Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemonis (30 Αύγ. 2004 , 11:52)

 

Παιδιά, θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή μηχανή (η πρώτη μου) και είμαι μεταξύ της Sony-P73 και της HP-735.

Ποιά μου προτείνετε να αγοράσω και γιατί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

ego exo tin 735

me liga logia gamati :eek:

poli kali.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkandir ( 7 Σεπ. 2004 , 14:17)

 

Δυο λέξεις μόνο (περίπου... :p): Sony W12! :D

 

 

Τι θές να πεις; Είναι καλή; Εχω δει πολύ καλές κριτικές και για αυτήν και για το "αδερφάκι" W1............

 

Τι γνώμη έχεις;

Samsung Galaxy Note10 Lite owner
Link to comment
Share on other sites

dsc-t1!

To koukli mou to agorasa prin mia bdomada!Allo na sas to lew kai allo na thn deite!Exei na sxoliiasei kati kapoios pou kserei?(de milw hrwnika)Eimai ASXETOS alla ithela kati kalo!Th brhka apo Dubai sta 380 eurw kai phra k mnhmh sta 256!SPECIAl!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

paidia thelo na agoraso mia psifiaki fotografiki pano apo 3mp... video me ixo kai optiko zoom na exei.Diatheto mexri 200 euro.exete kati na peite????????please amesi anagi.

 

eimai katoxos psifiakis mixanis polaroid.analisi 352x288.(Sxoliaste me)

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemonis ( 8 Σεπ. 2004 , 13:37)

Τι θές να πεις; Είναι καλή; Εχω δει πολύ καλές κριτικές και για αυτήν και για το "αδερφάκι" W1............

Τι γνώμη έχεις;

 

Καταρχήν sorry για την καθυστέριση... :whistle:

Λοιπόν, τη συγκεκριμένη ΨΦΜ την έχω εδώ και ένα περίπου και είμαι ΚΑΤΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!

Βγάζει πολύ καλές φωτογραφείες, είναι πανεύκολη στη χρήση της και έχει και αρκετές δυνατότητες για να "δημιουργήσεις".

Α, και το πακέτο πώλησής της είναι δελεαστικό. Αν μάλιστα την αγοράσεις από καμιά Γερμανία ή Γαλλία, θα την πάρεις και 150 ευρώ λιγότερα.

Αυτά... :cool:

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ,

Αγόρασα την OLYMPUS C-770, και μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει.

Καταπληκτικό οπτικό ζουμ 10χ, ανάλυση 4 mp, και εγγραφή βίντεο τύπου mpeg4.Έχω παίξει τα βίντεο που τράβηξα στην τηλεόραση, και η ποιότητα είναι εξαιρετική, καμιά σχέση με άλλες ψηφιακές φωτογραφικές.

 

Λίγο ακριβή μεν, εν σχέση με άλλες μηχανές αυτής της κατηγορίας (4 mp), αλλά πιστεύω τα αξίζει. Δίκαια μπορεί να χαρακτηριστεί ως η βασίλισσα της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_cy (13 Σεπ. 2004 , 18:58)

 

Σας χαιρετώ,

Αγόρασα την OLYMPUS C-770, και μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει.

Καταπληκτικό οπτικό ζουμ 10χ, ανάλυση 4 mp, και εγγραφή βίντεο τύπου mpeg4.Έχω παίξει τα βίντεο που τράβηξα στην τηλεόραση, και η ποιότητα είναι εξαιρετική, καμιά σχέση με άλλες ψηφιακές φωτογραφικές.

 

Λίγο ακριβή μεν, εν σχέση με άλλες μηχανές αυτής της κατηγορίας (4 mp), αλλά πιστεύω τα αξίζει. Δίκαια μπορεί να χαρακτηριστεί ως η βασίλισσα της κατηγορίας.

 

 

Μπορείς να αναφέρεις τιμή??

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα από την Κύπρο στις 490 λίρες, συμπεριλαμβανομένων κάρτας μνήμης 128 mb και δερμάτινης θήκης μεταφορας αξίας 30 λιρών.

 

Στην Ελλάδα λογικά θα είναι περίπου 600 Ε.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα τεστάρει πριν αρκετό καιρό σε ένα ειδικευμένο κατάστημα και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το κορυφαίο της ζούμ αλλ΄ακαι η ποιότητά της. Αυτό ομως που με έκανε να προτιμήσω της MINOLTA είναι ο μεγάλος της όγκος, οι κάρτες xD που δέχονται όλες οι OLYMPUS και λιγότερο η τσιμπημένη τιμή της. Πάντως σίγουρα πρόκειτα ι για καταπληκτική μηχανή. Στο τέστ της είχα φορέσει και ένα φακό, δεν θυμάμαι κωδικό όνομα, και το ζούμ της είχε γίνει απίστευτο, έφυγα άφωνος απο το μαγαζί. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν... εντός των ημερών σκοπεύω να πάρω και εγώ μια ψηφιακή κάμερα και για το λόγο αυτό έχω ξαμολυθεί στο ιντερνετ και κάνω απίστευτες ερευνες.

