Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

 

Αυτό που απάντησα, αυτό ξέρω. Δεν απαντάω για να απαντήσω. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες. Από εκεί κ πέρα, να είσαι πιο ευγενικός....

Link to comment
Share on other sites

From: Info EBW [mailto:info@ebw.gr]

Αυτή η συσκευή (http://www.ebw.gr/el/product/13151/Startech-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-3G-UMTS-WCDMA-2100Mhz-Repeater-Booster-Cell-phone-Signal-Repeater-Amplifier-200m2-%CE%9C%CE%B5-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81-b) θα καλυτερέψει λίγο την κατάσταση αλλά δεν θα σας εμφανίσει 5 γραμμές ποτέ, επικοινωνήστε με τους τεχνικούς μας τηλεφωνικώς απογευματινές ώρες για περισσότερες πληροφορίες

 

Customer Service, EasyBuyWorld

Tel: 0030 6196962 Fax: 0030 2118000545

Address: Mesogeion 165, Greece EL

Email: customer.service@ebw.gr

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν τους πήρα τηλέφωνο ακόμα ,αλλά για αρχή θα ξεκινούσα με μια πιο σίγουρη λύση, το cosmote τέλειο σήμα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απάντησα, αυτό ξέρω. Δεν απαντάω για να απαντήσω. Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες. Από εκεί κ πέρα, να είσαι πιο ευγενικός....

 

Στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν, δεν ξέρεις και πέταξες μια άκυρη απάντηση που θα είχε σαν αποτέλεσμα να χρεωθεί άδικα 5€ για τη νέα κάρτα, να χάσει τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής του και να βρεθεί χρεωμένος με 2 αριθμούς. Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν, δεν ξέρεις και πέταξες μια άκυρη απάντηση που θα είχε σαν αποτέλεσμα να χρεωθεί άδικα 5€ για τη νέα κάρτα, να χάσει τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής του και να βρεθεί χρεωμένος με 2 αριθμούς. Συγχαρητήρια.

 

1. Ούτε ήρθα στα λόγια σου, ούτε έχω όρεξη να συνομιλώ μαζί σου. Αρκετά με νευρίασες από το τίποτα.

2. Δεν είμαστε cc εδώ. Οποιος θέλει πιο σίγουρη απάντηση, ας παίρνει στο cc.

 

 

EDIT: Επειδή με νευρίασες πολύ, πήρα τηλ το cc της Κοσμοτέ. 1η αντίδραση του κυρίου στο τηλ, "μου ξαναλέτε την ερώτηση;" (προφανώς του φάνηκε περίεργη). 2η αντίδραση, "ναι πρέπει να πάρεις καινούρια σιμ".

 

Για πάρε και εσύ να δούμε κύριε unique!

 

Kαι τα 5 ευρώ γλιτώνονται με διπλή φορητότητα, αν δεν το ξέρεις ήδη. Μπορεί να πάρει σιμ από εταιρεία που τα μοιράζει τζάμπα!!!

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

From: Info EBW [mailto:info@ebw.gr]

Αυτή η συσκευή (http://www.ebw.gr/el/product/13151/Startech-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-3G-UMTS-WCDMA-2100Mhz-Repeater-Booster-Cell-phone-Signal-Repeater-Amplifier-200m2-%CE%9C%CE%B5-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81-b) θα καλυτερέψει λίγο την κατάσταση αλλά δεν θα σας εμφανίσει 5 γραμμές ποτέ, επικοινωνήστε με τους τεχνικούς μας τηλεφωνικώς απογευματινές ώρες για περισσότερες πληροφορίες

 

Customer Service, EasyBuyWorld

Tel: 0030 6196962 Fax: 0030 2118000545

Address: Mesogeion 165, Greece EL

Email: customer.service@ebw.gr

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν τους πήρα τηλέφωνο ακόμα ,αλλά για αρχή θα ξεκινούσα με μια πιο σίγουρη λύση, το cosmote τέλειο σήμα!

 

δεν ισχυει αυτο αμα εχεις καλη καλυψη εξωτερικα μια χαρα θα σου βγαλει και φουλ σημα μεσα στο σπιτι οχι παντου συνηθως κοντα στην κεραια ή απο κατω απο την κεραια . εξαλλου δεν ειναι μονο αναμεταδοτης αλλα και ενισχυτης. για μενα καλυτερα το booster θα καλυψεις ολα τα δικτυα 3g απο ολα τα δικτυα μεσα στο σπιτι σου.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που πιάνει η cosmote έξω από το σπίτι μου δέν πιάνει vodafone ουτε wind.

