Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] M.A.M.E./ Emulators


Prof.Wizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδω θα λεμε ποιοι emulators ειναι συμβατοι ή οχι με τα κινητα της σειρας N. αυτα που θα πω παρακατω τα εχω δοκιμασει στο N70 μου που εχει την εκδοση 2.0536.0.2 12-09-05 ΡΜ-84. αν καποιος που εχει νεοτερη εκδοση παρατηρησε οτι αλλαζουν καποια πραματα, ας τα ποσταρει εδω.

 

Emulator για το Super Nintendo ειναι το Vsun. υπαρχουν 2 εκδοσεις του Vsun. ο Vsun Και ο VsunPlus. ο πρωτος εξωμειωνει τα roms του snes με ηχο αλλα τα χρωματα ειναι χαλια και ειναι πολυ αργος. με λιγα λογια τα roms ειναι unplayable. ο δευτερος εξωμειωνει τα παιχνιδια απο snes με καλη ταχυτητα και κανονικα χρωματα, ομως δεν εχει ηχο. η ακριβης εκδοση που εχω εγκατεστημενη στο κινητο μου ειναι η : Vampent.VSun.Plus.65536.Color.v1.00.S60.SymbianOS.sis δουλευει και η 265k, αλλα εχω παρατηρησει οτι μειωνεται η ταχυτητα. τις 2 εκδοσεις θα βρειτε εδω. βεβαια πριν απο λιγο δοκιμασα την καινουρια εκδοση του vsun την 1.1 η οποια εχει και ηχο και καλα χρωματα. το μονο προβλημα ειναι οτι παει πολυ αργα! θα την βρειτε εδω. υπαρχει και ο yewnes αλλα δεν τον εχω δοκιμασει για να εκφερω καποια αποψη. οποιος το εχει κανει ας μας πει τις εντυπωσεις του εδω.

 

 

Emulator για το Nintendo ειναι το Vnes. οι εκδοσεις που λειτουργουν στο N70 ειναι η vNes.v1.51.S60.SymbianOS.*****ed.by.b0nnyxie.sis καθως και η 1.60 65k. η αντιστοιχες των 4k και 256k, η πρωτη δεν ανοιγει και η δευτερη εχει χαλια χρωματα. τις 2 εκδοσεις που λειτουργουν θα τις βρειτε εδω. υπαρχει και ο nesgam αλλα δεν τον εχω χρησιμοποιησει. οποιος το εχει κανει ας παραθεσει τις εντυπωσεις του εδω.

 

 

emulator για game gear και game master ειναι ο sonicboy καθως και ο smsplus. ο sonicboy απλα δεν συγκρινεται! ειναι απαικτος! ολα τα παιχνιδια παιζουν με τελειο ηχο,χρωματα και μπορεις να αυξησεις και την ταχυτητα. η εκδοση που λειτουργει στο N70 ειναι η v1.0 SoundFix και θα την βρειτε εδω. εννοειται οτι πρεπει να δοκιμασετε ολα τα παιχνιδια sonic!!

 

 

δεν εχω καταφερει να λειτουργησω τους emulators για gba,sega genesis και commodore 64. ο πρωτος για το gba λεγεται vbag και δεν ανοιγει καθολου. o δευτερος για το sega genesis ειναι ο Picodrive. εχω δοκιμασει 4 εκδοσεις, αλλα ενω ανοιγει ο emulator, μολις παω να ανοιξω καποιο rom δεν ανοιγει. μπορει να παιζει και ορισμενα μονο roms. οποιος εχει κατεφερει να παιξει καποιο rom ας πει την εκδοση καθως και το rom. αλλα μπορειτε να δοκιμαστε και εσεις να το εγκαταστησετε και να δειτε τι θα γινει. μπορειτε να τις κατεβασετε απο εδω. οσο αφορα τον commodore 64 ο emulator ειναι ο frodo, αλλα δεν μπορω να το κανω να τρεξει καποιο rom. Οποιος εχει καταφερει να παιξει ας το πει. θα τον βρειτε εδω.

 

 

υπαρχουν και πολλοι αλλοι emulators οπως για Sinclair Spectrum spectrum, neo-geo, Amstrad CPC και mame.

 

 

αρχιζω με τον emulator για Sinclair Spectrum 48K / 128K , ο οποιος λεγεται ZX Boy. το προβλημα ειναι οτι υποστηριζει .sna, .z80 και .tap αρχεια, ενω αυτα που βρισκω ειναι .tzx. δεν ξερω τι γινεται..

 

 

για neo-geo δεν υπαρχουν και πολλα πραματα..

