Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι

πιστευω κι εγω οτι οι μηχανες της panasonic ειναι πραγματικα κορυφαιες και προτιμουνται αλλωστε και απο πληθος επαγγελματιων

εγω ψαχνω να αγορασω την κορυφαια PANASONIC LUMIX DMC-FZ30 γιατι περα απο τα κορυφαια χαρακτηριστηκα εχει το μεγαλο οπτικο ζουμ των 12χ που για μενα ειναι σημαντικο

 

απο κει και περα και η FX 9 ειναι τρομερη κατασκευη και με μεγαλη βελτιωση στην διαρκεια ζωης της μπαταριας με κορυφαια εικονα και αναλυση με αριστη φορητοτητα και ζουμ οπτικο 3χ

 

στα 400 ευρω η FX9 sta 700 eyrv h FZ30

 

ευχομαι καλες αγορες για ολους μας

εχει πεσει η τιμη της.σε κατερελο και pixmania θα τη βρεις πιο φθηνα και σε καλυπτουν με δικη τους εγγυηση!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

makria apo tis compact panasonic... ektos apo to image stabilizator den aksizoun se poiotita se sxesi me mia F10, Z750, S750 klp...

Έχεις προσωπική άποψη περί τούτου? Θέλω να πώ τις έχεις χρησιμοποιήσει όλες ή απ'ό,τι διαβάζεις στα reviews του dpreview κλπ?

Link to comment
Share on other sites

makria apo tis compact panasonic... ektos apo to image stabilizator den aksizoun se poiotita se sxesi me mia F10, Z750, S750 klp...

 

Συμφωνω για το πρωτο. Σε οσα review εχω διαβασει, τις εχουν για μετριες. Για το δευτερο ναι για την Fuji οχι για τις Casio. Νομιζω υπαρχουν καλυτερες (Canon, Sony, Nikon) στα ιδια χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προσωπική άποψη περί τούτου? Θέλω να πώ τις έχεις χρησιμοποιήσει όλες ή απ'ό,τι διαβάζεις στα reviews του dpreview κλπ?

 

se esoteriko xoro... mporo na xrisimopoiiso opoia thelo.. kai na mou dosoun sample sto xeri... katastima saturn, media markt, Cosmos klp klp... (afstria)

to exo kanei ouk oliges fores... kai oi panasonic itan panta katoteres ton nikon,fuji,canon,casio idias analisis... tha elega san tis pentax ena pragma... panta gia tis compact 'i prosumer... oxi gia tis megales...!

ean exeis logous na amfisviteis emena... diavase ta steves-digicams kai dpreview... an amfisviteis kai aftous... agorase panasonic kai na efxese na min petixeis filo na pairnei fotos tin idia stigmi me fuji F10 giati tha se paroun ta klamata...! :)

 

otan ego agoraza aftokinito kai eimoun metaksi opel calibra turbo kai nissan 200sx turbo... pistepsa kapoious pou mou eipan na paro to nissan kai oxi to opel... sti sinexeia kai tous katalava... kai diapistosa kai monos mou ti esti calibra kai apo ti kako glitosa...

 

den einai oli i koinonia gemati me kakovoulous kai pseftes...!

Link to comment
Share on other sites

den einai oli i koinonia gemati me kakovoulous kai pseftes...!

 

Χαλάρωσε, δε σε θεωρώ τίποτα από αυτά. Απλά ρώτησα αν η γνώμη που εκφέρεις είναι από προσωπική χρήση ή από πληροφορίες που διαβάζουμε όλοι μας στα διάφορα sites:)

Link to comment
Share on other sites

makria apo tis compact panasonic... ektos apo to image stabilizator den aksizoun se poiotita se sxesi me mia F10, Z750, S750 klp...

 

Οι φακοί LEICA δεν αξίζουν κατά την γνώμη σου;

 

(Για όσους γνωρίζουν οι LEICA είναι οι κορυφαίοι φακοί στο κόσμο)

Link to comment
Share on other sites

makria apo tis compact panasonic... ektos apo to image stabilizator den aksizoun se poiotita se sxesi me mia F10, Z750, S750 klp...