 

Έχω μια αμφιβολία στο ότι δεν θα πιάνει το (http://www.ebw.gr/el/product/13151/Startech-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-3G-UMTS-WCDMA-2100Mhz-Repeater-Booster-Cell-phone-Signal-Repeater-Amplifier-200m2-%CE%9C%CE%B5-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81-b) επειδή το GSM σήμα μου είναι στις 2-3 γραμμές άρα αν αλλάξω από GSM σε 3g (WCDMA) θα πιάνω λιγότερες γραμμές, οπότε είναι πιο σίγουρο ότι δεν θα πιάνει μιάς και χρειάζεται τουλάχιστον 3 γραμμες για να δουλέψει ,άρα είμαι πάλι στο cosmote τέλειο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που πιάνει η cosmote έξω από το σπίτι μου δέν πιάνει vodafone ουτε wind.

 

Έχω μια αμφιβολία στο ότι δεν θα πιάνει το (http://www.ebw.gr/el/product/13151/Startech-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-3G-UMTS-WCDMA-2100Mhz-Repeater-Booster-Cell-phone-Signal-Repeater-Amplifier-200m2-%CE%9C%CE%B5-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81-b) επειδή το GSM σήμα μου είναι στις 2-3 γραμμές άρα αν αλλάξω από GSM σε 3g (WCDMA) θα πιάνω λιγότερες γραμμές, οπότε είναι πιο σίγουρο ότι δεν θα πιάνει μιάς και χρειάζεται τουλάχιστον 3 γραμμες για να δουλέψει ,άρα είμαι πάλι στο cosmote τέλειο σήμα.

 

οποτε οταν το βαζεις στο 3g εχεις λιγοτερες παυλες απο 2-3 ; . υπαρχει ομως και η λυση του booster με εξωτερικη κεραια οπως αυτη εδω http://www.ebw.gr/el/product/13613/StarTech-KERAIA-enischysis-3G-simatos-kinitis-t σιγουρα θα ποιανει καλυτερα απο το κινητο αν την βαλεις ψηλα. τελος παντων απο οτι φαινεται παρε το φουλ σημα για να εισαι σιγουρος οτι θα πετυχει σιγουρα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αποκτήσω την συσκευή,αλλά έχω ακούσει απο τον καθένα 100 διαφορετικά πράγματα για το τι του είπε η cosmote για την νέα διαθεσιμότητα της συσκευής.Αν κάποιος το έχει κάνει παραγγελία η το περιμένει ας μου πει τι του είπανε και να μοιραστούμε απόψεις μήπως βρούμε κάποια άκρη όσοι βρισκόμαστε σε διαδικασία αναμονής :lol: :) Edited by vikentios
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ίσως πρέπει να πληρώσεις αλλά μπορείς να δεις τι μπορείς να κάνεις και μέσω του Συνηγόρου του πολίτη η να συμβουλευτείς και κάποιο Δικηγορό.

Πάντως το μόνο βέβαια είναι οτι είναι καλύτερα με κάρτα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω αγανακτήσει... ψάχνω στο Ηράκλειο Κρήτης να κάνω χρήση επιδότησης που έχω για iphone 5 32GB black

ξέρει κάνεις που μπορώ να το βρω???

είμαι σε λίστα άλλα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια μοιρα ολοι. 20 μερες εγω ειμαι σε λιστα αλλα τιποτα ακομα.

που εχεις μπει σε λιστα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους δυο που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε. Θα επισκεφθω ενα καταστημα της Cosmote οσο πιο γρηγορα γινεται για να μαθω τι απο τα δυο ειναι εφικτο.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις sim, απλά απευθύνεσαι σε κατάστημα με τη ταυτότητά σου ( εφ'όσον το κινητό είναι στο όνομά σου ) και δωρεάν αλλάζεις αριθμό κλήσης διατηρώντας όλα τα χαρακτηριστικά της σύνδεσής σου ( ποσό που έχεις μέσα κλπ ).

