Jump to content

Μουντομπάσκετ 2006: Η Ελλάδα δευτεραθλήτρια κόσμου!!!


achileas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα μια εξομοίωση της αναμέτρησης της Εθνικής του '87 απέναντι σε αυτή την Εθνική. π.χ. πώς θα αντιμετώπιζε αυτή η Εθνική αμυντικά τον Νίκο Γκάλη. Ή η αναμέτρηση Λάζαρου/Σόφου με την "αράχνη". Ή Διαμαντίδης εναντίον Γιαννάκη...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υποκειμενικες κρισεις κανουμε. Ετσι κι αλλιως το μπασκετ παιζεται πολυ διαφορετικα πλεον. Απλως η φιλοσοφια αυτης της ομαδας μ'αρεσει πολυ και νομιζω οτι σ'αυτη τη φιλοσοφια θα κολλουσαν οι αλλαγες που προανεφερα. Προφανως οι Γκαλης/Φανης δεν θα ειχαν το ρολο του 87, αλλα θα μπορουσαν ευκολα να προσαρμοστουν. Οι υπολοιποι δεν το βλεπω να κολλουσαν στη χημεια της ομαδας.
Link to comment
Share on other sites

Η τετράδα του 87 θα μπορούσε σίγουρα να είναι και μέλη αυτής της ομάδας. Αλλά σε μια υποτιθέμενη αναμέτρηση μεταξύ των 2 ομάδων δεν νομίζω ότι θα άντεχε και πολύ η παλιά φουρνιά. Θα τους βγάζαν την γλώσσα σίγουρα έξω. Ειδικά Φασούλας και Φάνης που δεν αγαπούσαν και πολύ τις προπονήσεις θα γονάτιζαν.

Για τους υπόλοιπους του 87 εκτός της τετράδας δεν νομίζω ότι θέλει συζήτηση.

 

Η σημερινή ομάδα μας νομίζω ότι θυμίζει μόνο την αχτύπητη ομάδα της Γιουγκοσλαβίας της προηγούμενης δεκαετίας. Πολλές ομοιότητες. Και στους παίκτες αλλά και στην νοοτροπία του νικητή. Νοοτροπία που δεν απέκτησε η φουρνιά του 87 παρόλα τα κατορθώματά της.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο Καμπουρης δεν ξερει οτι ο Σχορτσιανιτης ειναι καλυτερος; Ο Σταυροπουλος δεν καταλαβαινει οτι ειναι χειροτερος απο τον Παπαλουκα; Ο Λιναρδος απο τον Ντικουδη; Ο Φιλιππου (που ειναι και στο τιμ της εθνικης) λες να θεωρει οτι ηταν πιο πληρης απο τον Τσαρτσαρη; Η μηπως νομιζεις οτι ο Γιαννακης δεν καταλαβαινει οτι ειναι καλυτερος απο τον Πολιτη (και χειροτερος του Διαμαντιδη);

 

Νομιζω ολοι καταλαβαινουμε οτι η τωρινη ομαδα ειναι καλυτερη σαν ομαδα. Γκαλη βεβαια δεν εχουμε και ουτε θα εχουμε ποτε, αλλα εχουμε ομαδα. Και οι παλιοι παικτες σιγουρα καταλαβαινουν πληρως την δηλωση του Γιαννακη. Δεν απαξιωνει την παλια ομαδα, τονιζει τα προτερηματα της νεας.

 

ΥΓ. Απο την ομαδα του 87, στην νεα ομαδα θα εβαζα μονο τον Γκαλη στη θεση του Σπανουλη και τον Φανη στη θεση του Χατζηβρετα ή Βασιλοπουλου. Γιαννακη και Φασουλα θα τους εκοβα.

 

Θα εκοβες τον Φασουλα?

Ο Φασουλας τους ειχε ολους με την ψυχη που επαιζε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Με στεναχωρει που ξεχνατε τα κατορθωματα εκεινης της ομαδας.

Κερδισε την Ρωσια,την ομαδα που την επομενη χρονια κερδισε τους ολυμπιακους αγωνες,κερδιζοντας Αμερικανους και ισως την καλυτερη Γιουγκοσλαβια ολων των εποχων.

Με λιγα λογια σαν να νικουσαμε την πρωτη dream team.

Γινεται αυτο σημερα?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν συζηταμε αν καποιοι παλιοι ηταν καλοι παικτες. Ασφαλως και ηταν. Απλως εγω στη σημερινη ομαδα θα επαιρνα μονο γκαλη και φανη. Αν νομιζετε οτι το μπασκετ που επαιζε ο γιαννακης και ο φασουλας κολλαει με την τωρινη ομαδα, οκ. Απλως εχω αλλη γνωμη.

