Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 240 ευρω τι να επιλεξω?

Με ενδιαφερει η ποιοτητα της φωτογραφιας και οχι η αναλυση.

 

Τη ζητάς ultra compact, compact, bridge; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στα 240 ευρω τι να επιλεξω?

Με ενδιαφερει η ποιοτητα της φωτογραφιας και οχι η αναλυση.

 

Θα σου πρότεινα την panasonic lumix TZ4. Τόσο,για κάποιο λόγο, κάνει στο adorama ενω στα υπόλοιπα καταστήματα κοστίζει απο 290 και πάνω.

Πιστεύω στα χρήματα αυτά είναι πολύ καλή!!

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω μια φωτογραφική μηχανή SONY DSC-S600, με ανάλυση 6.0 Megapixel, από το 2006.

 

Την είχα αγοράσει με μνήμη Memory Stick Pro Duo 512MB. Τώρα θέλω να κάνω αναβάθμιση, και έχω δεί οτι υπάρχει σε αυτό τον τύπο μέχρι 8GB.

 

Όμως στο βιβλιαράκι λέει οτι έχει δοκιμαστεί μέχρι 2GB. (Βέβαια το 2006 δεν υπήρχε παραπάνω).

 

Ξέρει κανείς αν θα τη σηκώνει και τη μνήμη των 4GB πχ, ή αν θα έχω πρόβλημα? Στο eshop μου λένε να μην βάλω παραπάνω, και στο Πλαίσιο μου λένε να ρωτήσω τη Sony.

 

Παίρνω σε μερικά κατά τόπους service, και πάλι άλλοι μου λένε οτι μπορώ να βάλω οτι χωρητικότητα θέλω, και άλλοι μου λένε οτι πρέπει να βάλω μέχρι 2GB που λέει στο βιβλιαράκι...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να μην την πάρω τζάμπα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω μια φωτογραφική μηχανή SONY DSC-S600, με ανάλυση 6.0 Megapixel, από το 2006.

 

Την είχα αγοράσει με μνήμη Memory Stick Pro Duo 512MB. Τώρα θέλω να κάνω αναβάθμιση, και έχω δεί οτι υπάρχει σε αυτό τον τύπο μέχρι 8GB.

 

Όμως στο βιβλιαράκι λέει οτι έχει δοκιμαστεί μέχρι 2GB. (Βέβαια το 2006 δεν υπήρχε παραπάνω).

 

Ξέρει κανείς αν θα τη σηκώνει και τη μνήμη των 4GB πχ, ή αν θα έχω πρόβλημα? Στο eshop μου λένε να μην βάλω παραπάνω, και στο Πλαίσιο μου λένε να ρωτήσω τη Sony.

 

Παίρνω σε μερικά κατά τόπους service, και πάλι άλλοι μου λένε οτι μπορώ να βάλω οτι χωρητικότητα θέλω, και άλλοι μου λένε οτι πρέπει να βάλω μέχρι 2GB που λέει στο βιβλιαράκι...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να μην την πάρω τζάμπα?

 

Στο βιβλιαράκι καλά λέει! Από 4GB και πάνω είναι High Capacity και δεν τις διαβάζουν τα παλιά drives. Όντως μέχρι 2GB μπορεί να διαβάσει η κάμερά σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παω για την PANASONIC TZ5 (10x optical) 9mpixels

μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη, εσεις τι λετε?

ψαχνεις μονο σε compact;

Γιατι στα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις την canon powershot s5 is.

Μπορεις να δεις και για review στο http://www.dpreview.com

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συγκεκριμένη ψηφιακή φωτογραφική μηχανη , τη Sony T 10 με κάρτα μνήμης .... stic pro duo 4 gb

 

Η συγκεκριμενη μηχανή τραβά και βίντεο με ήχο σε ανάλυση 640χ480, καλής ποιότητας. Τα αρχεία βίντεο που δημιουργεί, τα ονομάζει αυτόματα σαν αρχεία mov001.mpeg mov002.mpg κοκ. Μαζί με τα αρχεία αυτά δημιουργεί και κάποια μίνι αρχειάκια thm (κάπως έτσι) σαν txt με πληροφορίες για το αντίστοιχο mpeg αρχείο. Και τα ονομάζει αντίστοιχα mov001.thm κοκ.

 

Επειδή έχει καλή οθόνη μεγαλούτσικη, λιγάκι πάνω νομίζω από 320Χ240 , σκέφτηκα αν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν mpeg player αρχείων που θα μετέφερνα απο το pc στη φωτογραφική. Το δοκίμασα αλλά δεν το κατάφερα Δεν τα αναγνωρίζει.. βγάζει μήνυμα error όταν πάω να τα παίξω.

 

Επίσης αυτή παίζει και μουσική, που μεταφέρεται όμως μέσα απο το music package transfer και για 4-5 τραγούδα μόνο.

 

Κάποος που δοκίμασε κάτι με αυτήν την ψηφιακή ώστε να την κανει φορητό viewer όπως π,χ το νόκiα ν73 με τον coreplayer...

 

???

 

Μη μου πείτε να κάνω βιντεοσκόπιηση την ταινία online από το μόνιτορ του pc :-)

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιαράκι καλά λέει! Από 4GB και πάνω είναι High Capacity και δεν τις διαβάζουν τα παλιά drives. Όντως μέχρι 2GB μπορεί να διαβάσει η κάμερά σου.

 

Οκ, κομπλέ!!!!

