Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλη διαφορά σε οξύτητα και ευκρίνεια!:blink:

Αν και βέβαια, το φωτιζόμενο ενυδρείο δεν είναι και η δυσκολότερη δοκιμασία για φωτογραφία χωρίς φλας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

και night scene κι απο τις 2.

στην panasonic full η φωτεινοτητα κι ομως το αποτελεσμα σκοτεινο.

στην canon η φωτεινοτητα ειναι μολις 1 κλικ μετα το 0 οπου θεωρειτε και η μεση φωτεινοτητα στις canon.

panasonic

http://img442.imageshack.us/img442/8443/p1040057y.th.jpg

 

canon

http://img137.imageshack.us/img137/1918/img0003gb.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά σε οξύτητα και ευκρίνεια!:blink:

Αν και βέβαια, το φωτιζόμενο ενυδρείο δεν είναι και η δυσκολότερη δοκιμασία για φωτογραφία χωρίς φλας.

 

δες και τις παρακατω και πες μου ποια σου φαινεται καλυτερη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από θόρυβο ίδιες μου φαίνονται. Αλλά το focus της canon είναι σαφώς ανώτερο.

Μήπως η lumix είχε πιο αργό κλείστρο? (εξού και τα πιο ζεστά χρώματα + η χειρότερη εστίαση?)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

νυχτερινη με φλας και στις 2 με την panasonic και παλι η ρυθμιση φωτεινοτητας να ειναι στο φουλ και της canon να ειναι στο -0 λογω του οτι μολις εκανα αυξηση στην φωτεινοτητα την εβγαζε που φωτεινη την φωτο.

 

panasonic

http://img177.imageshack.us/img177/1705/p1040060r.th.jpg

 

canon

http://img521.imageshack.us/img521/1623/img0005vz.th.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες τρίποδο ;

 

Γιατί το διάφραγμα είναι μεγαλύτερο στην s90 ;

Και η ταχύτητα πολύ μικρή στην ΤΖ7 ;

 

Με τέτοιες τιμές λογικό να είναι καλύτερες της s90.

Link to comment
Share on other sites

Από θόρυβο ίδιες μου φαίνονται. Αλλά το focus της canon είναι σαφώς ανώτερο.

Μήπως η lumix είχε πιο αργό κλείστρο? (εξού και τα πιο ζεστά χρώματα + η χειρότερη εστίαση?)

 

απο noise η panasonic μου φαινεται πως εχει παραπανω.

οσο για την ταχυτητα κλειστρου η canon ειχε πιο αργο κλειστρο,η panasonic μου φανηκε πιο ταχυτατη.

στο θεμα εστιασης δεν νομιζω πως τιθεται θεμα,δινουμε ενα τοπιο στην ψηφιακη και ο φακος της κανονιζει για τα υπολοιπα.με υπομονη τραβηξα τις φωτογραφιες αυτες επιτηδες για να βγει οσο γινεται καλυτερο αποτελεσμα.

παντως και η panasonic για τα χρηματα της ειναι super αδιαμφισβητητα.

απλα εβαλα τις φωτογραφιες αυτες λογω καποιων μηνυματων πιο πριν που ημουν ακομα στο θεμα της επιλογης για το ποια ψηφιακη να διαλεξω και πολλοι μου ειπαν πως η panasonic ειναι καλυτερη.ναι ειναι καλη,σιγουρα,δεν το αμφισβητω αυτο.ομως οχι σαν την canon που στον τομεα της φωτογραφιας ειναι καλυτερη.

καλο το zoom και το hd video ομως ειπαμε.καλο φακο θελουμε και οσο γινεται καλυτερο αποτελεσμα στην ποιοτητα της φωτογραφιας απο μια compact μηχανη.

ειναι στην μεση βεβαια και η διαφορα χρηματων που δικαιολογει πως η canon παιζει σε αλλη κλαση.

