Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν για σας το σημαντικότερο είναι το design και η "μούρη" και όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά υπάρχει η σειρά S της Pentax. Τελευταίο μοντέλο της σειράς είναι η S10:

 

http://www.hardshop.gr/images/l_00040839.jpg

 

Effective pixels: 10 megapixels

 

Image Sensor: 1/1.8 inch interline transfer CCD with a primary colour filter

 

Optical Zoom: Optical 3x zoom

 

Focal length equiv.35mm: 38-114mm

 

Movie recording: AVI(DivX® compatible with MPEG-4), 30 fps, with sound, Movie anti-shake, Until the memory card becomes full (up to 2GB)

 

Movie Sound: WAV(PCM), monaural

 

LCD: 2.5 inch, TFT color LCD (with back light), approx. 232,000pixels, field of view:approx.100%

 

File format: JPEG(Exif 2.2),DCF,DPOF,PRINT Image Matching III

 

Storage media: SD

 

Dimensions: 54x84x20.5mm

 

Weight: 130

 

 

 

Παιδιά είναι πανέμορφες. Κάποτε είχα δει μια S7 από κοντά και όταν την έπιασα στα χέρια μου, μου ήρθε να κλάψω!! Απίστευτα υλικά και ποιότητα κατασκευής. Τότε όμως οι S Series είχαν βασικές ελλείψεις (όπως shake reduction). Πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις A Series. Πιστεύω πως η S10 είναι άριστη επιλογή και για 139 ευρώ είναι και ένα πολύ καλό value for money:

 

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=4864

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η kodak πάντως έχει αρχίσει και βγάζει πανέμορφες μηχανές,και για τα χρήματα τους ειδικά σε χαμηλές κατηγορίες ηταν πολλές φορές μονόδρομος απο παλιά, τώρα αυτή την πολιτική προσπαθούν να ακολουθήσουν και άλλες εταιρίες,εγω απλά αγοράζω canon να δω τι παίζει, γιατί θα την δώσω την kodak σε οικογενειακό πρόσωπο,και η casio αλλα η τελευταία κάτι μου λέει οτι θέλει απλά να πουλήσει δε νομίζω οτι έχει κάποια εξειδίκευση στις ψηφιακές,διορθώστε με αν κάνω λάθος
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με την kodak 1253 που πηρα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για της φοτο που βγαζει και ειδικα για το βιντεο που ομοιο του πιστεψτε με.. δεν υπαρχει σε καμια ψηφιακη μηχανη ανεξαρτητου εταιριας. και οσο για design, απλα πανεμορφη και ομορφοτερη απο οποιαδηποτε αλλη compact για μενα. (προσωπικη αποψη)
Link to comment
Share on other sites

Αν σήμερα έψαχνα για νέα compact photo camera κοντά και ίσως λίγο κάτω απο τα 250 euro δεν υπήρχε περίπτωση να επιλέξω κάποια που δεν έχει οπτική σταθεροποίηση φακού ή αισθητήρα

(προσοχή όχι software mode stabilization με απλό ISO sensitivity boost και αύξηση της ταχύτητας διαφράγματος), ευτυχώς η οπτική σταθεροποίηση θεωρείται πλέον εκ των ουκ άνευ .

Επίσης θα έψαχνα κυρίως μεταξύ μοντέλων των 7 ή 8 megapixel, μόνο αν δεν έβρισκα κάτι αξιόλογο σε αυτή τη κατηγορία θα έκανα την "υποχώρηση" να πάρω φωτογραφική των 9,10 ή 12 megapixel

(η απόδοσή, της πλειοψηφίας αυτών των αισθητήρων και των περισσότερων compact αυτής της κατηγορίας σε συνθήκες μη ιδανικού φωτισμού, είναι σχεδόν απογοητευτική και δε προσφέρουν τίποτα περισσότερο σε σχέση με ψηφιακές των 7 ή 8 megapixel της ίδιας κατηγορίας τιμών).