Καταρχην δεν ξερω αν βγαζεις απ'αυτη την κατηγορια τις FZ20,30,5& 3.Κι αυτες κομπακτ-prosumer θεωρουνται... :confused: τελος παντων...εχω χρησιμοποιησει αρκετες μηχανες απο διαφορες εταιριες & φυσικα πανασονικ.Τελευταια,επεσε στα χερια μου η καινουρια(για Ελλαδα) FX9.Οι φωτογραφιες της ειναι απλα εκπληκτικες για κομπακτ,με ελαχιστα ψεγαδια.Σε συγκριση δε,με αντιστοιχες ψηφιακες αλλων εταιριων στην ιδια κατηγορια,ηταν ενα επιπεδο παραπανω(συγκριση με Ιξους,παλιες & καινουριες,Cybershot,Olympus c-70).Μιλαμε παντα για μοντελα που εχω δοκιμασει ετσι? :!: Τις "μεγαλες" της πανασονικ τις αφηνω εκτος συναγωνισμου,γιατι πραγματικα σε καλες συνθηκες φωτισμου & ειδικα σε εξωτερικο χωρο συναγωνιζονται τις dslr!Ξερω οτι θα θεωρηθει γελοιο αυτο,αλλα εχοντας στην κατοχη μου μια Νικον D70 & μια Πανασονικ FZ20 μπορω να πω πως η διαφορα τους στην συγκεκριμενες συνθηκες ειναι ελαχιστη.Στα υψηλοτερα ISO & σε πιο "δυσκολες" συνθηκες η dslr υπερτερει φυσικα,αλλα τον φακο της Πανασονικ τον "ζηλευει".Και δεδομενου οτι ο καλος φακος σε μια μηχανη ειναι πανω απ'το 50% της αξιας της(αφηστε τα πολλα ΜΡ & αηδιες),υπαρχει ενας πολυ σοβαρος λογος για να προτιμησει κανεις τη συγκεκριμενη εταιρια.Σε εσωτερικους χωρους,μιας & το ανεφερες,καμια κομπακτ δεν εχει εστω πολυ καλα αποτελεσματα,ειδικα χωρις φλας.Και αν καποιος θελει να βγαζει συνεχεια μεσα,ας παρει μια καλη dslr,διαφορετικα... :X αλλα ποσοι ειναι αυτοι που τραβανε συνεχεια εντος των τοιχων? :p ;)

Η Φουτζι ειναι μια εταιρια που συμπαθω,μιας & βγαζει καλες μηχανες σε πολυ προσιτες τιμες(η S5200 ειναι κλασικο παραδειγμα best value for money).Ομως ρε φιλε energy,ελεος πια με την F10!!!Σ'ολα σου τα ποστς την αναφερεις λες & ειναι η καλυτερη κομπακτ!Αλλα λενε οι κριτικες στα σαιτς που ανεφερες,που ομως κρυβεις!Για παραδειγμα την σχεδον παντελη απουσια χειροκινητων ρυθμισεων,προβλημα με το white balance κλπ.Αυτα δεν τα λεω επειδη η μηχανη ειναι για πεταμα,αλλα επειδη εχω την εντυπωση πως τα παραλες λιγακι! :X

Link to comment
Share on other sites

Τα 4-5 site που διαβασα και τις Pana τις εχουν στην ακρη, τι κανουν; Ξυνουν πατσες; Και ολοι ειναι ασχετοι η βαλτοι να τη θαψουν; Δεν μπορω να το δεχτω. Οσο για τους φακους, αριστοι οι Leica αλλα δεν ξερουμε τι ποιοτητα εκανε για αυτες τις μηχανες. Και η Μερσεντες εχει κινητηρες στα Sanyong νομιζω αλλα δεν ειναι ιδια τα τζιπ τους με τα Μερσεντες. Σαφως καλυτερη απο τη πανα ειναι συμφωνα με τα τεστ η Ρ200 και εχει και Zeiss φακο αλλα εκει ειναι Σονυ και μας τη σπαει. Οσο για τους φακους επιτρεψτε μου να πω οτι εδω και καποια χρονια η Κανον και η Νικον εχει καλυτερους φακους απο τη Λαικα. Περασαν οι εποχες που οι Ιαπωνες ηταν πισω.
Link to comment
Share on other sites

