Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α, ναι, σωστό και αυτό... ;) Ψάξε τότε για μηχανή που να φορτίζει την/τις μπαταρία/ες στην μηχανή με ένα απλό καλώδιο. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει :O :worry:, αλλά φαντάζομαι κάποιος κατασκευαστής θα το σκέφτηκε... ή μήπως όχι; Εγώ πάντως που έχουν περάσει τουλάχιστον 4 από τα χέρια μου, όλες έπρεπε να φορτίσεις τις μπαταρίες εκτός της μηχανής, ακόμα και τις ειδικευμένες λιθίου (π.χ. η τελευταία μου Sony T-10), φαντάζομαι λόγω οικονομίας χώρου στην μηχανή... :(

 

Υπάρχουν πολλά μοντέλα που απλά συνδέεις την φωτογραφική στην πρίζα (όπως το κινητό) και φορτίζει.

Π.χ η Sony P200 που έχω. Ήταν και ένας λόγος που την πήρα γιατί με την προηγούμενη είχα βαρεθεί να φορτίζω τις επαναφορτιζόμενες ΑΑ με εξωτερικό φορτιστή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Tελικά η olympus sp550 uz, δεν υπάρχει πουθενά, και θα αργήσει να ξαναέρθει. Προσανατολίζομαι στη sony Η7.

Εχει κανείς να πει κάτι;

Μια γνώμη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά μοντέλα που απλά συνδέεις την φωτογραφική στην πρίζα (όπως το κινητό) και φορτίζει.

Π.χ η Sony P200 που έχω. Ήταν και ένας λόγος που την πήρα γιατί με την προηγούμενη είχα βαρεθεί να φορτίζω τις επαναφορτιζόμενες ΑΑ με εξωτερικό φορτιστή...

Α, ευχαριστώ, δεν το γνώριζα. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες μάρκες παρόμοια. Πάντως είναι γεγονός ότι η ύπαρξη φορτιστή αυξάνει το μέγεθος της φωτογραφικής.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Α, ευχαριστώ, δεν το γνώριζα. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες μάρκες παρόμοια. Πάντως είναι γεγονός ότι η ύπαρξη φορτιστή αυξάνει το μέγεθος της φωτογραφικής.

 

Πράγματι.

Βασικά αν έχω καταλάβει σωστά, όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά μιας μηχανής "μπαταρία Λιθίου", σημαίνει ότι έχει μπαταρία Λιθίου (προφανώς) και ότι αυτή φορτίζεται εντός της μηχανής.

Όταν δεν αναφέρονται καθόλου οι μπαταρίες, τότε είναι απλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ και φορτίζονται εκτός της μηχανής.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.:)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι.

Βασικά αν έχω καταλάβει σωστά, όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά μιας μηχανής "μπαταρία Λιθίου", σημαίνει ότι έχει μπαταρία Λιθίου (προφανώς) και ότι αυτή φορτίζεται εντός της μηχανής.

Όταν δεν αναφέρονται καθόλου οι μπαταρίες, τότε είναι απλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ και φορτίζονται εκτός της μηχανής.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.:)

 

 

Σωστά.;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι.

Βασικά αν έχω καταλάβει σωστά, όταν βλέπεις στα χαρακτηριστικά μιας μηχανής "μπαταρία Λιθίου", σημαίνει ότι έχει μπαταρία Λιθίου (προφανώς) και ότι αυτή φορτίζεται εντός της μηχανής.

Όταν δεν αναφέρονται καθόλου οι μπαταρίες, τότε είναι απλές επαναφορτιζόμενες ΑΑ και φορτίζονται εκτός της μηχανής.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.:)

 

Κατά κανόνα έτσι είναι, αλλά στην περίπτωση που λέει "μπαταρία Λιθίου" υπάρχουν και εξαιρέσεις. Η δική μου (είναι η Canon IXUS 70, αλλά ισχύει με όλες τις σχετικά πρόσφατες της σειράς IXUS) έχει μπαταρία λιθίου, αλλά για να τη φορτίσεις πρέπει να την βγάλεις από τη συσκευή και να τη φορτίσεις σε εξωτερικό φορτιστή (που εννοείται συμπεριλαμβάνεται στο βασικό πακέτο αγοράς). Και για να μη χάνει τα δεδομένα συστήματος όσο η κύρια μπαταρία είναι εκτός συσκευής, υπάρχει άλλη μπαταρία (εσωτερική + επαναφορτιζόμενη μέσω της κύριας μπαταρίας) που κρατάει αυτά τα δεδομένα ανέπαφα.

 

Προσωπικά προτιμώ αυτή τη λύση (δηλαδή τη μπαταρία λιθίου είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο φόρτισης) αντί για τις απλές/αλκαλικές/επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου AA γιατί η διαφορά στην αυτονομία προσωπικά πιστεύω ότι είναι αισθητή. Εξάλλου, οι επαναφορτιζόμενες ΑΑ είναι τύπου NiMH και ξέρουμε τι σημαίνει αυτό για τις φορτίσεις και τη διάρκεια ζωής τους.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η Sony DSC W55 τι λέει? σκέφτομαι να την χτυπήσω...