παντως αν η επομενη s95-s100 η κι εγω δεν ξερω πως αλλιως θα την λενε εχει και hd <<που θα εχει λογικα>> τοτε θα μιλαμε για κατι που δυσκολα θα αντικατασταθει οταν ηδη η s90 παιρνει τα καλυτερα σχολια στην κατηγορια των compact ψηφιακων μηχανων.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες τρίποδο ;

 

Γιατί το διάφραγμα είναι μεγαλύτερο στην s90 ;

Και η ταχύτητα πολύ μικρή στην ΤΖ7 ;

 

Με τέτοιες τιμές λογικό να είναι καλύτερες της s90.

 

τριποδο οχι,δεν χρησιμοποιησα φιλε μου.αλλωστε οταν θελουμε να βγαλουμε μια φωτογραφια δεν προκειται να κραταμε και εξοπλισμους μαζι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τριποδο οχι,δεν χρησιμοποιησα φιλε μου.αλλωστε οταν θελουμε να βγαλουμε μια φωτογραφια δεν προκειται να κραταμε και εξοπλισμους μαζι.

 

Τότε είναι απόλυτα φυσιολογικό της TZ7 να είναι κουνημένες με 1/8 και 1/15"

και πιό σκοτεινές με f/3.3

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις είναι εντελώς διαφορετικές στις 2 μηχανές για να τις συγκρίνουμε με τις συγκεκριμένες φώτος.. αλλά παρ' όλα αυτά φαίνεται ξεκάθαρα ότι η s90 είναι καλύτερη.

 

Η tz7 απλά έχει ένα σχετικά καλό πακέτο σε καλή τιμή. Αυτό όμως δεν την κάνει και καλύτερη. Το σημαντικότερο σε μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είναι η ποιότητα των φωτογραφιών.. μετά το ζουμ και........ τέλος το βίντεο... Η tz7 έχει 12,7mp σε έναν αισθητήρα 1/2,33!! Είναι λοιπόν μία μηχανή που έχει λίγο απ' όλα με το μόνο που την χαρακτηρίζει περισσότερο είναι το ζουμ.

Στα ίδια χρήματα και φθηνότερα, υπάρχουν πιο αξιόλογες λύσεις για πιο ποιοτικές φωτογραφίες όπως η fujifilm F200 EXR με 12mp σε αισθητήρα 1/1,6 inch. Όποιον τον ενδιαφέρει το ζουμ υπάρχει και η F70 EXR με 10 mp σε αισθητήρα 1/2 inch και 10χ οπτικό ζουμ.. αλλά εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ και τίποτα σπουδαίο μιας και το βράδυ είναι σχεδόν άχρηστο τόσο πολύ! Με ζουμ πάνω από 3-4χ ακόμα και την μέρα πολλές φορές πρέπει να ανεβάσεις το ISO.

Τέλος, όποιον τον ενδιαφέρει το βίντεο.. ας πάρει μία βιντεοκάμερα! :p

Link to comment
Share on other sites

...xώρια που ο ταξιδιωτης εχει λανθασμενη αντιληψη για το πως χρησιμοποιουμε τη ρυθμιση "φωτεινοτητα" στη μηχανη. Αν θελουμε φωτογραφικα να κανουμε μια φωτο πιο φωτεινη, αυξανουμε ειτε η διαμετρο του διαφραγματος, ειτε το χρονο που το διαγραγμα παραμενει ανοιχτο, ειτε (μονο αν δε γινεται αλλιως) την ταχυτητα ISO. Αυτα στη ΤΖ7 γινονται μονο εμμεσα. Βαζοντας την ομως στη ρυΘμιση "pet" αυτη θεωρει οτι θα φωτογραφισουμε ενα "νευρασθενικο" ζωακι, που για να το βγαλει ακινητο αναγκαζεται να χρσσιμοποποιησει υψηλωτερο ISO, δηλαδη περισσοτερο θορυβο. Η Canon, στη θεση "ενυδρειο" ξερει οτι τα ψαρια δεν εχουν τη νευρικοτητα ενος κανίς.