Τα 4-5 site που διαβασα και τις Pana τις εχουν στην ακρη, τι κανουν; Ξυνουν πατσες; Και ολοι ειναι ασχετοι η βαλτοι να τη θαψουν; Δεν μπορω να το δεχτω. Οσο για τους φακους, αριστοι οι Leica αλλα δεν ξερουμε τι ποιοτητα εκανε για αυτες τις μηχανες. Και η Μερσεντες εχει κινητηρες στα Sanyong νομιζω αλλα δεν ειναι ιδια τα τζιπ τους με τα Μερσεντες. Σαφως καλυτερη απο τη πανα ειναι συμφωνα με τα τεστ η Ρ200 και εχει και Zeiss φακο αλλα εκει ειναι Σονυ και μας τη σπαει. Οσο για τους φακους επιτρεψτε μου να πω οτι εδω και καποια χρονια η Κανον και η Νικον εχει καλυτερους φακους απο τη Λαικα. Περασαν οι εποχες που οι Ιαπωνες ηταν πισω.

ποια εχουν στη ακρη???η FX-9 εχει αποσπασει θετικοτατες κριτικες.την ειδα και απο κοντα και πιστεψε με ειναι εξαιρετικη σε ποιοτητα κατασκευης αλλα και σε ποιοτητα φωτο και βιντεο.αν θες κανε ενα κοπο και ριξε μια ματια στο dpreview.com και δες κατι δειγματα φωτο που εχει αλλα και βιντεο.θα παθεις την πλακα σου!!για compact μηχανη συγκαταλεγετε αυτη τη στιγμη μεσα στις 5-6 κορυφαιες και μαλιστα εχει και σταθεροποιητη εικονας και πολυ ομορφο σχεδιασμο! και κατι αλλο η panasonic Ε Ξ Α Γ Ο Ρ Α Σ Ε την LEICA και πλεον ειναι μια εταιρεια στο χωρο τον φωτογραφικων μηχανων.το παραδειγμα με το μερσεντες που εδωσες ειναι ατοπο γιατι η sangyong δεν ειναι εταιρεια της μερσεντες απλα φοραει κινητηρες της.θα μπορουσες αν ηθελες να χρησιμοποιησεις ως παραδειγμα αυτοκινητα να πεις για daewoo kai cevrolet που πλεον ειναι μια εταιρεια και απο τισ κορυφαιες!οι LEICA φακοι ειναι απλα αν οχι οι κορυφαιοι(εγω πιστευω πως ειναι),απο τους κορυφαιους φακους στον κοσμο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαζομουν να γραψω αλλα με καλυψε απολυτα ο laios23...αν οχι οι καλυτεροι,οι φακοι Leica ειναι σιγουρα αναμεσα στους 2-3 κορυφαιους στον κοσμο,οπως & να το κανουμε... ;)
Link to comment
Share on other sites

ok... as sigrinoume loipon tin panasonic mia ekthiazousa mixani me tin F10 pou sas exo priksei...

 

arnitikes paratiriseis gia tin FX9:

  • Visible noise reduction effects at ISO 160 and above (!!!)
  • Noisy at ISO 400 (better than previous generation, however)
  • Some vignetting at F2.8 (!!!)
  • Results a little soft at F6.3 and over (!!!)
  • No manual control of shutter speed or aperture
  • Occasional exposure problems and blown highlights when shooting in very bright light (!!!)
  • Some focus problems in low light (!!!)
  • Size and design makes camera shake more likely
  • Flash not very powerful (!!!)
  • Easy to ****dentally press buttons you don't mean to

arnitikes paratiriseis gia tin F10

  • No real manual controls, limited scene modes
  • Slightly high contrast - cannot be changed in-camera (?!?)
  • Some commonly-used functions buried in menus
  • Menu system fiddly
  • 3-shot limit in continuous mode
  • Screen can be hard to see in very bright light
  • Screen resolution should be higher
  • No optical viewfinder
  • Separate 'terminal adaptor' to charge battery or transfer images

vlepeis kamia arnitiki paratirisi peri poiotitas photos gia tin F10? white balanse problems?