Θα προτιμούσα με τα λεφτά που θα δώσω να "αγοράσω" όσο γίνεται πιο ουσιαστικά χρήσιμα, και άμεσα εκμεταλέυσιμα φωτογραφικά προσόντα, όπως π.χ 28mm ευρυγώνιο φακό, γρήγορο και ακριβές focus, χαμηλό shutter lag, χαμηλό θόρυβο, σωστή ισσοροπία χρωμάτων, οπτική σταθεροποίηση παρά να "πετάξω" τα λεφτά μου σε ανούσιες και σχετικά άχρηστες ή δευτερεύουσες κατά την άποψή μου "πολυτέλειες", όπως τα "κούφια" άνευ περιεχομένου 9,10 και 12 megapixel των μικροσκοπικών αισθητήρων, οι δυνατότητες video, το design κ.τ.λ.

Για τους παραπάνω λόγους θα έψαχνα κυρίως μεταξύ των προτάσεων τριών εταιριών Panasonic, Canon, Fuji.

Προσωπικά μια ψηφιακή compact φωτογραφική, μου είναι χρήσιμη μόνο έαν "μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες" σε όσο γίνεται περισσότερες και διαφορετικές συνθήκες.

Δεν θα αγοράζα ψηφιακή έχοντας ψευδαισθήσεις του τύπου :

- " ... τι να μας πεί και η δική σου φίλε μου, η δική μου είναι 12 megapixel και τη πήρα στην ίδια περίπου τιμή με τη δική σου ... "

- " ... τι παντόφλα είναι αυτή; Η δική μου είναι τόσο κομψή, δε μπορείς να φαναστείς τι design έχει ... "

- " ... εντάξει μωρέ, δε βγάζει και τέλειες φωτογραφίες αλλά έχει ένα zoom άλλο πράγμα ... "

- " ... δε βαριέσαι βρε αδελφέ, οι φωτογραφίες της είναι στο μέσο όρο του ανταγωνισμού, αλλά τραβάει κάτι video άλλο να σου λέω και άλλο να το βλέπεις, φοβερό ..."

- " ... μια χαρά είναι μωρέ, απλά όταν δεν έχει πάρα πολύ φώς βάζω το φλάς και είμαι Ο.Κ, στο κάτω κάτω πιο πολύ σε ανοιχτούς χώρους και στη φύση τη χρησιμοποιώ και συνήθως με ήλιο ... "

Link to comment
Share on other sites

Αν σήμερα έψαχνα για νέα compact photo camera κοντά και ίσως λίγο κάτω απο τα 250 euro δεν υπήρχε περίπτωση να επιλέξω κάποια που δεν έχει οπτική σταθεροποίηση φακού ή αισθητήρα

(προσοχή όχι software mode stabilization με απλό ISO sensitivity boost και αύξηση της ταχύτητας διαφράγματος), ευτυχώς η οπτική σταθεροποίηση θεωρείται πλέον εκ των ουκ άνευ .

Επίσης θα έψαχνα κυρίως μεταξύ μοντέλων των 7 ή 8 megapixel, μόνο αν δεν έβρισκα κάτι αξιόλογο σε αυτή τη κατηγορία θα έκανα την "υποχώρηση" να πάρω φωτογραφική των 9,10 ή 12 megapixel

(η απόδοσή, της πλειοψηφίας αυτών των αισθητήρων και των περισσότερων compact αυτής της κατηγορίας σε συνθήκες μη ιδανικού φωτισμού, είναι σχεδόν απογοητευτική και δε προσφέρουν τίποτα περισσότερο σε σχέση με ψηφιακές των 7 ή 8 megapixel της ίδιας κατηγορίας τιμών).

