Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από review που διάβασα στο νετ, πραγματικά το μοντέλο που προτείνεις έχει τις καλύτερες

κριτικές, αλλά το θέμα είναι άλλο.... δεν υπάρχει κατάστημα εδώ να την δοκιμάσω έστω για λίγο

από κοντα :(

 

Παρτην στα τυφλά τα διαμάντια δεν χρειάζονταιδοκιμή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Olympus δεν υπάρχει πλέον fuji. Τα 2 διάφορα στην ανάλυση δεν παίζουν ρόλο. Δες κάποιο χαρακτηριστικο που σε ενδιαφέρει αν λείπει από κάποια και πιαστες στα χέρια σου ποια σε βολεύει σε όγκο, εργονομία.

Με γεια και σε 2 χρόνια DSLR

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση. στην αρχη για την olympus ελεγα και ηταν να την αγορασω, αλλα τυχαια ειδα την fuji και παρατηρησα στα χαρακτηριστικα οτι η fuji εχει περισσοτερο iso, και λειτουργιες manual, κατι που δεν εχει η olympus. Edited by goku1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει καποια λυση παρακαλω ας μπει στον κοπο να μου απαντησει. Εχω μια φωτογραφικη μηχανη hp photosmart m527 και οταν παταω το κουμπι για να την ανοιξω,βγαζει το φακο προς τα εξω,τον μαζευει και παλι μεσα και μετα μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα "lens error. m527-14 (7f80)". Μετα το μηνυμα αυτο κλεινει. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι γιατί είμαι άσχετη!!

Είχα μια ωραιότατη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή εδώ και 10 χρόνια αλλά σήμερα το απόγευμα είπε να μας αφήσει χρόνους και λογικό.

Έτσι αναζητώ νέα! (σημειωτέον η προηγούμενη ήταν δώρο ήμουν έφηβη τότε δεν την έψαξα εγώ)

Φλερτάρω με αυτή εδώ

Θέλω να μου πείτε όσοι ξέρετε από φωτογραφικές θα είναι οκ;; Έχω blog και την χρησιμοποιώ συνέχεια για φωτογραφίες και θέλω να είναι όσο το δυνατόν καθαρές για τους αναγνώστες και πλέον το κοιτάω και για βίντεο!!

Επίσης έχει και τιμή που σηκώνει η τσέπη δεν είμαι για παραπάνω...

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων όσους βοηθήσουν!!

Θα πάω κι από κοντά να την δω αύριο αλλά τους πωλητές δεν τους εμπιστεύομαι θα πουν τα πάντα προκειμένου να πουλήσουν!

Link to comment
Share on other sites

ολες οι μικρες σε αυτην την κατηγορια τιμης,αλλα και γυρω στα 150 ευρω,παραγουν ιδιας ποιοτητας φωτο.αν ειναι για ιστοτοπο δε,ακομη και οι φθηνοτερες θα κανουν την δουλεια σου.βαλε το φλας στο αυτοματο και βγαζε οτι φωτο θελεις.ολες ιδια ποιοτητα θα σου δωσουν.με βαση οσα σου ειπα,η μηχανη που κοιτας,αλλα και οι περισοτερες σε αυτα τα λ7,μια χαρα μηχανες ειναι.στο βιντεο,δες δειγματα και αποφασισε(γιουτουμπι),διοτι εκει σημαντικο ρολο παιζει η τεχνογνωσια της εταιριας για το τι βιντεο θα βγαζει η μηχανη.το οτι ειναι 720 δεν λεει τπτ,αν κατα την συμπιεση το καταστρεφει το λογισμικο της μηχανης.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και την παράγγειλα σήμερα με δόσεις από τον Κωτσόβολο αυτή εδώ olympus sp-620uz

Είμαι καταενθουσιασμένη!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

εχει ζουμ στο βιντεο?

 

Έχει, το ρύθμισα στο ψηφιακό ζουμ γιατί αν δεν το έχεις ρυθμίσει δεν έχεις ζουμ στο βίντεο..Έιναι τρομερή σε ποιότητα!!

Edited by debbie89
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, η οποία να κοστίζει το πολύ μέχρι 100 ευρώ, και να έχει καλή ανάλυση και αντοχή μπαταρίας!

Έχει κανένας να μου προτείνει καμία? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια! Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε ποια απ τις δυο φωτογραφικες να επιλεξω? http://www.olympus.com.gr/site/el/c/cameras/digital_cameras/traveller/sp_820uz/index.html

http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsc-h200

Ειναι κι αλλη μια πανω κατω στην ιδια τιμη της lumix αλλα δεν θυμαμαι!

Η μια εχει περισσοτερα mp κι η αλλη μεγαλυτερο ζουμ κ δεν ξερω ποια να επιλεξω.