 

Για να ξεκαθαρίσω τι θέλω λοιπόν. Σίγουρα μια compact μηχανή. Ο λόγος που τη θέλω είναι φωτογραφίες ατάκα και επιτόπου. αν σκεφτείτε ειδικά ότι τις φωτό στο 80 % τις θέλω για χρήση στο pc καταλαβαίνετε ότι η ψηφιακή είναι μονόδρομος.

 

Επειτα ψάχνω μια μηχανή με maximum 300 Ε (μπορεί να λέω και πολλά βέβαια...)

 

Ανάλυση απο 3.2 - 5.1 (παραπάνω μου είναι περιττή...)

 

Ετσι λοιπόν, λαμβάνοντας υπόψιν τις ανάγκες αυτές, κατέληξα στα εξής

 

1)Sony : απορρίπτονται. Πολύ καλής ποιότητας φωτογραφίες, αλλά ρε παιδάκι μου αυτό το Memory Stick τα χαλάει όλα. Πανάκριβο και δε με συμφέρει καθόλου

 

2)Nikon Cool Pix 3200 .

 

3.2 Mp, ελαφριά και μικρή. Δείγματα απο τις φωτογραφίες που έχουμε τραβήξει με έναν φίλο μου είναι αξιοπρεπέστατα και είναι πολύ όμορφη σα κατασκευή. Δεν είναι και για πολλά πολλά αλλά τη δουλειά της τη κάνει και με το παραπάνω.

 

3)Ολympus Camedia , εκεί γύρω στα 3.2 ...

 

Ακριβή τιμή, και ακόμα ακριβότερη η κάρτα xD...

Βέβαια έχει καταπληκτικές λήψεις αλλά το θέμα είναι να σε εξυπηρετεί και στα σημεία...

 

4)Canon

 

Ομολογώ πως δεν ασχολήθηκα κ α θ ο λ ο υ

 

 

5)HP

 

 

Εδώ λοιπόν , έρχεται η έκπληξη....

Ενώ κοιτόυσα το πιο "διάσημο" μοντέλο της, το 735 , που είναι σε απίθανη τιμή , και αφού είδα φωτό - δείγματα που ήταν μια χαρά στα 3.2 Μ, εν τούτοις εχει μεινοεκτήματα:Τρομακτικά χαμηλή αυτονομία και θολούρα . Βέβαια λέει με αναβάθμιση λειτουργικού διορθώνεται κάπως αλλα τι να το κάνεις...

 

Ετσι λοιπόν , μέσα απο διάφορα forums, έπεσα και πάνω στην R707 . Και η αλήθεια είναι ότι δηλώνω γοητευμένος....

 

Εμφάνιση άψογη. Λειτουργίες αρκετές. Αυτονομία λένε καλή. Φωτογραφίες που είδα πραγματικά ήταν πολύ καλές. Τα 5.1 είναι ορατά αν και όχι πάντα. 'Εχει 32 ΜΒ μνήμη ενσωματωμένη και δέχεται Sd ΚΑΙ MMC !!!!!!!!!! Αυτό φυσικά με άφησε άφωνο μιας και με βολεύει απίστευτα επειδή σκέφτομαι και την αγορά ενός 6230 , οπότε οι καρτούλες θα βοηθάνε τη συμβατότητα μεταξύ των συσκευών...

 

Αρκετά προγράμματα λειτουργίας, τραβάει και video με ήχο με μοναδικό περιορισμό τη χωρητικότητα της κάρτας!!!

 

ΜΕ τιμή 300 Ευρώ τελική (μπορεί να τη βρώ και φθηνότερη, δε ξέρω) , μάλλον με βλέπω προς τα εκεί .

 

Και θέλω να ρωτήσω.

Τι ξέρετε για την 707? Αξίζει σε σχέση με την CoolPix 3200 ? (Γιατί είμαι ανάμεσα των 2... )

 

Η 735 λέει ? Είναι καλή αγορά? Αξίζει να εμπιστευτεί κανείς την ΗΡ?

Με τιμή 200 - 300 Ευρώ , τι άλλο τελικά μπορεί κάποιος να πάρει με γνωμονα τα παραπάνω?

 

 

Αυτά τα λίγα απο εμένα και περιμένω απαντήσεις !