 

ΥΓ. ΔΕΝ ξεχναμε τιποτα. Το να λεμε οτι η σημερινη ομαδα ειναι καλυτερη δεν σημαινει οτι απαξιωνουμε την παλια. Εξαλλου, αν αληθευει η ηλικια που παραθετεις, πιο ευκολο ειναι να μην θυμασαι εσυ, παρα να ξεχασα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζηταμε αν καποιοι παλιοι ηταν καλοι παικτες. Ασφαλως και ηταν. Απλως εγω στη σημερινη ομαδα θα επαιρνα μονο γκαλη και φανη. Αν νομιζετε οτι το μπασκετ που επαιζε ο γιαννακης και ο φασουλας κολλαει με την τωρινη ομαδα, οκ. Απλως εχω αλλη γνωμη.

 

Σιγουρα διαφορετικο μπασκετ παιζεται σημερα.

Αλλα με την ψυχη που ειχαν αυτοι οι παιχτες θα παιζαν οπουδηποτε.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα διαφορετικο μπασκετ παιζεται σημερα.

Αλλα με την ψυχη που ειχαν αυτοι οι παιχτες θα παιζαν οπουδηποτε.

 

Ψυχη ειχαν και οι Αμερικανος, Κοντος, Γιατζογλου. Αλλα δεν θα επαιζαν.

 

Και για να τελειωσω, ολοι καλοι το 87. Χωρις το Γκαλη ομως, αντε να φταναν στην 4αδα (με το ζορι)... Καλη η ψυχη, αλλα δυστυχως δεν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχη ειχαν και οι Αμερικανος, Κοντος, Γιατζογλου. Αλλα δεν θα επαιζαν.

 

Και για να τελειωσω, ολοι καλοι το 87. Χωρις το Γκαλη ομως, αντε να φταναν στην 4αδα (με το ζορι)... Καλη η ψυχη, αλλα δυστυχως δεν φτανει.

 

Έτσι ακριβώς. Κανείς δεν ξεχνάει την ομάδα που έμαθε το μπάσκετ στην Ελλάδα. Αλλά μπορούμε να δούμε και πέρα από το χρυσό του 87. Ο παίκτης φαινόμενο ήταν ο Γκάλης. Ακόμα και με τα αρνητικά του. Στην άμυνα που έπαιζε αναφέρομαι φυσικά.

Και για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους το 87 το πήραμε για έναν λόγο και μόνο. Επειδή η διοργάνωση γινόταν στην Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να γινόταν αυτό οπουδήποτε αλλού. Θα παλεύαν μεν για την τετράδα αλλά να κερδίζαμε εκείνη την Ρωσία δεν νομίζω ότι θα το βλέπαμε.

Σε αντίθεση με την τωρινή εθνική που δεν καταλαβαίνει από έδρες. Δεν τις έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Κανείς δεν ξεχνάει την ομάδα που έμαθε το μπάσκετ στην Ελλάδα. Αλλά μπορούμε να δούμε και πέρα από το χρυσό του 87. Ο παίκτης φαινόμενο ήταν ο Γκάλης. Ακόμα και με τα αρνητικά του. Στην άμυνα που έπαιζε αναφέρομαι φυσικά.

Και για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους το 87 το πήραμε για έναν λόγο και μόνο. Επειδή η διοργάνωση γινόταν στην Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να γινόταν αυτό οπουδήποτε αλλού. Θα παλεύαν μεν για την τετράδα αλλά να κερδίζαμε εκείνη την Ρωσία δεν νομίζω ότι θα το βλέπαμε.

Σε αντίθεση με την τωρινή εθνική που δεν καταλαβαίνει από έδρες. Δεν τις έχει ανάγκη.

 

Ξεχνας ομως οτι στην επομενη διοργανωση βγηκαμε δευτεροι μεσα στη Γιουγκοσλαβια κερδιζοντας τους Ρωσους στον ημιτελικο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνας ομως οτι στην επομενη διοργανωση βγηκαμε δευτεροι μεσα στη Γιουγκοσλαβια κερδιζοντας τους Ρωσους στον ημιτελικο.

Δεν το ξεχνάω καθόλου. Το θυμάμαι πολύ καλά. Και τον ημιτελικό και τον τελικό.

Καμία σχέση όμως η επόμενη ομάδα της Ρωσίας του 89 με την Ρωσία του 87

 

Εκεί οι άπαικτοι ήταν οι Γιουγκουσλάβοι.

Ο Ντράζεν Πέτροβιτς, ο Κούκοτς, ο Ράτζα, ο Ντίβατς, ο Πάσπαλι, ο Ζντοβντς, ο Βράνκοβιτς, ο Ντανίλοβιτς, ο Ραντούλοβιτς.