OXI!

vlepeis paratiriseis arnitikes gia tin teleia opos les FX9?

POLES kai malista eite sta skotina eite sta fotina, eite, eite, eite...!

 

pame parakato...

 

katheti analisi... kai tha prostheso to fantastiko montelo FZ30 stin sigrisi.

 

..........FX9......................................F10..................FZ30

http://www.dpreview.com/reviews/PanasonicFX9/samples/resolution/Panasonic_FX9_F4-003.jpghttp://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF10Zoom/samples/resolution/fujifilmF10-003.jpghttp://www.dpreview.com/reviews/PanasonicFZ30/samples/resolution/Panasonic_FZ30-003.jpg

Meta to 14 i FZ9 exei moire kai oi grames xanontai idi sto 17... i F10 sinexizei kai termatizei to chart mexri to 20! i FZ30 parousiazei idia apotelesmata me tin fthini compact F10.

 

orizontia analisi

.....................FX9......................................F10............................FZ30

http://www.dpreview.com/reviews/PanasonicFX9/samples/resolution/Panasonic_FX9_F4-002.jpghttp://www.dpreview.com/reviews/FujifilmF10Zoom/samples/resolution/fujifilmF10-002.jpg http://www.dpreview.com/reviews/PanasonicFZ30/samples/resolution/Panasonic_FZ30-002.jpg

 

FX9:meta to 15 oi grames de metriountai kai fenomeno moire diasparto. F10 to chart termatizei kai mporeis na metriseis tis grames... i FZ30 exei idia apodosi me tin fthini F10.

 

FX9-340euro, FZ30-570euro, F10-270euro, F11-320euro (times internet shop)!

 

parakato, thorivos. oles oi mixanes sto iso400 kai san sigritiko tin F10 tin vazo kai sto iso800 sto telos etsi gia plaka.

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grnrg/21032/500054/0/ISOcomp.JPG

 

paratirises oti i fthini (kai apo tis dio panasonic) F10 parousiazei pio athorivi (kai xrisimopoiisimi) photo sto iso800 apo oti oi alles dio sto iso400???

 

H fthini F10 fenete na exei kalitera ilektronika kai fako apo tin FZ30 kai kapoioi sizitoun kai skeftontai mipos i compact fx9 einai kaliteri tis f10?...

 

signomi pou thigo tin agapimeni etairia kapoion... alla i panasonic exei dromo akomi mexri na parousiasei athorivous aisthitires CCD... kai to provlima ksekinaei apo ta mikra iso200<+

os tote... mi mou anaferete kamia panasonic emena prosopika! :)

to LEICA de leei tipota mono tou... i LEICA ftiaxnei katapliktikous fakous alla fenontai mono sta megala montela tis panasonic... kai oti katafernoun oi fakoi (analisi) ta katastrefoun oi aisthitires tis (thorivos)... pou na sigrinoume tin FZ30 me ena Sxxxx montelo tis fuji... klamata!

 

an loipon ego ta paraleo gia tin F10 kai proteinoun tin FX9... tote kapoioi na episkefthoun enan kalo ofthalmiatro giati pio analitika de tha mporousa na to grapso! :p

 

PS. gia opoion thelei manual controls... as parei tin F11 opos tha mou erthei emena mesa dekemvri... :)

Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομερεια κανει τη διαφορα :)