 

ΟΛΑ σχεδον τα sites λενε οτι η ΤΖ7 ειναι η καλυτερη compact μηχανη. Η S90 στοιχιζει τα ΔΙΠΛΑ χρηματα και απευθυνεται σε πιο επαγγελματιες για στιγμες που δεν ειναι δυνατον να κουβαλαν την DSLR τους. Εχει πληρως χειροκινητες ρυθμισεις και μεγαλυτερο αισθητηρα για χαμηλωτερο θορυβο...ΟΜΩΣ...μια compact με ζουμ 3.8Χ, το ετος 2010, ΔΕΝ μπορει να θεωρηθει ως η "καλυτερη" compact (για τους καταναλωτες που απευθυνεται), οσο noise-free φωτο και αν βγαζει.

 

...και επιπλεον, δεν δοκιμαζουμε βγαζοντας νυχτερινες φωτο με φλας, του απενταντι κτιριου στα 10 μετρα.

:)πρωτον δεν κανει τα διπλασια χρηματα,κι επειτα δεν ειναι σαφως επαγγελματικη ομως σαφως ειναι πολυ παραμετροποιησιμη κατι που η tz δεν εχει και κριμα.

η καλυτερη compact σαφως και δεν ειναι ομως ειναι μια πολυ καλη ψηφιακη και σχετικα οικονομικη λυση που απλα τα χει ολα.τα συνδιαζει εστω κι αν λειπουν βασικες λειτουργιες οπως η full manual που ειναι κατι βασικο.

Eνα απο τα αρκετα συγκριτικα μεταξυ των δυο μαλλον δε συμμεριζεται την αποψη σου...

 

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/pocket.shtml

 

Επισης στο παρακατω λινκ μπορειτε να κανετα αμεσες συγκρισεις μεταξυ δυο μηχανων και μαλιστα αλλαζοντας στο κατω μερος παραμετρους.

 

http://www.dkamera.de/testbericht/bildqualitaet.html

 

χαχα,αν καθομουν να πιστευω φιλε μου τα διαφορα sites ειτε κινητων ειτε οτιδηποτε αλλου που εχει να κανει με τεχνολογια θα ειχαμε κλαψει.

ο καλυτερος κριτης ειναι παντα ο εαυτος μας η καποιος που ξερουμε οτι εχει καποια γνωση.προσωπικα δεν ειμαι γνωστης κι ουτε επισης κοκορευομαι το οτι πολλα sites βγαζουν την canon απλα την καλυτερη...εγω βλεπω αυτα που τραβαω.κι εννοω τις ληψεις.

και στο κατω κατω δεν ειναι επαγγελματικες μηχανες για να το ψαχνουμε κι απο δω κι απο κει.

ουτε κανενα μοντελο θα βγαλουμε φωτογραφια για καποιο περιοδικο για να καθομαστε και να ρυθμιζουμε 10 λεπτα τις υπεροχες dslr μας μηχανες.

οι compact ειναι μηχανες της καθημερινοτητας,για να ειναι περισσοτερο ευχρηστες στον μεσο χρηστη που δε θελει κατι εξειδικευμενο.

και ξαναλεω,η tz ειναι παρα πολυ συμπαθητικη ψηφιακη και το ειδα κι εγω στην πορεια χρησιμοποιωντας την.συνδιαζει τα παντα και απλα μπορει να ανταγωνιστει ψηφιακες μεχρι τα χρηματα της,ναι,μεχρι εκει ειναι απλα η καλυτερη,απο κει και πανω παιζεται αλλο παιχνιδι.

