Jump to content

Οδήγηση με αυτόματο ή χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων;


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αυτοματο ειναι γρηγοροτερο απο το χειροκινητο, αλλα θα προτιμησω το ημιαυτοματο απο το πληρες αυτοματο, για μην νιωθω κουλος:lol::lol:

 

Ακομα και οι οδηγοι F1 προτιμουν το κατεβασμα να το κανουν αυτοι, για τσιτα τα γκαζια αυτοματο ανεβασμα.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

egw mporei na parameinw sto xeirokinito pantws,pira diplwma o pateras mou eixe aytomato opote ematha me aytomato,meta agorasa kai egw aytomato giati to eixa synithisei kai twra pira me taxytites,giati ithela na kserw na odigw kai me taxytites kai na exw kai tin empeiria kai twn 2.to epomeno mou aytokinito den kserw ti tha einai,exoun ta yper tous kai ta kata tous.

pantos mia diapistwsi:oso koufo kai an sas akougete pistevw pws i seira pou dialeksa aytokinita itan i pio asfalis gia emena kai opoiondipote odigo giati:

 

otan ksekinas kai den ksereis me taxytites se pianei pio eykola panikos,prosexeis poly tis taxytites,genikotera se apasxoloun polla pragmata taytoxrona,na prosexeis ton dromo,na min sou svisei,na exeis swsti taxytita ktl kai se kanei pio aprosexto.enw ama ksekinas me aytomato matheneis na odigeis,matheneis ti swsti symperifora sto dromo,den se apasxolei tipota para mono i odigisi,kai an pas meta se xeirokinito,ksereis hdh na odigeis kai etsi to mono pou menei einai na synithiseis tis taxytites.to opoio efoson idi ksereis vazeis oli sou ti prosoxi ekei kai mesa se 1 vdomada praktikis to exeis mathei.kai exeis kai mia parapanw empeiria kai logiki giati den eisai 18 xronwn .

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

egw mporei na parameinw sto xeirokinito pantws,pira diplwma o pateras mou eixe aytomato opote ematha me aytomato,meta agorasa kai egw aytomato giati to eixa synithisei kai twra pira me taxytites,giati ithela na kserw na odigw kai me taxytites kai na exw kai tin empeiria kai twn 2.to epomeno mou aytokinito den kserw ti tha einai,exoun ta yper tous kai ta kata tous.

pantos mia diapistwsi:oso koufo kai an sas akougete pistevw pws i seira pou dialeksa aytokinita itan i pio asfalis gia emena kai opoiondipote odigo giati:

 

otan ksekinas kai den ksereis me taxytites se pianei pio eykola panikos,prosexeis poly tis taxytites,genikotera se apasxoloun polla pragmata taytoxrona,na prosexeis ton dromo,na min sou svisei,na exeis swsti taxytita ktl kai se kanei pio aprosexto.enw ama ksekinas me aytomato matheneis na odigeis,matheneis ti swsti symperifora sto dromo,den se apasxolei tipota para mono i odigisi,kai an pas meta se xeirokinito,ksereis hdh na odigeis kai etsi to mono pou menei einai na synithiseis tis taxytites.to opoio efoson idi ksereis vazeis oli sou ti prosoxi ekei kai mesa se 1 vdomada praktikis to exeis mathei.kai exeis kai mia parapanw empeiria kai logiki giati den eisai 18 xronwn .

 

sigoura auto exei mia logiki, kai tin ematha me ton skliro tropo

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ρωτησει τα περι κιβωτιου και απλα εχω παρει μια ιδεα απο το αυτοκινητο και δεν εχω κανει τεστ ντραιβ χεχεχε προφανως το κιβωτιο του αουντι ειναι ημιαυτοματο με τα "αυτακια" στο τιμονι η κανω λαθος;αν ξερει καποιος ας μου πει
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ρωτησει τα περι κιβωτιου και απλα εχω παρει μια ιδεα απο το αυτοκινητο και δεν εχω κανει τεστ ντραιβ χεχεχε προφανως το κιβωτιο του αουντι ειναι ημιαυτοματο με τα "αυτακια" στο τιμονι η κανω λαθος;αν ξερει καποιος ας μου πει

