Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφωνώ σε αυτό που λες για τις αλκαλικές μπαταρίες. Μπορει να μην κρατάνε όσο οι μπαταρίες λιθίου, αλλα δεν κρατανε και ελάχιστα. Προσωπικα η δική μου μηχανή βγάζει τουλάχιστον 200 λήψεις (οι περισσότερες με φλας) με μπαταρίες ΑΑ. Και γιατί πρωτη η panasonic? Λογώ φακών leika?

 

Λόγω του ότι ο ίδιος είναι κάτοχος panasonic (υποθέτω)!! :lol:

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός όσον αφορά τις 200 λήψεις. Δεν ξέρω αν μπορεί να αγγίξει αυτό τον αριθμό με αυτές τις καινούριες ΑΑ οι οποίες είναι λιθίου μιας χρήσης και πανάκριβες και δε συμφέρουν καθόλου. Κατά τ' άλλα αν κάποιος είναι κάτοχος μιας τέτοιας μηχανής, νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι 4 επαναφορτιζόμενες ΑΑ της τάξης των 2000-2500 mAh μαζί με φορτιστή (κόστος περίπου 10 ευρώ όλα μαζί) και αν ποτέ ξεμείνεις (δύσκολο με 4 μπαταρίες αλλά όχι απίθανο), αγοράζεις και από το περίπτερο. Αλλιώς είναι εντελώς ασύμφορο.

 

Υ.Γ.: Pentax και τα μυαλά στα κάγκελα!! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην Sony H10 και στην Canon IXUS 860,

ποια θα επιλέγατε;

 

Λέω την H10 γιατί αν και είχα την IXUS 800 βλέπω ότι η ποιότητα

των φωτογραφιών της 860 είναι κατώτερη και της Sony καλύτερη

από reviews που διαβάζω.

 

Γνώμες;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους..

 

Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα μεταξυ της sony dsc w110 και της sony dsc w115..:confused:...γτ εγω δεν εχω βρει καμια και απ'οτι εχω παρατηρησει εχουν μια διαφορα στην τιμη (η σονυ dsc w115 ειναι στα 129Ε ενω η αλλη στα 119Ε..)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην Sony H10 και στην Canon IXUS 860,

ποια θα επιλέγατε;

 

Λέω την H10 γιατί αν και είχα την IXUS 800 βλέπω ότι η ποιότητα

των φωτογραφιών της 860 είναι κατώτερη και της Sony καλύτερη

από reviews που διαβάζω.

 

Γνώμες;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

 

Φιλε μου εξαρταται απο που διαβαζεις

Και εγω γουσταρω την Η10 και μαλλον αυτη θα παρω αλλα δες τα reviews εδω

http://www.photographyblog.com/reviews_canon_digital_ixus_860_is_6.php

http://www.photographyblog.com/reviews_sony_cybershot_dsc_h10.php

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μέγιστη... Παίζουν ρόλο όμως και τα fps... ;)

Υπάρχουν και μηχανές που εχουν μεγαλυτερη αναλυση video πχ KODAK EasyShare EasyShare Z1015 IS

SW1JRL:!:
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι ο ίδιος είναι κάτοχος panasonic (υποθέτω)!! :lol:

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός όσον αφορά τις 200 λήψεις. Δεν ξέρω αν μπορεί να αγγίξει αυτό τον αριθμό με αυτές τις καινούριες ΑΑ οι οποίες είναι λιθίου μιας χρήσης και πανάκριβες και δε συμφέρουν καθόλου. Κατά τ' άλλα αν κάποιος είναι κάτοχος μιας τέτοιας μηχανής, νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι 4 επαναφορτιζόμενες ΑΑ της τάξης των 2000-2500 mAh μαζί με φορτιστή (κόστος περίπου 10 ευρώ όλα μαζί) και αν ποτέ ξεμείνεις (δύσκολο με 4 μπαταρίες αλλά όχι απίθανο), αγοράζεις και από το περίπτερο. Αλλιώς είναι εντελώς ασύμφορο.