η s90 ειναι μια πολυ καλη ψηφιακη μηχανη,πολυ φρεσκια σαν μοντελο και με πολυ καλη αποδοση για το σωμα της.ακριβη η οχι δε θα το κρινω εγω,ο καθενας βαδιζει συμφωνα με την τσεπη του.δεν μπορεις να εχεις mercedes σε τιμη fiat.και σαφως πολλοι να υποστηριξουν αυτο που διαθετουν,εγω λοιπον που εχω και τις 2 γραφω την ξεκαθαρη αποψη μου.κι ισως κακως που τις συγκρινω,αν ειχα μια sx200 θα μπορουσα να την συγκρινω με την tz7.

δεν στην λεω εννοειται,κουβεντα κανουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο τα αρκετα συγκριτικα μεταξυ των δυο μαλλον δε συμμεριζεται την αποψη σου...

 

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/pocket.shtml

 

Επισης στο παρακατω λινκ μπορειτε να κανετα αμεσες συγκρισεις μεταξυ δυο μηχανων και μαλιστα αλλαζοντας στο κατω μερος παραμετρους.

 

http://www.dkamera.de/testbericht/bildqualitaet.html

 

Στο πρώτο λινκ απλά λέει ότι η καλύτερη μηχανή για αυτόν είναι η tz7.. αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι! Μάλιστα με το 2ο link φαίνεται ότι η F200 EXR βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την tz7.. αλλά και από την s90! :rolleyes:

Για μένα το σημαντικότερο σε μία ψηφιακή φωτογραφική είναι η ποιότητα των φωτογραφιών! Πέρα από την ποιότητα φωτογραφιών ανάμεσα στην tz7 και την F200, η tz7 έχει και άλλα μειονεκτήματα όπως μεγαλύτερο όγκο και βάρος, πιο ακριβή.. Όσο για το hd βίντεο έχω δει νυχτερινή λήψη βίντεο από την tz7 και τις κάθετες έντονες γραμμές που κάνει όταν υπάρχουν λάμπες..

Link to comment
Share on other sites

O καθενας μας προφανως εχει την δικη του, ιδιοπαθή στραβομαρα, οποτε βλεπει τιςσ φωτογραφιες διαφορετικα. Συνεπως, αντι να γκουγκλαρουμε συγκριτικα sites, ας γκουγκλαρουμε οφθαλμιατρους! :p

 

Η καλυτερη μηχανη ΔΕΝ ειναι αυτη που βγαζει τις φωτο με το λιγωτερο θορυβο...οπως και το καλυτερο αυτοκινητο ΔΕΝ ειναι το πιο ησυχο! Η καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που εχει εναν πολυ καλο συνδυασμο ΟΛΩΝ των παραμετρων που υπεισερχονται στη ληψη μιας φωτογραφιας και εσυ και ο ταξιδιωτης παλευετε ΜΟΝΟ με τον θορυβο!

 

Ο νοων νοειτω!

 

Τhis is the end...my only friend the eeend! :X

οχι,οχι,δεν ειναι το θεμα στον θορυβο,καμια σχεση,ειναι θεμα κι αυτο αλλα δεν εχει να κανει με τον θορυβο μονο.για φακο μιλαμε και γενικα επιδοση οσον αφορα την φωτογραφια.

και σαφως και ειπα πως η tz7 ειναι ενα ολοκληρωμενο πακετο,γιατι ειναι οντως.και ειπα πως ειναι ασκοπο να συγκρινουμε tz με s90 μιας και η καθε μια απο αυτες ειναι και για αλλο κοινο και με αλλες δυνατοτητες,οποιος δελεαζεται απο το hd video και πιστευει πως μπορει να βγαλει αξιοπρεπεστατο video απο εναν φακο ψηφιακης τοτε ας επιλεγει και μηχανη που να εχει κατι τετοιο,οπως επισης κι αν θελει να ειναι super zoom η οχι.

οτι λαμπει ομως δεν παει να πει οτι ειναι και χρυσος.και δεν την κατηγορω την tz,ειναι πολυ καλη συμφωνα με την κατηγορια που παιζει και μπορει να συγκριθει.