 

ama einai sport ekdosi fisika kai nai

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

ama einai sport ekdosi fisika kai nai

 

δε το καταλαβα αυτο τι εννοεις αν ειναι σπορτ εκδοση;την ambition θα παρω με καταλαβες;ειναι η ακριβοτερη εκδοση απο τις 3

Link to comment
Share on other sites

δε το καταλαβα αυτο τι εννοεις αν ειναι σπορτ εκδοση;την ambition θα παρω με καταλαβες;ειναι η ακριβοτερη εκδοση απο τις 3

 

tote ta exei ola

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

χμμ

Έχοντας αυτοκίνητα με χειροκίνητο αλλά και αυτόματο και έχοντας οδηγήσει και αρκετά άλλα έχω να πω τα εξής.

 

1. Ποιος σας είπε ότι τα χειροκίνητα είναι πιο γρήγορα και πιο σπιρτόζικα από τα αυτόματα? Είναι πολλές οι περιπτώσεις αυτοκινήτων με αυτόματο ή σειριακο κιβώτιο που είναι πολύ πιο γρήογρα.

2. Το αυτόματο φρενάρει σαφώς πιο αποτελεσματικά.

3. Για όσους έχουν 4χ4 είναι σαφώς πιό off road απ ότι το χειροκίνητο που καταπονείται απίστευτα.

4. Επειδή τα αυτοκίνητα δεν φτιάχτηκαν με βάση τον ηλίθιο ΈΛΛΗΝΑ ΚΟΝΤΡΆΚΙΑ ΚΑΓΚΟΥΡΑ σας λέω ότι ειναι παγκόσμια πρωτοτυπία για τον αριθμό των χειροκίνητων που υπάχουν στο ελλαντα.

5. Θεωρείται ότι είναι λιγότερο καταρτισμένοι ή πιο χαζοί εκατομύρια Γερμανών, Βρεττανών Γάλλων και Αμερικάνων που προτιμούν τα αυτόματα? ή εμείς είμαστε μάγκες

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ μα ΚΑΝΕΝΑ ο οποίος να πήγε από χειροκίνητο σε αυτόματο και να επέστρεψε πάλι στο χειροκίνητο

 

Για τα τυπάκια που θέλουν να κάνουν "Αγωνιστική Οδήγηση" στην παραλιακή, στην βουλιαγμένης, στο μπουρνάζι κλπ κλπ ας ερθουν πάνε να παίξουν palystation έχουν βγει πολύ καλά παιχνίδια!!! Ή αν έχουν τα άντερα ας έρθουν σε κάνα trial να γελάσουμε

 

Φιλικά

 

Ωραίος. Ειδικά για επιβεβαίωση αυτών που έγραψες και υπογράμμισα, θα ήθελα να προτείνω σε καθέναν που αμφιβάλλει να συγκρίνει το ποσοστό τροχαίων δυστυχημάτων ανάμεσα στους "κουτόφραγκους με αυτόματα" που ανέφερες, και τους "γκαζιάρηδες χειροκίνητους" Έλληνες, για να καταλήξει σε συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

ημιαυτοματο προτιμω, εχω οδηγησει ενα smart και ηταν γ@μw:w00t:

 

σωστος, γιατι ουτε το ενα ουτε το αλλο ειναι το καλυτερο.

Ημιαυτοματο, για να εχεις τον ελεγχο και τις γρηγορες αλλαγες.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, ειδικά στο smart πολύ γρήγορες αλλαγές :p

Εγώ το δικό μου μονίμως στο Ε το έχω :D

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

παντως το κιβωτιο του σμαρτ(1ης γενιας δε ξερω αν το καινουργιο το εχουν βελτιωσει) ειναι επιεικως για το πεο...αλλαζεις ταχυτητα και....περιμενεις:)
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει αυτό για το σμαρτ 1ης γενιάς

 

Με τα φορτηγά τι γινεται, ξερει κανείς τιποτε? Εκεί τι κιβώτια παίζουν? όπως και στα λεωφωρεία νέας γενιάς?