 

( καλό θα είναι, αν δεν γνωρίζουμε κάτι, να μη δίνουμε απαντήσεις )

 

Αλλαγή MSISDN σε καρτοκινητά και καρτοσυμβόλαια, ΔΕ γινεται. Μιλάμε ΠΑΝΤΑ για απόκτηση νέου αριθμού. Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

 

αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα και ήθελα να πάρω μερικές γνώμες από το myphone πριν απευθυνθώ σε ένα κατάστημα της Cosmote.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Μέχρι και πριν 1 μηνα ήμουν συνδρομητής στη Wind και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Έκανα φορητότητα στην Cosmote και από τότε που έβαλα την SIM της Cosmote στο Galaxy S μου, η συσκευή κάνει επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο όταν δεν τη χρησιμοποιώ.

Εδώ και 2 μέρες έχω πάρει το NOKIA 5070 της μητέρας μου και κάνει κι εκεί τα ίδια, ενώ με την δική της κάρτα δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Τέλος έβαλα τη SIM μου για 3 ώρες σε ένα κινέζικο Android του κολλητού μου κι αντιμετώπισα κι εκεί ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει η SIM, αλλά είναι λογικό σαν πρόβλημα; Να προκαλεί η SIM επανεκκίνηση της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι

 

αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα και ήθελα να πάρω μερικές γνώμες από το myphone πριν απευθυνθώ σε ένα κατάστημα της Cosmote.

 

Έχω ένα Samsung Galaxy S. Μέχρι και πριν 1 μηνα ήμουν συνδρομητής στη Wind και δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Έκανα φορητότητα στην Cosmote και από τότε που έβαλα την SIM της Cosmote στο Galaxy S μου, η συσκευή κάνει επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο όταν δεν τη χρησιμοποιώ.

Εδώ και 2 μέρες έχω πάρει το NOKIA 5070 της μητέρας μου και κάνει κι εκεί τα ίδια, ενώ με την δική της κάρτα δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Τέλος έβαλα τη SIM μου για 3 ώρες σε ένα κινέζικο Android του κολλητού μου κι αντιμετώπισα κι εκεί ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει η SIM, αλλά είναι λογικό σαν πρόβλημα; Να προκαλεί η SIM επανεκκίνηση της συσκευής;

 

νομίζω ναι φυσιολογικό είναι. Η ΣΙΜ έχει εγγύηση νομίζω 3 μήνες. Οπότε μέχρι τότε στην αλλάζουν τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

ουτε στα βασικα?

καλησπερα. μενω παπαγου. παλια ειχα βονταφον και ειχα χαλια σημα (πριν καμια 6αετια). απο τοτε ειμαι κοσμοτε και ειναι καλυτερα. το τελευταιο διμηνο τα πραγματα πανε προς το χειροτερο, και ειδικα τις τελευταιες 2 βδομαδες ολο δε με αφηνει να κανω κλησεις , ολο μου κοβει το τηλεφωνο και αλλα τετοια ομορφα. τωρα μιλαγα με την κοπελα, και σε 3 λεπτα εκλεισε πανω απο 6 φορες. τα εχω παρει ασχημα. εχω συμβολαιο το οποιο θα ληξει σε κανα 6αμηνο. εχω ηδη εκπτωση επειδη ειχα κανει αιτηση φορητοτητας. το θεμα ειναι το εξης

 

επειδη δεν ανταποκρινεται η κοσμοτε στα βασικα, και μου εχει σπασει τα νευρα, μπορω να την κανω απο αυτους? με το πατημα οτι ολο πεφτει η γραμμη το οποιο εινα ιδικο τους θεμα?

αν οχι, μπορω να ζητησω κιαλλη εκπτωση? ακουσα σε παρομοια περιπτωση (μπορει ναναι και αρβυλα), η βονταφον εδωσε κατευθειαν εκπτωση...

 

πρεπει να περασει ο χρονος για να φυγω, λη μπορω και πιο μπροστα?

και αν τελικα φυγω, ειναι αυτο το καταλληλο θρεντ για να ρωτησω ποια εταιρια πιανει καλυτερα στου παπαγου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να φύγεις, πληρώνοντας το επιπλέον ποσό της επιδότησης που πήρες.

Πάντως πριν 2-3 χρόνια που είχα το ίδιο πρόβλημα με την ίδια εταιρεία ζήτησα να μου δώσουν μια συσκευή cell-fi. Μια μικρή συσκευή αναμετάδοσης στην ουσία. Θυμάμαι πως δεν με βόλεψε γιατί ενώ είχα σήμα καμπάνα, το ίντερνετ σερνόταν. Και έτσι τελικά το έδωσα σε ένα γείτονά μου που ακόμα και τώρα το έχει και τον έχει βολέψει.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου. επιδοτηση δεν εχω παρει, μειωση παγιου μου εχουν κανει ομως. στην περιπτωση αυτη τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία όσο ήμουν στην εταιρία , η έκπτωση παγίου μετράει σαν επιδότηση και λειτουργεί έτσι αν θυμάμαι καλά.