 

 

Για την τιμή της είναι αρκετά καλή. Την έχει μια φίλη μου και μου άρεσε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα έτσι είναι, αλλά στην περίπτωση που λέει "μπαταρία Λιθίου" υπάρχουν και εξαιρέσεις. Η δική μου (είναι η Canon IXUS 70, αλλά ισχύει με όλες τις σχετικά πρόσφατες της σειράς IXUS) έχει μπαταρία λιθίου, αλλά για να τη φορτίσεις πρέπει να την βγάλεις από τη συσκευή και να τη φορτίσεις σε εξωτερικό φορτιστή (που εννοείται συμπεριλαμβάνεται στο βασικό πακέτο αγοράς). Και για να μη χάνει τα δεδομένα συστήματος όσο η κύρια μπαταρία είναι εκτός συσκευής, υπάρχει άλλη μπαταρία (εσωτερική + επαναφορτιζόμενη μέσω της κύριας μπαταρίας) που κρατάει αυτά τα δεδομένα ανέπαφα.

 

Προσωπικά προτιμώ αυτή τη λύση (δηλαδή τη μπαταρία λιθίου είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο φόρτισης) αντί για τις απλές/αλκαλικές/επαναφορτιζόμενες μπαταρίες τύπου AA γιατί η διαφορά στην αυτονομία προσωπικά πιστεύω ότι είναι αισθητή. Εξάλλου, οι επαναφορτιζόμενες ΑΑ είναι τύπου NiMH και ξέρουμε τι σημαίνει αυτό για τις φορτίσεις και τη διάρκεια ζωής τους.

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και ΑΑ λιθίου. Και δεν είναι κανόνας ότι αυτές που παίρνουν ΑΑ έχουν χειρότερη αυτονομία από αυτές που παίρνουν λιθίου. Σε πολλές περιπτώσεις συμβαίνει το αντίθετο αφού μπορείς να βρεις μεγάλες (σε χωρητικότητα) ΑΑ...

Link to comment
Share on other sites

H ποιοτητα των εικονων της canon g7 ειναι ικανοποιητικη οσο της fuji f31?.Βεβαι η g7 ειναι 10mp ενω η fuji 6 αλλα τα MP δεν παιζουν κ τοσο σημαντικο ρολο στην εκτυπωση.H fyji exei kalyterh eikona (εχει τον καινουργιο superccd) αλλα δεν κανει για πειραματισμους τοσο.Eιναι πολυ γρηγορη περισσοτερο point and shot (για τουριστες κλπ).θα με ενδιεφερε η γνωμη ενος κατοχου canon g7 για την ποιοτητα των εικονων.....ειναι το μονο που με προβληματιζει.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και ΑΑ λιθίου. Και δεν είναι κανόνας ότι αυτές που παίρνουν ΑΑ έχουν χειρότερη αυτονομία από αυτές που παίρνουν λιθίου. Σε πολλές περιπτώσεις συμβαίνει το αντίθετο αφού μπορείς να βρεις μεγάλες (σε χωρητικότητα) ΑΑ...

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν μπαταρίες ΑΑ λιθίου και ποια η απόδοσή τους.

Πραγματικά μου κάνει έκπληξη το γεγονός, δεν το ήξερα.

 

Πάντως, προσωπικά κρίνω με βάση τις επαναφορτιζόμενες ΑΑ NiMH, με τις οποίες έχω δουλέψει αρκετά και οι οποίες σε συνθήκες συχνής φόρτισης μετά από κάποιο καιρό είναι αισθητά αναξιόπιστες, παρά την μεγάλη χωρητικότητά τους.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

H ποιοτητα των εικονων της canon g7 ειναι ικανοποιητικη οσο της fuji f31?.Βεβαι η g7 ειναι 10mp ενω η fuji 6 αλλα τα MP δεν παιζουν κ τοσο σημαντικο ρολο στην εκτυπωση.H fyji exei kalyterh eikona (εχει τον καινουργιο superccd) αλλα δεν κανει για πειραματισμους τοσο.Eιναι πολυ γρηγορη περισσοτερο point and shot (για τουριστες κλπ).θα με ενδιεφερε η γνωμη ενος κατοχου canon g7 για την ποιοτητα των εικονων.....ειναι το μονο που με προβληματιζει.

 

φιλε μου για μενα δεν τιθεται καν συγκριση,η g7 ειναι μια μηχναη που σιγουρα θα κρατησω για καιρο,το εψαξα πολυ πριν καταληξω σε αυτη.στην προηγουμενη σελιδα εχω και 2-3 δειγματα φωτογραφιων της.