 

Για το σειριακό κιβώτιο θα συμφωνήσω... Τώρα για καθαρό αυτόματο και εκεί μπορείς να το κάνεις να ανταποκρίνεται πιο γρήγορα "πειράζοντας" λίγο όμως τις ρυθμίσεις

Προσωπικά έχω ένα σαξο vts look με χειροκίνητο κιβώτιο (το οποίο και σκοπεύω να πουλήσω) και ενα daihatsu terios με αυτόματο. Στον τέρη, υπάρχει ένα κουμπί που κάνει πιο "άμεση" την σχέση μετάδοσης, για λίγο πιο νευρική οδήγηση (ή οποία καλό είναι να αποφεύγεται σε τζιπ)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει αυτό για το σμαρτ 1ης γενιάς

 

Με τα φορτηγά τι γινεται, ξερει κανείς τιποτε? Εκεί τι κιβώτια παίζουν? όπως και στα λεωφωρεία νέας γενιάς?

 

Για το σειριακό κιβώτιο θα συμφωνήσω... Τώρα για καθαρό αυτόματο και εκεί μπορείς να το κάνεις να ανταποκρίνεται πιο γρήγορα "πειράζοντας" λίγο όμως τις ρυθμίσεις

Προσωπικά έχω ένα σαξο vts look με χειροκίνητο κιβώτιο (το οποίο και σκοπεύω να πουλήσω) και ενα daihatsu terios με αυτόματο. Στον τέρη, υπάρχει ένα κουμπί που κάνει πιο "άμεση" την σχέση μετάδοσης, για λίγο πιο νευρική οδήγηση (ή οποία καλό είναι να αποφεύγεται σε τζιπ)

Υπάρχουν και χειροκίνητα και αυτόματα. Χειροκίνητα υπάρχουν δύο τύπων: το κανονικό και με προεπιλογή. Με το κανονικό αλλάζει ο οδηγός ταχύτητα όπως στο αυτοκίνητο. Στο κιβώτιο με προεπιλογή αλλάζεις ταχύτητα ως εξής: την ώρα που προχωράει το όχημα αλλάζεις π.χ. από 6η σε 7η ΧΩΡΙΣ να αφήσεις το γκάζι. Το όχημα δεν περνάει στην 7η αλλά μένει στην 6η. Για να περάσει στην 7η αφήνεις το γκάζι, πατάς συμπλέκτη και ξανά γκάζι. Αυτό το έχω δει να δουλεύει σε λεωφορεία Volvo και Scania. Πάμε στα αυτόματα. Καταρχήν όλα τα αστικά λεωφορεία στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη είναι με αυτόματα κιβώτια και ο χειρισμός του κιβωτίου γίνεται από κουμπιά που έχουν στο ταμπλώ τους (τα περισσότερα έχουν D N R εκτός από τα Mercedes στην Αθήνα που έχουν 1 2 3 D N R ) . Η Scania έχει το κιβώτιο που ονομάζεται Opticruise. Είναι χειροκίνητο με αυτόματη διαχείριση αλλά έχει και συμπλέκτη και λειτουργεί και ως σειριακό. Για αυτόματη λειτουργία βάζεις τον λεβιέ στο A και καθάρισες. Μόνο κακό σύμφωνα με κάποιους οδηγούς ότι σε κατεβάσματα δεν πάει κάτω από 4η και πρέπει να το γυρίσεις σε σειριακό ώστε να πας 3η, 2η, 1η . Όταν το δουλεύεις ως σειριακό έχει δύο τρόπους λειτουργίας. Ή να αλλάζεις την ταχύτητα αφήνοντας το γκάζι και πατώντας τον συμπλέκτη ή χωρίς να αφήσεις το γκάζι. Για αλλαγή χωρίς να αφήσεις το γκάζι σπρώχνεις τον λεβιέ προς τα δεξιά για ανέβασμα ταχύτητας ή στα αριστερά για κατέβασμα. Για αλλαγή με συμπλέκτη αφήνεις το γκάζι, πατάς συμπλέκτη, αλλάζεις την ταχύτητα και ξανά γκάζι. Σε πούλμαν Mercedes το αυτόματο λειτουργεί και ως σειριακό χωρίς συμπλέκτη. Για αυτόματα άλλων εταιριών δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω ταξιδέψει.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι απλό.

