Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια ειναι η καλυτερη ψηφιακη απο αποψη ποιοτητα φωτογραφιας μεχρι τα 350 το πολυ 380 ευρω?εγω γερνω πιο πολυ προς κανον μερια αλλα ευπροσδεκτες και οι αλλες

fujifilm F10... pataei kato modela me +8mpix... kai se leptomeria/pragmatiki analisi kai se skotina plana kai se video kai se mpataria, kai kai kai...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά είμαι νέος στο χώρο (μόλις παρήγγειλα μια Panasonic LZ2 στο technixx.gr και την περιμένω τη Δευτέρα... :) ). Θέλω να αγοράσω μια SD. Παίζει ρόλο η ταχύτητα της κάρτας? Βλέπω κάποιες κάρτες x45, άλλες x60, άλλες Ultra II, άλλες Extreme III :wacko: ... Τί διαφορές έχουν? Κερδίζω τίποτα παίρνοντας μια πιο γρήγορη?

Αν υπάρχει κάπου κάποια ανάλυση πείτε γιατί απ΄όσα δίαβασα δε βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στο χώρο (μόλις παρήγγειλα μια Panasonic LZ2 στο technixx.gr και την περιμένω τη Δευτέρα... :) ). Θέλω να αγοράσω μια SD. Παίζει ρόλο η ταχύτητα της κάρτας? Βλέπω κάποιες κάρτες x45, άλλες x60, άλλες Ultra II, άλλες Extreme III :wacko: ... Τί διαφορές έχουν? Κερδίζω τίποτα παίρνοντας μια πιο γρήγορη?

Αν υπάρχει κάπου κάποια ανάλυση πείτε γιατί απ΄όσα δίαβασα δε βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

 

pare mia 60 kai pano na min exeis provlima sto video... an kai nomizo kai i x45 tha paizei ok...

oi ultra kai ultra II einai sinithos 60-66x... oi extreme III einai 120x...

diafores stin apodosi tha deis mono me card reader USB2.0 sto pc... kai pali den aksizoun ta lefta oi extreme II-III...

Link to comment
Share on other sites

kai ta diasima EISA AWARDS 2005-2006 opos dothikan prin ligous mines...

 

Category, Brand, Model, Name.

CAMERA, Canon, EOS 350D

PROFESSIONAL CAMERA, Nikon, D2x

COMPACT CAMERA, Olympus, C-7070 Wide Zoom

ZOOM CAMERA, Panasonic , Lumix, DMC-FZ5

POCKET CAMERA, Fujifilm, FinePix, F10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Υπολογίζοντας το video που τραβάει η μηχανή, 0.3x0.24 και με 30 fps βρίσκω περίπου 2.3 ΜΒ/sec που μάλλον περισεύουν πάρα πολύ από την απλή SD (γύρω στα 6-7ΜΒ/s δεν είναι?). Πάντως μάλλον παω για μια x60 στο 1 GB που βλέπω στο E-shop με 72€ και lifetime (!!) εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

kai ta diasima EISA AWARDS 2005-2006 opos dothikan prin ligous mines...

 

Category, Brand, Model, Name.

CAMERA, Canon, EOS 350D

PROFESSIONAL CAMERA, Nikon, D2x

COMPACT CAMERA, Olympus, C-7070 Wide Zoom

ZOOM CAMERA, Panasonic , Lumix, DMC-FZ5

POCKET CAMERA, Fujifilm, FinePix, F10

ante morh trela Panasonic...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ρε παιδιά τι λέτε αξίζει να αγοράσω την νέα Sony DSC-N1,όταν με το καλό έρθει κατά Ελλάδα μεριά;Δεν ξέρω,μ'έχει τρελάνει αυτή η μηχανή :love: Με προβληματίζουν λιγάκι τα 8 mpixel (καθώς εκτυπώσεις δεν κάνω,οπότε δεν μου λένε κάτι)αν υπολογίσει κανείς και το μέγεθος του αποθηκευτικού χώρου που θα χρειάζονται (1 gb μου φτάνει ίσα-ίσα στις διακοπές τώρα που είμαι στα 5 mpixel)και από την άλλη,απ'όσο ξέρω δεν είναι συνετό να τραβάει κανείς photo σε μικρότερη ανάλυση από την μέγιστη που υποστηρίζει η εκάστοτε μηχανή.Κατά τ'άλλα φαίνεται πάρα πολύ καλή για compact ψηφιακή κι εγώ θέλω μία να μπορώ να την έχω μαζί μου πάντα αλλά να δίνει και ικανοποιητικά αποτελέσματα-εντάξει,δεν έχω και τις απαιτήσεις που θα είχα από μία DSLR-αλλά περιμένω σίγουρα κάτι καλύτερο από τις μετριότατες δυνατότητες που έχουν όσες compact έχω πιάσει στα χέρια μου-ειδικά σε νυχτερινές λήψεις.
Link to comment
Share on other sites

de xreiazetai na pairneis panta stin ipsiloteri analisi...

alla xreiazete panta na pairneis stin ipsiloteri poiotita jpg... (low-normal-high-sinithos)

tin analisi tha mporeis na tin rikseis sta 5mp kai tha exeis "theoritika" apodosi kaliteri apo mia native 5mp!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
de xreiazetai na pairneis panta stin ipsiloteri analisi...

alla xreiazete panta na pairneis stin ipsiloteri poiotita jpg... (low-normal-high-sinithos)

tin analisi tha mporeis na tin rikseis sta 5mp kai tha exeis "theoritika" apodosi kaliteri apo mia native 5mp!

Aλήθεια ε; :O Δεν το γνώριζα αυτό.Τότε μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου γιατί πραγματικά πρέπει να αξίζει.Σ΄ευχαριστώ πολύ! :)
Link to comment
Share on other sites

...