Λοιπον η Matsushita δεν αγορασε καμμια Leica. Συνεργασια εχουν και αναπτυσουν μαζι μηχανες κατι σαν κοινη πλατφορμα. Οι φακοι της Λαικα ειναι απο τους καλυτερους αλλα και αλλοι εχουν πολυ καλους φακους οπως Κανον, Νικον, Ασαχι, Τσαις, Σιγκμα, Ταμρον, κλπ. Η FX9 ειναι απο τις καλυτερες αλλα οχι η καλυτερη. Οποτε ειναι και θεμα γουστου τι θα παρει καποιος. Δεν ειπα οτι θα πεταξει τα χρηματα του αν τη παρει, απλα εγω σε αυτη τη κατηγορια θα επαιρνα αλλη. Αν ολοι συμφωνουσαμε, θα ειχαμε ολοι τις ιδιες μηχανες, ενα μοντελλο θα πουλουσε και οι αλλοι θα εκλειναν :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου καταφερες & ξεχειλωσες τη σελιδα ενερτζυ,μπορω να πω οτι με επεισες... :rolleyes: ομως δε σε ειδα να βαζεις 100 θαυμαστικα στο πρωτο & μεγαλυτερα μειονεκτημα της F10:NO MANUAL CONTROLS :lol: Συγνωμη,αλλα τι να τα κανω τα υψηλα ISO & την καλη ποιοτητα εικονας οταν δε μπορω να τη χρησιμοποιησω οπως εγω θελω?Εκτος αν απευθυνεται αποκλειστικα σε αρχαριους των αρχαριων(κατι απιθανο,αφου ειναι γελοιο μια εταιρια να βγαζει μοντελο σ'αυτη την κατηγορια με αξιοθαυμαστη ποιοτητα σε εικονα & ειδικα σε δυσκολες συνθηκες & να αφαιρει ολες τις χειροκινητες ρυθμισεις-για χαζους μας περνανε? :rolleyes: ).Οσο για το white balance,ειναι προβλημα που εχει αναφερθει σ'αυτη τη μηχανη οπως & σε αλλες της Φουτζι,οπως επισης & οτι τα χρωματα ειναι καπως...αφυσικα. :X

Η FZ30 ειναι το τελευταιο μοντελο της Πανασονικ & λογικα υπερτερει τεχνολογικα εναντιον πχ. της FZ20,αλλα την ποιοτητα εικονας της τελευταιας δεν την εχει...και γι'αυτο αλλωστε κατακρινω την εταιρια,που εβαλε ενα σωρο αλλα καλουδια στη μηχανη & ξεχασε(?) ενα απ'τα πιο σημαντικα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μπορείται να με βοηθήσετε?

κατέληξα στις canon 750 , canon A620

 

ποια από τις 2 και γιατί???

 

αν πάρω μπαταρίες και φορτιστή έρχονται τα ίδια λεφτά περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου καταφερες & ξεχειλωσες τη σελιδα ενερτζυ,μπορω να πω οτι με επεισες... :rolleyes: ομως δε σε ειδα να βαζεις 100 θαυμαστικα στο πρωτο & μεγαλυτερα μειονεκτημα της F10:NO MANUAL CONTROLS

 

meionektima???...

skepsou... i F10 full auto vgazei kalitera apo telesmata apo tin super manual FZ30...

ego to vrisko pleonektima afou ta katafernei poli kalitera apo mia prosumer...

episis i F11 vgike idi se ligosta kommatia...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μπορείται να με βοηθήσετε?

κατέληξα στις canon 750 , canon A620

 

ποια από τις 2 και γιατί???

 

αν πάρω μπαταρίες και φορτιστή έρχονται τα ίδια λεφτά περίπου!

 

 

exoun tin idia poiotita... dialekse opoia sou aresei optika 'i oikonomika! :)

Link to comment
Share on other sites

meionektima???...

skepsou... i F10 full auto vgazei kalitera apo telesmata apo tin super manual FZ30...

ego to vrisko pleonektima afou ta katafernei poli kalitera apo mia prosumer...

episis i F11 vgike idi se ligosta kommatia...