Θα προτιμούσα με τα λεφτά που θα δώσω να "αγοράσω" όσο γίνεται πιο ουσιαστικά χρήσιμα, και άμεσα εκμεταλέυσιμα φωτογραφικά προσόντα, όπως π.χ 28mm ευρυγώνιο φακό, γρήγορο και ακριβές focus, χαμηλό shutter lag, χαμηλό θόρυβο, σωστή ισσοροπία χρωμάτων, οπτική σταθεροποίηση παρά να "πετάξω" τα λεφτά μου σε ανούσιες και σχετικά άχρηστες ή δευτερεύουσες κατά την άποψή μου "πολυτέλειες", όπως τα "κούφια" άνευ περιεχομένου 9,10 και 12 megapixel των μικροσκοπικών αισθητήρων, οι δυνατότητες video, το design κ.τ.λ.

Για τους παραπάνω λόγους θα έψαχνα κυρίως μεταξύ των προτάσεων τριών εταιριών Panasonic, Canon, Fuji.

Προσωπικά μια ψηφιακή compact φωτογραφική, μου είναι χρήσιμη μόνο έαν "μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες" σε όσο γίνεται περισσότερες και διαφορετικές συνθήκες.

Δεν θα αγοράζα ψηφιακή έχοντας ψευδαισθήσεις του τύπου :

- " ... τι να μας πεί και η δική σου φίλε μου, η δική μου είναι 12 megapixel και τη πήρα στην ίδια περίπου τιμή με τη δική σου ... "

- " ... τι παντόφλα είναι αυτή; Η δική μου είναι τόσο κομψή, δε μπορείς να φαναστείς τι design έχει ... "

- " ... εντάξει μωρέ, δε βγάζει και τέλειες φωτογραφίες αλλά έχει ένα zoom άλλο πράγμα ... "

- " ... δε βαριέσαι βρε αδελφέ, οι φωτογραφίες της είναι στο μέσο όρο του ανταγωνισμού, αλλά τραβάει κάτι video άλλο να σου λέω και άλλο να το βλέπεις, φοβερό ..."

- " ... μια χαρά είναι μωρέ, απλά όταν δεν έχει πάρα πολύ φώς βάζω το φλάς και είμαι Ο.Κ, στο κάτω κάτω πιο πολύ σε ανοιχτούς χώρους και στη φύση τη χρησιμοποιώ και συνήθως με ήλιο ... "

Αναλογα τι καλυπτει τον καθενα φιλε μου.. αυτο που μπορει να ειναι καλο για σενα μπορει να μην ειναι το ιδιο καλο σε καποιον αλλο, και αντιστροφα... ο καθε ενας μπορει να εχει διαφορετικες απαιτησεις απο καποιον αλλο.. αυτονοητο νομιζω ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζυ σου φιλε dbekia τελικα σε ποια κατεληξες αν κατεληξες βεββαι καπου...;);)
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι καλυπτει τον καθενα φιλε μου.. αυτο που μπορει να ειναι καλο για σενα μπορει να μην ειναι το ιδιο καλο σε καποιον αλλο, και αντιστροφα... ο καθε ενας μπορει να εχει διαφορετικες απαιτησεις απο καποιον αλλο.. αυτονοητο νομιζω ειναι αυτο.

 

 

Σωστά, όπως λες και εσύ αυτό είναι αυτονόητο. Άλλωστε τονίζω ότι είναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη και τρόπος σκέψης για το θέμα ...

Απλά απευθύνομαι στη πλειοψηφία του μέσου χρήστη - υποψήφιου αγοραστή της συγκεκριμένης κατηγορίας ...

 

Συμφωνω μαζυ σου φιλε dbekia τελικα σε ποια κατεληξες αν κατεληξες βεββαι καπου...;);)

 

 

arkon αν ρωτάς εμένα που κατέληξα,

η απάντησή μου είναι ότι δε ψάχνω αυτή τη στιγμή για καινούργια ψηφιακή :rolleyes::whistle: απλά γιατί απο το 2003 έχω τη Sony V1 της οποίας η απόδοση εξακολουθεί να με καλύπτει.