 

Ολα τα ταξί έπρεπε να είναι αυτόματα.

Οσοι οδηγούν πολλές ώρες στο κέντρο και σε περιοχές με πολύ κίνηση, αυτόματο = σωτηρία.

 

Για τα υπόλοιπα χειροκίνητο ή ημιαυτόματο.

 

Αν οδηγούσα στην Αγγλία ή στη Γερμανία που έχουν ΔΡΟΜΟΥΣ της προκοπής , ίσως να είχα αυτόματο.

 

Οταν όμως έχω πολύ λίγα μέτρα για ολοκληρώσω μία προσπέραση και θέλω να μείνω τον ελάχιστο χρόνο δίπλα στο αυτοκίνητο που προσπερνώ , δεν μου κάνει το αυτόματο.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι απλό.

 

Ολα τα ταξί έπρεπε να είναι αυτόματα.

Οσοι οδηγούν πολλές ώρες στο κέντρο και σε περιοχές με πολύ κίνηση, αυτόματο = σωτηρία.

 

Για τα υπόλοιπα χειροκίνητο ή ημιαυτόματο.

 

Αν οδηγούσα στην Αγγλία ή στη Γερμανία που έχουν ΔΡΟΜΟΥΣ της προκοπής , ίσως να είχα αυτόματο.

 

Οταν όμως έχω πολύ λίγα μέτρα για ολοκληρώσω μία προσπέραση και θέλω να μείνω τον ελάχιστο χρόνο δίπλα στο αυτοκίνητο που προσπερνώ , δεν μου κάνει το αυτόματο.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου για το θέμα των ταξιτζήδων και των οδηγών που κινούνται εντός του κέντρου μιας πόλης αλλά δεν συμφωνώ στο θέμα της προσπέρασης...

Έχεις δοκιμάσει να προσπεράσεις με αυτόματο?

Επειδή εγώ έχω δοκιμάσει και με χειροκίνητο και με αυτόματο προσωπικά με το αυτόματο είχα περισσότερο τον νου μου στο τι γίνεται μπροστά μου και δίπλα μου και κυρίως απέναντί μου από το όταν προσπέρασα με το χειροκίνητο όπου σκεφτόμουν μαζί με τα παραπάνω και το να αλλάξω ταχύτητα...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά αυτόματα κιβώτια πια, τα οποία όχι μόνο κατεβάζουν άμεσα ταχύτητα, αλλά σου δίνουν και το κάτι παραπάνω που θες να προσπεράσει (πχ honda που είναι και κατασκευαστής κιβωτίων όπως και η daihatsu). Είναι περίπου το ίδιο σα να προσπαθήσεις να βάλεις από 4η 2ερα..γίνεται? όχι... ενώ στο αυτόματο μπορείς να πας από 4η σε μία ταχύτητα μεταξύ 2ας και 3ης... βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις, σωστα?