Δηλαδή από το x συνολικό ποσό που θα σου αφαιρέσουν σε ένα χρόνο , η απόσβεση γίνεται αναλογικά τους τελευταίους 6 μήνες.

Δηλαδή με λίγα λόγια αν είσαι στο 6άμηνο υπολόγισε πως θα σου ζητήσουν πίσω και τις έξι μηνιαίες εκπτώσεις που σου έκαναν.

Φυσικά μπορεί πλέον να μην είναι έτσι , πάρε ένα τηλέφωνο για σίγουρα

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση η sim έχει μόνο στην Wind δυστυχώς. Θα στην χρεώσουν 5€.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει μια φορά το μήνα αλλά νόμιζα είναι θέμα αντροιντ , το αναφέρουν κ άλλοι
Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

O αδελφός μου πάει Ιταλία για λίγες μέρες και ψαχνομαστε λιγο για το ποσο στοιχιζει η επικοινωνια με τα κινητα.

Εγω έχω ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ και αυτος εχει Whats'up.

 

1. Αν στείλω εγω ΣΜΣ πόσο στοιχίζει ; χρεώνομαι μόνο εγώ;

2. Αν στείλει από Ιταλία ΣΜΣ πόσο στοιχίζει ; χρεώνεται μόνο αυτός;

3. Αν τον καλέσω εγώ, μπαινει η περιαγωγη στη μεση. σωστα;

και πόσο ειναι περιπου η χρέωση; χρεώνονται και οι δυο συσκευες;

4. Αν κανω εγω απο δω αναπαντητη, δεν πιστευω να χρεωθει αυτος απο τον Ιταλικο πάροχο;

 

Αν βρεθει κανενα wifi φυσικα παιζει skype & viber. αλλά δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρεις δωρεαν, νομιζω.

 

υ.γ. σορρυ ανα σας ζαλησα με την πολυλογια μου

Link to comment
Share on other sites

O αδελφός μου πάει Ιταλία για λίγες μέρες και ψαχνομαστε λιγο για το ποσο στοιχιζει η επικοινωνια με τα κινητα.

Εγω έχω ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ και αυτος εχει Whats'up.

 

1. Αν στείλω εγω ΣΜΣ πόσο στοιχίζει ; χρεώνομαι μόνο εγώ;

2. Αν στείλει από Ιταλία ΣΜΣ πόσο στοιχίζει ; χρεώνεται μόνο αυτός;

3. Αν τον καλέσω εγώ, μπαινει η περιαγωγη στη μεση. σωστα;

και πόσο ειναι περιπου η χρέωση; χρεώνονται και οι δυο συσκευες;

4. Αν κανω εγω απο δω αναπαντητη, δεν πιστευω να χρεωθει αυτος απο τον Ιταλικο πάροχο;

 

Αν βρεθει κανενα wifi φυσικα παιζει skype & viber. αλλά δεν ειναι και πολυ ευκολο να βρεις δωρεαν, νομιζω.

 

υ.γ. σορρυ ανα σας ζαλησα με την πολυλογια μου

 

1. Το sms που θα στειλεις θα σου κοστίσει 0.09ευρώ εκτός αν έχεις πακέτο μηνυμάτων οπότε μπορείς κανονικά να το χρησιμοποιήσεις,ανεξαρτήτως του που βρίσκεται ο αδερφός σου. (Σκέψου πως θεωρητικά δε μπορείς να γνωρίζεις που βρίσκεται αυτός που στέλνεις :) ) Εκείνος για το εισερχόμενο sms δε χρεώνεται τίποτα.

 

2. Αν σου στείλει εκείνος θα χρεωθεί μόνο αυτός 0.11ευρώ περίπου

 

3. Αν τον καλέσεις, εσύ θα χρεώνεσαι κανονικά από το πακέτο σου, ενώ εκείνος θα χρεώνεται περίπου 0.11 ευρώ /λεπτό .

 

4. Αν είναι όντως αναπάντητη, δε θα χρεωθεί κανένας σας, τίποτα!

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...