Δεν είχαμε καμία ελπίδα στον τελικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξεχνάω καθόλου. Το θυμάμαι πολύ καλά. Και τον ημιτελικό και τον τελικό.

Καμία σχέση όμως η επόμενη ομάδα της Ρωσίας του 89 με την Ρωσία του 87

 

Εκεί οι άπαικτοι ήταν οι Γιουγκουσλάβοι.

Ο Ντράζεν Πέτροβιτς, ο Κούκοτς, ο Ράτζα, ο Ντίβατς, ο Πάσπαλι, ο Ζντοβντς, ο Βράνκοβιτς, ο Ντανίλοβιτς, ο Ραντούλοβιτς.

Δεν είχαμε καμία ελπίδα στον τελικό.

 

Καμια σχεση η ομαδα του 89 με την ομαδα του 87?

Σε βλεπω ανημερωτο.

Μαρτσουλιονις,Σαμπονις,Τιχονενκο,Βολκοφ,Χομιτσιους,αυτους θυμαμαι.

Η ομαδα που στους προηγουμενους ολυμπιακους κατατροπωσε Αμερικανους και γιουγκοι.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η ομαδα του 89 με την ομαδα του 87?

Σε βλεπω ανημερωτο.

Μαρτσουλιονις,Σαμπονις,Τιχονενκο,Βολκοφ,Χομιτσιους,αυτους θυμαμαι.

Η ομαδα που στους προηγουμενους ολυμπιακους κατατροπωσε Αμερικανους και γιουγκοι.

 

Η επιτυχία του '89 ήταν ανάλογη με αυτήν του '87 ακριβώς γιατί συνέβη εκτός έδρας. Δε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς ως προς το ότι αυτές οι δύο ομάδες ήταν εκπληκτικές, αν και θα συμφωνήσω με το Geofil ότι οι Γιουγκοσλαβία ήταν ένα σκαλί παραπάνω από τη Σ. Ένωση τότε.

Ήταν κρίμα που δεν είδαμε αυτές τις δύο ομάδες και ειδικά την ενωμένη Γιουγκοσλαβία απέναντι στην αυθεντική Dream Team. Δεν πιστεύω ότι θα την κέρδιζε αλλά ήταν η μόνη ομάδα που δε θα έχανε από τα αποδυτήρια.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση η ομαδα του 89 με την ομαδα του 87?

Σε βλεπω ανημερωτο.

Μαρτσουλιονις,Σαμπονις,Τιχονενκο,Βολκοφ,Χομιτσιους,αυτους θυμαμαι.

Η ομαδα που στους προηγουμενους ολυμπιακους κατατροπωσε Αμερικανους και γιουγκοι.

 

Έχεις δίκαιο είμαι ανενημέρωτος. Θα τους θυμάσαι καλύτερα εσύ που ήσουνα 7 χρονών τότε. Ας είναι καλά το google.

Η Σοβιετική ένωση έπνεε τα λοίσθια τότε. Και η ομάδα και η χώρα. Παρόλο που ένα χρόνο πριν είχε πάρει το χρυσό στους Ολυμπιακούς. Παρόλα αυτά για την Ελλάδα ήταν όντως μεγάλος άθλος η νίκη αυτή όπως λέει και ο Μarvin. Ακριβώς επειδή ήταν εκτός έδρας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο είμαι ανενημέρωτος. Θα τους θυμάσαι καλύτερα εσύ που ήσουνα 7 χρονών τότε. Ας είναι καλά το google.

Η Σοβιετική ένωση έπνεε τα λοίσθια τότε. Και η ομάδα και η χώρα. Παρόλο που ένα χρόνο πριν είχε πάρει το χρυσό στους Ολυμπιακούς. Παρόλα αυτά για την Ελλάδα ήταν όντως μεγάλος άθλος η νίκη αυτή όπως λέει και ο Μarvin. Ακριβώς επειδή ήταν εκτός έδρας.

 

Καμια σχεση με google.

Εχω δει πολυ μπασκετ.

Καμια σχεση δεν εχει η ηλικια.

Πως επνεε τα λοισθια ενω ειχε παρει το χρυσο στους ολυμπιακους και μαλιστα ανετα απεναντι σε Αμερικανους και Γιουγκοσλαβους?

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με google.

Εχω δει πολυ μπασκετ.

Καμια σχεση δεν εχει η ηλικια.

Πως επνεε τα λοισθια ενω ειχε παρει το χρυσο στους ολυμπιακους και μαλιστα ανετα απεναντι σε Αμερικανους και Γιουγκοσλαβους?

 

Ήταν η τελευταία μεγάλη ομάδα της Σοβιετική Ένωσης.