 

Υ.Γ.: Pentax και τα μυαλά στα κάγκελα!! :p

 

Μα με 2 επαναφορτιζόμενες ΑΑ των 2000mAh δεν κάνεις 200 λήψεις??

Νομίζω δεν είμαι υπερβολικός.

Προσωπικά έχω 6 ΑΑ των 2000 και δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω από μπαταρία όσο και να το θέλω:p

 

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην Sony H10 και στην Canon IXUS 860,

ποια θα επιλέγατε;

 

Λέω την H10 γιατί αν και είχα την IXUS 800 βλέπω ότι η ποιότητα

των φωτογραφιών της 860 είναι κατώτερη και της Sony καλύτερη

από reviews που διαβάζω.

 

Γνώμες;

 

Ευχαριστώ,

Μάνος

 

Η Η10 που έχω χρησιμοποιήσει μου άρεσε πολύ. Πολύ δυνατή μηχανή.

Την canon δεν την ξέρω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βγαλω φωτογραφιες μεσα στο σπιτι χωρις φλας.Αποτελεσμα ειναι να βγαινουν καπως θολες κ σαν με τρεμουλο.Φωτισμος μεσα στο σπιτι υπαρχει, ισως κ εντονος πιστευω.Μπορω να αλλαξω καποια ρυθμιση μονος μου για να ειναι καλυτερη η ποιοτητα της φωτογραφιας? Αν ναι ,ποια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα το αυτόματο πρόγραμμα νύχτας (αν έχει η μηχανή) και μετά χειροκίνητα αύξησε το ISO (θα έχεις όμως θόρυβο) ή τον χρόνο έκθεσης (όπου θα πρέπει να έχεις είτε ακίνητο χέρι - δύσκολο - ή σταθερό σημείο στήριξης της μηχανής π.χ. τριποδάκι).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

 

Εγω ενδιαφερομαι για την Canon SX110 IS αλλα απο οτι βλεπω δεν μπορω να βρω πουθενα ατομα που να την εχουν αγορασει και δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα της

 

Περιπου στο 200αρικο ενδιαφερομαι απο λεφτα και θελω μια μηχανη για normal χρηση.

 

Το πλαισιο την εχει την Canon SX110 IS σε μαυρο χρωμα στα 230 και για καποιο λογο στο ασημη την εχει αρκετα πιο χαμηλα στα 170.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να αλλαξω μια ταπεινη Τ10 σονυ στα 7.1 γιατι πλεον δε με ικανοποιει και εχω τρομακτικο προβλημα με τη ποιοτητα της

 

Κατεληξα στα εξης , γιατι δε με βολευει κατι αλλο, χρειαζομαι στα σιγουρα μια κομπακτ μηχανη

 

Ειμαι αναμεσα σε Fuji F100 ccd (225 περιπου) που δειγματα που εχω δει με εχουν αφησει ικανοποιημενο και στην ixus 980 is.

 

Sony ποτε ξανα.

Νομιζω δεν υπρχει λογος να το κανω αυτο στον εαυτο μου και να παρω σονυ.

Θελω κατι πιο φωτογραφικο

Οχι αμιγως.

 

Σας ακουω.

 

Η Κανον ειναι περιπου στα 310 ευρω, το θεμα δεν ειναι τα 80 , ειναι πραγματικα τι αξιζει να παρω και που θα εχω πραγματικα ομορφες και σωστες φωτογραφιες.

:X
Link to comment
Share on other sites

H Fuji δεν ταιριάζει στο ζουζουνιάρικο στυλ σου.

Μια canon θα χάριζε καλύτερα και ειδικά η κόκκινη θα μπορούσε να αναδείξει καλύτερα την προσωπικότητά σου.:luck:

Link to comment
Share on other sites

agaph de 8elw kokkinh

de mou aresei to xrwma

 

mavrh kai araxnh sa th psyxh mias filhs

hahahahahahahaha

 

kai sth telikh mhxanh 8a parw, oxi foulari

 

να σαι καλα λιθικα απο τα γελια......:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η ωρα να αλλαξω μια ταπεινη Τ10 σονυ στα 7.1 γιατι πλεον δε με ικανοποιει και εχω τρομακτικο προβλημα με τη ποιοτητα της

 

Κατεληξα στα εξης , γιατι δε με βολευει κατι αλλο, χρειαζομαι στα σιγουρα μια κομπακτ μηχανη

 

Ειμαι αναμεσα σε Fuji F100 ccd (225 περιπου) που δειγματα που εχω δει με εχουν αφησει ικανοποιημενο και στην ixus 980 is.