Για τα ταξί είναι μονόδρομος και τις αστικές συγκοινωνίες συμφωνώ, η κίνηση μέσα στην πόλη είναι επίπονη!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αν οδηγούσα στην Αγγλία ή στη Γερμανία που έχουν ΔΡΟΜΟΥΣ της προκοπής , ίσως να είχα αυτόματο.
Τι σχέση έχουν τα αυτόματα ή χειροκίνητα με την ποιότητα (φαντάζομαι σε αυτή θα αναφέρεσαι) των δρόμων; :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα εννοεί τις πολλές στροφές των ελληνικών δρόμων (αν και προσωπικά εμένα με βολεύει καλύτερα να τις κάνει κι εκεί το αυτόματο τις αλλαγές)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και έχουν πρόβλημα τα αυτόματα στις στροφές; :worry: :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια, δεν έχουν, αν έχουν και τη σωστή κατανομή πεδησης, στρίβουν πιο αποτελεσματικά, εκτός και αν μιλάμε για οδηγό αγώνων πια...Αλλά για εμάς τους ιδιώτες, πολλές φορές θα έχει τυχει να βρεθούμε σε κατάσταση (κατηφόρα κυρίως) που έχουμε ξεχαστεί και πηγαίνουμε με νεκρα σε στροφή η με μεγάλη σχεση(4η πχ)
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

efoson exw diavasei sxedon olo to topic eipa na anaferw kai egw tin gnwmi mou!!!Sto 8ema tis prosperaseis to xeirokinito kivwtio einai gia emena MONODROMOS dioti elegxeis poli kalitera to autokinito epeidi to pote 8a kaneis to katevasma apo 6i se 4i ktl kai ksereis oti 8a vgeis sto anti8eto reuma kai 8a mporeis na anevaseis tis RPM oso 8es esu kai oxi oso 8elei to S-tronic plewn gia ta group VAG!!!Epeisis to S-tronic kai opoiodipote seiriako kivwtio 8a katevasei mia taxitita alla mexri na tin katevasei auti tin taxitita(ean patiseis to kick-down)gia na kaneis tin prosperasi me to xeirokinito mporei idi na exeis prosperasi!!!Epeisis akoma kai kick down na kaneis an sou anevasei taxitita panw stin prosperasi ti ginete???Idiws an eisai sta tempi!!!;)Egw pisteuw pws to automato kivwtio einai perissotero gia an8rwpous tous opoious exoun geuti me tin koutala to xeirokinito spor autokinito kai pleon 8eloun na odigoun omala kai kseniasta kai panw apo ola dn 8eloun pleon apor odigisi!!!Exw odigisei Q7 3.6FSI automato seiriako mazi me padles kai itan alli ais8isi!!!To amaksi pigaina trela tromeres allages alla oxi opws otan 8a to ekanes esu xeirokinita!!!Epeisis 8a simfwnisw gia ta automata pou lene oi perissoteroi einai kala gia an8rwpous tous opoious kanoun syxnes staseis opws taksitzides metaforikes ktl!!!Epeisis gia na min lete oti lew aerologies sugkrina prosfatos to a6 to opoio exoume 2.4V6 Fsi xeirokinito kai akrivws to idio se multitronic to opoio eixe kai 7 taxitites kai gia na pw tin ali8eia prwtimo to diko mas;):p:happy:;)

Epeisis menw eparxia opote dn uparxei kapoios logos na paroume automato asxeta an kanoume polla taksidia!!!;)

 

Panta Filika

 

Scottas-Nikolas!!!

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε ρε παιδία.

 

Τα αυτόματα στα ΚΑΛΑ και ΑΚΡΙΒΑ αυτοκίνητα είναι χίλιες φορές πιο γρήγορα απο το χειροκίνητο.

Σε άλλα αυτοκίνητα, μάλλον τα πράγματα ακόμα δεν έχουν εξελιχτεί τόσο πολύ και τα αυτόματα είναι πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