 

Τελικά παίρνει μέχρι 4 GB!!!!! Βρήκα μια λίστα που μου υπέδειξε 1 από τους πολλούς τεχνικούς που μίλησα, και μου το είπε.

 

Την αγόρασα και όλα κομπλέ! 4.150 φωτογραφίες των 2Mpixels... ΤΕΛΕΙΟ!!!!!

 

Εάν ψάχνει και κάποιος άλλος για αυτό, και δεν ξέρει πόση (και ποιά μοντέλα) μνήμη σηκώνει η μηχανή του (ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή sony), ας μπεί εδώ http://support.sony-europe.com/memstick/compatibility/compatibility.aspx?l=en

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ (!!!!) ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟ SONY ΟΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΝΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΜΝΗΜΗ ΘΕΛΩ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Τη ζητάς ultra compact, compact, bridge; Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

 

A, δεν ξερω για να πω την αληθεια.... υποθετω compact? Οπως για παραδειγμα την canon ixus 820. Κομπακτ δν ειναι?

 

Θα σου πρότεινα την panasonic lumix TZ4. Τόσο,για κάποιο λόγο, κάνει στο adorama ενω στα υπόλοιπα καταστήματα κοστίζει απο 290 και πάνω.

Πιστεύω στα χρήματα αυτά είναι πολύ καλή!!

 

 

Το adorama ειναι ξενο καταστημα? Θελω να την αγορασω απο εδω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Το adorama ειναι ξενο καταστημα? Θελω να την αγορασω απο εδω.

Ελληνικο καταστημα ειναι ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο καταστημα ειναι ;)

 

Που κάνει δικές του εισαγωγές ( έτσι πετυχαίνει καλύτερες τιμές) και έχει συνήθως δική του εγγύηση και όχι αντιπροσωπείας.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ανάμεσα στις canon 860IS , fuji f50/f100 , panasonic tz5 και olympus fe340 ποια είναι καλύτερη??? Η τελευταία που αναφέρω αξίζει για τα λεφτά της ή υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά?? (175 ευρώ) Ευχαριστώ.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Σκεφτομαι να αγορασω μια δευτερη ψηφιακη μηχανη για την αδερφη μου. Ειναι φοιτητρια κ δεν χρειαζεται μια πολυ καλη φωτογραφικη.Θα μπορουσατε να μου πειτε καποια γνωμη για μια, με σχετικα φθηνη τιμη? (περιπου 50-80 ευρω)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ηταν καλυτερα να ρωτησεις στο topic με τις ψηφιακες φωτογραφικες μηχανες.

θα το βρεις εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1033&highlight=olympous

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Σκεφτομαι να αγορασω μια δευτερη ψηφιακη μηχανη για την αδερφη μου. Ειναι φοιτητρια κ δεν χρειαζεται μια πολυ καλη φωτογραφικη.Θα μπορουσατε να μου πειτε καποια γνωμη για μια, με σχετικα φθηνη τιμη? (περιπου 50-80 ευρω)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Σκεφτομαι να αγορασω μια δευτερη ψηφιακη μηχανη για την αδερφη μου. Ειναι φοιτητρια κ δεν χρειαζεται μια πολυ καλη φωτογραφικη.Θα μπορουσατε να μου πειτε καποια γνωμη για μια, με σχετικα φθηνη τιμη? (περιπου 50-80 ευρω)

 

Νομίζω στα χρήματα αυτά που γράφεις δύσκολα θα βρεις κάποια που να τα αξίζει.

Σου προτείνω την παρακάτω με λίγα περισσότερα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1093959

 

Που τα αξίζει κατά την γνώμη μου.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στα χρήματα αυτά που γράφεις δύσκολα θα βρεις κάποια που να τα αξίζει.

Σου προτείνω την παρακάτω με λίγα περισσότερα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1093959

 

Που τα αξίζει κατά την γνώμη μου.

Οντως καλη φωτογραφικη μηχανη αλλα για εμενα που δεν την επελεξα εχει ενα μεγαλο (-) πολυ μεγαλος ογκος και ειναι σχετικα βαρυτερη απο αλλες.

εγω παιδια ειμαι ευχαριστημενος με την Pentax που αγορασα και σας την συνιστω :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... Σκεφτομαι να αγορασω μια δευτερη ψηφιακη μηχανη για την αδερφη μου. Ειναι φοιτητρια κ δεν χρειαζεται μια πολυ καλη φωτογραφικη.Θα μπορουσατε να μου πειτε καποια γνωμη για μια, με σχετικα φθηνη τιμη? (περιπου 50-80 ευρω)

 

Μια επίσης αξιοπρεπής λύση με μόλις 13 ευρώ περισσότερα από το budget που διαθέτεις είναι η εξής:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564039

 

 

Πάντως στη θέση σου θα έδινα κάτι παραπάνω (μόλις 40 ευρώ περισσότερα) και θα αγόραζα αυτή η οποία για τα χρήματά της είναι απλά... ΜΗΧΑΝΑΡΑ!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562226

Link to comment
Share on other sites

Mipos kapoios emathe an mporoume na valoume stin Samsung S1060 mnimi 8Gb SDHC;

 

Εδώ γράφει "External Memory(Optional): MMCplus(up to 2GB guaranteed)

SD(up to 4GB guaranteed), SDHC (up to 4GB guaranteed)"

 

Από 'κει και πέρα, προσωπικά και να βγαίναν 2-3 να μου έλεγαν "εγώ έβαλα και δουλεύει μια χαρά", δε θα το δοκίμαζα. Η 4GB δηλαδή δε σου φτάνει; :blink: Τέλοσπαντων, as you wish...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...