οσο απο μεγεθος,για μενα ειναι μια χαρα και πολυ καλη στο χερι.

και τελος,οφθαλμιατρο προσωπικα δεν θελω,εκανα προσφατα εξεταση και ειμαι ok:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστε την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας, χωρίς flames, σας παρακαλώ πολύ και περιορίστε τη σύγκριση στις φωτογραφικές και όχι στους οφθαλμίατρους :p ώστε να μην βγείτε off-topic. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συνεργασία σας :) .
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι όσο περισσότερο βλέπω δείγματα φωτογραφιών από ακριβές compact τόσο περισσότερο δεν βρίσκω λόγω να αντικαταστήσω την P60 μου.

Βλέπω φωτογραφίες με ταχύτητα κλειστου 1/15 και είναι θολές.

Της nikon συνήθως δεν είναι.

Ειδικά, βλέπωντας δείγματα από την fz38 απογοητεύτηκα....:(

Βλέπω φωτογραφίες με ISO 400 και έχουν μπόλικο θόρυβο.

Και η Nikon έχει, αρκετό, δεν λέω, αλλά εξαρτάται πάντα και από το τι τραβάς.

Νομίζω ότι οι compact έχουν ένα όριο.

Α, και μην πιστεύεται και πολύ στα reviews. Μόνο στα μάτια σας!:!:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Χρονιά!! Σήμερα στο getitnow δίνουν μια κάμερα α230 sony στα 299 ευρώ!! Φαίνεται αρκετά καλή αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο ειδικούς!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Χρονιά!! Σήμερα στο getitnow δίνουν μια κάμερα α230 sony στα 299 ευρώ!! Φαίνεται αρκετά καλή αλλά σκέφτηκα να ρωτήσω τους πιο ειδικούς!!

 

δες εδω την τιμη ,δεν εχει μεγαλη διαφορα.

http://www.skroutz.gr/s/81576/Sony-Alpha-DSLR-A230.html?keyphrase=D-SLR+Sony+A230

Link to comment
Share on other sites

@gsa1967 thnkss!!Αλλά απ ότι κατάλαβα αυτή στο getitnow, είναι με φακό μαζί Konica Minolta 18-55mm.

 

ναι με τον φακο ειναι, μονο το ελεκτρο δινει 399 με φακο. εχει διαφορα τοτε.

δεν το προσεξα και εχω αρχικα.

αλλα περιεργο να δινουν μονο το σωμα της μηχανης. συνηθως εχουν ενα φακο εστω και 50μμ πανω.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,τι εννοεις φιλε μου?

 

οτι ειναι αλλης κατηγοριας

 

Βλέπω φωτογραφίες με ταχύτητα κλειστου 1/15 και είναι θολές.

Της nikon συνήθως δεν είναι.

Ειδικά, βλέπωντας δείγματα από την fz38 απογοητεύτηκα....:(

Βλέπω φωτογραφίες με ISO 400 και έχουν μπόλικο θόρυβο.

 

1/15 ειναι πολυ λιγο. για την fz38 που εχει Power OIS βαλε 1/30

 

εεπισης για το ISO 400 που λες παρε μια entry level DSLR και τραβα τη νυχτα τα φωτα του απεναντι κτηριου και θα δεις θορυβο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια!!Θελω να αποκτησω μια φωτογραφικη.Σκεφτομαι για DSLR μηχανη αν και ειμαι ασχετος/ερασιτεχνης θα ελεγα στο θεμα ''φωτογραφια''.Οποτε δεν ψαχνω για κατι το επαγγελματικο.Το μεγιστο τις τιμης ειναι 500 ευρω.