 

 

Amstrad CPC δεν εχω ασχοληθει, παντως λειτουργει στο N70. οποιος ασχοληθηκε ας πει εδω καποιον τροπο για να παιξουμε τα παιχνιδια. αν δεν κανω λαθος εχει καποια διαδικασια με κατι virtual keyboard.

 

 

ο mame emulator λειτουργει στο N70 και λεγεται e-mame. το μονο προβλημα ειναι οτι δεν παιζει αρχεια πανω απο 100kbs και οτι οταν εχει τον ηχο ενεργοποιημενο κανει επανακινηση. δεν ξερω γιατι γινεται αυτο! ο emulator υπαρχει εδω. ενα πακετο με παιχνιδια υπαρχει εδω.

 

 

τελος emulator για το Game Boy / Game Boy Color ειναι ο Vboy. υπαρχει και ο Goboy ο οποιος δεν εχει ηχο και ειναι αθλιος.. επισης ο Goboy Plus δεν λειτουργει στο N70. η εκδοση του vboy που εχω ειναι η 1.3. λειτουργει και η 65k και η 256k με την δευτερη να ειναι λιγο πιο αργη. θα τις βρειτε εδω.

 

 

τους υπολοιπους emulators καθως και τα serial, ορισμενα skins για τον Vboy και εικονιδια θα τα βρειτε εδω.

 

 

site με roms ειναι τα εξης :

 

 

http://emu-russia.km.ru/default.php?l=en

http://emu-russia.km.ru/default.php?l=en

 

εχω παρατηρησει οτι σε σχεση με το 3230 παρατηρουνται πολλες διαφορες για αυτο και ανοιγω καινουριο θεμα. επισης οποιοι εχουν N90 μπορουν να τεσταρουν και να δουμε αν εχει την ιδιες συμβατοτητες με το N70.

 

 

Αυτα. Ελπιζω να σας φανουν χρησιμα! :)

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να κανει ενα μικρο tutorial για τον c2doom emulator?

 

Installing

 

 

 

1. You have to have a compatible S60 or S80 phone. Tested phones are Nokia models NGage, NGage QD, 6620, 9500, 9300, 7610, 6681, 6680, 6630, 6600 and 6260. However all S80 phones and S60 phones that have at least 16MB RAM, S60 1.2 or S60 2.x should work.

 

[9210x, 7650 and 3650 are not supported.]

 

2- Download either a S60 or S80 C2Doom installation packet, from Downloads and install it into your phone. You can copy installation packet into your phone and select file from there, or use PC suite application for installing. For further information, please refer your phone manual. After you have installed the Doom, a Doom application icon appears in the phone. The exact location depends on your phone model and decisions you might be done during installation process, but usually you can find it from application shell in S60 phone or from S80 Desk.

 

3- You have to have a WAD file. There are several WAD files, however the C2Doom engine is tested only with some official ones.

 

4- Copy the WAD file into phone or memory card by using memory card reader, PC suite, IR file transfer, bluetooth or any other method you prefer. It can be stored anywhere in the phone; it can be in any file folder or in messaging folder, in Memory card or in internal memory. When you open C2Doom application, it browses trough your phone memory and locates WAD files. Once one is found a confirmation is asked if that WAD file is intented to be used. It is possible to have several WAD files in the phone and by let UI seek another WAD file user can select which one is used.The another WAD file can selected afterwards by choosing "Advanced" | "Reset WAD file" from Options menu. That, among other things are detailed in the Options. Now you can start running C2Doom by choosing "Single Player". For multiplayer issues, please see Multiplaying

 

Apo i-phone!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Installing

 

 

 

1. You have to have a compatible S60 or S80 phone. Tested phones are Nokia models NGage, NGage QD, 6620, 9500, 9300, 7610, 6681, 6680, 6630, 6600 and 6260. However all S80 phones and S60 phones that have at least 16MB RAM, S60 1.2 or S60 2.x should work.

 

[9210x, 7650 and 3650 are not supported.]

 

Παίζει και στο 3230. Δοκιμασμένο με το wad GOLDENEYE :)

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
re paidia... otan anoigo to paixvidi kai lee : press ok... ti patao????:worry:

 

Koynas deksia - aristera to joystick 2-3 fores

 

paidia ta roms pws se pia morfi ta pername sto kinito?

ty!!!

 

opws einai se zip morfi. Ta bazeis ston fakelo ths kartas \mame\roms\

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Amstrad CPC δεν εχω ασχοληθει, παντως λειτουργει στο N70. οποιος ασχοληθηκε ας πει εδω καποιον τροπο για να παιξουμε τα παιχνιδια. αν δεν κανω λαθος εχει καποια διαδικασια με κατι virtual keyboard.:)

sorry alla poios einai o emulator gia amstrad? to onoma tou? kai pou mporoume na ton broume? ego exo roms opote an bro ton emu tha kano test.... thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...