efoson exw diavasei sxedon olo to topic eipa na anaferw kai egw tin gnwmi mou!!!Sto 8ema tis prosperaseis to xeirokinito kivwtio einai gia emena MONODROMOS dioti elegxeis poli kalitera to autokinito epeidi to pote 8a kaneis to katevasma apo 6i se 4i ktl kai ksereis 1) oti 8a vgeis sto anti8eto reuma kai 8a mporeis na anevaseis tis RPM oso 8es esu kai oxi oso 8elei to S-tronic plewn gia ta group VAG!!!Epeisis to S-tronic kai opoiodipote seiriako kivwtio 8a katevasei mia taxitita alla mexri na tin katevasei auti tin taxitita(ean patiseis to kick-down)gia na kaneis tin prosperasi me to xeirokinito mporei idi na exeis prosperasi!!!Epeisis akoma kai kick down na kaneis an sou anevasei taxitita panw stin prosperasi ti ginete???Idiws an eisai sta tempi!!!;)Egw pisteuw pws to automato kivwtio einai perissotero gia an8rwpous tous opoious exoun geuti me tin koutala to xeirokinito spor autokinito kai pleon 8eloun na odigoun omala kai kseniasta kai panw apo ola dn 8eloun pleon apor odigisi!!!Exw odigisei Q7 3.6FSI automato seiriako mazi me padles kai itan alli ais8isi!!!To amaksi pigaina trela tromeres allages alla oxi opws otan 8a to ekanes esu xeirokinita!!!Epeisis 8a simfwnisw gia ta automata pou lene oi perissoteroi einai kala gia an8rwpous tous opoious kanoun syxnes staseis opws taksitzides metaforikes ktl!!!Epeisis gia na min lete oti lew aerologies sugkrina prosfatos to a6 to opoio exoume 2.4V6 Fsi xeirokinito kai akrivws to idio se multitronic to opoio eixe kai 7 taxitites kai gia na pw tin ali8eia prwtimo to diko mas;):p:happy:;)

Epeisis menw eparxia opote dn uparxei kapoios logos na paroume automato asxeta an kanoume polla taksidia!!!;)

 

Panta Filika

 

Scottas-Nikolas!!!

Το S-tronic or DSG στο δικο μου, με το kick down δεν κατεβαζει μια ταχυτητα αλλα ακομα και 4;). Δευτερον υπαρχει το manual mode οποτε κατεβαζεις οσες εσυ θέλεις όπως και σε ένα manual και αλλαζεις οποτε εσυ θέλεις μεχρι τον κοφτη. 3ον υπαρχει το S mode, το οποιο θα σου αλλαξει ταχυτητα στο κοφτη. Επομενως όλα οσα εγραψες δεν εχουν καμμια βαση.:X

Για το Q7 που λες ότι εχεις οδηγησει και εχει τρομερη αισθηση, δηλαδη ποια ακριβως είναι η διαφορα στην αισθηση που σου δινει το manual? Να πιανεις κατι συνεχεια?:p

P.S. Πες στη Ferrari, Maserati, Lamborghini, etc να αρχισουν να βαζουν manual κιβωτια και όχι σειριακα, γιατι εχουν καλυτερη αισθηση. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το S-tronic or DSG στο δικο μου, με το kick down δεν κατεβαζει μια ταχυτητα αλλα ακομα και 4;). Δευτερον υπαρχει το manual mode οποτε κατεβαζεις οσες εσυ θέλεις όπως και σε ένα manual και αλλαζεις οποτε εσυ θέλεις μεχρι τον κοφτη. 3ον υπαρχει το S mode, το οποιο θα σου αλλαξει ταχυτητα στο κοφτη. Επομενως όλα οσα εγραψες δεν εχουν καμμια βαση.:X

Για το Q7 που λες ότι εχεις οδηγησει και εχει τρομερη αισθηση, δηλαδη ποια ακριβως είναι η διαφορα στην αισθηση που σου δινει το manual? Να πιανεις κατι συνεχεια?:p

P.S. Πες στη Ferrari, Maserati, Lamborghini, etc να αρχισουν να βαζουν manual κιβωτια και όχι σειριακα, γιατι εχουν καλυτερη αισθηση. :wacko:

 

 

Auti tin apopsi exw sto sigekrimenw 8ema!!!Epeidi exw odigisei arketa kala autokinita kanena kivwtio gia mena panta dn exei tin ais8isi enws xeirokinitou!!!!;);)

Epeisis alli fasi einai na arxizeis tis katevates para me ta padles kai tis taxitites sto D+ D-

 

Maresei pou oi apopseis diis8ante:respect:

Ma8aineis arketa pragmata apo ena topic san kai auto:D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...