Όταν νιώσω ότι θέλω κάτι καλύτερο και εφόσον οι προτάσεις της αγοράς εκείνη τη στιγμή μου προσφέρουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ φωτογραφικής ποιότητας θα το ξανασκεφτώ τότε και αν ήμαστε ακόμη εδώ θα σου πώ .

Προς το παρόν δεν έχω λόγο να πάρω νέα ψηφιακή απλά για να έχω κάτι πιο καινούργιο με περισσότερα megapixel.

Ο λόγος που έγραψα ότι έγραψα ήταν κατά κάποιον τρόπο ένας γενικός "προτεινόμενος τρόπος σκέψης" για τους υποψήφιους νέους αγοραστές της κατηγορίας των ψηφιακών compact point & shoot

χωρίς να προτείνω συγκεκριμένα μοντέλα απλά γιατί κάποιος ίσως έχει λίγο διαφορετικές απαιτήσεις σε σχέση με το μέσο αγοραστή της κατηγορίας .

Link to comment
Share on other sites

ola kala kai enimerotika ayta pou lete gia emas poy den kseroume alla me mperdeuete ligo .exo di tin canon 80 is kai mou arese alla kai i nikon s51i me ta liga poy ksero einai kales xoris na zitao polla kai poliploka ,apla lepti mixani kai kathares foto kai me to para mikro kounima na min xala tin foto,,,..........
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών των δύο σίγουρα θα επέλεγα την Canon IXUS 80.

Παρ όλα αυτά δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή.

Άν θες ρήξε μια ματιά στην Ricoh Caplio R7, (225 Euro).

Παρακάτω οι περιλήψεις απο τις δοκιμές που έχουν πραγματοποιήσει κάποια web review sites.

http://www.digitalcameratracker.com/ricoh-caplio-r7/

Δεν είναι αψεγάδιαστη όπως άλλωστε κάθε σχετικά οικονομική πρόταση ούτε και κάτι φοβερό, αλλά προσωπικά τη θεωρώ αρκετά πιο συμφέρουσα αγορά απο την Canon IXUS 80.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και ελπίζω να βρω μια θετική απαντήση...

 

Έχω την κάμερα Sony DSC-W55.

Έχει καμία ρύθμιση που να μου γράφει την ημερομήνια + την ώρα, κάτω δεξιά της εικόνας;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

Εδω και μια 5ετια χρησιμοποιω ψηφιακες φωτογραφικες (compact), και αν και εχουν αρκετες ευκολιες θα ηθελα το κατι παραπανω.

Σκεφτομαι να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τις dslr.

Ποια απο τις παρακατω θα προτεινατε?

Για αρχη σκοπευω να τις παρω με το στανταρ φακο τους και μετα αναλογα με το ''κολλημα'' θα παω και σε πιο ψαγμενους φακους.

 

Σκεφτομαι για:

1. CANON EOS 400D (18-55)

2.OLYMPUS E-510 (14-42)

3. NIKON D 40X (18-55)

 

Με ενα προχειρο ψαξιμο εχουν πανω κατω το ιδιο σαν κοστος (περιπου 600ευρω) . Η 2η στα τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερει οτι εχει και σταθεροποιητη. Αξιζει και μονο για αυτο η επιλογη της απο τις αλλες 2?

Τι θα προτεινατε?

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι και ελπίζω να βρω μια θετική απαντήση...

 

Έχω την κάμερα Sony DSC-W55.

Έχει καμία ρύθμιση που να μου γράφει την ημερομήνια + την ώρα, κάτω δεξιά της εικόνας;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:happy:

 

Άν έχει αυτή τη δυνατότητα θα το αναφέρει και πως ενεργοποιείται στο manual. Διάβασέ το και θα σου λυθεί η απορία, αν δε λέει κάτι τότε απλά δε γίνεται ...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

Εδω και μια 5ετια χρησιμοποιω ψηφιακες φωτογραφικες (compact), και αν και εχουν αρκετες ευκολιες θα ηθελα το κατι παραπανω.