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (23 Σεπ. 2004 , 01:01)

 

4)Canon

 

Ομολογώ πως δεν ασχολήθηκα κ α θ ο λ ο υ

Κακώς! :)

Με 300-310€ αγοράζεις την Α75+256MB CF και είσαι έτοιμος! (Εντάξει, σου λείπει ο φορτιστής και οι μπαταρίες)

Πολύ καλές φωτογραφίες, πλήθος ρυθμίσεων και η γνωστή ποιότητα Canon.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

tha ithela tin voitheia sas.agorasa mia psifiaki tin jaga dsc-624.

ftini kai kali.apla gia na goustarw den exw treles apaitiseis.pairnei sd kai mmc kartes.eixa mia karta perissia apo to 6230 pou eixe dwro mesa sto kouti.kai tin vazw stin psifiaki kai kollaei anoigei stin start up screen kai tpt.xwris tin mmc ola kala.tin vazw sto 6230 tin mmc ola kala tin kanw kai ena format alla den doulevei stin psifiaki.ti lete na paizei.prepei na kanw kati;

Link to comment
Share on other sites

8a paei enas filos sthn amerikh sth New Orleans

kserei kaneis kapoio magazi ekei h pou mporo na bro infi meso net gia na mou parei mia digital fotografikh?

opoios mporei as steilei pm h na kanei post edo!

 

euxaristo polu!

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα την nikon coolpix 3100 με 3.2.

είναι παρα πολύ καλή μπορώ να πω

και την πήρα 200€.

δεν ήθελα να διαθέσω και παραπάνω.

Είμαι παρα πολύ ευχαριστημενη. Δεν ξέρω τι άποψη έχετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά μήπως ξέρετε κανένα μοντέλο φωτογραφικής μηχανής μικρών διαστάσεων, 1 ή 2 το πολύ Megapixel, χωρίς οπτικό ζουμ, με αρκετή ή επεκτάσιμη μνήμη, που να κάνει μέχρι 200 Ευρώ?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 4 Οκτ. 2004 , 13:50)

 

Γειά σας παιδιά μήπως ξέρετε κανένα μοντέλο φωτογραφικής μηχανής μικρών διαστάσεων, 1 ή 2 το πολύ Megapixel, χωρίς οπτικό ζουμ, με αρκετή ή επεκτάσιμη μνήμη, που να κάνει μέχρι 200 Ευρώ?

Ευχαριστώ :)

 

 

HP Photosmart 433

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 4 Οκτ. 2004 , 13:50)

 

Γειά σας παιδιά μήπως ξέρετε κανένα μοντέλο φωτογραφικής μηχανής μικρών διαστάσεων, 1 ή 2 το πολύ Megapixel, χωρίς οπτικό ζουμ, με αρκετή ή επεκτάσιμη μνήμη, που να κάνει μέχρι 200 Ευρώ?

Ευχαριστώ :)

 

Δεν ψάχνεις για καμία Sony U20 ή 30;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 4 Οκτ. 2004 , 13:50)

 

Γειά σας παιδιά μήπως ξέρετε κανένα μοντέλο φωτογραφικής μηχανής μικρών διαστάσεων, 1 ή 2 το πολύ Megapixel, χωρίς οπτικό ζουμ, με αρκετή ή επεκτάσιμη μνήμη, που να κάνει μέχρι 200 Ευρώ?

Ευχαριστώ :)

 

Για ποιο λογο να θες τοσο λιγες δυνατοτητες;

Αφου με γυρω στα 200 ευρω παιρνεις την Μινολτα Xg με μικρες διαστασεις,3Χ οπτικο και 3.2mp

 

Τhink about it ;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θέλω υπερβολικά μικρή.

Μεγέθους σαν ένα κουτί σπίρτα, ή σαν μια πιστωτική υπάρχει? ξέρω την sony T1 αν δεν κάνω λάθος, αλλά αυτή είναι πανάκριβη :o

Link to comment
Share on other sites

Τα Radioshak εχουν κατι τετοιες ψηφιακες,αλλα απο θεμα μνημης μην περιμενεις και πολλα,οτι εχουν ενσωματωμενα μονο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 4 Οκτ. 2004 , 23:16)

 

Τα Radioshak εχουν κατι τετοιες ψηφιακες,αλλα απο θεμα μνημης μην περιμενεις και πολλα,οτι εχουν ενσωματωμενα μονο..

 

Τα ποιά????

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει παρει κανεις μια ψηφιακη της jaga?ειναι 6.6 αλλα η τιμη της ειναι στα 150 ευρω περιπου.
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Είναι 6 MP αλλά Interpolated και η ποιότητά της είναι χάλια. Μάζεψε λίγα παραπάνω να αγοράσεις μια σωστή μηχανή από έναν επώνυμο και γνωστό κατασκευαστή.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ΒΟΗ8ΕΙΑ.8ΕΛΩ να παρω μια φηφιακη των 5 μεγκαπιξελ,,,σχετικα μεσαιου μεγε8ους(ειχα την v1)και παραλληλα να παιρνει αδιαβροχο καλυμα για υποβρυχιες φοτο.τι προτεινεται?..
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...