμφωνα με το κόμικ 30, η Κλαιρ πέθανε πριν την συναντησει ο Πίτερ στο παρελθόν που ήξερε ο Χίρο (πριν προσπαθήσει να το αλλάξει γυρίζοντας στο μετρό), και επομένως ο Πίτερ δεν είχε το regeneration ability.

Ναι ρε συ αλλα

αν ο Πιτερ δεν ειχε το regeneration ability δεν θα επρεπε να ειχε πεθανει στο μελλον απο το οποιο ηρθε ο Future Hiro; Ειτε επειδη εξεραγη ειτε λογω της μαχης με τον Σαιλερ. :worry: :blink:

 

Μπερδευτηκα με ολα αυτα τα χρονικα μπρος πισω!:lol: :lol: :lol: :wacko:

 

Θελω Αιζακ!:( :mad:

 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ αλλα

αν ο Πιτερ δεν ειχε το regeneration ability δεν θα επρεπε να ειχε πεθανει στο μελλον απο το οποιο ηρθε ο Future Hiro; Ειτε επειδη εξεραγη ειτε λογω της μαχης με τον Σαιλερ. :worry: :blink:

 

Μπερδευτηκα με ολα αυτα τα χρονικα μπρος πισω!:lol: :lol: :lol: :wacko:

 

Θελω Αιζακ!:( :mad:

 

Ναι, πολύ πιθανόν

o Peter να είχε όντως πεθάνει στο μέλλον από το οποίο ήρθε ο f.Hiro. Άλλωστε ο f.Hiro λέει στην αρχή του 1.20 ότι την έκρηξη την προκάλεσε ο Syler. Πολύ πιθανόν αυτό να έγινε επειδή ο Syler σκότωσε τον Peter και πήρε τις δυνάμεις του, άρα έγινε κι αυτός radio-active.

Δεν ξέρω βέβαια που ακριβώς κολλάει στην όλη ιστορία η Clair, αλλά ο f.Hiro κάτι παραπάνω θα'ξερε :p

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν έχω καταλάβει το εξής...

 

Αφού ο f.Hiro κάποια στιγμή κατάλαβε ότι πρέπει να γυρίσει πίσω και να πει στον Peter το γνωστό ποιηματάκι "Save the cheerleader... etc etc" ώστε να μην γίνει η έκρηξη (και όντως το έκανε... το είδαμε άλλωστε στα πρώτα επεισόδια), το μέλλον δεν έχει ήδη αλλάξει; Δεν έχει αποφευχθεί η έκρηξη δηλαδή;

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

ε όπως είδες στο last episode.. όχι.. γιαυτό και θα κάτσουν να δούν όλοι μαζί που τα σκ@τωσαν!
Link to comment
Share on other sites

ε όπως είδες στο last episode.. όχι.. γιαυτό και θα κάτσουν να δούν όλοι μαζί που τα σκ@τωσαν!

 

Άρα για κάποιο λόγο δεν μπορούν να αποτρέψουν την έκρηξη. (Και όχι επειδή απλά δεν βρήκε το σωστό χρονικό σημείο για να επέμβει ο f.Hiro)

 

Edit: Διότι αν υπήρχε σωστό χρονικό σημείο, τότε μέσω του γνωστού trial & error, θα το είχε βρει ο f. Hiro, θα είχε αποτραπεί η έκρηξη, και ως εκ τούτου δεν θα υπήρχε δυνατότητα για τον Present Hiro και τον Ando να ταξιδέψουν σε ένα μέλλον όπου η έκρηξη έχει ήδη γίνει!!!!!!

 

Χμμμ... εκτός και αν το σωστό χρονικό σημείο παρέμβασης δεν έχει έρθει ακόμα... (για το παρόν μιλάω)

 

ελπίζω να μην σας έπρηξα :)

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Με το να πει αυτό στον Peter το μόνο που κατέφερε να αλλάξει ήταν να σώσει την cheerleader και με κάποιον τρόπο να μην είναι "τελικά" ο Syler η βόμβα αλλά ο Peter.Γι αυτό οι χαρακτήρες του παρόντος ξέρουν (από τον Isaac ) ότι ο Peter θα είναι η βόμβα.Στο παρών όμως που έζησε ο f.Hiro ( το οποίο δεν ήταν αλλαγμένο από τον ίδιο ) η βόμβα ήταν ο Syler και αυτό πιστεύει ακόμα...
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Με το να πει αυτό στον Peter το μόνο που κατέφερε να αλλάξει ήταν να σώσει την cheerleader και με κάποιον τρόπο να μην είναι "τελικά" ο Syler η βόμβα αλλά ο Peter.Γι αυτό οι χαρακτήρες του παρόντος ξέρουν (από τον Isaac ) ότι ο Peter θα είναι η βόμβα.Στο παρών όμως που έζησε ο f.Hiro ( το οποίο δεν ήταν αλλαγμένο από τον ίδιο ) η βόμβα ήταν ο Syler και αυτό πιστεύει ακόμα...

 

Να αλλά πώς μπόρεσαν ο present Hiro και ο Ando να τηλεμεταφερθούν σε ένα μέλλον που δεν πρόκειται να υπάρξει;

Για παράδειγμα είναι σαν να τηλεμεταφέρθηκαν σε κάποια στιγμή στο μέλλον και να βρήκαν ζωντανή εκείνη την σερβιτόρα που συμπαθούσε τον Hiro και μάθαινε σαν σφουγγάρι... Πράγμα αδύνατο.

Lilly: Marshall, dinner's ready!

Marshal: Is there any for me?

Lilly: No, but it's your favourite!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απλά να είναι το μέλλον όπως διαμορφώθηκε με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

 

Πάντως για να πω την αλήθεια, δεν έχω πειστεί 1000% ότι ο Πίτερ θα είναι η βόμβα... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να αλλά πώς μπόρεσαν ο present Hiro και ο Ando να τηλεμεταφερθούν σε ένα μέλλον που δεν πρόκειται να υπάρξει;

Για παράδειγμα είναι σαν να τηλεμεταφέρθηκαν σε κάποια στιγμή στο μέλλον και να βρήκαν ζωντανή εκείνη την σερβιτόρα που συμπαθούσε τον Hiro και μάθαινε σαν σφουγγάρι... Πράγμα αδύνατο.

 

Αυτό είναι το κακό.Δημιουργείται μεγάλο μπέρδεμα αλλά είναι δυνατόν.Αν το καλοσκεφτείς θα το καταλάβεις ( υποθέτω,ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά άλλωστε ) απλά δεν έχω κάποιον τρόπο να στο εξηγήσω αυτήν την στιγμή...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι απλό. Ανα πάσα στιγμή υπάρχει μόνο ένα μέλλον. Αυτό που πρόκειται να υπάρξει (ή υπάρχει για τον f. Hiro) όπως έχουν τα γεγονότα στο παρόν και χωρίς τη πρόσθετη πληροφορια που παρέχει η επίσκεψη στο μέλλον (ή από το μέλλον).

 

Το περιέργο για μένα είναι γιατί η δύναμη του present Hiro που δεν ξέρει καλά καλά να την ελέγχει, διαλέγει τα συγκεκριμένα σημεία στο μέλλον για να τον τηλεμεταφέρει. Είναι σαν να έχει το δικό της A.I. η δύναμη του

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...