Σκεφτομαι να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τις dslr.

Ποια απο τις παρακατω θα προτεινατε?

Για αρχη σκοπευω να τις παρω με το στανταρ φακο τους και μετα αναλογα με το ''κολλημα'' θα παω και σε πιο ψαγμενους φακους.

 

Σκεφτομαι για:

1. CANON EOS 400D (18-55)

2.OLYMPUS E-510 (14-42)

3. NIKON D 40X (18-55)

 

Με ενα προχειρο ψαξιμο εχουν πανω κατω το ιδιο σαν κοστος (περιπου 600ευρω) . Η 2η στα τεχνικα χαρακτηριστικα αναφερει οτι εχει και σταθεροποιητη. Αξιζει και μονο για αυτο η επιλογη της απο τις αλλες 2?

Τι θα προτεινατε?

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα!!!

 

Χωρίς δεύτερη σκέψη τη 1ή .

Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/

http://www.dpreview.com/reviews/nikond40x/

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη σκέψη τη 1ή .

Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/

http://www.dpreview.com/reviews/nikond40x/

 

Συμφωνώ με την γνώμη του dbekia, απλά μην την πάρεις με τον φακό του kit (18-55mm f/3.5-5.6). Συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρεις έναν άλλον φακό γενικής χρήσης (ανάλογα με τα χρήματα που θα διαθέσεις) που θα έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις!

Έχε υπ όψην σου πως η Canon έχει βγάλει και την 450D, απλά είναι πολύ καινούργια και ίσως θα έπρεπε να περιμένεις μερικούς μήνες ακόμα για να κυκλοφορήσουν τα σχετικά reviews και οι γνώμες των χρηστών.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη σκέψη τη 1ή .

Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse510/

http://www.dpreview.com/reviews/nikond40x/

 

Ευχαριστω για τα links!

Διαβασα λιγο τα test (ειναι αρκετα πολυπλοκα θα ελεγα αλλα ειναι πολυ καλα!) αλλα πανω-κατω σε τελικη βαθμολογια πολυ κοντα τις βγαζει.

Ειναι οντως και οι 3 το ιδιο καλες?

-Ο σταθεροποιητης της Olympus παιζει κανα ρολο?

-Ο φακος του κιτ βγαινει κανα 80αρι (αν την παρω σκετη), παιζει κανενας αλλος φακος κοντα σε αυτα τα λεφτα που να ειναι σημαντικα καλυτερος?

 

Τελος γιατι πχ. την CANON EOS 400D την βρισκω με σημαντικες αποκλισεις? Ειναι θεμα παραλληλης εισαγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα links!

Διαβασα λιγο τα test (ειναι αρκετα πολυπλοκα θα ελεγα αλλα ειναι πολυ καλα!) αλλα πανω-κατω σε τελικη βαθμολογια πολυ κοντα τις βγαζει.

Ειναι οντως και οι 3 το ιδιο καλες?

-Ο σταθεροποιητης της Olympus παιζει κανα ρολο?

-Ο φακος του κιτ βγαινει κανα 80αρι (αν την παρω σκετη), παιζει κανενας αλλος φακος κοντα σε αυτα τα λεφτα που να ειναι σημαντικα καλυτερος?

 

Τελος γιατι πχ. την CANON EOS 400D την βρισκω με σημαντικες αποκλισεις? Ειναι θεμα παραλληλης εισαγωγης?

 

H Olympus ακολουθεί το standard των 4/3 http://en.wikipedia.org/wiki/Four_Thirds_System (ουσιαστικά μικρότεροι αισθητήρες και μικρότεροι και ελαφρύτεροι φακοί και σώματα μηχανών) που σημαίνει ότι οι φακοί που δέχεται πρέπει να είναι αυτού του standard μόνο σε αντίθεση με τις άλλες δύο που έχεις μεγαλύτερη γκάμα επιλογών για φακούς και απο διαφορετικούς κατασκευαστές.