Μηπως υπαρχει καποια στις μικρες ψηφιακες που να θεωρειται καλυτερη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Σας παρακαλω μπορειτε να μου πειτε ποια απ τις δυο φωτογραφικες να επιλεξω? http://www.olympus.com.gr/site/el/c/cameras/digital_cameras/traveller/sp_820uz/index.html

http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsc-h200

Ειναι κι αλλη μια πανω κατω στην ιδια τιμη της lumix αλλα δεν θυμαμαι!

Η μια εχει περισσοτερα mp κι η αλλη μεγαλυτερο ζουμ κ δεν ξερω ποια να επιλεξω.

Μηπως υπαρχει καποια στις μικρες ψηφιακες που να θεωρειται καλυτερη ?

 

Μεγαλύτερο zoom δεν λέει κάτι πάντα. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η τελική ποιότητα της φωτογραφίας. Από τις δύο συγκεκριμένες θα πήγαινα στην Olympus αν ψάχνεις full HD video καταγραφή, αν και η Sony είναι λίγο πιο εξελιγμένη τεχνολογικά θεωρώ. Γράφει HD video όμως.

 

Από φωτογραφίες η Sony θα προσφέρει πιο «καθαρές» αλλά η Olympus εύκολες φωτογραφίες, χωρίς κόπο. Και πάλι όλα τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη μετά από εμπειρία με μοντέλα και των 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Χτες αγόρασα την κάμερα Nikon s800c η οποία έχει τα Android 2.3.3. Όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να την ρουταρω. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά! Επειδή δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές μηχανές, τι έχετε να προτείνετε για κάποιον που ενδιαφέρετε να αρχίσει σαν χόμπι τη λήψη φωτογραφιών; Γενικά σε τι τιμές κυμαίνονται ξέρετε; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή δεν έχω ιδέα από φωτογραφικές μηχανές, τι έχετε να προτείνετε για κάποιον που ενδιαφέρετε να αρχίσει σαν χόμπι τη λήψη φωτογραφιών; Γενικά σε τι τιμές κυμαίνονται ξέρετε; Ευχαριστώ πολύ!

 

Σήμερα πήρα τη nikon d5100 με φακό 13-105.

Καλό εργαλείο και μπορείς να βγάλεις οτι φώτο θες.

Τιμες στο 500 παίρνεις καλό μοτόρι.

Εξαρτάται πάντα τι θες να κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τη nikon d5100 με φακό 13-105.

Καλό εργαλείο και μπορείς να βγάλεις οτι φώτο θες.

Τιμες στο 500 παίρνεις καλό μοτόρι.

Εξαρτάται πάντα τι θες να κάνεις.

 

Μάλιστα! Καταρχήν δεν είναι για μένα οπότε πρέπει να ρωτήσω για τι είδους φωτογραφίες ενδιαφέρεται (σε λιγάκι θα μάθω)! Επίσης μιλάμε για αρχάρια (κοπέλα ενδιαφέρεται) οπότε επειδή και εγώ δεν ξέρω και πολλά, οι γνώστες πιστεύω μπορούν να μας κατατοπίσουν σωστά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω μια Nikon Coolpix S800c αγορασμένη τις γιορτές. Επειδή είναι πολύ πολύπλοκη για μένα θα ήθελα να την δώσω. Είναι καινούργια την έβγαλα μόνο για δοκιμή από το κουτί της. Στείλτε PM.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ασχολούμαι χρόνια με το σπορ της dslr και αφού έχω ξοδέψει χιλιάδες ευρώ σε φακούς, σώματα , τρίποδο κτλ... Ας γράψω και εγώ ενα combo για να έχετε ενα άριστο αλλού επιπέδου φωτογραφικό αποτέλεσμα, αγοράστε οποιαδήποτε low end dslr πχ Nikon d40, d3000, d3100 (με 100 ευρώ πήρα για δώρο μεταχειρισμένη για την κοπέλα μου μια d40 η οποία ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ) και έναν 35mm f1.8 nikon και θα βγάζετε φωτογραφίες που οποιαδήποτε compact όσο high end και να ειναι, δεν θα το έχει φανταστεί... Κόστος περίπου 275 ευρώ.
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ασχολούμαι χρόνια με το σπορ της dslr και αφού έχω ξοδέψει χιλιάδες ευρώ σε φακούς, σώματα , τρίποδο κτλ... Ας γράψω και εγώ ενα combo για να έχετε ενα άριστο αλλού επιπέδου φωτογραφικό αποτέλεσμα, αγοράστε οποιαδήποτε low end dslr πχ Nikon d40, d3000, d3100 (με 100 ευρώ πήρα για δώρο μεταχειρισμένη για την κοπέλα μου μια d40 η οποία ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ) και έναν 35mm f1.8 nikon και θα βγάζετε φωτογραφίες που οποιαδήποτε compact όσο high end και να ειναι, δεν θα το έχει φανταστεί... Κόστος περίπου 275 ευρώ.