πολλες ρυθμισεις,πολλες παρομοιες με slr,τρομερο φλας και καταπληκτικος φακος που πραγματικα η ποιοτητα που βγαζει και τα ζωντανα της χρωματα με κανουν να γελαω για οποιαδηποτε αλλη ψηφιακη που ειχα παρει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Euxaristw taksidiwtis22 :)

 

φιλε μου παρε την και θα μεινεις ευχαριστα εκπληκτος.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

H ποιοτητα των εικονων της canon g7 ειναι ικανοποιητικη οσο της fuji f31?.Βεβαι η g7 ειναι 10mp ενω η fuji 6 αλλα τα MP δεν παιζουν κ τοσο σημαντικο ρολο στην εκτυπωση.H fyji exei kalyterh eikona (εχει τον καινουργιο superccd) αλλα δεν κανει για πειραματισμους τοσο.Eιναι πολυ γρηγορη περισσοτερο point and shot (για τουριστες κλπ).θα με ενδιεφερε η γνωμη ενος κατοχου canon g7 για την ποιοτητα των εικονων.....ειναι το μονο που με προβληματιζει.

 

Τα ΜΒ παίζουν σημαντικό ρόλο στην εκτύπωση και από τα 6 μέχρι τα 10 υπάρχει αρκετή διαφορά.

Εκεί που δεν παίζουν σημαντικό ρόλο τα ΜΡ είναι στη ποιότητα του παραγόμενου αρχείου αφού κάλλιστα τα 6 ΜΡ μπορούν πολλές φορές να δώσουν καλύτερες φωτογραφίες από τα 10 (ιδικά στις compact μηχανές με τους μικρούς αισθητήρες).

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναπροτεινει το συγκεκριμενο καταστημα κι εχω ψωνισει παρα πολλες φορες απο κει.καλες τιμες σε σχεση με αλλα καταστηματα και πολυ καλη εξυπηρετηση.

 

Οι αποστολές με αντικαταβολή έχουν επιπλέον κόστος;

Δεν γράφει στη σελίδα, αν και έχει σύνδεσμο "αποστολές"

...
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου εχουν επιπλεον κοστος,νομιζω 9 ευρω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ταξιδιωτης22

 

Καμιά απλή έχετε να προτείνετε για τις 9αχρονες αδερφές μου;

Κατα προτίμηση pink.

Σαν πρώτη επιλογή έχω τις SONY W55 Pink και Kodak V803 PINK αλλα μου πέφτουν λιγάκι ακριβές.

Και η KODAK βλέπω έχει περισσότερες manual ρυθμίσεις, πράγμα που είναι κακό για τις αδερφές μου και τη βρίσκω και 5 ευρό ακριβότερη, οπότε μάλλον όχι.

Κάποια άλλη;

...
Link to comment
Share on other sites

Metaksi

FUJI F30fd

IXUS 900Ti

OLYMPUS mju 1000

 

oles exoun timi pou einai mesa sto budget mou...POIA APO TIS 3 EXEI KALYTERI PIOTITA FOTOGRAFION?

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Metaksi

FUJI F30fd

IXUS 900Ti

OLYMPUS mju 1000

 

oles exoun timi pou einai mesa sto budget mou...POIA APO TIS 3 EXEI KALYTERI PIOTITA FOTOGRAFION?

 

Αν τραβας σε χαμηλο φωτισμο, η F31fd ειναι μονοδρομος. Αν οχι και η ixus θα σου κανει τη δουλεια. Δες και τις σχετικες διαφορες στο review αυτο με αντιστοιχες μηχανες και θα καταλαβεις. Την ixus 850 στο studio την εχει για πλακα. Μονον dsl-r θα βρεις να την ανταγωνιζεται. Εγω την πηρα απο Αθηνα 229 ευρω και ειναι κλοπη για αυτα τα χρηματα.

 

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf31fd/

Link to comment
Share on other sites

και η g7 την συναγωνιζεται ανετα.το κακο με την fuji ειναι οτι με τιποτα δεν εχει τα ζωντανα χρωματα που εχει η canon.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχη η G7 δεν ειναι compact, και εχει πολυ μεγαλυτερο ζουμ, εισαι σε αλλη κατηγορια οι μηχανες.

 

Σε χαμηλο φωτισμο η F31 ειναι καλυτερη, την ημερα οχι. Αν δεις στα τεστ που παραθετω απο 400 ISO και πανω της κανει πλακα και της G7.

 

Για τα χρωματα εχει αναφερθει πολλακις οτι ειναι αποτελεσμα πουσαρισματος, η canon ειναι πιο εφετζιδικη παντα.

 

Για τα λιγοτερα απο τα μισα χρηματα που κοστιζει η 31, ειναι σαφως καλυτερη αγορα στα χρηματα. Καταλαβαινω οτι ειναι περιεργο αλλα ειναι σαφες οτι η 31 υπερεχει, στα σημεια που μπορει να συγκριθει βεβαια.

 

http://www.dpreview.com/reviews/canong7/

 

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf31fd/

Link to comment
Share on other sites

καλα σε αυτα τα χρηματα η fuji εννοειται οτι ειναι πολυ καλη αγορα.δεν την βγαζω καλυτερη απο την G7 ομως δεν μπορω να πω οτι ειναι τρομερη κι αυτη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...