Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, εχω στραβωθει στο ψαξιμο, αλλα θελω και ενα σπρωξιματακι κι απο εσας για να παρω αποφαση.Ειμαι μεταξυ των Olympus c700 kai fz5.Η olympus εχει το καλο οτι εχει 12χ ζουμ, αλλα κωλωνω στα 4 ΜΡ(δεν εχω αποβαλλει ακομα το κολλημα με τα ΜΡ).Απο την αλλη και η FZ5 εχει το ιδιο ζουμ, και ειναι στα 5ΜΡ.Στο dpreview ομως η olympus εχει καλυτερη αξιολογηση απο τους χρηστες απο την panasonic,και η olympus ειναι και φθηνοτερη, αν και θα τα φαω στις καρτες της.Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

sorry που επεμβαίνω στην συζήτηση αλλα οποιος θέλει μια καλή compact δίνω την δικια μου.

δείτε την υπογραφή για το link

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω στραβωθει στο ψαξιμο, αλλα θελω και ενα σπρωξιματακι κι απο εσας για να παρω αποφαση.Ειμαι μεταξυ των Olympus c700 kai fz5.Η olympus εχει το καλο οτι εχει 12χ ζουμ, αλλα κωλωνω στα 4 ΜΡ(δεν εχω αποβαλλει ακομα το κολλημα με τα ΜΡ).Απο την αλλη και η FZ5 εχει το ιδιο ζουμ, και ειναι στα 5ΜΡ.Στο dpreview ομως η olympus εχει καλυτερη αξιολογηση απο τους χρηστες απο την panasonic,και η olympus ειναι και φθηνοτερη, αν και θα τα φαω στις καρτες της.Τι λετε?
Δυστυχως οι καρτες της Ολυμπους ειναι πανακριβες & αυτο ειναι ενα σοβαρο μειονεκτημα(τουλαχιστον για μενα,που ενω ηθελα την c70 δεν την πηρα γι'αυτο το λογο),ενω μου φαινεται πως η c700 ειναι πολυ παλιοτερο μοντελο απ'την fz5,που βγηκε πριν λιγο.Επισης νομιζω πως η Ολυμπους εχει ζουμ 10χ.Εχω την fz20(που ειναι σχεδον ιδια με την fz5 με ελαχιστες διαφορες πχ. στο μεγεθος)& ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,γι'αυτο σου προτεινω να αγορασεις χωρις δισταγμο την Πανασονικ... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχω στραβωθει στο ψαξιμο, αλλα θελω και ενα σπρωξιματακι κι απο εσας για να παρω αποφαση.Ειμαι μεταξυ των Olympus c700 kai fz5.Η olympus εχει το καλο οτι εχει 12χ ζουμ, αλλα κωλωνω στα 4 ΜΡ(δεν εχω αποβαλλει ακομα το κολλημα με τα ΜΡ).Απο την αλλη και η FZ5 εχει το ιδιο ζουμ, και ειναι στα 5ΜΡ.Στο dpreview ομως η olympus εχει καλυτερη αξιολογηση απο τους χρηστες απο την panasonic,και η olympus ειναι και φθηνοτερη, αν και θα τα φαω στις καρτες της.Τι λετε?

Εγω περιμενω την canon s2 is,πολυ καλη μηχανη, μεσα στον ιουνη θα κυκλοφορησει,σε συμβουλευω να περιμενεις και εσυ,μιλαμε για πολυ εργαλειο

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω την canon s2 is,πολυ καλη μηχανη, μεσα στον ιουνη θα κυκλοφορησει,σε συμβουλευω να περιμενεις και εσυ,μιλαμε για πολυ εργαλειο

τωρα θα της ριξω μια ματια :)

 

χμ μολις τωρα την ειδα,πραγματικα θαυματουργο εργαλειο με καποιες διασταδεις βεβαια αλλα αξιζει.

μπορειτε να την δειτε εδω :) http://www.dpgr.gr/index.php?page=tx_show_digicams&camera_id=70

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι καρτες της Ολυμπους ειναι πανακριβες & αυτο ειναι ενα σοβαρο μειονεκτημα(τουλαχιστον για μενα,που ενω ηθελα την c70 δεν την πηρα γι'αυτο το λογο)

 

Οι κάρτες XD της OLYMPUS έχουν φθηνήσει αρκετά, και δεν είναι πλέον σε απρόσιτες τιμές.