Σαν απάντηση θα σου έλεγα να δεις τι έκανε στο επόμενο πανευρωπαϊκό του 1991.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η τελευταία μεγάλη ομάδα της Σοβιετική Ένωσης.

Σαν απάντηση θα σου έλεγα να δεις τι έκανε στο επόμενο πανευρωπαϊκό του 1991.

 

Δε διαφωνουμε αλλα μη ξεχνας οτι βγηκε δευτερη στο παγκοσμιο του 90.Με εναν Σαμπονις χωρις ποδια.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνουμε αλλα μη ξεχνας οτι βγηκε δευτερη στο παγκοσμιο του 90.Με εναν Σαμπονις χωρις ποδια.

 

Χωρίς πόδια; με καροτσάκι έπαιζε;:D

 

Τέλος πάντων. Ξεκινήσαμε να μιλάμε για το πόσο καλή είναι η σημερινή εθνική μας και καταλήγουμε να κάνουμε ανασκόπηση όλων των πρωταθλήματων του παρελθόντος. Ας αφήσουμε την ομάδα του 87 κατά μέρος και ας περιμένουμε το τέλος αυτού του παγκόσμιου πρωταθλήματος για να μετρήσουμε στο τέλος τα κουκιά. Ίσως να ξαναπιάσουμε την σύγκριση μετά. :) Ανάλογα και με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πόδια; με καροτσάκι έπαιζε;:D

 

Τέλος πάντων. Ξεκινήσαμε να μιλάμε για το πόσο καλή είναι η σημερινή εθνική μας και καταλήγουμε να κάνουμε ανασκόπηση όλων των πρωταθλήματων του παρελθόντος. Ας αφήσουμε την ομάδα του 87 κατά μέρος και ας περιμένουμε το τέλος αυτού του παγκόσμιου πρωταθλήματος για να μετρήσουμε στο τέλος τα κουκιά. Ίσως να ξαναπιάσουμε την σύγκριση μετά. :) Ανάλογα και με τα αποτελέσματα.

 

Μακαρι να το παρουν τα παιδια.

Σημερα το πρωι εχει τα πρωτα προημιτελικα.

10 και μιση και 1μιση.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να το παρουν τα παιδια.

Σημερα το πρωι εχει τα πρωτα προημιτελικα.

10 και μιση και 1μιση.

 

Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί! :) Αυτή η ΟΜΑΔΑ που έχουμε φέτος, νομίζω ότι έχει τις περισσότερες πιθανότητες από κάθε άλλη Ελληνική ομάδα του παρελθόντος, αν όχι να το σηκώσει, τουλάχιστον να νικήσει τους Αμερικανούς στα ημιτελικά. Ό,τι και να πείς γι' αυτήν την Εθνική είναι λίγο. Forza Ελλαδάρα λοιπόν!

 

ΥΓ: Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει, αλλά στο επίσημο site της διοργάνωσης, υπάρχει ψηφοφορία για τον καλύτερο νέο παίκτη της διοργάνωσης. Οι συμμετοχές από Ελληνικής πλευράς είναι ο Δημητράκης, ο άτυχος Νικόλας και ο Sofo.

http://www.smileyhut.com/smileys/blob6.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά προηγούνται ο Τούρκος (που δεν έπαιξε :wacko: ) και ο Κινέζος

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μπορεί να μην τιμάει και πολύ τους παλιούς συμπαίχτες του αυτό αλλά σίγουρα είναι έτσι. Μετά τους Γκάλη, Γιαννάκη, Φασούλα και Φάνη οι υπόλοιποι ήταν σίγουρα μια κλάση κατώτεροι.

Τώρα για το αν έπρεπε να το πει ο Γιαννάκης αυτό, δεν ξέρω.

Συμφωνώ.

Πολύ σωστή η δήλωση, αλλα δεν θα έπρεπε να τα πεί αυτά ο Γιαννάκης.

 

Αλήθεια, τι ώρα παίζει αύριο η εθνική;

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στις 10:30 το πρωί.

 

Επίσης χθες παρατήρησα ότι στο sport24.gr φιλοξενείται το blog του Βασίλη Σπανούλη στο οποίο γράφει πριν και μετά τους αγώνες. (ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά προηγούνται ο Τούρκος (που δεν έπαιξε :wacko: ) και ο Κινέζος

 

Αστεια πραγματα.Μπειτε και ψηφιστε τους Ελληνες.

Ποιοι Τουρκοι τωρα.

Εγω ψηφισα Διαμαντιδη.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά προηγούνται ο Τούρκος (που δεν έπαιξε :wacko: ) και ο Κινέζος

 

Υπερωρίες έχουν κάνει οι φίλαθλοι των χωρών τους :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...