Αφου το θεωρεις πλεονεκτημα γιατι φροντισαν να την αντικαταστησουν με την F11? :X ;) Κακα τα ψεματα,οσο καλες φωτο και να βγαζει μια πληρως αυτοματοποιημενη μηχανη,υπαρχουν πολλες στιγμες που θα πρεπει να κανεις & χειροκινητες ρυθμισεις για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.Οπως επισης ειναι πολυ χρησιμο & το manual focus σε μια μηχανη,κατι που εχουν οι fz20,30.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μπορείται να με βοηθήσετε?

κατέληξα στις canon 750 , canon A620

 

ποια από τις 2 και γιατί???

 

αν πάρω μπαταρίες και φορτιστή έρχονται τα ίδια λεφτά περίπου!

Σου απάντησα και αλλού. ;)

Σου προτείνω την 750, για τους λόγους που σου έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ για μια μηχανή γύρω στα 300€, άντε και λίγο παραπάνω. Θέλω κυρίως να μεταφέρεται εύκολα και να έχει αρκετά καλή ποιότητα εικόνας. Οι χειροκίνητες ρυθμίσεις δε με ενδιαφέρουν τόσο. Ποια μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Αφου το θεωρεις πλεονεκτημα γιατι φροντισαν να την αντικαταστησουν με την F11? :X ;) Κακα τα ψεματα,οσο καλες φωτο και να βγαζει μια πληρως αυτοματοποιημενη μηχανη,υπαρχουν πολλες στιγμες που θα πρεπει να κανεις & χειροκινητες ρυθμισεις για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.Οπως επισης ειναι πολυ χρησιμο & το manual focus σε μια μηχανη,κατι που εχουν οι fz20,30.

 

 

einai pleonektima file mou!... dioti opos vlepeis edo de ksereis na ksexoriseis ena montelo F10 kalitero apo ena polakis xeirotero FX9, eisai sigouros oti ksereis na rithmizeis full settings mias tetoias cameras? ;)

den antikatastathike i F10... de stamatise na paragete! martio vgike... genari tha vgei i F11...

ksereis poso pio sintoma "antikatastithike" (afou to pairneis etsi) i IXUS 50 apo tin 55?... ;)

 

anyway... epeidi psaxneis oposdipote na vreis kati... ok... einai xalia! ase na tin pairnoumai ligoi (F10-F11) na pesei i timi tis kiallo! :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου το θεωρεις πλεονεκτημα γιατι φροντισαν να την αντικαταστησουν με την F11? :X ;) Κακα τα ψεματα,οσο καλες φωτο και να βγαζει μια πληρως αυτοματοποιημενη μηχανη,υπαρχουν πολλες στιγμες που θα πρεπει να κανεις & χειροκινητες ρυθμισεις για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.Οπως επισης ειναι πολυ χρησιμο & το manual focus σε μια μηχανη,κατι που εχουν οι fz20,30.

Μα ειναι τοσο απλο η f11 βγαινει για να καλυψει την μεριδα των αγοραστων που ζητανε το κατι παραπανω με τις manual ρυθμισεις,επισης η f10 οπως πολυ σωστα ειπε ο ENERGY δεν αντικαταστηθηκε απο την f11.Ειναι 2 μηχανες που απλα διαλεγεις αναλογως τις αναγκες σου.Απορω μετα απο τοσο τρανταχτα παραδειγματα του ENERGY συνεχιζεις να μην παραδεχεσαι τα γεγονοτα οπως εχουν,απλα μην την αγορασεις αμα δεν σου αρεσει και ειναι super σεβαστο!Αλλα

οπως και να εχει δεν μπορεις να μας πεισεις οτι πεταει ο γαιδαρος. :X Παντοτε φιλικα!

[sIGPIC][/sIGPIC]Let me see you striped down to the bone!
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και αλλού. ;)

Σου προτείνω την 750, για τους λόγους που σου έγραψα.

 

sumfono oti einai pio mikrh

to oti exei megaluterh lcd den me noiazei kai polu!

autonomia.....me tis AA mpataries poso ligoterh autonomia 8a exo!

video exei ligo xeirotero!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...