 

Για τις Canon και Nikon υπάρχουν φακοί με οπτική σταθεροποίηση σε αντίθεση με την Olympus που απλά έχει ενσωματώσει στο σώμα της μηχανής οπτική σταθεροποίηση για τον αισθητήρα .

Είναι απλά δύο διαφορετικές προσεγγίσεις-λύσεις του ίδιου θέματος-προβλήματος οπτική σταθεροποίηση στο φακό vs οπτική σταθεροποίηση στον αισθητήρα.

 

Για τους φακούς ψάξτο μόνος σου περισσότερο, ανάλογα με τις ανάγκες-προτιμήσεις σου ...

 

Για τις τιμές δε ξέρω να σου πώ κάτι και ούτε πρέπει να σε αποσχολεί ιδιαίτερα, απλά αγόρασε απο τον φθηνότερο ...

Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμές δε ξέρω να σου πώ κάτι και ούτε πρέπει να σε αποσχολεί ιδιαίτερα, απλά αγόρασε απο τον φθηνότερο ...

 

Xωρις να ειναι διαφημιση, το Adorama εχει την καλυτερη τιμη και μετα ο Katerelos. Ειναι αξιοπιστοι? Πιθανοτητα δεν εχουν ελληνικη εγγυηση, αλλα μπορουν να καλυψουν το Service σε περιπτωση βλαβης? Δινουν 1 ή χρονια εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα links!

Διαβασα λιγο τα test (ειναι αρκετα πολυπλοκα θα ελεγα αλλα ειναι πολυ καλα!) αλλα πανω-κατω σε τελικη βαθμολογια πολυ κοντα τις βγαζει.

Ειναι οντως και οι 3 το ιδιο καλες?

-Ο σταθεροποιητης της Olympus παιζει κανα ρολο?

-Ο φακος του κιτ βγαινει κανα 80αρι (αν την παρω σκετη), παιζει κανενας αλλος φακος κοντα σε αυτα τα λεφτα που να ειναι σημαντικα καλυτερος?

 

Τελος γιατι πχ. την CANON EOS 400D την βρισκω με σημαντικες αποκλισεις? Ειναι θεμα παραλληλης εισαγωγης?

 

Κανονικά τα προϊόντα της canon εισάγονται στην Ελλάδα από την Intersys. Οι μεγάλες αποκλίσεις που βλέπεις στις τιμές είναι από καταστήματα που φέρνουν προϊόντα απ' ευθείας από την canon παρακάμπτοντας την Intersys με αποτέλεσμα να έχουν περιθώριο για χαμηλότερες τιμές.

 

Αγοράζοντας από Intersys είσαι καλυμμένος από άποψη εγγύησης και εξυπηρέτησης ενώ από τους παραεισαγωγείς έχουν ακουστεί διάφορα προβληματάκια σε περιπτώσεις προβληματικών προϊόντων. (προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα παρόλο που έχω προμηθευτεί σώμα και φακό από παραεισαγωγέα)

 

Τώρα από την στιγμή που σκοπεύεις να αναβαθμιστείς σε dslr θα ήταν καλύτερα να κάνεις σωστές κινήσεις για να είσαι και ικανοποιημένος από την επιλογή σου. Ο φακός του kit (Canon EF-S 18-55mmf/3.5-5.6 II) δεν πιάνει πολύ ικανοποιητικές αναλύσεις και είναι και αρκετά σκοτεινός τουλάχιστον στις μεγάλες εστιακές αποστάσεις.

 

Αφού θέλεις να κινηθείς σε οικονομικές λύσεις θα σου πρότεινα φακό τρίτων κατασκευαστών που είναι value for money λύσεις. Παραδείγματος χάρη, ο Sigma AF 18-50mm f/2.8 EX DC είναι είναι φακός που και οικονομικά θα σου βγει και θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος. Γενικότερα ψάξε λίγο το photozone. Είναι ένα site που με έχει βοηθήσει πολλές φορές και το εμπιστεύομαι απόλυτα όσο αφορά τα reviews φακών.