 

Ναι αλλά για έναν αρχάριο η μέσω χρήστη ο συγκεκριμένος φακός ενώ είναι ξυράφι θα περιορίσει πάρα πολύ την επιπλέον καθημερινή χρήση που χρειάζεται κάποιος. Για μένα προσωπικά πρέπει πρώτα να έχεις έναν καλούτσικο ζουμ φακό.. Πχ εγώ έχω έναν 18-135 πάνω σε μια Canon 550d και μετά τους υπόλοιπους που αναφέρονται. Πάντα μιλάω για τη δική μου εμπειρία χρήσης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα πήρα τη nikon d5100 με φακό 13-105.

Καλό εργαλείο και μπορείς να βγάλεις οτι φώτο θες.

Τιμες στο 500 παίρνεις καλό μοτόρι.

Εξαρτάται πάντα τι θες να κάνεις.

 

Σίγουρα εννοείς 18-105 φακό και είναι για αρχάριους ένας πολύ αξιόλογος φακός της Νίκον.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για έναν αρχάριο η μέσω χρήστη ο συγκεκριμένος φακός ενώ είναι ξυράφι θα περιορίσει πάρα πολύ την επιπλέον καθημερινή χρήση που χρειάζεται κάποιος. Για μένα προσωπικά πρέπει πρώτα να έχεις έναν καλούτσικο ζουμ φακό.. Πχ εγώ έχω έναν 18-135 πάνω σε μια Canon 550d και μετά τους υπόλοιπους που αναφέρονται. Πάντα μιλάω για τη δική μου εμπειρία χρήσης.

Και επι φιλμ εποχες οι πιο πολλοι ειχαν κουμπωμενους 50mm φακους και εβγαζαν τα παντα.. (Σε crop factor 35=50) Σιγουρα κανεις συμβιβασμους και θα πρεπει να κουνησεις τα ποδαρακια σου για να αλλαξεις το καδρο σου και οχι απλα να κανεις ζουμ αλλα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα και θα γινεις και πιο δημιουργικος... :)

Edited by funk
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός να αφήσω τους 1/2,3" αισθητήρες και να περάσω στο μέλλον, στοχεύοντας σε μια Crop format MILC. Οι full frame αισθητήρες είναι εκτός budget, όπου η Sony α7 είναι μονόδρομος.

 

Σκέφτομαι να πάω σε APS-C format και συγκεκριμένα έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα:

- Sony NEX-6

- Sony α5000

 

Η πρώτη έχει EVF, Hybrid AF και πολύ καλά χαρακτηριστικά γενικά. Η δεύτερη κατατάσσεται μεταξύ της NEX-3 και ΝΕΧ-5T, δεν έχει EVF ή Hybrid AF, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά ISO στα 20,1 mp αντί για 16,2 mp της πρώτης και γρηγορότερο επεξεργαστή, ίδιο με την α7. Είναι αρκετά φθηνότερη και είναι νεότερο μοντέλο, καθώς η σειρά NEX καταργείται.

 

Μια τρίτη επιλογή είναι η νέα Canon EOS M2, αλλά μάλλον αργεί να έρθει.

 

Τι λέτε οι πιο ειδικοί;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός να αφήσω τους 1/2,3" αισθητήρες και να περάσω στο μέλλον, στοχεύοντας σε μια Crop format MILC. Οι full frame αισθητήρες είναι εκτός budget, όπου η Sony α7 είναι μονόδρομος.

 

Σκέφτομαι να πάω σε APS-C format και συγκεκριμένα έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα:

- Sony NEX-6

- Sony α5000

 

Η πρώτη έχει EVF, Hybrid AF και πολύ καλά χαρακτηριστικά γενικά. Η δεύτερη κατατάσσεται μεταξύ της NEX-3 και ΝΕΧ-5T, δεν έχει EVF ή Hybrid AF, έχει τα ίδια χαρακτηριστικά ISO στα 20,1 mp αντί για 16,2 mp της πρώτης και γρηγορότερο επεξεργαστή, ίδιο με την α7. Είναι αρκετά φθηνότερη και είναι νεότερο μοντέλο, καθώς η σειρά NEX καταργείται.

 

Μια τρίτη επιλογή είναι η νέα Canon EOS M2, αλλά μάλλον αργεί να έρθει.

 

Τι λέτε οι πιο ειδικοί;

Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε canon - Nikon όπου θα βρίσκεις πιο εύκολα και πιο φτηνά φακούς;; Στο λέω επειδή κοιτάς σε apc sensor...

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε APS-C format Canon και Nikon έχουν entry level dSLR στα ίδια χρήματα.

Σύμφωνοι, οι Nikon D3300, D5300 και οι Canon EOS 100D, 700D είναι εξαιρετικές επιλογές για τα χρήματά τους, όμως η μετάβαση σε dSLR είναι μεγαλύτερη επένδυση και χάνεις αρκετά σε φορητότητα και αυτονομία.

 

Η πιο ελαφριά dSLR παραμένει ~150gr πιο βαριά από τις MILC παρομοίων δυνατοτήτων που παρέθεσα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάω πασο εαν σε νοιάζει τόσο η φορητότητα....:)
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...