 

Sony ποτε ξανα.

Νομιζω δεν υπρχει λογος να το κανω αυτο στον εαυτο μου και να παρω σονυ.

Θελω κατι πιο φωτογραφικο

Οχι αμιγως.

 

Σας ακουω.

 

Η Κανον ειναι περιπου στα 310 ευρω, το θεμα δεν ειναι τα 80 , ειναι πραγματικα τι αξιζει να παρω και που θα εχω πραγματικα ομορφες και σωστες φωτογραφιες.

 

 

Ρίξε μια ματιά και στην CANON POWERSHOT SX10 IS

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στην CANON POWERSHOT SX10 IS

 

einai poly wraia alla poly varia

 

miso kilo fwtografikh ?

thelw na thn exw panw mou sxedon pantou ...

:X
Link to comment
Share on other sites

Αναλογίσου όμως τα θετικά της μηχανής που είναι:

 

-Φακός 20x με Optical stablization

-Υποστηρίζει κάρτες μνήμης SD,SDHC,MMC,MMCplus,HCMMCplus

-Oθόνη και viewfinder τρομερά

-Τέλειο contrast

-Eύκολα controls

-Ενισχυμένο zoom

 

Στα αρνητικά σου σίγουρα μπορίες να βάλεις το design του και το βάρος του.Πράγματα που εντάξει,δεν παίζουν και σημαντικό ρόλο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

E τότε η Canon Ixus 980IS είναι πολύ καλή επιλογή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο τριποδο σαν το digipod a2240 http://www.anamo.gr/product.php?productid=12281αλλα σε ποιο χαμηλη τιμη υπάρχει? αυτο που θελω βασικα ειναι να εχει μικρο μεγεθος για να μπορω να το κουβαλαω παντου αλλα να μεγαλωνει και αρκετα οπως το συγκεκριμενο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο τριποδο σαν το digipod a2240 http://www.anamo.gr/product.php?productid=12281αλλα σε ποιο χαμηλη τιμη υπάρχει? αυτο που θελω βασικα ειναι να εχει μικρο μεγεθος για να μπορω να το κουβαλαω παντου αλλα να μεγαλωνει και αρκετα οπως το συγκεκριμενο.

 

Κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο τριποδο σαν το digipod a2240 http://www.anamo.gr/product.php?productid=12281αλλα σε ποιο χαμηλη τιμη υπάρχει? αυτο που θελω βασικα ειναι να εχει μικρο μεγεθος για να μπορω να το κουβαλαω παντου αλλα να μεγαλωνει και αρκετα οπως το συγκεκριμενο.

 

Κάτι τέτοιο;

 

Με τη σημερινή ισοτιμία αγγλικής λίρας -> ευρώ, αυτό που του προτείνεις (μαζί με τα ταχυδρομικά τέλη για να έρθει Ελλάδα) έχει τελική τιμή 40.9237 EUR οπότε δεν είναι και τόσο πιο φθηνό. Δε γνωρίζω από ποιά περιοχή είναι ο φίλος (δεν αναφέρει) αλλά στο Media Markt στη Θεσσαλονίκη (υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα αντίστοιχα πολυκαταστήματα), έχει αξιοπρεπέστατα τρίποδα σαν αυτά που δείχνετε έως 30 ευρώ. Και δεν περιμένεις κανα δυο βδομάδες να έρθει από Ηνωμένο Βασίλειο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο καλο ειναι αλλα απο ελληνικο site μπορω να το παραγγειλω η εστω καπως αλλιως γιατι δεν εχω πιστωτικη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...