Επισης κατα το ψαξιμο επεσα σε αυτη την Canon(την οποια σαν εταιρεια την εχω σε πολυ εκτιμηση καθως εχω εδω και 5 χρονια την Canon ixus 50 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος)

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Canon-Sx200-Is-Black-3509B002.htm

ποια η γνωμη σας????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική που προτείνεις δεν παίρνει κοινές μπαταρίες του εμπορίου και δεν έχει οπτικό ζουμ στη λήψη βίντεο. Για εμένα αυτοί οι λόγοι θα ήταν αρκετοί για να την απορρίψω. Πες μας τι σε ενδιαφέρει σε μια ψηφιακή (πχ διαστάσεις, οπτικό ζουμ, ποιότητα βίντεο/φωτογραφιών, χειροκίνητες ρυθμίσεις) για να σε βοηθήσουμε!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

1/15 ειναι πολυ λιγο. για την fz38 που εχει Power OIS βαλε 1/30

 

Ναι, άλλο λέω όμως.

Σκέφτομαι αν πραγματικά αξίζει μια αλλαγή της p60 μου , δίνοντας το σεβαστό ποσό των 300-400 ευρώ για ένα σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα.

Και λέω: Με την P60 τραβάω με άνεση στο 1/30 , ακόμα και στο 1/20 με λίγη προσοχή οι φώτο δεν είναι θολές ποτέ. Από εκεί και κάτω όμως αρχίζουν τα δύσκολα.

Αν δεν πρόκειται να δώ διαφορά σε αυτόν τον τομέα, δηλαδή να μπορώ να τραβάω με σιγουρία πχ στο 1/15 ή στο 1/10 και να είναι καθαρές οι φώτο, ποιός ο λόγος να αλλάξω με μια ακριβή compact?

Αν είναι να έχω τον ίδιο θόρυβο στα 400 iso , ποιός ο λόγος να αλλάξω?

 

επισης για το ISO 400 που λες παρε μια entry level DSLR και τραβα τη νυχτα τα φωτα του απεναντι κτηριου και θα δεις θορυβο...

 

Δεν θα έχει θόρυβο?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική που προτείνεις δεν παίρνει κοινές μπαταρίες του εμπορίου και δεν έχει οπτικό ζουμ στη λήψη βίντεο. Για εμένα αυτοί οι λόγοι θα ήταν αρκετοί για να την απορρίψω. Πες μας τι σε ενδιαφέρει σε μια ψηφιακή (πχ διαστάσεις, οπτικό ζουμ, ποιότητα βίντεο/φωτογραφιών, χειροκίνητες ρυθμίσεις) για να σε βοηθήσουμε!

 

θα ηθελα μια φωτογραφικη με οσο το δυνατο μεγαλυτερο οπτικο ζουμ,να κοστιζει εως 500 ευρω το μεγιστο,αν γινεται να εχει το δυνατοτερο μικρο μεγεθος(αν και γνωριζω πως ειναι δυσκολο),να τραβαει βιντεο,με οσο καλυτερη αναλυση μπορει και αν ειναι δυνατον και με οπτικο ζουμ(κατι που δεν γνωριζα οτι γινεται!!)

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

και κατι που θα ηθελα καποιος γνωστης του θεματος να μου απαντησει.Στις DSLR φωτογραφικες δεν αναφερει σχεδον ποτε ποσο οπτικο ζουμ εχουν,και οταν αναφερουν εχουν μικρο νουμερο(3-4 η' 5χ οπτικο!!) ακομα και μηχανες με τεραστιο κοστος(1000 και πανω ευρω!!).Αυτο φανταζομαι γινεται γιατι την υπολοιπη δουλεια την κανει ο φακος που αγοραζεις extra,σωστα???Ομως πως μπορω να γνωριζω εγω ο ''ασχετος'' τι φακο να παρω????Αναφερουν καποια νουμερα 25mm-400mm και διαφορα αλλα οπως 2.8f τα οποια δεν ξερω τι ειναι!!!!Για να εχω π.χ ενα οπτικο ζουμ της ταξεως των 20x τι φακο χρειαζεται????

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...