 

Για παράδειγμα στο http://www.mymemory.co.uk η OLYMPUS XD 1 GB στοιχίζει 57.68 Λίρες Αγγλίας, ενώ η πιο φθηνή SD (Lexar) στην ίδια χωρητικότητα στοιχίζει 59.99

 

Ανάλογες τιμές ισχύουν και στα περισσότερα Ελληνικά e shop.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γρηγορη βοηθεια:αποφασισα να παρω camera και ειμαι αναμεσα σε nikon 7900: 258euro και canon ixus 700 (sd500):381euro. Η camera θα ελθει απο USA.Η διαφορα με γερνει προς τη nikon αλλα ακουω και τις δικες σας αποψεις, ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

mpes edo http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM vale kai tis dio dipla dipla... kai des oti i sd500 einai kaliteri sta xromata, skies kai mikroteres paramorfoseis sta patterns...

alla anti gia 7mpix... ego tha pigena gia tin ixus 50... pio mikri, usb2, idia xaraktiristika... kai i kathe photografia de tha sou kostizei 4mb... alla 2-2.5...

ektos an thes na ektiponeis poster 1x2 metra...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γρηγορη βοηθεια:αποφασισα να παρω camera και ειμαι αναμεσα σε nikon 7900: 258euro και canon ixus 700 (sd500):381euro. Η camera θα ελθει απο USA.Η διαφορα με γερνει προς τη nikon αλλα ακουω και τις δικες σας αποψεις, ευχαριστω.

 

Ρε παιχταρα, που βρηκες τετοιες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Για τις Κodak τι γνωμη εχετε ρε παιδια?Εγω παντως διαβαζω αρκετα καλες κριτικες και εχουν και καλες τιμες...
Link to comment
Share on other sites

Για τις Κodak τι γνωμη εχετε ρε παιδια?Εγω παντως διαβαζω αρκετα καλες κριτικες και εχουν και καλες τιμες...

Εγω φιλε μου εχω εδω και ενα χρονο την 6490 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ιδιαιτερα στους ολυμπιακους αγωνες το 10καρι οπτικο ζοομ εκανε παπαδες :p

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω εδω και ενα χρονο την 6490 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ιδιαιτερα στους ολυμπιακους αγωνες το 10καρι οπτικο ζοομ εκανε παπαδες :p

Κι απο αποψη ποιοτητας εικονας, μπαταρια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Κι απο αποψη ποιοτητας εικονας, μπαταρια κτλ?

Λοιπον ποιοτητα κατασκευης καλη,φωτογραφιες καλες με σωστη αποτυπωση χρωματων,οθονη παρα πολυ καλη(2,2 ιντσες :wacko: ) μπαταρια τρομερη,το καλοκαιρι την πηρα μαζι μου 10 μερες στην κρητη τραβηξα καμμια 250αρια φωτο,γυρισα και ακομα δουλευε(ο φορτιστης πηγε τζαμπα διακοπες :grin: )και φυσικα ο φακος ολα τα λεφτα,KREUZNACH VARIOGON που απο οτι βλεπω ηταν και η τελευταια που τον φοραει,οι καινουργιες kodak δεν τον εχουν,κριμα :( Αυτα τα ολιγα ;)

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia.

mporeite na me voithisete sto eksis??

 

psaxno gia mia psifiaki mexri 140-150 euro pou na vgazei ikanopoitikes photo gia ta lefta tis,na exei flash k PANO APO OLA na travaei VIDEO ME HXO oso xoraei i karta mnimis.mipos zitao pola??

 

anyway opoios mporei as voithisei

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις υπ'οψην του την Panasonic FZ5?Εμενα μου φαινεται εκπληκτικη, αν και θα ηθελα να εχει βιντεο στα 640χ480, και να ηταν και πιο μικρη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανεις υπ'οψην του την Panasonic FZ5?Εμενα μου φαινεται εκπληκτικη, αν και θα ηθελα να εχει βιντεο στα 640χ480, και να ηταν και πιο μικρη...

Το βιντεο της οντως δεν ειναι καλο,αλλα φωτογραφικη μηχανη παιρνεις...οσο για το μεγεθος,εμενα μου φαινεται μια χαρα,αν & δεν ειναι βεβαια σουπερ κομπακτ,αν ενδιαφερεσαι για κατι τετοιο...

 

Α,δες κι αυτο http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz5/

Link to comment
Share on other sites

mporei kapoios na mou prothnei kapia psifiakh fotografikh gyrw sta 300 eurw kai na einai agiopisth?euxaristw

 

 

θα έλεγα την KONICA MINOLTA Ε 50, αλλά όσες φορές το είπα δεν είδα αντίδραση...