 

Να ξέρεις πως όλα εξαρτώνται από την ποιότητα των φωτογραφιών που θέλεις να έχεις και από το είδους της φωτογραφίας που σε ενδιαφέρει (τοπία, πορτραίτα, φύση, γενικές..). Σαν σώμα η 400D είναι άριστη επιλογή για να μπεις στον χώρο των dslr μηχανών.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια απορία πότε χρησιμοποιούμε iso και πότε ταχύτητα κλείστρου? τι διαφορές έχουν? και τα 2 για περισσότερο φως δεν είναι? πήρα την canon A560 πολύ ευχαριστημένος
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια απορία πότε χρησιμοποιούμε iso και πότε ταχύτητα κλείστρου? τι διαφορές έχουν? και τα 2 για περισσότερο φως δεν είναι? πήρα την canon A560 πολύ ευχαριστημένος

:oops:

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο :!::!::!::!::!::!:

 

Τα ISO είναι επίπεδα ευαισθησίας του αισθητήρα στο φώς.:shock:

Με άλλα λόγια αν ρυθμίσω π.χ την ευαισθησία του αισθητήρα στο επίπεδο ISO 200 ουσιαστικά καθορίζω το κέρδος τάσης του αισθητήρα στο διπλάσιο απο το επίπεδο ISO 100. Δηλαδή για φωτεινότητα ίδιας έντασης, ο αισθητήρας ενισχύει στο διπλάσιο την επίδραση του φωτεινού κύμματος. Αυτό δεν έχει όμως μόνο το επιθυμητό αποτέλεσμα (πιο φωτεινή φωτογραφία), πολύ απλά γιατί ο αισθητήρας μαζί με το σήμα (τη χρήσιμη πληροφορία) ενισχύει και το θόρυβο που εμπεριέχεται μέσα στο σήμα.

Είναι σα να αγόραζες για τις κλασικές φωτογραφικές μηχανές film με μεγαλύτερη ευαισθησία ASA.

Κατά κάποιο τρόπο για να φανταστείς την αναλογία, είναι σα να δυναμώνεις την ένταση (δηλαδή αυξάνεις το συντελεστή κέρδους του ενισχυτή) σε ένα κακό ραδιοφωνικό σήμα (δηλαδή που εμπεριέχει αυξημένα επίπεδα θορύβου ή αλλιώς κακό λόγο S/N=signal to noise ratio), αντί λοιπόν να ακούς μόνο πιο "καθαρά" την εκπομπή ακούς και πιο δυνατά το θόρυβο.

 

Η ταχύτητα κλείστρου είναι ότι λέει η λέξη, η ταχύτητα με την οποία ανοιγοκλείνει το κλείστρο.

Μεγάλη ταχύτητα κλείστρου ή μεγάλη ταχύτητα διαφράγματος = μικρός χρόνος που μένει ανοικτό το διάφραγμα = ο αισθητήρας βρίσκεται υπο την επίδραση του φωτός για μικρότερο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε yiannis2002s η canon eos 400d ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη.Την εχω και ακομη δεν μπορεσα να την μαθω!!!:D

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε yiannis2002s η canon eos 400d ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη.Την εχω και ακομη δεν μπορεσα να την μαθω!!!:D

 

 

Nαι αυτο διαβαζω παντου!

Απλα σκεφτομαι και την 450D (αφου καταληγω μαλλον σε Canon), αλλα για ερασιτεχνη ισως ειναι υπερβολη.

Και οπως και εσυ και με την 400D να την εχω κανα χρονο και να την ψαχνω ακομα...

 

ΥΓ.Φακους πηρες του κιτ? Ευχαριστημενος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...