ZOOM CAMERA, Panasonic, Lumix, DMC-FZ5

...

 

Προσφατα πηρα την FZ20. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το 12x με IS ειναι καταπληκτικο!

 

http://img484.imageshack.us/img484/84/p11601792ie.th.jpg

και μεσα σε δωματιο:

http://img469.imageshack.us/img469/8140/p11601657qp.th.jpg

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Προσφατα πηρα την FZ20. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το 12x με IS ειναι καταπληκτικο!

Βασικά το θέμα της πρώτης φωτογραφίας είναι πολύ καλό,δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει κι εσύ αλλά με διάφορες τροποποιήσεις μπορεί να γίνει από αδιάφορη,μια πολύ όμορφη φωτογραφία :)

 

Edit:Καταλαβαίνω ότι την έβαλες για το zoom,αλλά μόλις την είδα μου έκανε κλικ :O

Link to comment
Share on other sites

από την παρουσίαση της coolpix S1 http://www.rbbtoday.com/news/20050318/21648.html

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Nαι ,ωραια ειναι οντως.

 

Τον συγκεκρημενο τον εβγαλα για να ξερω ποιος με ξυπναει καθε πρωι απο τις φωνες.... :ooch:

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι λεμε παντως εχω ακουσει για την fuji f-10 και συντομα f-11 οτι ειναι πραγματικα οτι κορυφαιο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη,ακομα και καλυτερη απο την ixus-750 μου που θεωρειται μια κορυφαια compact-digital.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι λεμε παντως εχω ακουσει για την fuji f-10 και συντομα f-11 οτι ειναι πραγματικα οτι κορυφαιο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη,ακομα και καλυτερη απο την ixus-750 μου που θεωρειται μια κορυφαια compact-digital.

 

Ολοι ετσι λενε, αλλα πολυ ασχημη ειναι η ατιμη. Δεν θελεις να κρατας κατι που σου αρεσει κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ετσι λενε, αλλα πολυ ασχημη ειναι η ατιμη. Δεν θελεις να κρατας κατι που σου αρεσει κιολας?

Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά, θές μία καλή και μικρή κάμερα που να βγάζει ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες πάνω απ'όλα, γιατί στην τελική μόνο αυτό μετράει. Μιας και μιλάμε για compact, να είναι μικρή(όπως είναι άλλωστε και η F10), αλλά το design δε νομίζω ότι πρέπει να είναι παράγοντας που να σε σταματήσει από την αγορά της:)

Link to comment
Share on other sites

ontos... einai san na leme pare to tade kinito kai as exei kaki lipsi... einai teleio design...

prota prepei na koitame leitourgies kai meta design... an oi leitourgies se apodosi dio mondelon einai idies... tote dialegoume afti pou mas aresei...

kai eksalou... fotografiki mixani einai... ti thes na apothanatiseis tis "orees" sou stigmes... giati na exeis mia orea kamera pou tha sou tis vgazei "metroies"... kai na min exeis mia "metroia" kamera pou tha stis vgazei "orees"?.

sto kato kato... meta apo 3-5 xronia tha tin antikatastiseis... tis photos omos tis thes mia zoi...

eidika to natural light tis F10 einai to pio apistefto atou... mexri se fotismo kerion pairnei tin atmosfera tou xorou xoris thorivo kai eleipsis xromaton...

Link to comment
Share on other sites

geia sas,

prin liges meres poulhsa thn nikon 5900 pou eixa parei prin merikous mhnes!

tora eimai sthn anazhthsh neas pshfiakhs fotografikhs...........

8elo na dia8eso 350 euro + -

mporeite na me boh8hsete sthn epilogh????

 

 

8elo na einai sxetika mikrh gia na xoraei sthn mpanana mou

na bgazei grhgora fotografies

kai na bgazei oso to dunaton pio kales fotografies to bradu dedomenou , periorismenon dunatothton ensomatomenou flash!

epishs na traba video me hxo kai na mporo na kano zoom kai sto video

 

 

perimeno protaseis sas....

 

enas filos pou kserei kati parapano mou proteine

nikon 7900 (an kai nomizo oti einai AKRIBOS idia me 5900 ektos apo ta pixel....)

kai thn Canon ixus 750

 

 

akouo gnomes gia auta pou psaxno..........pls help enan ''asxeto'' se auto to 8ema!

Link to comment
Share on other sites

H F11 τι περισοτερο θα εχει απο την 10; Κατι σοβαρο η μικρο-διαφορες;

 

ipsiloteri analisi tis LCD kai merikes parapano manual rithmiseis...

mikrodiafores stin ousia... i poiotita paramenei i ipsiloteri tis katigorias se sigrisi mexri kai 8Mpix kameres... (o plithintikos akougete bliax!)

Link to comment
Share on other sites

σχεδον κατεληξα.canon ixus 55 στα 369 ;) η καλυτερη τιμη που βρηκα και την δευτερα-τριτη θα παω να την χτυπησω.ρωτησα και για την f10 αλλα μου ειπαν οτι την φερνουν κατοπιν παραγγελιας

απο την 55 μου αρεσε και η νεα μεγαλυτερη οθονη 2,5 ιντσών σε σχεση με την 50

οσο για τον φιλο που ρωταει παραπανω για την 750 να του πω οτι δεν ειναι στα 350+ αλλα στα 450+ ευρω

Link to comment
Share on other sites

ρε πεδια μπορουμε να επεξεργαστουμε την ποιοτητα της ικονας προσ το καλιτερο

οταν αυτη ειναι ψηφιακη και εχει λιγα μεγγαπιξελ

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και για την f10 αλλα μου ειπαν οτι την φερνουν κατοπιν παραγγελιας

 

Και σε χαλάει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...