Αυτό σημαίνει ή ότι είναι πολύ καλή ή ότι είναι χάλια.... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

mporei kapoios na mou prothnei kapia psifiakh fotografikh gyrw sta 300 eurw kai na einai agiopisth?euxaristw

Nikon 5600 :) αν και έχω sony είχα δεί σε λειτουργία την 5200 που είχε φέρει μια φίλη απο Ιαπωνία (ήταν και σε μπλέ χρώμα μ@μ@τη) :O η μηχανή έχει γρήγορο φακό μεγαλύτερη διάρκεια σε μπαταρία και γενικά είναι μια καλή μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

mporei kapoios na mou prothnei kapia psifiakh fotografikh gyrw sta 300 eurw kai na einai agiopisth?euxaristw

αν σε ενδιαφερει φιλε μου η οποιον αλλον ενδιαφερει εχω μια nikon-5200 με 5 megapixels αριστη στα 200 ευρω :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά καμιά καλή 350d μεταχειρισμένη η σφραγισμένη μεχρι 700€ από Ελλάδα/Θεσσαλονίκη που θα βρω?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν λίγες μέρες, έλαβα σαν δώρο μια HP Photosmart M417 στα 5,2 mgpixels. Επειδή είμαι κοματάκι αδιάβαστος, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις πιο ΣΟΒΑΡΕΣ διαφορές απο μια ψηφιακή φωτογραφική τις τάξεως των 350+ ευρώ. Απο οτι βλέπω πάντως, βγάζει πολύ ικανοποιητικές (για εμένα, ως ερασιτέχνης) φωτογραφίες ακόμα και το βράδυ.

 

Υ.Γ Έχω κάνει κάτι συγκριτικά με άλλες 5άρες, αλλά όπως είπα...άσχετος και δεν βγάζω άκρη για τις ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορές (έντάξει το ψηφιακό zoom,κτλ).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες, έλαβα σαν δώρο μια HP Photosmart M417 στα 5,2 mgpixels. Επειδή είμαι κοματάκι αδιάβαστος, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τις πιο ΣΟΒΑΡΕΣ διαφορές απο μια ψηφιακή φωτογραφική τις τάξεως των 350+ ευρώ. Απο οτι βλέπω πάντως, βγάζει πολύ ικανοποιητικές (για εμένα, ως ερασιτέχνης) φωτογραφίες ακόμα και το βράδυ.

 

Υ.Γ Έχω κάνει κάτι συγκριτικά με άλλες 5άρες, αλλά όπως είπα...άσχετος και δεν βγάζω άκρη για τις ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορές (έντάξει το ψηφιακό zoom,κτλ).

 

Ευχαριστώ.

 

 

να υποθέσω ότι όταν λες πάνω απο 350+ ευρω εννοείς dslr??

ή απλές compact όπως η δική σου?

 

κυριότερες διαφορές μεταξύ ακριβών -φτηνών compact υπάρχουν στο ζουμ,στην ύπαρξη stabilizer,φυσικά στο πως φωτομετρούν και πως εστιάζουν στο αντικείμενο και πόσο γρήγορα το κάνουν,η χρωματική τους απόδοση,η ύπαρξη χειροκίνητων ρυθμίσεων,(για εμένα απαραίτητο σε μια μηχανή),το macro που έχε.....κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ....

Η ερώτηση σου είναι πολύ γενική...και θέλει μεγάλη απάντηση!

 

φύσικά μην ξεχνάς ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο σε μια πραγματικά όμορφη φωτογραφία αν την πήρες με 12 MP η με 2MP...

με μια canon d-mark II τον 10000 ευρώ η με την δική σου!

σημασία έχει το καρδάρισμα...

(βέβαια η πρώτη θα σου βγάλει τέλια αποτυπωμένα τα χρώματα....αλλά αν εισαι τυχερός θα είναι πολύ καλή η φώτο σου. :p ..είχα δει νομίζω τραβηγμένη απο ΗP των 2ΜΡ φωτογραφία από καμπουλ στο dpgr.gr.ήταν απλά τέλεια ...)

αλλά αν το θέμα σου είναι τόσο καλό δεν έχει και σημασία

κάθε φωτογραφία αν αλλάξεις κατα 1 μέτρο την θέση σου βγάζει και άλλο αποτέλεσμα..

 

να υποθέσω ότι θα την έχεις για την παραλία για τους φίλους για απλά πράγματα χωρίς απαιτήσεις!τοτέ η μηχανή σου είναι καλή για σένα και καλή για να σε βάλει στην ψηφιακή φωτογραφία!

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...